Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Βοήθεια για αγορά scooter

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2021
    Μηνύματα
    4

    Βοήθεια για αγορά scooter

    Καλησπέρα σας!

    Αν και άργησα να μπω στον κόσμο των δικύκλων (40 χρονών), το πήρα απόφαση και πέρασα τις εξετάσεις για κατηγορία Α μόλις εχθές.

    Παρότι το δίπλωμα θεωρητικά μου επιτρέπει να οδηγήσω οποιαδήποτε μηχανή, γνωρίζω οτι ουσιαστικά δεν ξέρω ακόμα τίποτα και θα χρειαστεί να αφιερώσω αρκετές ώρες στην εξοικείωση μου με το νέο μου δίκυκλο, τόσο για τις λειτουργίες του, όσο και για την οδηγική μου συμπεριφορά στο δρόμο. Και φυσικά να ξεκινήσω από κάτι "μικρό" και πιο εύκολο στη χρήση.

    Το θέμα μου λοιπόν είναι: ποιο Scooter θεωρείτε ως καλύτερη επιλογή για αρχάριο, το οποίο όμως να είναι καινούριο, να είναι όσο πιο ασφαλές γίνεται να είναι ένα scooter, για χρήση εντός πόλης (από και προς την εργασία μου - για εξόδους και για ταξίδια/ εκδρομές, προς το παρόν και το προσεχές μέλλον τουλάχιστον θα χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο μου), και οικονομικό σε συντήρηση και κατανάλωση.

    Μου έχουν πει οτι και με 125cc καλύπτομαι, αλλά οτι τα 300cc μου δίνουν λίγο παραπάνω "ευελιξία". Το budget είναι μέχρι 5.000€, και από ένα βασικό ψάξιμο που έκανα, μου φάνηκαν σαν καλές επιλογές το Jet X 125cc και το Cruisym α 300, και τα δύο της Sym. Ποιο από αυτά θεωρείτε ως καλύτερη επιλογή, και φυσικά ποια άλλα θα μπορούσα να κοιτάξω.

    Α, και μπορεί να φανεί αστείο, αλλά θα προτιμούσα scooter χωρίς το μεγάλο άνοιγμα στα πόδια, όχι τελείως διαμπερές!

    Σας ευχαριστώ πολύ, Παναγιώτης.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα Παναγιώτη, καλώς μας ήρθες!
    Κρίνοντας από την ηλικία σου και από τον τρόπο και το περιεχόμενο όσων γράφεις, ξεκινάς με καλές προοπτικές.
    Ένα scooter θα μπορούσε όντως να σε εισάγει ομαλά στον κόσμο των 2 τροχών και είναι πολύ πρακτικό για τη χρήση που θέλεις να κάνεις. Όσον αφορά τα κυβικά...θα μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου με 125-150cc(αν και δεν αναφέρεις απόσταση από την εργασία σου!) αλλά σίγουρα ένα μεγαλύτερο θα σου έδινε την ευελιξία να κινηθείς πιο εύκολα και ασφαλέστερα σε μια πιο μακρινή βόλτα, αν μελλοντικά γλυκαθείς από την εμπειρία !
    Στα scooters υπάρχουν χοντρικά δύο κατηγορίες, 1.αυτά με τους μεγάλους τροχούς τα οποία έχουν λιγότερους χώρους κάτω από τη σέλα και συνήθως διαθέτουν πάτωμα...και β.αυτά με μικρότερους τροχούς τα οποία έχουν μεγαλύτερους χώρους κάτω από τη σέλα και συνήθως πιο καναπεδάτη θέση για τουριστική χρήση.
    Αν κρίνω σωστά από αυτό που γράφεις στο τέλος, δεν επιθυμείς πάτωμα αλλά προτιμάς κάτι όπως το cruisym(το οποίο βγαίνει και σε 250cc).
    Ρίξε μια ματιά και στα SYM HD300, Piaggio Beverly 300, Kymco Agility 300, SYM Joymax 250. Από τα 150άρια θα κοιτούσα Medley και NMax (και το SH 150 αλλά έχει πάτωμα και είναι ακριβό) αλλά θα λυπόμουν να δώσω κοντά στα 3,5 χιλιάρικα για κάτι τόσο μικρό ενώ με λίγα παραπάνω χρήματα μπορώ να πάρω 300άρι.
    Και το βασικότερο: βάλε κάποια στιγμή στο πρόγραμμα να πας σε έναν έμπορο και να καβαλήσεις έστω στατικά κάποια από αυτά. Λόγω απειρίας δεν είμαι σίγουρος ότι θα βγάλεις κάποιο ασφαλές συμπέρασμα αλλά σίγουρα θα έχεις μια πρώτη άποψη. Άλλωστε το πρώτο μας δίτροχο πάντα είναι και λίγο λαχείο!
    Υπάρχει φυσικά και η λύση της μοτοσυκλέτας(π.χ.SYM NH-T 200 ή Yamaha MT-03) , αν αλλάξεις γνώμη και αποφασίσεις ότι δε θέλεις scooter

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Η γνώμη μου είναι να πάρεις αρχικά ό,τι σε κάνει να νιώθεις άνετα αλλά σε ελαφρώς μτχ....αν φοβάσαι ν' ανέβεις στα 300 κυβικά ξεκίνα με 125-150 ή καλύτερα 200αρια όπως κάνα καλό scarabeo 200 σε μτχ πάντα...μετά το δίνεις με μικρή χασούρα και ανεβαίνεις κατηγορία και όταν βρείς αυτο που σε καλύπτει/εκφράζει κάνεις μια καλή αγορά κούτα
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Η συμ και η κυμκο ,προσφερουν τεστ ντραιβ,πηγαινε κλεισε ραντεβου και κανε σε οποιο μοντελο σε ενδιαφερει.
    ΜΗΝ παρεις χωριςνα οδηγησεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Μην παρεις σκουτερ...πολυ κοστοβορα σε ολα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2021
    Μηνύματα
    4
    Καλησπέρα! Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Επειδή δεν το διευκρίνησα, η απόσταση που θα ήθελα να καλύπτω είναι γύρω στα 8 χιλιόμετρα καθημερινά, σχεδόν εξ'ολοκλήρου προς και από την δουλειά μου, και δυστυχώς είναι μπαμ κέντρο Αθήνας. Καθώς δεν προβλέπεται να αλλάξω χώρο εργασίας, θα ήθελα το scooter να το έχω για αρκετά χρόνια - δε νομίζω να χρειαστεί να πάρω μεγαλύτερου κυβισμού ή επιδόσεων σύντομα. Τώρα εάν δω οτι γενικά μου αρέσει κιόλας η κίνηση στους δύο τροχούς, ε μελλοντικά μπορεί να κοιτάξω για κανονική μηχανή, πιο πιθανό κατηγορίας adventure ή cruiser, δε με ενδιαφέρει η ταχύτητα, αλλά η άνεση.

    Αποθηκευτικοί χώροι στο scooter δεν είναι άμεσης προτεραιότητας για μένα, καθώς δεν πρόκειται να αφήνω κάτι εκεί, κράνος, λοιπό προστατευτικό εξοπλισμό, και φυσικά τα της δουλειάς μου θα τα έχω στο χώρο εργασίας.

    Από τα μοντέλα που μου προτείνατε, θα έλεγα τα SYM είναι κοντά σε αυτό που ψάχνω, και ώς επιδόσεις, και ώς τιμές, και ώς εμφάνιση. Οπότε κατά πάσα πιθανότητα από βδομάδα θα πάω από κάποια αντιπροσωπία να καθίσω να δω πώς μου έρχεται και σα μέγεθος (είμαι 1.85 ύψος και 95 κιλά), και να δω και για test drive.

    ΥΓ: από περιέργεια θα δω και τη SYM NH-T 200, αν και θα προτιμούσα να μη μπλέκω με ταχύτητες μέσα στην πόλη

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Τότε θα σου πρότεινα το Symphony ST200, αερόψυκτο που δεν είναι απαραίτητα κακό σ' αυτήν την κατηγορία, κερδίζει έτσι και λίγα κιλά βάρους, με χώρους πλέον που ναι μεν δε χρειάζεσαι αλλά θα κάποια στιγμή θα σε βολέψουν....και όλα αυτά σε χαμηλή τιμή με φτηνά service και γενικά αξιόπιστο.....πιο ψηλά πας για Medley
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2021
    Μηνύματα
    4
    Καλημέρα σας!

    Αν και πέρασε αρκετός καιρός, δεν έχω ευτυχίσει να αγοράσω ακόμα εργαλείο, μια που όλα είναι σε έλλειψη, μία που γενικά, ακόμα το ψάχνω.

    Θα ήθελα να ρωτήσω, μια και μου το προτείνουν αρκετοί γνωστοί και στη δουλειά, τι γνωρίζουμε για μοτοσυκλέτες από Benelli και Voge; Συγκεκριμένα για τις Benelli TRK 251 και Imperiale 400, και τη Voge 300DS.

    Ναι είναι μοτοσυκλέτες, όχι scooter, και αν δεν κάνω λάθος, κινέζικης προέλευσης. Αξίζουν τον κόπο γενικά, είναι αξιόπιστες, ή βγάζουν προβλήματα; Και θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου - καθημερινή μετακίνηση προς και από το κέντρο της Αθήνας;

    Ευχαριστώ πολύ!

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Καθημερινή μετακίνηση στο κέντρο της Αθήνας δεν υπάρχει τίποτα που να συγκρίνεται με ένα σκούτερ!
    Νομίζω η προηγούμενη τοποθέτησή σου είναι πιο σωστή, πάρε ένα μικρό/μεσαίο (~200cc) σκούτερ για τη δουλειά που θα σου λύσει τα χέρια
    και αν θελήσεις αργότερα παίρνεις και μηχανή για βόλτες (κρατώντας το σκούτερ για το κέντρο).

    Καλοί είναι οι χώροι, αλλά με μία μπαγκαζιέρα τους συμπληρώνεις όσο χρειάζεται.
    Μπορεί στη δουλειά να παίρνεις τα συμπράγκαλα μαζί σου (και καλά θα κάνεις), αλλά σταματώντας στο δρόμο για ψώνια κτλ, είναι πολύ βολικό να μην τα κουβαλάς στα χέρια αλλά να μπορείς να τα αφήσεις στο μηχανάκι.
    (άσε που μετά έχεις και το χώρο για τα ψώνια )
    Ξέρω από βέσπα!

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Ειμαι στην ίδια φάση με εσένα Paladine 2610, ζυγίζω 76 κιλά και έχω ύψος 1,78μ. και προσανατολίζομαι στην αγορά Honda Forza 125 ή Yamaha NMax 125, δεν ξέρω αν πήγες να δεις και αυτά τα 2 scooter ή αν σου αρέσουν καθόλου.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2021
    Μηνύματα
    4
    Μέχρι τώρα έχω δει από Sym τα Cruisym 300α και Joymax Z+ 250, κι από Kymco το X-Town 300i. Απ'ότι είδα θα έρθει και το Jet 14 200cc Sym από Αύγουστο, κι αυτό φαίνεται ενδιαφέρον. Σε πιο μικρά που ανέβηκα, μου φάνηκαν λίγο στριμωγμένα..

    Από μηχανές έχω δει αυτές για τις οποίες ρώτησα παραπάνω, καθώς και την NH-T 200 από Sym. Επιλογές ευτυχώς υπάρχουν, το "κακό" είναι πως όλες είναι σε έλλειψη, από μέσα Αυγούστου στην καλύτερη να είναι διαθέσιμη όποια και να επιλέξω..

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για αγορα πρωτου scooter
    από panlaz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2020, 01:19
  2. Θελω Βοηθεια Για Αγορα Scooter !
    από Aloyreos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2011, 06:35
  3. βοήθεια για αγορα scooter!!
    από giannis2304 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2010, 23:27
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF