Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 63

Θέμα: Μήπως μου ζητάει πολλά ο μάστορας;

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53

    Μήπως μου ζητάει πολλά ο μάστορας;

    Αγαπητοί σύντροχοι, χαίρετε.

    Βρίσκομαι σε μια κατάσταση που δεν έχω εμπειρία και ζητώ αν μπορείτε, να μου δώσετε μια γνώμη.

    Πριν λίγο καιρό ένα αυτοκίνητο με χτύπησε από πίσω σταματημένη σε φανάρι κι εγώ με τη σειρά μου μετέφερα τον χτύπο στο μπροστινό αμάξι. Η μηχανή Kle500 του 2000 χτύπησε με τη μούρη το πορτμπαγκάζ του μπροστινού και μετά έπεσε κάτω. Εγώ δεν έπαθα τίποτα. Το κλε γραντζουνίστηκε μόνο λίγο στο μπροστινο φέρινγκ (καγκελα γαρ...) και το εμπρος φανάρι βγήκε από τη θέση του, βρήκα κι έναν σύνδεσμο (βίδα που κρατούσε μαζί δυο πλαστικά) που έσπασε από εκεί πέρα.

    Στην οδήγηση έκτοτε μόνο σε κάτι λακούβες ακούω το φανάρι να χτυπιέται λίγο κι αυτό είναι όλο.
    Αφού το ήλεγξε μάστορας που δεν ξέρω καλά, μου είπε δεν παίζουν καινούργια ανταλακτικά για να καλύψει η ασφαλιστική (εννοείται 20+ χρόνων μηχανη στα Χανιά...) οπότε να το πάμε σε φανοποιό ο οποίος θα κοστίσει γύρω στα 300 ευρώ.

    Του το έκανα σαφές οτι σε καμία περίπτωση δεν θα δώσω τη μηχανή να της βάψει πλαστικά και να ξαναβάλει τα αυτοκόλλητα και τέτοια για ένα ραγισματάκι των 2εκατοστών που μπορώ εγώ η ίδια να του βάλω λίγη σιλικόνη απο τη μέσα πλευρά για να μην ανοίξει, και για λίγες αόρατες γραντζουνιές. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κουμπώσει το φανάρι στη θέση του.

    Εκεί μου λέει οτι θέλει 50-60 ευρω εργατικά για τον ίδιο για να βγάλει το φανάρι από το φαίρινγκ και να το πάω στον φανοποιό που εκείνος μετά θα θέλει άλλα 50-80 ευρω για να του φτιάξει το πλαίσιο που κουμπώνει στο υπόλοιπο κεφάλι-τιμόνι (δεν ξέρω πως να το πω).

    Εμένα αυτο το 50αρι για να βγάλει το φανάρι από εκει μου φαίνονται αρκετά χρήματα, ενώ τα άλλα ~60ευρω (υποθετικά πάντα γιατί ο φανοποιός μπορεί να ζητήσει και παραπάνω...) για να φτιαχτεί το πλαστικό πλαίσιο του φαναριού που απ' ότι φαίνεται του λείπει μόνον ένα κούμπωμα;;;

    Δεν ξέρω, εννοείται πως είμαι πρωτάρα στις μεγάλες μηχανές αλλά μήπως τα παραλένε;
    Μήπως να βρω κάποιον άλλο μάστορα στα Χανιά εκτός κάλυψης από την ασφαλιστική, να το δει και να μου φτιάξει κάτι με πιο καλή τιμή; Κάποιος που να έχει/είχε ΚLE παλιό μήπως μπορεί να μου πει μια γνώμη;

    Σας επισυνάπτω μια φωτογραφία που είχα πάρει στο ατύχημα να κρίνετε κι εσείς... φαίνεται το ράγισμα και μια μουτζούρα που είναι η γραντζουνιά και το φανάρι πως έχει ξεκουμπώσει και έχει μετατοπιστεί πιο πίσω.

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...
    Άννα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων op.jpg‎  

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Λογικά ακούγονται όλα όσα αναφέρεις.
    Το λύσε - δέσε θα μπορούσε να είναι και 30ε αλλά τι σε νοιάζει εφόσoν σε καλύπτει η ασφάλεια;..

    Εσύ το χρειάζεσαι απείρακτο, υπάρχουν και μεταχειρισμένα ανταλλακτικά να σου βάλει ο αρχικός με 25-30ε το κομμάτι που φεύγεις στο δίωρο
    και δεν είναι σπασμένα.

    Πρόσεχε το γιατί για να έχεις κάτι με διαφορά καλύτερο θες αρκετά χρήματα. Μη το βλέπεις παλιό, αξίζει τον κόπο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    πάρε προσφορές κι από άλλους
    Για σιλικόνη δεν ξέρω ίσως εποξική από μέσα είναι πιο καλά

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    Μήπως να βρω κάποιον άλλο μάστορα στα Χανιά εκτός κάλυψης από την ασφαλιστική, να το δει και να μου φτιάξει κάτι με πιο καλή τιμή; Κάποιος που να έχει/είχε ΚLE παλιό μήπως μπορεί να μου πει μια γνώμη;
    Η ζημιά ειναι μικρή, εχεις το ραγισμα που φαίνεται και θα εχει σπάσει και η βαση του φαναριού, που δεν φαίνεται.

    Τι εννοείς με το 'εκτός κάλυψης απο την ασφαλιστική' ?
    Ισως εννοείς εκτός φιλικού διακανονισμού, αλλλιως δεν το καταλαβαίνω.

    Παντως η ασφαλιστική λογικά θα πρέπει να σε καλύψει 100% σε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά και εργασία σε οποιον μαστορα και να πας.
    Απλά με τον φιλικό διακανονισμό δεν συμμετέχεις καθόλου εσυ και γινεται μεταξυ τους η συναλλαγή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Doctor_John Ευχαριστώ για την απάντηση,
    άρα ένα 100ευρώ είναι μια κανονική τιμή για να έχω την μηχανή σε σωστή κατάσταση και να διαρκέσει. Δίκιο έχεις, αν αρχίσω τα πασαλείμματα από τώρα, σε μερικά χρόνια μπορεί να μου βγάλει άλλα.

    Parking ευχαριστώ, θα το πάω και σε άλλους να μου πουν, θα ρωτήσω και για εποξική.

    sapila racing ναι, το έχει δει πραγματογνώμονας, δυστυχώς αμέλησα να μάθω περισσότερες λεπτομέριες γιατί το συμβάν έγινε μια εβδομάδα πριν μετακομίσω μόνιμα στο εξωτερικό και τώρα είμαι στα τηλέφωνα με τον μάστορα που το πήγα αρχικά να το αναλάβει. Θα υπάρξει 100% κάλυψη, αυτό γνωρίζω μόνο.

    Δηλαδή πιστεύετε οτι είναι καλύτερα να δώσω 300 ευρώ που θα τα πάρω μετά και να ξεμπερδεύω εντελώς, παρά να φτιάξω μόνο το φανάρι να κουμπώσει. Ωραία, ήθελα να δω αν οι τιμές αυτές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα κι απ' ότι μου λέτε είναι οκ.

    Συγγνώμη για την μαζική απάντηση, δεν έχω μάθει ακόμη τα κόλπα του φόρουμ..!
    Τελευταία τροποποίηση από annasa; 26/05/2021 στις 17:04.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    "Τι εννοείς με το 'εκτός κάλυψης απο την ασφαλιστική' ?
    Ισως εννοείς εκτός φιλικού διακανονισμού, αλλλιως δεν το καταλαβαίνω."

    Εννοούσα μήπως να μη ασχοληθώ με το να κυνηγήσω την ασφαλιστική να στείλει πάλι πραγματογνωμονα σε καινούργιο συνεργείο, αλλα αν είναι απλή (και φτηνή) η επισκευή του φαναριού να βάλω τα λεφτά από την τσέπη μου για να τελειωνει η υποθεση

  7. #7
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    "Τι εννοείς με το 'εκτός κάλυψης απο την ασφαλιστική' ?
    Ισως εννοείς εκτός φιλικού διακανονισμού, αλλλιως δεν το καταλαβαίνω."

    Εννοούσα μήπως να μη ασχοληθώ με το να κυνηγήσω την ασφαλιστική να στείλει πάλι πραγματογνωμονα σε καινούργιο συνεργείο, αλλα αν είναι απλή (και φτηνή) η επισκευή του φαναριού να βάλω τα λεφτά από την τσέπη μου για να τελειωνει η υποθεση
    Πες στην ασφαλιστική να σταματήσει τις βλακείες και να πληρώσει κανονικά.
    Η υποχρέωση της είναι να επαναφέρει τη μηχανή στην πρότερη κατάσταση που σημαίνει ότι είναι λογικό να προτίνει μεταχειρισμένο ανταλλακτικό. Αν όμως δεν υπάρχει είναι δικό της πρόβλημα, ή να ψάξει να βρει ή να πληρώσει καινούργιο.

    Edit: τώρα πρόσεξα ότι είπες ότι θα υπάρξει 100% κάλυψη, ας συνεννοηθεί ο μάστορας απευθείας με την ασφαλιστική τότε, συνήθως έτσι γίνεται. Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να πληρώσεις και να απευθυνθείς στην ασφαλιστική αλλά να το κάνουν μεταξύ τους. Αντιπροσωπεία υπάρχει; Μήπως να το αναλάβουν αυτοί;

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Πες στην ασφαλιστική να σταματήσει τις βλακείες και να πληρώσει κανονικά.
    Η υποχρέωση της είναι να επαναφέρει τη μηχανή στην πρότερη κατάσταση που σημαίνει ότι είναι λογικό να προτίνει μεταχειρισμένο ανταλλακτικό. Αν όμως δεν υπάρχει είναι δικό της πρόβλημα, ή να ψάξει να βρει ή να πληρώσει καινούργιο.
    δυστυχως η πραγματικοτητα ειναι σκληρη. οι ασφαλιστικες εχουν κανονα απαξιωσης που παει με την παλαιοτητα,και καινουργιο να πληρωσεις,θα σου δωσουν λιγωτερα αναλογα με την παλαιοτητα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Πες στην ασφαλιστική να σταματήσει τις βλακείες και να πληρώσει κανονικά.
    Η υποχρέωση της είναι να επαναφέρει τη μηχανή στην πρότερη κατάσταση που σημαίνει ότι είναι λογικό να προτίνει μεταχειρισμένο ανταλλακτικό. Αν όμως δεν υπάρχει είναι δικό της πρόβλημα, ή να ψάξει να βρει ή να πληρώσει καινούργιο.

    Edit: τώρα πρόσεξα ότι είπες ότι θα υπάρξει 100% κάλυψη, ας συνεννοηθεί ο μάστορας απευθείας με την ασφαλιστική τότε, συνήθως έτσι γίνεται. Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να πληρώσεις και να απευθυνθείς στην ασφαλιστική αλλά να το κάνουν μεταξύ τους. Αντιπροσωπεία υπάρχει; Μήπως να το αναλάβουν αυτοί;
    Ευχαριστώ cityfly. Υπάρχει αντιπροσωπεία της καβασακι στα Χανια, αλλα οταν είχα παει για ενα κρυσταλο φλας (το πορτοκαλι) μου ζητησανε 10 ευρω (οσο κανει ολοκληρο το φλας) και εχω στραβωσει με αυτους. Βεβαια θα μου πεις "βρε κοπελια πολυ τα ψειριζεις"...

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ cityfly. Υπάρχει αντιπροσωπεία της καβασακι στα Χανια, αλλα οταν είχα παει για ενα κρυσταλο φλας (το πορτοκαλι) μου ζητησανε 10 ευρω (οσο κανει ολοκληρο το φλας) και εχω στραβωσει με αυτους. Βεβαια θα μου πεις "βρε κοπελια πολυ τα ψειριζεις"...
    Τοσο κανει το μαμά κρυσταλλο,ολο το φλας κανει 40.ΤΟ ΜΑΜΑ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Τοσο κανει το μαμά κρυσταλλο,ολο το φλας κανει 40.ΤΟ ΜΑΜΑ
    ααα... πολύ ωραία. Ωραία, τουλάχιστον αφού κερνάει η ασφαλιστική του άλλου, θα το πάω στην αντιπροσωπεία να βρουν την άκρη μόνοι τους με αυθεντικά κομμάτια κι όχι να πηγαίνω εγώ αποσυνδεμένο το εμπρος φανάρι σε φαναρτζή να μου το φτιάξει.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    η ασφαλιστικη αφου λυθει το μουτρο και φανει τι ακριβως εχει σπασει θα πληρωσει το 100% αθικτου ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ανταλλακτικου
    συν τα εργατικα για το λυσε δεσε
    εσυ θα κρατησεις το σπασμενο κομματι το οποιο αν θελεις και συμφερει μπορεις να το επισκευασεις
    εναλλακτικα μπορεις να ζητησεις μετρητα κανοντας μια υπευθυνη δηλωση και να το επισκευασεις αν οποτε και οπως θες
    δεν καταλαβαινω τι σε προβληματιζει

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η ασφαλιστικη αφου λυθει το μουτρο και φανει τι ακριβως εχει σπασει θα πληρωσει το 100% αθικτου ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ανταλλακτικου
    συν τα εργατικα για το λυσε δεσε
    εσυ θα κρατησεις το σπασμενο κομματι το οποιο αν θελεις και συμφερει μπορεις να το επισκευασεις
    εναλλακτικα μπορεις να ζητησεις μετρητα κανοντας μια υπευθυνη δηλωση και να το επισκευασεις αν οποτε και οπως θες
    δεν καταλαβαινω τι σε προβληματιζει
    ευχαριστω για την πληρη πληροφορηση, μακαρι να μου τα ελεγε κι ο μαστορας τοσο απλα και κατανοητα!
    με προβληματιζει το να δωσω 50 ευρω για τα 2 λεπτα που θα κανει να λυσει 10 βιδες και να ξεκουμπωσει 2-3 φισακια. Αυτο με προβληματιζει και ρωταω εδω αν ξερει κανεις οτι αυτη η ελαχιστη τεχνικη διαδικασια μπορει να γινει γρηγορα και φτηνα χωρις να περιμενω τα παρε-δωσε με ασφαλιστικες. Γιατι αν ειναι κατι γρηγορο και απλο, το προτιμω να δωσω 40 ευρω σε εναν μαστορα να μου κανει την εξυπηρετηση -και να ειναι καλη δουλεια σαφως- παρα τα γραφειοκρατικα.

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    ευχαριστω για την πληρη πληροφορηση, μακαρι να μου τα ελεγε κι ο μαστορας τοσο απλα και κατανοητα!
    με προβληματιζει το να δωσω 50 ευρω για τα 2 λεπτα που θα κανει να λυσει 10 βιδες και να ξεκουμπωσει 2-3 φισακια. Αυτο με προβληματιζει και ρωταω εδω αν ξερει κανεις οτι αυτη η ελαχιστη τεχνικη διαδικασια μπορει να γινει γρηγορα και φτηνα χωρις να περιμενω τα παρε-δωσε με ασφαλιστικες. Γιατι αν ειναι κατι γρηγορο και απλο, το προτιμω να δωσω 40 ευρω σε εναν μαστορα να μου κανει την εξυπηρετηση -και να ειναι καλη δουλεια σαφως- παρα τα γραφειοκρατικα.
    το λυσιμο-δεσιμο δεν ειναι τιποτα,το κολλημα ομως θελει δουλεια(λογω χρονου στεγνωματος κολλας-εξαρτηματων) αν τα κολλησεις και δεν παρεις καινουργιο-μεταχειρισμενο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    το λυσιμο-δεσιμο δεν ειναι τιποτα,το κολλημα ομως θελει δουλεια(λογω χρονου στεγνωματος κολλας-εξαρτηματων) αν τα κολλησεις και δεν παρεις καινουργιο-μεταχειρισμενο.
    βρηκα το πως μοιαζει το πισω μερος του φαναριου των κλε2005-6-7 και μου εχει σπασει το ενα απο τα 4 κρατηματα. Πιστεύω οτι και στη σειρα του κλε500 του 2000 η δομη δεν θα διαφερει και παρα πολυ , παροτι η διακοσμηση του φαναριου ειναι διαφορετικη.
    Εαν μπει το φαναρι στη θεση του κανονικα (γιατι μπορει να ξεκουμπωσε μονο και μονο απο τον χτυπο) και βιδωθουν καλα οι περισσευουμενες 3 βιδες, δεν θα κρατησει; Δεν το πηγαινω για μοτοκρος
    Γιατι για να κολλησει το σπασμενο πλαστικο και να κρατησει, δεν το βρισκω πολυ πιθανο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.JPG 
Προβολές:	461 
Μέγεθος:	42,3 KB 
ID:	428231

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ο δασκαλος μου ζηταει εξτρα λεφτα
    από ridah_da_fresh στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2019, 09:28
  2. Ζητάει πολλα ο Κορεάτης
    από Argonautis46 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2012, 22:17
  3. Μήπως μου καίει πάρα πολύ;
    από kotsis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2012, 12:59
  4. Μηπως δε ζηταω πολλα..;
    από lammadin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 16:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF