Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Ακροδέκτες, πρέσες, μπριζάκια.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424

    Question Ακροδέκτες, πρέσες, μπριζάκια.

    Ειδα σε προηγούμενες σελίδες για πρέσες ακροδεκτών και είπα να δώσω τα φώτα μου γιατι έχω παιδευτεί αρκετά στο παρελθόν:

    Καταρχήν οι διαφορές μεταξύ μονομένων και γυμνών ακροδεκτών: Ο μονωμένοι μπαινουν σε περιπτώσεις πχ που συνδέουμε ηχεία ή αφαιρούμενα καλώδια αν και δεν είναι και τόσο καλή λύση αν μιλάμε σε όχημα. Η βελτιστη λύση είναι τα καλώδια να πρεσαρρονται σε γυμνό ακροδέκτη όπου αυτός (συνηθέστερα αρκετά παραπάνω απο ένας) μπαινουν σε μπριζάκι/καβούκι που είναι και αδιάβροχο. Για τον ίδιο λόγο που δεν προτείνονται μονωμένοι ,επειδή κάποια στιγμή θα ξεκουμπώσουν, δεν χρησιμοποιούμε καλάι (αν και φαίνεται στιβαρό, το καλάι σε κινούμενο όχημα λόγω κραδασμών θρυματτίζεται και σταματάει να έχει καλή επαφή) για αυτό και οι κατασκευαστες τα κάνουν όλα πρεσαριστά...

    1) Πρεσα: Θα πάρετε ΜΟΝΟ αυτη της Knipex, κάνει για μονωμένους και γυμνούς ακροδεκτες, παιρνεις δηλαδή μόνο ένα εργαλείο αντί για δυο. Φυσικά υπάρχουν και εναλλακτικές, όπως αυτη που πήρα για γυμνούς ακροδέκτες μόνο. Ο γυμνός ακροδέκτης δε θέλει και πολλή δύναμη για να κλείσει σε αντίθεση με τον μονωμένο και για αυτό είναι στο μπροστινό μέρος του εργαλείου και ο γυμνός στην μέση.. Κατω απο 20€ στον σκρουτζ, κωδικος Knipex 97 22 240

    2) Ακροδεκτες και μπριζάκια (καβούκια): Εδω και αν εχει παιδευτεί κόσμος και κοσμάκης και εγώ μαζί: Που θα βρώ ακροδέκτη για να κάνω την επισκευη; Το μπριζάκι που το κανιβάλισα για να βγάλω τους ακροδέκτες;
    Στον μόνο που θα βρείτε είναι στον Τζαβάρα, Καλλιρόης 109, φυσικά δεν έχει website και διάφορα τέτοια του διαβόλου, ούτε σηκώνει τηλεφωνο οπότε απαραίτητα απο εκεί με δείγμα...Βρήκα περίεργους ακροδέκτες για βάση ρελέ απο Audi που ούτε η ίδια η Audi δεν είχε. Για καβούκια του ακροδέκτη τώρα καλύτερα στην αντιπροσωπεία (δεν είναι και τόσο ακριβοί) ή απο μεταχειρισμένα με 1€...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων knipex_presa_akrodekton_240mm_9722240.jpeg‎   IMG_7900(1).jpg‎   IMG_7947(1).jpg‎  

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    3) Γιατί δεν βγαίνει ο γαμ&*%$ς ο ακροδεκτης απο το μπριζάκι;

    Γιατί το κάνεις λάθος. Αφενός κοιτάς αν το μπριζάκι έχει κάποιο πλαστικό μέρος (συνήθως σε έντονο διαφορετικό χρώμα) το οποιο πρεπει να ξεκουμπώσεις και να βγάλεις. Αυτό λέγεται secondary lock και αν είναι στη θέση του, ο ακροδεκτης δεν θα βγει ποτέ.

    Επομενο, για να βγάλουμε τον ακροδεκτη που έχει κλειδώσει με δοντάκια στο μπριζάκι, συνηθέστερα έχει δυο δοντάκια, το οποιο σημαινει ότι πρπει να ξεκλειδώσουν και τα δυο ταυτόχρονα: Ο πιο έυκολος τρόπος είναι να παρουμε μικρό τσιμπίδι της πλακας των 2ε και να το φάμε στον δίδυμο τροχο ή με λίμα, θέλει να γίνει αρκετά βαθύ για να ξεκλειδώσει ο ακροδέκτης. Ακόμη καλύτερα απο παλιό υαλοκαθαριστήρα, που είναι πιο σκληρό το μέταλο.

    Εναλλακτικα, Car Wire Terminal Removal Tool με 5ε απο Κινα γιατι εδω δεν έχει κανένας...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 2 IMG_7837(1).jpg‎   IMG_7782(1).jpg‎   IMG_7978b.jpg‎   tt pin removal tool.jpg‎  

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    4) Τι κάνω για μεγάλες διατομές / χοντρά καλώδια;
    Προφανώς και υπάρχει ειδικό εργαλείο για να πρεσάρεις μεγάλες διατομές όπου και το κινέζικο είναι πανάκριβο. Τί κάνουμε σε αυτη την περίπτωση; Πρεσάρουμε με πένσα ή τανάλια μια μια πλευρά και ολοκληρώνουμε με μικρή μέγγενη χειρός και μια μπίλια ρουλεμαν απο την ανοιχτή πλευρά του ακροδέκτη...

    Αν μιλάμε για ανοιχτούς ακροδέκτες όπως στην φώτο ή για ακροδέκτες που έχουν μια κάθετη γραμμή δεν βάζουμε καλάι
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων akrod big.jpg‎  

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Τι να σε κάνω που με πας τις απαντησεις βόλτα!!!


  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αρκετά κατατοπιστικός, ευχαριστούμε για το μοίρασμα της γνώσης

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Αρκετά κατατοπιστικός, ευχαριστούμε για το μοίρασμα της γνώσης
    Να είσαι καλά. Δεν μπορώ όταν βλέπω επαγγελματίες ηλεκτρολόγους να ματσακονιάζουν μπριζάκια ή να παίρνουν μεταχειρισμένο μπριζάκι και να κόβουν όλα τα καλώδια για να κάνουν μάτιση (με μονωτική ταινία παντα )...

    Εγω που είμαι ερασιτέχνης θα πάρω το σωστό εργαλείο και αυτοί οι επαγγελματίες παιδευονται με καρφίτσες και πατέντες..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Ωραίος!



    Και το δικό μου "toolkit".
    Πρέσα αντίστοιχη με αυτή που έβαλες της Knipex από Unior & "αποσυναρμολογητές" της Durite.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210524_231142.jpg 
Προβολές:	534 
Μέγεθος:	74,8 KB 
ID:	428205

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Ας βάλουμε κι αυτή που εξηγεί με μια ματιά τα είδη των ακροδεκτών και σε πιο σημείο της πένσας τα πατάμε :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201216_232656.jpg 
Προβολές:	512 
Μέγεθος:	82,8 KB 
ID:	428209

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ωραίος!



    Και το δικό μου "toolkit".
    Πρέσα αντίστοιχη με αυτή που έβαλες της Knipex από Unior & "αποσυναρμολογητές" της Durite.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210524_231142.jpg 
Προβολές:	534 
Μέγεθος:	74,8 KB 
ID:	428205
    Τα Durite τα βρίσκεις Ελλάδα;

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Τα Durite τα βρίσκεις Ελλάδα;
    Τα είχα πάρει από eBay πριν καμιά 10αριά χρόνια ...

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Για να μην ψάχνω κάθε φορά, έφτιαξα με κολάζ αυτή την εικόνα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Πρέσες Ακροδεκτών Καλωδίων.jpg 
Προβολές:	463 
Μέγεθος:	74,2 KB 
ID:	428230

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Οι φίσες της Sumitomo υπάρχουν σε κανένα μαγαζί στην Ελλάδα? Γνωρίζει κανένας?

  14. #14
    Ωραίο θέμα παιδιά , και εγώ είχα χρειαστεί ανάλογη πένσα ακροδεκτών και ακροδέκτες και έψαχνα γενικά στα forum του εξωτερικού.
    Και μιας και εμένα δεν μου αρέσουν οι τσαπατσοδουλειες και μπορεί να χρειαστείτε και εσείς σας βάζω από κάτω ένα site που στέλνει κανονικά από Αμερική σε φάκελο χωρίς καθυστερήσεις Βύσματα Cycle Terminal – Electrical Connectors κλπ.
    Εγώ συγκεκριμένα έψαχνα για τα japan Yazaki για τον ανορθωτή στο cbr ( δεν μου αρέσουν τα κόψε ράψε).
    Μάλιστα το προχώρησα και λίγο παραπάνω αφού αγόρασα και καλώδια σιλικόνης και έκανα super δουλειά βάζοντας και διηλεκτρικό γράσο όταν άλλαξα τον ανορθωτή μου (RMSTATOR , μπιφτέκι ανορθωτής )
    http://www.cycleterminal.com/yazaki-312.html

    Φέρνει και Sumitomo παιδιά και τα στέλνει κανονικά Ελλάδα
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    @Dankann
    Και γιατί δεν καταργούσες εντελώς το παλιό αντί να παιδεύεσαι να βρεις ιδιο και να βάλεις ενα σετ αρσενικο θηλυκο Hella MTA που ειναι κ αδιαβροχο; Γυρω στα 6ε εχει κομπλε συν την πενσα αν δεν την εχεις..

    Ο γοογλης είναι πρόβλημα γιατί βγάζει άσχετα, ψαξε "ηλεκτρικα ανταλλακτικα αυτοκινητων φραντζη" και βγαζει αρκετα μαγαζιά που έχουν κ online Ελλαδα

    3 pin, αλλά έχει απο 2 πιν μέχρι όσα θες...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mta 3pin.jpg 
Προβολές:	379 
Μέγεθος:	25,0 KB 
ID:	428334

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2018, 14:39
  2. βίσματα - ακροδέκτες
    από road spirit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2012, 15:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF