Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: Πρέσπες-Τρικλάριο(1750m)-Μάλι Μάδι(1795m) 16-5-2021

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    ξέρω πως θα ακουστεί περίεργα αλλά για τα μαντρόσκυλα στο βουνο πρέπει να ανοιχτεί μια συζήτηση σχετικά με την αντιμετώπιση και αναίμακτη εξουδετέρωση τους, πρεπει να έχεις κάτι μαζί σου για την περίπτωση αναπόφευκτης επίθεσης από αγριεμένο κοπάδι
    ίσως βοηθήσει κάποιο δυνατό ηχητικό ίσως κάτι υπερηχητικό υψίσυχνο ειδικό για σκυλιά, καμιά σφεντόνα με μπίλιες, κροτίδες πασχαλιάτικες που φοβούνται τα περισσότερα δεν ξέρω τι αλλο..βέβαια κάποιες απο αυτές τις λύσεις ενδέχεται να οξύνουν περισσότερο τις αισθήσεις
    υπάρχουν 3-4 περιπτώσεις ανθρώπων μόνο πέρσι (που βγήκαν σε ρεπορτάζ) που κατασπαράθηκαν και κατέληξαν στο βουνό όντας μόνοι για αναψυχή ή σπορ, θέλει μεγάλη προσοχή
    ο μπίλης έχει μεγάλη εμπειρία μετά απο τόσες στάνες που έχει διανύσει
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πράγματι, το θέμα είναι πολύ σημαντικό. Πέρα από το να σε δαγκώσουν, μπορεί να χτυπήσεις άσχημα στην προσπάθεια να τα αποφύγεις, ενώ οδηγείς.

    Ο Βασίλης από την άλλη, πράγματι είναι έμπειρος. Τους φωνάζει ένα "ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ;" και αμέσως καταλαβαίνουν ότι δεν τα παίρνει. Ε, μόλις τα βλέπει να αρχίζουν να βαριούνται, ανοίγει το γκάζι και φεύγει με 50 km/h στο χώμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Ωραίο θα ήταν ένα θέμα πάνω στην αντιμετώπιση των σκυλιών απλά δε θεωρώ οτι μπορώ να προσφέρω περισσότερα απο αυτά που βλέπετε ήδη.

    Το σκυλί είναι ζώο,και ως ζώο δρα ενστικτωδώς.Εκείνη τη στιγμή βλέπει έναν γίγαντα μπροστά του να του φωνάζει και να μην το φοβάται.Έτσι αντιλαμβάνεται οτι δε μπορεί να επιτεθεί κατα μέτωπο και ότι είναι λιγότερο δυνατό.Αν ξεκινήσεις να τρέχεις θα σε βουτήξει.Αν φοβάσαι θα το καταλάβει.Συνεπώς οτι βλέπετε ισχύει μόνο ΑΝ δεν φοβάστε.Για παν ενδεχόμενο έχω μαχαίρι μαζί μου αλλά δε νομίζω και δε θέλω να χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω.

    Σε ένα τέτοιο θέμα νομίζω θα βοηθήσει κάποιος που έχει δουλέψει αυτά που έγραψε ο Doctoras.Δηλαδή κάποια συσκευή με υπέρηχους.Εγώ δεν ξέρω αν όντως δουλεύουν αυτές οι συσκευές.

    Το θέμα είναι λίγο περίπλοκο γιατί έχει να κάνει με τις φοβίες του ανθρώπου.Δε μπορείς να προσποιηθείς εκεί πάνω οτι δε φοβάσαι,δε μπορείς να μπλοφάρεις.Για αυτό πάντα συνιστώ να μην πηγαίνουν στα βουνά άνθρωποι που φοβούνται τα σκυλιά.Τουλάχιστον χωρίς τα βοηθήματα που αναφέρθηκαν(αν όντως κάνουν επιβεβαιωμένη δουλειά)
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    303
    πολλά μπράβο ρε μεγάλε Μπίλη. ταξίδεψε μας!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. 16 και 31 Οκτωμβριου 0-300 Riding School
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 22:27
  2. Μονοήμερη Κυριακή 16/5
    από petridist στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 11:58
  3. MotoGP Δοκιμαστικα 16/04/2004
    από anco στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 19:19
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:27
  5. Σάββατο 16/1
    από SF στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 22:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF