Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: Οικονομικό μοτο για κανιβαλισμό

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2016
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    παρε dorso..
    Έχω υπ'οψη dorso & shiver, αλλά δεν παίζει κάτι με ασφάλεια μέσα στο budget για service-μαζεματα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Σαν πρώην κάτοχος er6n 1gen,δεν έχει αλλάξει κάτι στο 2gen,να σου γράψω την γνώμη μου.
    Τίμιο all around moto με ωραίο μοτέρ.
    Στα αρνητικά για εμένα, φρένα χωρίς αίσθηση και δύναμη , κάνουν την δουλειά τους αλλά μέχρι εκεί,μαλακό μπροστινό που βυθίζεται αρκετά στα φρένα,πίσω ανάρτηση που δεν βοηθάει επίσης.
    Εγώ είχα αλλάξει αναρτήσεις και είχε μεταμορφωθεί καθώς έχει ωραίο στήσιμο και ζύγισμα που κρύβει τα κιλά του.
    Επίσης με Φ.Π.Ε φτάνει τα 70αλογα τροχό που το κάνει διαφορετική μοτό,το είχα κάνει και αυτό.
    Το φανάρι το βγάζεις και βάζεις από mt03 660 που του πάει σούπερ,το είχα κάνει και αυτό, κάπου το είχα βρει από Ευρώπη πριν λίγο καιρό στα 60€, απομίμηση αλλά καλό.
    Οσο αφορά το 390 σε συγκριση με το mt03 η το er6n ,καμία σχέση καθώς το 390 είναι πολύ καλύτερο σε όλα.
    Πρακτικά τίποτα δεν αλλάζει, πλην του κοντέρ που είναι πιο όμορφο και πιο μικρό, και με μια ζελατινουλα πάνω απ'το αλλαγμένο φανάρι θα κρύβεται πιο όμορφα.

    Τώρα για το δούκα, δλδ αποδίδει καλύτερα από ένα μόνο κύλινδρο με ίδια άλογα και 200cc παραπάνω;

    Και ειδικά από το er6n που έχει 30 άλογα, 200cc και ένα κιλυνδρο παραπανισιο; Αν δηλαδή πάρω ένα er6n με 2.5k, και δώσω και κανένα χιλιάρικο για ΦΠΕ, ανάρτηση, και αν χωράει στα λεφτά τίποτα σε μπροστινό ή φρένα, ένας δούκας 390 μαμά μόνο με τελικό που παίζει πχ στα 3.5k, είναι πιο ολοκληρωμένο σύνολο; (παρενθεση, και δούκα 390 να πάρω θα αλλάξω το φανάρι με της δεύτερης γενιάς, μου φαίνεται ότι δείχνει πολύ παιχνιδάκι με αυτή τη μούρη).

    Με κόβω να τσιμπαω κάνα mt07 και να τρώω το καλοκαίρι ψωμί και ελιές

  2. #32
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Aν βλέπεις ότι σε ενθουσιάζει το MT 7 να κινηθείς προς τα εκεί.
    Την σύγκριση και εγώ δεν την κατάλαβα και έχω στην διάθεση μου τον 690 στημένο ακριβά.
    Ωραία μοτό, δυνατή, όμορφη, αίσθηση όμως πλήρους μοτοσυκλέτας μεσαίου κυβισμού δεν μου δίνει.

    Μπορεί γιατί έχω συνηθίσει τις χοντρούλες και μου μοιάζουν λίγα τα μικροκαμωμένα αλλά να πω ότι θα πάω στο Ντουμπρόβνικ
    ένα ταξιδάκι ή ότι θα σταθώ ισάξια ανάμεσα σε άλλες μοτό... φευ..

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2016
    Μηνύματα
    15
    Λοιπόν, επιστρέφω με το ερώτημα πιο συγκεκριμένο.

    Έστω mt03 660 και er6n στην ίδια τιμή, ίδια κατάσταση, ολα μαμά.
    Από άποψη περιφερειακων και συνολικού στησίματος ποιο είναι καλύτερο; το ποιο μοτέρ μου κάθεται καλύτερα, και ποια μηχανή εργονομικά, θα το δω οδηγώντας. Αλλά δεν έχω την εμπειρία να κρίνω συνολικά αναρτήσεις κλπ.
    Και επίσης, με τα δυνατά και αδύναμα σημεία τους, για να βάλουμε aftermarket στο καθένα και να "δώσει ο, τι μπορεί" το καθένα, τι κόστος περίπου θα είχε;
    Αν βρω κάποια στα ίδια λεφτά, αλλά το 1 θέλει 500 ευρώ για να πάει στο full potential, ενώ το άλλο 1.5 k, θα προτιμήσω το πρώτο ������
    Να πω πως ο, τι κι αν πάρω θα αλλάξει τουλάχιστον εξάτμιση για αισθητικούς και ηχητικού λόγους, όχι τόσο με γνώμονα την απόδοση.

  4. #34
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από twisted_g Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, επιστρέφω με το ερώτημα πιο συγκεκριμένο.

    Έστω mt03 660 και er6n στην ίδια τιμή, ίδια κατάσταση, ολα μαμά.
    Από άποψη περιφερειακων και συνολικού στησίματος ποιο είναι καλύτερο; το ποιο μοτέρ μου κάθεται καλύτερα, και ποια μηχανή εργονομικά, θα το δω οδηγώντας. Αλλά δεν έχω την εμπειρία να κρίνω συνολικά αναρτήσεις κλπ.
    Και επίσης, με τα δυνατά και αδύναμα σημεία τους, για να βάλουμε aftermarket στο καθένα και να "δώσει ο, τι μπορεί" το καθένα, τι κόστος περίπου θα είχε;
    Αν βρω κάποια στα ίδια λεφτά, αλλά το 1 θέλει 500 ευρώ για να πάει στο full potential, ενώ το άλλο 1.5 k, θα προτιμήσω το πρώτο ������
    Να πω πως ο, τι κι αν πάρω θα αλλάξει τουλάχιστον εξάτμιση για αισθητικούς και ηχητικού λόγους, όχι τόσο με γνώμονα την απόδοση.
    Ειναι πολυ προσωπικο το θεμα. Εγω θα προτιμουσα πχ το μονοκυλινδρο μοτερ για οδηγηση ρεπουσα προς την καγκουροσυνη.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ειναι πολυ προσωπικο το θεμα. Εγω θα προτιμουσα πχ το μονοκυλινδρο μοτερ για οδηγηση ρεπουσα προς την καγκουροσυνη.
    Σε γενικούς κανόνες σίγουρα ναι, αλλά στην προκειμένη περίπτωση το μοτέρ του ern6 νομίζω πως είναι πιο γεμάτο παντού και ειδικά με -1 δόντι μπροστά θα πιστολιάζει περισσότερο απ το μονοκύλινδρο της γιαμάχα.

  6. #36
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Amazed-Cat-Surprised-Kitty.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	89,8 KB 
ID:	428623

  7. #37
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Στο θέμα μοτέρ το ερ είναι σίγουρα πιο δυνατό.
    Από εκεί και πέρα συμφωνώ πως είναι θέμα γούστου,για εμένα το μτ03 είναι πολύ πιο ''αλήτικο'' λόγο εμφάνισης.θέσης-τρόπου οδήγησης και 1κ μοτέρ.
    porca miseria.

  8. #38
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    αν το er της αγγελίας είναι " καθαρό" το παίρνεις γιατι είναι και σε πολύ καλή τιμή. Επίσης γενικά στο er αν αλλάξεις το εργοστασιακό τιμόνι με ένα πιο φαρδύ το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Γίνεται ένα φοβερά διασκεδαστικό μηχάνημα. Για μένα er στην περίπτωση που θες να βγεις και λίγο παραεξω για κάνα ταξιδακι. Κατά τα άλλα και τα τρία μια χαρά fun bike είναι, το τι θα χρειαστεί το κάθε ένα για αναβάθμιση το βλέπεις στην πορεία και ανάλογα με το τι θες να διαθέσεις.

  9. #39
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    72cm είναι, πόσο να βάλεις για να διαχειριστείς 17" τροχό και με τι μήκος χεριών δηλαδή..
    δεν ξέρω, μου φαίνονται χρήσιμα εκτός δρόμου τα μεγαλύτερα και ενώ δεν έχω λόγους να υποστηρίξω
    φαρδύτερο για το δρόμο, έχω λόγους για να το αποφύγω..

    Εσύ πως το βλέπεις στο δικό σου; θυμάσαι κάποια φάση που θα ήθελες μεγαλύτερο μοχλό;

  10. #40
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    72cm είναι, πόσο να βάλεις για να διαχειριστείς 17" τροχό και με τι μήκος χεριών δηλαδή..
    δεν ξέρω, μου φαίνονται χρήσιμα εκτός δρόμου τα μεγαλύτερα και ενώ δεν έχω λόγους να υποστηρίξω
    φαρδύτερο για το δρόμο, έχω λόγους για να το αποφύγω..

    Εσύ πως το βλέπεις στο δικό σου; θυμάσαι κάποια φάση που θα ήθελες μεγαλύτερο μοχλό;


    δεν έχω er Όταν το είχα όμως το 2006 είχα βάλει από z 750 ή 1000 , δεν θυμάμαι, τιμόνι αντίστοιχης χρονολογίας περίπου με σκοπό να δοκιμάσω την αλλαγή. Εννοείται δεν θυμάμαι διαστάσεις. Το αποτέλεσμα ήταν διαχειρίσιμο για το άνοιγμα των χεριών μου, όπως και των περισσότερων αναβατών με διαστάσεις παρόμοιες των τιμονιών z. Δηλαδή θέλω να πω δεν έχει καμιά τεράστια διαφορά και βεβαίως υπάρχουν και after market τιμόνια.
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  11. #41
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Πλάκα κάνεις! αυτό που έχεις τι είναι;
    Τα αφτερμαρκετ τιμόνια βγαίνουν στα ίδια μεγέθη δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι μεγαλύτερα για κάποιο λόγο.
    Τα μεγαλύτερα υπάρχουν όπως υπάρχουν και απο τα εργοστάσια, για άλλα είδη μοτοσυκλετών που χρειάζονται
    μεγαλύτερους μοχλο κ.λπ.

  12. #42
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πλάκα κάνεις! αυτό που έχεις τι είναι;
    Τα αφτερμαρκετ τιμόνια βγαίνουν στα ίδια μεγέθη δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι μεγαλύτερα για κάποιο λόγο.
    Τα μεγαλύτερα υπάρχουν όπως υπάρχουν και απο τα εργοστάσια, για άλλα είδη μοτοσυκλετών που χρειάζονται
    μεγαλύτερους μοχλο κ.λπ.
    έχω το ninja 650 του 2020 , το οποίο έχει κλιπ ον. Τοτε του z το τιμόνι ήταν κατά κάτι φαρδύτερο από του er. Μιλάμε πάντα για τα μοντέλα πριν από 15 χρόνια.

  13. #43
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Aυτό ξέρω και εγώ, η ίδια μοτοσυκλέτα είναι. Δεν ξέρω αν τα λένε clip on 12cm πάνω απο την τιμονόπλακα, αυτό που βλέπω
    είναι ότι έχει καβαλέτα - τιμόνι χυτοπρεσαριστό με σωλήνα στην άκρη..

    Αν θες τιμόνι μπαίνει με δυο βίδες πάντως και θα είναι και χαμηλότερα εκτός του βάρους.

  14. #44
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Aυτό ξέρω και εγώ, η ίδια μοτοσυκλέτα είναι. Δεν ξέρω αν τα λένε clip on 12cm πάνω απο την τιμονόπλακα, αυτό που βλέπω
    είναι ότι έχει καβαλέτα - τιμόνι χυτοπρεσαριστό με σωλήνα στην άκρη..

    Αν θες τιμόνι μπαίνει με δυο βίδες πάντως και θα είναι και χαμηλότερα εκτός του βάρους.

    σορυ βρε doctor , δεν θέλω να κάνω καμιά μετατροπή στην μοτοσυκλέτα μου μια χαρά είναι. Δεν θέλω να βάλω τιμόνι. Στον φίλο έγραψα που άνοιξε το θέμα και ανέφερα την εμπειρία μου από το τιμόνι που είχα βάλει στο er πριν από 15 χρόνια. Όπως είχαν κάνει και αρκετοί άλλοι. Ευχαριστώ πάντως για τις επισημάνσεις
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2007, 13:28
  2. νεες μοτο για την ΕΛ.ΑΣ.
    από road spirit στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 12:58
  3. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2006, 01:05
  4. μοτο για αστυνομια
    από yianvoul στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 22:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF