Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Οικονομικό μοτο για κανιβαλισμό

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2016
    Μηνύματα
    15

    Οικονομικό μοτο για κανιβαλισμό

    Καλησπέρα στην παρέα,

    Διαβάζω σιωπηλά εδώ και καιρό και έρχομαι για δεύτερη φορά για προτάση μηχανής.

    Αυτό που ζητάω είναι πολύ συγκεκριμένο, και πολύ γενικό ταυτόχρονα. Θέλω ένα διασκεδαστικό μεσαίο μηχανάκι (~600cc), όχι απαραίτητα πύραυλο, αλλά με νεύρο, το οποίο να είναι οικονομικό σε συντήρηση (κατανάλωση + service) και να μη χρειαστεί να πουλήσω νεφρό σε περίπτωση πτώσης.

    Δεν έχω συγκεκριμένη κατηγορία στο μυαλό μου, μπορεί να είναι motard, μπορεί να είναι street, μπορεί να είναι γυμνό. Δεν έχω κατασταλάξει ποιο είδος οδήγησης με εξιτάρει πιο πολύ. Οπότε κάθε δυνατότητα που μου δίνει το μηχανάκι ευπρόσδεκτη (ταξίδι, στρίψιμο, χώμα κοκ), γιατί λογικά θα περάσω από διάφορα

    Να πω οτι είμαι 1.70 75kg, οπότε δε θέλω κάτι πολύ ογκώδες (πχ μεγάλες on/off). Max budget 4000 με όλα τα έξοδα μέσα (μεταβίβαση κ' αναμενώμενα service).

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    καινουργιο ή μτχ?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2016
    Μηνύματα
    15
    Μεταχειρισμένο σκεφτόμουν. Αν παίζει κάτι στα 4k σε αυτά τα κυβικά καινούργιο, ευπρόσδεκτο

  4. #4

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2016
    Μηνύματα
    15
    Noted, αν και στην κατηγορία σε παρόμοια τιμή παίζει το παλιό mt03 που στο μάτι μου είναι πιο συμπαθητικό. Υπερτερεί σε κάτι το versys?

  6. #6
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.090
    Αν προσθέσεις 500€ στο μπάτζετ, βρίσκεις MT-07. Είναι το πρώτο μηχανάκι που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας την περιγραφή σου..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Blitz βγες απ'το προφίλ του twisted

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Suzuki sv650

    Kawasaki er6 n/f

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Street triple 675
    Απ τα πρώτα
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Οικονομικό, και να το έχει το γούστο-γκάζι του, κοιτάς για Suzuki SV650. To μοντέλο με το αλουμινένιο πλαίσιο, όχι το πιο καινούριο με το σιδερένιο.

    Να ελέγξεις μόνο αντλία βενζίνης, είτε να είναι καλή, είτε να μην ήταν και να αλλάχθηκε. Πονάει λίγο η αλλαγή της, μην σου κάτσει εσένα.

    Είναι το πιο γρήγορο και το πιο δυνατό από τα δικύλινδρα 650, και το καλύτερα στημένο, ασχέτως τις λαιφσταιλιές των νεοελληνικών περιοδικών.

    Και αν σου έρθει διάθεση αργότερα αναβαθμίζεται πολύ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2016
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Αν προσθέσεις 500€ στο μπάτζετ, βρίσκεις MT-07. Είναι το πρώτο μηχανάκι που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας την περιγραφή σου..
    Το έχω υπ'όψη, αλλά αφ'ενός μόνο το μηχανάκι με λογικά χλμ ξεπερνά το όριο (πέραν μεταβιβασεων + service). Μου αρέσει πολύ κι εμένα πάντως και πιστεύω οτι ταιριάζει στα κριτήριά μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Suzuki sv650

    Kawasaki er6 n/f
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Οικονομικό, και να το έχει το γούστο-γκάζι του, κοιτάς για Suzuki SV650. To μοντέλο με το αλουμινένιο πλαίσιο, όχι το πιο καινούριο με το σιδερένιο.

    Να ελέγξεις μόνο αντλία βενζίνης, είτε να είναι καλή, είτε να μην ήταν και να αλλάχθηκε. Πονάει λίγο η αλλαγή της, μην σου κάτσει εσένα.

    Είναι το πιο γρήγορο και το πιο δυνατό από τα δικύλινδρα 650, και το καλύτερα στημένο, ασχέτως τις λαιφσταιλιές των νεοελληνικών περιοδικών.

    Και αν σου έρθει διάθεση αργότερα αναβαθμίζεται πολύ.
    er6n η γενιά που βρίσκω σε πώληση δε μου αρέσει καθόλου, το 6f το έχω στα υπ'όψη. Είναι προτιμότερο από τα ss που παίζουν σε παρόμοια τιμή;

    sv650 βρίσκω μόνο 2-3, αλλά ως μοντέλο το κοιτάζω. Φαντάζομαι μιλάμε και για το γυμνο και για το s;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Street triple 675
    Απ τα πρώτα
    Αφ'ενός έχει πολύ λίγες αγγελίες, αφ'ετέρου αν το έπαιρνα θα του άλλαζα τη μούρη, και είναι κρίμα γιατί είναι ιδιαίτερο μηχανακι


    Καμία πρόταση δεν παίζει σε motard? Έχω στο μυαλό μου οτι το να αντικαταστήσω το πλαστικό κιτ ενός motard σε πιθανή πτώση είναι αρκετά πιο οικονομικό από το να χτυπήσω το ντεπόζιτο ενός γυμνού ή ενός ss. Κάτι σε ktm 625, 640 ή κανένα αντίστοιχο husky? Οριακά κοιτούσα και drz, αλλά τα βλέπω πολύ υπερτιμημένα, όσο καλά και να'ναι.

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    τι έχεις σκοπό να κάνεις; γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι θα σου πέσει έτσι ώστε να σπάσει;

    αν θες bmx δεν τρέχει τίποτα, πες το όμως να ξέρουμε

    δες την διαφορά μονοκύλινδρο - δικύλινδρο και πήγαινε προς τα εκεί που θες. Απο δικύλινδρα δρόμου να λες για κανα "husky"... είναι απόσταση

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2016
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    τι έχεις σκοπό να κάνεις; γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι θα σου πέσει έτσι ώστε να σπάσει;

    αν θες bmx δεν τρέχει τίποτα, πες το όμως να ξέρουμε

    δες την διαφορά μονοκύλινδρο - δικύλινδρο και πήγαινε προς τα εκεί που θες. Απο δικύλινδρα δρόμου να λες για κανα "husky"... είναι απόσταση
    Κοιτούσα κατ'εξοχίν μονοκύλινδρα γιατί στο μυαλό μου είναι κατά κανόνα φθηνότερα στη συντήρηση. Μικρότερη κατανάλωση, απλούστεροι κινητήρες, άρα πιο οικονομικά service(?). Και ταυτόχρονα δίνουν ροπή για τα κυβικά/άλογά τους. Γι αυτό και το γυμνό που είχα κατά νου ήταν το παλίο mt03 που είναι επίσης μονοκίλυνδρο. Και με αυτό στο μυαλό είπα οτι προτιμώ ροπή κι ας μην είναι πύραυλος. Από την άλλη δε σκοπεύω να κάνω μεγάλα ταξίδια σε βαθμό να πω οτι θα με ενοχλούν οι δονήσεις του μονού. (έχω κάνει 60χλμ με innova, ήμουν οκ). Όπως είπα στο post δεν έχω κατασταλάξει τι είναι αυτό που προτιμώ οδηγικά. Οπότε στην παρούσα φάση θέλω οτιδήποτε μπορώ να "ζορίσω" οικονομικά, ακόμη και στην περίπτωση που τύχει κάποια στραβή. Αν πάρω κάτι δρόμου, θα δοκιμάσω στροφές. Αν πάρω κάτι που μπορεί να μπει χώμα, θα δοκιμάσω χώμα.

    Εν ολίγοις θέλω να ξεκ@@λώσω οικονομικά και να πειραματιστώ, με όποιον τρόπο μπορεί να μου προσφέρει το moto. Makes sense?

  14. #14
    Τα dorsoduro/shiver σε τι τιμες παιζουν;
    δες κ εκεινα

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    76
    Street triple 675 ξεκάθαρα γιαυτό που θες.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2007, 12:28
  2. νεες μοτο για την ΕΛ.ΑΣ.
    από road spirit στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 11:58
  3. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2006, 00:05
  4. μοτο για αστυνομια
    από yianvoul στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 21:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF