Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 63

Θέμα: Μήπως μου ζητάει πολλά ο μάστορας;

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Στην θέση σου θα πλήρωνα τα 350 ευρώ που αρχικά σου ζήτησαν (50 ο μηχανικός γιά λύσε-δέσε το φαίρινγκ και 300 ο φανοποιός).

    Θα τα πλήρωνα, γιά να επισκευαστεί σωστά η ζημιά ομως, και όχι προχειροδουλειά.....

    Δηλαδή τα 50 ευρώ του συνεργείου, δεν είναι πολλά γιά να λυθεί και να ξαναμονταριστεί φαίρινγκ, μάσκα, φλάς, φανάρι κλπ

    Τα δε 300 του φαναρτζή περιλαμβάνουν σωστή επιδιόρθωση του σπασίματος στο φαίρινγκ, κόλημα τα αυτάκια φαναριου-φαίρινγκ
    που είναι σπασμένα και βάψιμο (το οποίο περιλαμβάνει στόκους, αστάρια, χρώματα, βερνίκια αυτοκόλλητα κλπ)......

    Σίγουρα δεν είναι και φτηνά, τσιμπημένη τιμή είναι αλλά όχι και εξωφρενική....

    Και μην ξεχνάς πώς σε ''εργατικά'' η ασφάλεια καλύπτει όλο το ποσό, δεν παίζει παλαιότητα εκεί....

    Αφού λοιπόν πληρώνει η ασφαλιστική ψάξε σωστά μαστόρια και το μηχανάκι θα γίνει κουκλί...
    αυτό πιστεύω είναι μονόδρομος εαν θέλω να γίνει άψογη δουλεια... με ενοχλεί που από ένα "τίποτα" γίνεται όλη αυτή η μανούρα και χωρίς να φταίω κιόλας, και γι αυτό αυτή η εμμονή μηπως και γλυτώσω κάποια -αρκετά- χρήματα. Αλλά εν τέλει αυτή είναι η μόνιμη λύση.

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    (και η ειρωνια της υπόθεσης είναι οτι αυτός που μας καραμπόλιασε δεν έπαθε απολύτως τίποτα γιατί με βρήκε με τον προφυλακτήρα του ακριβώς στο πίσω λάστιχο... τέλος πάντων)

    Ευχαριστώ και πάλι όλους σας που δείξατε ενδιαφέρον και με βοηθήσατε!

  3. #33
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    δυστυχως η πραγματικοτητα ειναι σκληρη. οι ασφαλιστικες εχουν κανονα απαξιωσης που παει με την παλαιοτητα,και καινουργιο να πληρωσεις,θα σου δωσουν λιγωτερα αναλογα με την παλαιοτητα.
    Οι ασφαλιστικές κοιτάνε πώς να μην πληρώσουν αλλά αν τους ζορίσεις το κάνουν. Όταν, όπως καταλαβαίνω, έχουν αποδεχτεί την ευθύνη του άλλου δεν μπορούν να πουν κάτι. Δεν λέω να απαιτήσεις να μπει καινούργιο σε παλιό αλλά δεν μπορεί να σου πει η ασφαλιστική δεν υπάρχει μεταχειρισμένο και δεν στο πληρώνω όλο, η απάντηση είναι «πρόβλημά σου».
    Μιλώντας πάντα για την περίπτωση που δεν υπάρχει και τουλάχιστον 5 χρονών και πάνω.

  4. #34
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    αυτό πιστεύω είναι μονόδρομος εαν θέλω να γίνει άψογη δουλεια... με ενοχλεί που από ένα "τίποτα" γίνεται όλη αυτή η μανούρα και χωρίς να φταίω κιόλας, και γι αυτό αυτή η εμμονή μηπως και γλυτώσω κάποια -αρκετά- χρήματα. Αλλά εν τέλει αυτή είναι η μόνιμη λύση.
    Αυτό όμως είναι όλο ή σχεδόν όλο εργασία, σωστά; Οπότε όλα θα τα πληρώσει η ασφάλεια έτσι κι αλλιώς

  5. #35
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Οι ασφαλιστικές κοιτάνε πώς να μην πληρώσουν αλλά αν τους ζορίσεις το κάνουν. Όταν, όπως καταλαβαίνω, έχουν αποδεχτεί την ευθύνη του άλλου δεν μπορούν να πουν κάτι. Δεν λέω να απαιτήσεις να μπει καινούργιο σε παλιό αλλά δεν μπορεί να σου πει η ασφαλιστική δεν υπάρχει μεταχειρισμένο και δεν στο πληρώνω όλο, η απάντηση είναι «πρόβλημά σου».
    Εγώ τουλάχιστον αυτό θα τους έλεγα και τους έχω πει.
    Και μεις τους τοχουμε πει ,και μας ειπαν ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ την λυση που σας προτεινουμε ,η λυση θα δωθει ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ.
    Το αποτελεσμα η καταθεση ΑΓΩΓΗΣ και ελαχιστα πριν την δικη ΑΠΟΔΟΧΗ και ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ απο την ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ.
    Και αφου εχεις πληρωσει δικηγορους παραβολα κλπ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #36
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Και μεις τους τοχουμε πει ,και μας ειπαν ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ την λυση που σας προτεινουμε ,η λυση θα δωθει ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ.
    Το αποτελεσμα η καταθεση ΑΓΩΓΗΣ και ελαχιστα πριν την δικη ΑΠΟΔΟΧΗ και ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ απο την ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ.
    Και αφου εχεις πληρωσει δικηγορους παραβολα κλπ.
    Εκεί ΔΥΣΤΥΧΩΣ το θέμα είναι ποιος έχει το πάνω χέρι, εμάς σε μια περίπτωση που μας έτυχε με ζημιά στο αμάξι άρχισαν κάτι τέτοια, αλλά επειδή ο αδερφός μου είναι δικηγόρος τους άρχισε κάτι περί «θετικής και αποθετικής ζημιάς» (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό αλλά νομιζώ μπορείς να ισχυριστείς και να διεκδικήσεις διάφορα πχ φοβία ως αποτέλεσμα του ατυχήματος - μπορεί να μην το διατυπώνω απολύτως σωστά) είδαν κι ότι είναι δικηγόρος οπότε το βούλωσαν και πλήρωσαν επιτόπου.
    Το δια ταύτα με τη δική μου εμπειρία είναι ότι ξέρουν παρά πολύ καλά πότε θα χάσουν και πότε παίζεται και δεν θέλουν ούτε αυτοί δικαστήρια γιατί και σε αυτούς κοστίζουν.
    Όταν λοιπόν είτε το ποσό δεν αξίζει τον κόπο για αυτούς είτε δεν είναι στο παίζεται αν καταλάβουν (ή πιστέψουν) ότι θα το πας μέχρι τέρμα πληρώνουν.
    Αυτό βέβαια δεν τους κάνει καλούς, απόδειξη πόσο την πάρτη τους κοιτάνε μόνο είναι.
    Εσάς πώς και το πήγαν τόσο τέρμα; Και στο συμβιβασμό τελικά πήρατε αυτά που θέλατε; Δεν ρωτάω αυτά που ζητάγατε δικαστικά υποθέτω ότι εσείς άπαξ και πήγε εκεί ζητάγατε περισσότερα από τα αρχικά

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    να πάρεις ΠΡΩΤΑ γραπτή αναλυτική κατασταση απο τον πραγματόγνωμα της ασφαλιστικής του αυτοκινητου που σε χτυπησε ,
    τι ακριβως θα αλλαχτεί βαψιμο κλπ κ μεχρι ποιό ποσό δικαιολογεί ,προτού δωσεις τα 300-350 απο την τσεπη σου στους μαστόρους...
    ρωτησε πρωτα αν αυτη η σφαλιστική συνεργαζεται με καποιο συνεργείο φανοποιείο γενικά στην κρητη κ ΔΕΝ βγαλεις ουτε ευρω απο την τσεπη σου αλλά με σπάνια καλή
    ή πολύ καλή επισκευή ...συνηθως προχειδουλειά κανουν ...99 σε τετοια ατυχηματα παρόμοια με ιχ η μοτο ποτέ η ασφαλιστική ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ κ βγαίνει πάντα χαμένος αυτος που ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ...σου δίνω τόσα κ πηγαινε δικαστικά αν θέλεις σου λένε...

  8. #38
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Εκεί ΔΥΣΤΥΧΩΣ το θέμα είναι ποιος έχει το πάνω χέρι, εμάς σε μια περίπτωση που μας έτυχε με ζημιά στο αμάξι άρχισαν κάτι τέτοια, αλλά επειδή ο αδερφός μου είναι δικηγόρος τους άρχισε κάτι περί «θετικής και αποθετικής ζημιάς» (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό αλλά νομιζώ μπορείς να ισχυριστείς και να διεκδικήσεις διάφορα πχ φοβία ως αποτέλεσμα του ατυχήματος - μπορεί να μην το διατυπώνω απολύτως σωστά) είδαν κι ότι είναι δικηγόρος οπότε το βούλωσαν και πλήρωσαν επιτόπου.
    Το δια ταύτα με τη δική μου εμπειρία είναι ότι ξέρουν παρά πολύ καλά πότε θα χάσουν και πότε παίζεται και δεν θέλουν ούτε αυτοί δικαστήρια γιατί και σε αυτούς κοστίζουν.
    Όταν λοιπόν είτε το ποσό δεν αξίζει τον κόπο για αυτούς είτε δεν είναι στο παίζεται αν καταλάβουν (ή πιστέψουν) ότι θα το πας μέχρι τέρμα πληρώνουν.
    Αυτό βέβαια δεν τους κάνει καλούς, απόδειξη πόσο την πάρτη τους κοιτάνε μόνο είναι.
    Εσάς πώς και το πήγαν τόσο τέρμα; Και στο συμβιβασμό τελικά πήρατε αυτά που θέλατε; Δεν ρωτάω αυτά που ζητάγατε δικαστικά υποθέτω ότι εσείς άπαξ και πήγε εκεί ζητάγατε περισσότερα από τα αρχικά
    ναι στο τελος τα πηραμε αλλα πολυ ταλαιπωρια αδερφακι μου.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    Βαλρ μια μεγάλη ροδέλα στη βιδα, στο σημείο που έχει σπάσει το αυτάκι, ώστε να κρατάει αυτή το φανάρι.

    Δύσκολο να κολλήσεις το αυτάκι στο φανάρι και να μη ξανασπασει σε καμια λακκούβα.

    Εγώ, στο ίδιο μηχανάκι, είχα βάλει ροδέλες σε ΟΛΑ τα αυτάκια, γιατί μου σπάσανε μετά από τρακάρισμα.
    2-3 χρονια μετά, μέχρι που το έδωσα, δεν είχα θέμα.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τωρα θυμηθηκα καποτε που με τρακαρανε παρκαρισμενο και εφυγαν και εβαλα νομικη προστασια να τους κυνηγησει και με πηρε τηλεφωνο η υποτιθεμενη δικηγορος μου και μου εβαλε κωλοχερο οτι ειχα παρκαρει κοντα σε γωνια
    οχι πανω...κοντα....στο παγκρατι λεμε
    εννοειται αποζημιωθηκα χωρις καν δικαστηριο
    το ποσο ηταν αστειο δεν αξιζε να μπλεξουν

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Βαλρ μια μεγάλη ροδέλα στη βιδα, στο σημείο που έχει σπάσει το αυτάκι, ώστε να κρατάει αυτή το φανάρι.

    Δύσκολο να κολλήσεις το αυτάκι στο φανάρι και να μη ξανασπασει σε καμια λακκούβα.

    Εγώ, στο ίδιο μηχανάκι, είχα βάλει ροδέλες σε ΟΛΑ τα αυτάκια, γιατί μου σπάσανε μετά από τρακάρισμα.
    2-3 χρονια μετά, μέχρι που το έδωσα, δεν είχα θέμα.

    καλο, θα το εχω υποψην! σε κανα διμηνο που θα ξαναπαω Χανια για την υποθεση αυτη, θα κοιταξω μηπως φτιαχτει ετσι.

    Γιατι οπως λεει και ο alexis72 φοβαμαι να το αφησω σε φαναρτζη να το βαψει ξανα και τα λοιπα, διοτι μπορει να το αντικρυσω χειροτερο και μετα να τσαντιζομαι καθε φορα που το βλεπω. Χιλιες φορες καλυτερα μια μουτζουριτσα (μετάλειο ανδρείας) στη μουρη, παρα να μην πετυχει το χρωμα αυτο το ιδιαιτερο και σιχτιριζω. Ειμαι δυστυχως παρα πολυ εμμονικη με την εικονα που εχει η μηχανη οπως ειναι και γι αυτο κοιταζω να φτιαξω μονο το εμπρος φαναρι για να μην φυγει ολο σε καμια λακουβα.

    Η ασφαλιστικη του αλλου μου εχει στειλει μηνυμα μετα απο τη γνωματευση του πραγματογνωμονα, οτι αποδεχεται πληρως την επισκευη που ειχε προτεινει ο μαστορας οποτε δεν ειναι εκει το προβλημα μου.

    ΜΕ συγχωρείτε για την καθυστερημενη απαντηση, νομιζα οτι ειχε κλεισει το θεμα αλλα τελικα βλεπω οτι γινεται ωραια κουβεντα

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τωρα θυμηθηκα καποτε που με τρακαρανε παρκαρισμενο και εφυγαν και εβαλα νομικη προστασια να τους κυνηγησει και με πηρε τηλεφωνο η υποτιθεμενη δικηγορος μου και μου εβαλε κωλοχερο οτι ειχα παρκαρει κοντα σε γωνια
    οχι πανω...κοντα....στο παγκρατι λεμε
    εννοειται αποζημιωθηκα χωρις καν δικαστηριο
    το ποσο ηταν αστειο δεν αξιζε να μπλεξουν
    αν μπορουμε να τα βλεπουμε ψυχραιμα τα πραγματα, ειναι οντως αστεια κατι τετοια περιστατικα, το κακο ειναι οταν καποιος δεν εχει εμεπιρια και δεν ξερει πως να κινηθει..

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    να πάρεις ΠΡΩΤΑ γραπτή αναλυτική κατασταση απο τον πραγματόγνωμα της ασφαλιστικής του αυτοκινητου που σε χτυπησε ,
    τι ακριβως θα αλλαχτεί βαψιμο κλπ κ μεχρι ποιό ποσό δικαιολογεί ,προτού δωσεις τα 300-350 απο την τσεπη σου στους μαστόρους...
    ρωτησε πρωτα αν αυτη η σφαλιστική συνεργαζεται με καποιο συνεργείο φανοποιείο γενικά στην κρητη κ ΔΕΝ βγαλεις ουτε ευρω απο την τσεπη σου αλλά με σπάνια καλή
    ή πολύ καλή επισκευή ...συνηθως προχειδουλειά κανουν ...99 σε τετοια ατυχηματα παρόμοια με ιχ η μοτο ποτέ η ασφαλιστική ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ κ βγαίνει πάντα χαμένος αυτος που ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ...σου δίνω τόσα κ πηγαινε δικαστικά αν θέλεις σου λένε...
    ευχαριστω για τις πληροφοριες! θα τα εχω κι αυτα υποψην

  14. #44
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Καλησπέρα, από όσα γράφεις έχει γίνει θετική δήλωση από τον υπαίτιο του ατυχήματος και δεν καλύπτει η ασφαλιστική οικονομικά την ζημία ?
    Σχετικά με την αγωγή αν η ζημιά είναι μικρή και ΔΕΝ εχεις σωματικές βλάβες θα έλεγα να την αποφύγεις, ΑΛΛΑ αν η ασφαλιστική δεν σου καλύπτει τα έξοδα ίσως (μεγάλο ΙΣΩΣ) με ένα εξώδικο να στρώσουν χαρακτήρα.
    Πάντως στην περίπτωση που δεν είναι δυνατή η επιδιόρθωση της μηχανής ή είναι οικονομικά ασύμφωρη οφείλουν να σου αποδώσουν σε χρήμα την εμπορική της αξία σήμερα..

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Δεν έχω διαβάσει καμμία απάντηση αλλά σου ζητάει

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ο δασκαλος μου ζηταει εξτρα λεφτα
    από ridah_da_fresh στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2019, 09:28
  2. Ζητάει πολλα ο Κορεάτης
    από Argonautis46 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2012, 22:17
  3. Μήπως μου καίει πάρα πολύ;
    από kotsis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2012, 12:59
  4. Μηπως δε ζηταω πολλα..;
    από lammadin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 16:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF