Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 62

Θέμα: Ακροδέκτες, πρέσες, μπριζάκια.

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    @Dankann
    Και γιατί δεν καταργούσες εντελώς το παλιό αντί να παιδεύεσαι να βρεις ιδιο και να βάλεις ενα σετ αρσενικο θηλυκο Hella MTA που ειναι κ αδιαβροχο; Γυρω στα 6ε εχει κομπλε συν την πενσα αν δεν την εχεις..

    Ο γοογλης είναι πρόβλημα γιατί βγάζει άσχετα, ψαξε "ηλεκτρικα ανταλλακτικα αυτοκινητων φραντζη" και βγαζει αρκετα μαγαζιά που έχουν κ online Ελλαδα

    3 pin, αλλά έχει απο 2 πιν μέχρι όσα θες...
    Συνημμένο 428334
    Ετσι απλά μου έκατσε τότε στο μυαλό, αλλιώς κάνεις διαφορά
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Ετσι απλά μου έκατσε τότε στο μυαλό, αλλιώς κάνεις διαφορά
    Ε κλασσικά, αν σου κολλήσει ότι πρεπει να μπει ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ τότε θα το φέρεις απο την άκρη του κόσμου... Το έχω πάθει κ εγώ

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210605_122133.jpg 
Προβολές:	502 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	428621
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210605_115957.jpg 
Προβολές:	492 
Μέγεθος:	45,7 KB 
ID:	428622
    Αλλα έψαχνα σε ένα μαγαζί πρωινιατικα και έπεσα πάνω στην πένσα ακροδεκτών της YATO. 11 ευρώ και έχει τα πάντα. Άψογες εφαρμογές, κοψιματα, γδαρσιματα. Λίγο σφιχτή, με 3 σταγόνες λάδι μαλάκωσε αρκετά.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Βέβαια εδώ διαπιστώνω μια λάθος σχεδίαση του εργαλείου. Κοιτώντας την κάτω φώτο πιστεύω ότι τα μεγαλύτερα εξαρτήματα έπρεπε να δουλευονται πιο κοντά στο κέντρο περιστροφής για εφαρμογή μεγαλύτερης ροπής και όχι προς την μπροστινή άκρη μακρύτερα από την βίδα περιστροφής.
    Πάντως το σύστημα δουλεύει κανονικά απλά το συζητάω...γιατί δεν θα κόστιζε και τίποτα να γίνει σωστότερα.
    Κοιτώντας ακριβωτερα εργαλεία διαπιστώνω ότι unior και engineer είναι σωστοί ενώ knipex δεν είναι εξίσου τυπικά σωστή σε όλα.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 05/06/2021 στις 13:00.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Στην μέση έχει βίδα, αν χαλαρώσει μπορείς να το ρυθμίσεις

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Στην μέση έχει βίδα, αν χαλαρώσει μπορείς να το ρυθμίσεις
    Σωστά, γίνεται.
    Το αφήνω να στρώσει με λίγο λαδάκι και βλέπουμε.

  7. #22
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Βέβαια εδώ διαπιστώνω μια λάθος σχεδίαση του εργαλείου. Κοιτώντας την κάτω φώτο πιστεύω ότι τα μεγαλύτερα εξαρτήματα έπρεπε να δουλευονται πιο κοντά στο κέντρο περιστροφής για εφαρμογή μεγαλύτερης ροπής και όχι προς την μπροστινή άκρη μακρύτερα από την βίδα περιστροφής.
    Πάντως το σύστημα δουλεύει κανονικά απλά το συζητάω...γιατί δεν θα κόστιζε και τίποτα να γίνει σωστότερα.
    Κοιτώντας ακριβωτερα εργαλεία διαπιστώνω ότι unior και engineer είναι σωστοί ενώ knipex δεν είναι εξίσου τυπικά σωστή σε όλα.
    Νομίζω είναι θέμα φιλοσοφίας κάθε εταιρείας. Θεωρώ πως επειδή δεν είναι απαραίτητη η άσκηση τεράστιας δύναμης το έχει κάνει έτσι. Όσο μεγαλύτερα εξαρτήματα φέρνεις προς το κέντρο περιστροφής τόσο περισσότερο πρέπει να ανοίξεις συνολικά τη πένσα και αυτό επίσης δεν είναι εργονομικά σωστό.

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Νομίζω είναι θέμα φιλοσοφίας κάθε εταιρείας. Θεωρώ πως επειδή δεν είναι απαραίτητη η άσκηση τεράστιας δύναμης το έχει κάνει έτσι. Όσο μεγαλύτερα εξαρτήματα φέρνεις προς το κέντρο περιστροφής τόσο περισσότερο πρέπει να ανοίξεις συνολικά τη πένσα και αυτό επίσης δεν είναι εργονομικά σωστό.
    Επίσης όσο πιο κοντά είναι τόσο πιο ασύμμετρα θα ασκηθεί η πίεση στις άκρες του ακροδέκτη. Η μεριά που είναι κοντά στο κέντρο της πένσας, θα πρεσαριστεί πολύ περισσότερο απ' την άλλη μεριά. Στους μικρούς ακροδέκτρες η διαφορά αυτή είναι αμελητέα. Όσο απομακρυνόμαστε απ' το σημείο πίβοτ, η διαφορά γίνεται αμελητέα και για μεγάλους ακροδέκτες.

    Ένα εργαλείο 250μμ έχει αρκετή δύναμη για να πρεσάρει μεγάλους ακροδέκτες που δεν είναι κοντά στο κέντρο.
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Μπράβο πολύ σωστοί όλοι!

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    H Knipex πρεπει να βγάζει τουλαχιστον 5 παρόμοιες πρεσες ακροδεκτών... Στο αρχικό ποστ εβαλα αυτή που θεωρώ καλύτερη για τις περισσότερες εργασίες και είναι στα 17ε

    Προσωπικά έχω αυτή που είναι μόνο για γυμνούς ακροδέκτες. Την χρησιμοποιώ βέβαια και για ξεγύμνωμα καλωδίων τωρα που ανακαινίζω ένα σπίτι γιατί σφάζει καλά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	knipex.jpg 
Προβολές:	366 
Μέγεθος:	33,3 KB 
ID:	428682

  11. #26
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Χρησιμοποιώ αυτήν 3 μεγέθη σε κάθε σιαγόνα, έχω ακόμη μία για μεγαλύτερους 6.3 mm κοννεκτορες, στο βίντεο είναι μια πλεξούδα που έφτιαξα από την αρχή.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    Χρησιμοποιώ αυτήν 3 μεγέθη σε κάθε σιαγόνα, έχω ακόμη μία για μεγαλύτερους 6.3 mm κοννεκτορες, στο βίντεο είναι μια πλεξούδα που έφτιαξα από την αρχή.
    Τι διαφορά έχει η πρέσα που χρησιμοποιείς στο βίντεο από τις knipex που αναφέρθηκαν πιο πάνω στο thread; Μιλάμε αποκλειστικά για γυμνούς ακροδέκτες; Οι αντίστοιχες υποδοχές για γυμνούς στις knipex φαινονται διαφορετικές ή ιδέα μου είναι; Επίσης η δική σου πρέσα φαίνεται να έχει πιο πλατιές σιαγώνες, καθώς πρεσάρει την ίδια στιγμή και τον σφικτήρα του καλωδίου και τον σφικτήρα των "συρμάτων" του. Στις άλλες πιο πολυχρηστικές πρέσες, αυτή η διαδικασία πρέπει να γίνει σε 2 στάδια;

    Άσχετος είμαι, αλλά επειδή θέλω να πάρω ΜΙΑ πρέσα, εξού και οι ερωτήσεις...

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Τι διαφορά έχει η πρέσα που χρησιμοποιείς στο βίντεο από τις knipex που αναφέρθηκαν πιο πάνω στο thread; Μιλάμε αποκλειστικά για γυμνούς ακροδέκτες; Οι αντίστοιχες υποδοχές για γυμνούς στις knipex φαινονται διαφορετικές ή ιδέα μου είναι; Επίσης η δική σου πρέσα φαίνεται να έχει πιο πλατιές σιαγώνες, καθώς πρεσάρει την ίδια στιγμή και τον σφικτήρα του καλωδίου και τον σφικτήρα των "συρμάτων" του. Στις άλλες πιο πολυχρηστικές πρέσες, αυτή η διαδικασία πρέπει να γίνει σε 2 στάδια;

    Άσχετος είμαι, αλλά επειδή θέλω να πάρω ΜΙΑ πρέσα, εξού και οι ερωτήσεις...
    Παμε παλι να στα ξεκαθαρίσω: Οι μονωμένοι ακροδεκτες είναι το μπλε, κιτρινο, κόκκινο. Παει αυτό


    JNP

    Συνημμένο 428621
    Συνημμένο 428622
    Αλλα έψαχνα σε ένα μαγαζί πρωινιατικα και έπεσα πάνω στην πένσα ακροδεκτών της YATO. 11 ευρώ και έχει τα πάντα. Άψογες εφαρμογές, κοψιματα, γδαρσιματα. Λίγο σφιχτή, με 3 σταγόνες λάδι μαλάκωσε αρκετά.
    Αν δεις στην Yato παραπάνω έχει δύο τύπους μη μονωμένων ακροδεκτών:

    Ο κάτω τύπος (το μισοφέγγαρο) εκει που λέει 5,5 2,5 0,5 είναι για ακροδέκτες στρογγυλούς κλειστούς γύρω γύρω, ο ακροδέκτης δηλαδή είναι σαν σωλήνας και τον πιέζει απο την μέση απο την πάνω πλευρά για να κλείσει (τύπος Α στην προηγούμενη σελίδα)
    Ο πάνω τύπος Υατο 5,0 3,0 0,75 είναι για ακροδέκτες ανοικτούς όπου τον σφίγγει γύρω απο το καλώδιο και τον γυρνάει. (τύπος C στην προηγούμενη σελίδα). Μια φορά στο καλώδιο και άλλη μία στην μόνωση σφίγγεις

    Τέλος αυτό που ρώτησες, ναι στο βίντεο φαίνεται ότι με μια κίνηση σφίγγει και το καλώδιο και την μόνωση (2 σφιγξήματα). Αυτη η πένσα είναι λίγο πιο χοντρή. Οι Knipex που έβαλα χρειάζεται να κάνεις 2 σφιγξήματα, ένα στο γυμνό καλώδιο και ένα στην μόνωση, χωρίς να είναι προτιμότερος ο ένας ή ο άλλος τύπος...

  14. #29
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    ούτε λάδια ούτε ξίδια ούτε να χαλαρώσεις την βίδα, Την χρειάζεσαι σφιχτή στην λειτουργία της την πρέσα ακροδεκτών για να μαγκώνει τον κενό ακροδέκτη ακόμα κι αν αφήσεις την πρέσα από το χέρι σου για να βάλεις τον αγωγό μέσα. Άλλες χρησιμοποιούν τύπου καστάνια γι αυτόν το λόγο όπως η πρέσα της paron που έχει ο mankam στο βιντεάκι του
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    ((Την χρειάζεσαι σφιχτή στην λειτουργία της την πρέσα ακροδεκτών για να μαγκώνει τον κενό ακροδέκτη ακόμα κι αν αφήσεις την πρέσα από το χέρι σου για να βάλεις τον αγωγό μέσα.))

    Αυτό δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά ποτέ μην λες ποτέ!!
    Τελικά την ρύθμισα ώστε να μαγκώνει ελαφριά...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2018, 14:39
  2. βίσματα - ακροδέκτες
    από road spirit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2012, 15:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF