Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 63

Θέμα: Μήπως μου ζητάει πολλά ο μάστορας;

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    @CorpseAlive ευχαριστώ για την απάντηση και απαντώ καθυστερημένα διότι έχω μετακομίσει στο εξωτερικό και δεν έχω ακόμη ιντερνετ.

    Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ασφαλιστική, έχει γίνει φιλικός διακανονισμός και ο πραγματογνώμων έχει δώσει το οκ για την κάλυψη των -μικρών- ζημιών. Το πρόβλημα που ανέλυσα είναι το ότι από την εμπειρία μου, όταν πας να σου φτιάξουν κάτι, κατά 99% το κάνουν χειρότερο απο΄πριν, οπότε ρωτούσα για την ευκολότερη και μονιμότερη λύση στις ζημιές μου, που αφορά σε ένα σπασμένο αφτάκι του εμπρός φαναριού. Ίσως και χωρίς την ανάμειξη ασφαλιστικής εαν είναι μικρό το κόστος.
    Ούτε εξώδικα, ούτε δικαστήρια νομίζω πως σε αυτά αναφέρθηκαν κάποιοι άλλοι σύντροχοι στο thread μου.. αυτά

    και μιας και μιλαμε πάλι γι αυτο, όταν πηρα τις προάλλες τηλέφωνο την κοπελίτσα της δικής μου ασφάλειας που έχει αναλάβει την ζημιά, μου έκανε την έξυπνη αναρωτώμενη "μα καλά, 200 ευρώ για ένα φανάρι σε μηχανάκι;;;" όταν της εξήγησα ότι δεν πρόκειται για παπί, αλλά για μηχανή 20ετίας μου τα μάσαγε μετά...

    Τι να πω, απλά ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ. Γι αυτο δεν θέλω ποτέ και με τίποτα να εχω να κάνω με αυτές τις μιζέριες των ασφαλιστικών.

    Τέλος πάντων.
    Τελευταία τροποποίηση από annasa; 10/06/2021 στις 09:14.

  2. #47
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.057
    Συγνώμη για το φαιδρό που θα ακουστεί άσχημα αλλά σε τέτοιες ερωτήσεις η απάντηση είναι: έχετε τις γνώσεις και την αρμοδιότητα να ρωτάτε κάτι τέτοιο;

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη για το φαιδρό που θα ακουστεί άσχημα αλλά σε τέτοιες ερωτήσεις η απάντηση είναι: έχετε τις γνώσεις και την αρμοδιότητα να ρωτάτε κάτι τέτοιο;
    Το εχω πει σε δικηγορο ασφαλιστικης σε δικαστηριο οταν με ρωτησε γιατι δεν προλαβα να σταματησω με το Pegaso οταν ειδα το τρακαρισμα μπροστα μου ενω ο μπροστινος μου (ενα καινουριο citroen κατι) προλαβε και ακινητοποιησε το οχημα.... Γελασε ολο το δικαστηριο.

  4. #49
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Το εχω πει σε δικηγορο ασφαλιστικης σε δικαστηριο οταν με ρωτησε γιατι δεν προλαβα να σταματησω με το Pegaso οταν ειδα το τρακαρισμα μπροστα μου ενω ο μπροστινος μου (ενα καινουριο citroen κατι) προλαβε και ακινητοποιησε το οχημα.... Γελασε ολο το δικαστηριο.
    τωρα να κανω και γω τον δικηγορο του διαβολου?
    ΓΙΑΤΙ?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    τωρα να κανω και γω τον δικηγορο του διαβολου?
    ΓΙΑΤΙ?
    Τι εννοεις γιατι?

    Γιατι το ενα ειναι καινουριο οχημα με abs και ειχε το πλεονεκτημα οτι ειδε το τρακαρισμα μπροστα πιο αμεσα και γρηγορα απο εμενα που ειχα αρχαιο Pegaso χωρις abs.... Σταματανε στην ιδια αποσταση λες αυτα τα 2?

  6. #51
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Τι εννοεις γιατι?

    Γιατι το ενα ειναι καινουριο οχημα με abs και ειχε το πλεονεκτημα οτι ειδε το τρακαρισμα μπροστα πιο αμεσα και γρηγορα απο εμενα που ειχα αρχαιο Pegaso χωρις abs.... Σταματανε στην ιδια αποσταση λες αυτα τα 2?

    Σιγουρα οχι,αλλα υποτιθεται(δεν ημουν μπροστα βεβαιως)οτι θα ειχες οπτικη επαφη λογω υψους της μηχανης του ατυχηματος,και θα κραταγες και αποσταση ασφαλειας απ τον μπροστινο σου.Γι αυτο ρωτηξα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Σιγουρα οχι,αλλα υποτιθεται(δεν ημουν μπροστα βεβαιως)οτι θα ειχες οπτικη επαφη λογω υψους της μηχανης του ατυχηματος,και θα κραταγες και αποσταση ασφαλειας απ τον μπροστινο σου.Γι αυτο ρωτηξα.
    Μην κανουμε hijack το θεμα, αλλα πολλα υποτιθεται οτι πρεπει να γινονται και δεν γινονται.... οπως υποτιθεται οτι στην αποσταση ασφαλειας που κρατας δεν πρεπει να μπαινει αλλο οχημα αλλα νομιζω οτι σου εχει συμβει κι εσενα πολλες φορες....

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη για το φαιδρό που θα ακουστεί άσχημα αλλά σε τέτοιες ερωτήσεις η απάντηση είναι: έχετε τις γνώσεις και την αρμοδιότητα να ρωτάτε κάτι τέτοιο;
    της το ειπα, αλλα με το γάντι "δεν πρόκειται για μηχανάκι κυρία μου,(αυτο το 'κυρία μου' ειναι το πιο σπαστικό που μπορει να ακουστει) αλλά μοτοσυκλέτα εικοσαετίας όπου μπορειτε να καταλάβετε οτι τα ανταλλακτικά είναι δύσκολο να βρεθούν"... ξερω, την εσφαξα... :P "αλλωστε -της λεω- η ασφαλιστική του άλλου δεν θα καλύψει το ποσό;" και τότε μου λέει κάτι του τύπου οτι πρώτα η δική μου ασφαλιστική πληρώνει και μετά τους πληρώνουν αυτούς;; τελος παντων, αχταρμάς. Για να σας πω την αλήθεια, πραγματικά δεν με ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση να τους ζητήσω τίποτα. Άλλωστε έτσι όπως έχει το πράγμα, κοντά στα Χριστούγεννα θα μπορέσω να πάω να το φτιάξω. Τουλαχιστον με ενημέρωσε για αυτό που ήθελα να μάθω, δηλαδή πόση διορία έχω να το φτιάξω και μου είπε μέχρι δύο χρόνια, αυτό μου αρκεί για την ώρα.

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Το εχω πει σε δικηγορο ασφαλιστικης σε δικαστηριο οταν με ρωτησε γιατι δεν προλαβα να σταματησω με το Pegaso οταν ειδα το τρακαρισμα μπροστα μου ενω ο μπροστινος μου (ενα καινουριο citroen κατι) προλαβε και ακινητοποιησε το οχημα.... Γελασε ολο το δικαστηριο.
    Δυστυχώς πάρα πολλοί άσχετοι νομίζουν ότι έχουν άποψη όσον αφοράστις οδηγικές ιδιαιτερότητες της μοτοσυκλέτας, κι αυτές οι αντιλήψεις είναι που τους κάνουν άπειρες φορές να κρίνουν λάθος την κίνηση της μηχανής και να μας κόβουν τον δρόμο, να μας κλείνουν, να μας τυφλώνουν κτλ...

  10. #55
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    της το ειπα, αλλα με το γάντι "δεν πρόκειται για μηχανάκι κυρία μου,(αυτο το 'κυρία μου' ειναι το πιο σπαστικό που μπορει να ακουστει) αλλά μοτοσυκλέτα εικοσαετίας όπου μπορειτε να καταλάβετε οτι τα ανταλλακτικά είναι δύσκολο να βρεθούν"... ξερω, την εσφαξα... :P "αλλωστε -της λεω- η ασφαλιστική του άλλου δεν θα καλύψει το ποσό;" και τότε μου λέει κάτι του τύπου οτι πρώτα η δική μου ασφαλιστική πληρώνει και μετά τους πληρώνουν αυτούς;; τελος παντων, αχταρμάς. Για να σας πω την αλήθεια, πραγματικά δεν με ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση να τους ζητήσω τίποτα. Άλλωστε έτσι όπως έχει το πράγμα, κοντά στα Χριστούγεννα θα μπορέσω να πάω να το φτιάξω. Τουλαχιστον με ενημέρωσε για αυτό που ήθελα να μάθω, δηλαδή πόση διορία έχω να το φτιάξω και μου είπε μέχρι δύο χρόνια, αυτό μου αρκεί για την ώρα.
    Αυτό με τη σειρά πληρωμής μπορεί και να ισχύει αλλά η απάντηση είναι «πρόβλημά σας»
    Αλλά δεν το ακούς από ασφαλιστικές μόνο, εγώ άκουσα κάτι αντίστοιχο (για άλλο θέμα προφανώς) από σύλλογο γονέων και κηδεμόνων στο Λουξεμβούργο που υποτίθεται ότι το ενδιαφέρον θα έπρεπε να είναι για τα ίδια τους τα παιδιά αλλά όχι, μόνο για το πώς θα πουλάνε μούρη στους άλλους γονείς νοιάζονται κι όχι το πώς θα πληρώνουν αυτούς που πρέπει.
    Οπότε ...

  11. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Χαίρετε! στο ίδιο μου το θέμα χαιρετώ αλλά είναι που πέρασε κάμποσος καιρός και θέλω να γράψω για τα πρακτικά του θέματος, μια μικρή αλλά ανακουφιστική εξέλιξη.

    Δεδομένης της κατάστασης όπου δεν ξέρω τι μου ξημερώνει αύριο και εάν και πως θα μπορέσω να ταξιδέψω από του διαόλου τη μάνα (Εστονία) στα Χανιά για να φτιάξω τη "μηχανάρα" που θα με περιμένει κουκουλωμένη στο ξεροβόρι, επικοινώνησα με την ασφαλιστική μου και άμεσα και αναίμακτα μου βάλανε τα 300Ε στον λογαριασμό μου να το φτιαξω όποτε θέλω -ή και να μην το φτιάξω ποτέ αν θέλω να έχω ενα φανάρι να κουδουνίζει... not-. Oπότε πάπαλα με την ασφαλιστική, σειρά έχει το μαστορικό.

    Αυτό θα γίνει καλώς εχόντων των πραγμάτων αρχές Δεκέμβρη, οπότε update ξανά στο θέμα το οικονομικό και των μαστορικών, τότε

    Ευχαριστώ ξανά όλους όσους ασχοληθήκατε, με βοηθήσατε αρκετά.
    Καλές βόλτες, πάντα όρθιοι! Τα ξαναλέμε...

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    Χαίρετε! στο ίδιο μου το θέμα χαιρετώ αλλά είναι που πέρασε κάμποσος καιρός και θέλω να γράψω για τα πρακτικά του θέματος, μια μικρή αλλά ανακουφιστική εξέλιξη.

    Δεδομένης της κατάστασης όπου δεν ξέρω τι μου ξημερώνει αύριο και εάν και πως θα μπορέσω να ταξιδέψω από του διαόλου τη μάνα (Εστονία) στα Χανιά για να φτιάξω τη "μηχανάρα" που θα με περιμένει κουκουλωμένη στο ξεροβόρι, επικοινώνησα με την ασφαλιστική μου και άμεσα και αναίμακτα μου βάλανε τα 300Ε στον λογαριασμό μου να το φτιαξω όποτε θέλω -ή και να μην το φτιάξω ποτέ αν θέλω να έχω ενα φανάρι να κουδουνίζει... not-. Oπότε πάπαλα με την ασφαλιστική, σειρά έχει το μαστορικό.

    Αυτό θα γίνει καλώς εχόντων των πραγμάτων αρχές Δεκέμβρη, οπότε update ξανά στο θέμα το οικονομικό και των μαστορικών, τότε

    Ευχαριστώ ξανά όλους όσους ασχοληθήκατε, με βοηθήσατε αρκετά.
    Καλές βόλτες, πάντα όρθιοι! Τα ξαναλέμε...
    πέρασα πολύ ωραία στο Ταλίν , το 2018 , Πάσχα

    Πολύ έξω απο τη μεσογειακή φάση αλλά γοητευτική

  13. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    πέρασα πολύ ωραία στο Ταλίν , το 2018 , Πάσχα

    Πολύ έξω απο τη μεσογειακή φάση αλλά γοητευτική
    Φίλε μου είναι όμορφη πόλη το Ταλίν όντως, χαίρομαι για την εμπειρία σου

    -----------------------------

    Ήρθα στα Χανιά, βρήκα την μηχανή με ξεσκισμενη την κουκούλα. 1ο λάθος η κουκούλα εξαρχής ήταν πολυχρησιμοποιημένη κι όχι γερά δεμένη κι όπως φλαπατούριαζε, σκιζότανε.
    2ο λάθος, εχοντας στον νου μου οτι θα γυρισω πιο νωρις, ειχα αφησει μια υφασματινη tail bag με τα δερματινα γαντια μεσα, κατι χαρτες και κατι διάφορα άλλα και τα βρήκα ΟΛΑ καλυμμένα με ένα παχύ πράσινομαυρο στρώμα μουχλας. Τα γάντια σώθηκαν αλλά βρωμάνε άρα θα καταλλήξουν ως εφεδρικά γάντια. 3ο λάθος είχα κλειδώσει το τιμόνι και μου έβγαλε την πίστη να το ξεμπλοκάρω.

    Η οδική το πήγε κατευθείαν στον καλό μου τον μάστορα που τελικά "ΟΧΙ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΠΟΛΛΑ" που έφτιαξε με ειδικές κόλλες τα αυτάκια της βάσης του φαναριού και τώρα δεν πρόκειται να ξανασπάσουν ΠΟΤΕ και μου έδειξε που έτρωγε ο ποντικός που είχε φωλιάσει μέσα στη μηχανή...
    Συν μια καινούργια μπαταρία και πάπαλα.

    Τα δισκόφρενα ήταν κατασκουριασμένα επιφανειακά αλλά λειτουργικά.

    Δίδαγμα: να μην ξαναφήσω την μηχανή πάνω από 4μηνο maximum.

    Ευχαριστώ για τον διάλογο όλους, εαν μέσα σε λίγες ημέρες δεν υπάρξει κάτι παραπάνω από εσας, θα το διαγράψω να μην πιάνει "χωρο" (βασικά δεν ξέρω πως λειτουργεί το φόρουμ όταν τελειώνει ένα θέμα".

  14. #59
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.585
    Τίποτα να μη διαγράψεις.
    Όλα μένουν παρακαταθήκη. Μπορεί κάποιος μελλοντικά να πάρει ιδέες από το ζήτημα σου.
    Καλές βόλτες, πλέον, με τη μηχανή σου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #60
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.646
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    φλαπατούριαζε
    Αυτο, απο μονο του, αξιζει τον χωρο που πιάνει..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ο δασκαλος μου ζηταει εξτρα λεφτα
    από ridah_da_fresh στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2019, 09:28
  2. Ζητάει πολλα ο Κορεάτης
    από Argonautis46 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2012, 22:17
  3. Μήπως μου καίει πάρα πολύ;
    από kotsis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2012, 12:59
  4. Μηπως δε ζηταω πολλα..;
    από lammadin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 16:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF