Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: γνώμη για symphony 200st

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125

    γνώμη για symphony 200st

    καλησπέρα στην παρέα,πρόσφατα πήρα το α2 και δεν έχω εμπειρία από μηχανές εκτός το ότι δουλεύω ντελίβερι το τελευταίο μήνα.Είμαι στην αναζήτηση σκούτερ ή μικρής μηχανής για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά(κέντρο αθήνας) και μετά για κανένα μπάνιο δικάβαλο λούτσα-πόρτο ράφτη(αναρωτιέμαι αν θα μπορεί να κάνει εύκολα αυτή την διαδρομή).Κοίταγα το sym symphony 200st καινούργιο και αν έχει μεγάλη διαφορά με το ίδιο σε 125 που είναι υδρόψυκτο και είναι μόνο 1 άλογο λιγότερο.Μετά αυτό που μάρεσε εμφανισιακά ήταν το sym nht 200 αλλά δεν έχω δει και πολλές γνώμες,ούτε έχω δει πολλά στο δρόμο. Κοίταγα και για κανά παπάκι αλλά δεν είναι κανένα με abs και κάθως έφαγα την πρώτη σούπα από μπλοκάρισμα μπροστινού,δεν θα με έψηνε ιδιαίτερα κάτι χωρίς abs.Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο στην τιμή των 2.300-3.000;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    μιά χαρά σκουτεράκι ειναι το 200st ,φθηνό κ πολύ τίμιο με φθηνά ανταλλακτικά κ φθηνό service κ ΔΕΝ τα κλέβουν συχνά...
    εγω θα απέφευγα να πάρω σκουτερ υδροψυκτο στα 125 κυβικά ...γιατι να μπλέξεις με ψυγείο - με θερμοστάτη - με αλλαγη υγρων καθε 2-3 χρόνια - τάπα ψυγείου κλπ ,εκτος το βαρος που προσθετει στο μοτό...μια χαρα μοτο ειναι το NHT200

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Πληροφορίες για το NH-T 200 απο ιδιοκτήτες μπορείς να διαβάσεις και εδώ:
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...ghlight=Trazer

  4. #4
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Μια θετική γνώμη για το st200 και απο εμένα.
    Οικονομικό, εύκολο, άσφαλές.

    Παρασάγγες ανώτερο απο τα παπιά που χρησιμοποιούσα για την πόλη εδώ και χρόνια.

    Ανοικτό δρόμο πάει 90-110 χλμ άνετα.

    Υδρόψυξη σε αυτά τα κυβικά και για τέτοια χρήση δεν χρειάζεται να την πληρώσεις και να την συντηρείς.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Το ST200 και όχι το 125υδρόψυκτο ήταν και μένα 2η επιλογή μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα. Τίμια τα SYM με φτηνά ανταλλακτικά και service και αξιόπιστα θεωρώ. Έχει το SR125 η γυναίκα....γιατί δεν κοιτάζεις όμως το NHT200 καλύτερα? Κάνε μια βόλτα στην ίδια διαδρομή και τα δύο και αποφασίζεις....η προστασία από νερά και οι χώροι των σκούτερ είναι στα συν για καθημερινή μετακίνηση πάντως
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    καλημέρα, ψάξε λίγο την αγορά, μην βιαστείς.

    σε περίπτωση που συμβιβαστείς με την απουσία abs και δεν πας ντε και καλα για κούτα,

    θα κοίταγα και κάτι τέτοιο,
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...aha-xenter-150

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...#bigger-photos

    (ενδεικτικά τα παραδείγματα από το car)

    κυρίως γιατί λόγω μονού πίσω αμορτισέρ δεν κοπανάει στις λακκούβες όπως ΟΛΑ τα σκούτερ, είναι ψεκαστό, ειναι γλήγορο (για 150αρι), έχει ίσιο πάτωμα στα πόδια του οδηγού (μεγάλη εξυπηρέτηση για σουπερμάρκετ, σάκους σε διακοπές και πολλά άλλα) και φυσικά...είναι γιαμαχα.

    και γλιτώνεις και χρήμα
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Το nht και μένα να πω την αλήθεια μου κάθεται καλύτερα σαν στυλ,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα βολέψει αν πέσω σε κίνηση για να περνάω ανάμεσα στα φανάρια.Ωστόσο ξέχασα να αναφέρω πως ότι και αν πάρω είναι με προοπτική να κρατηθεί 1 άντε μαξ 2 χρόνια και να πουληθεί για κάτι μεγαλύτερο,αφού θα έχει μαζευτεί και το χρήμα.Το θέμα είναι κατά πόσο θα χάσουν την μεταπωλητική τους αξία.
    Άκυρο τελείως αλλά κοίταγα τα voge τα 300ds και 300r αλλά αυτά και αν θα χάσουν αξία σε 2 χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Άν είναι να το αλλάξεις σε 2-3 χρόνια κοίτα να βρείς μτχ 1-3 ετών με λίγα χλμ οπότε όταν θα το δώσεις θα χάσεις πολύ λίγα....εγώ πάντα τέτοιες αγορές κάνω....αγόρασα το multi 2 ετών με 3000km -25% και τώρα το bv350 10 μηνών με 1300km -20%
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμη για προστατευτικό πλάτης
    από kxIII στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2006, 09:38
  2. γνώμη για κράνη
    από demotapa στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2006, 12:00
  3. ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ Dellorto
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 11:14
  4. Μια γνώμη για παντελόνια;
    από The Martian στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2005, 23:18
  5. Γνώμη για το CBR125R
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2004, 23:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF