Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 73

Θέμα: Σικελία - Μάλτα - Ν. Ιταλία με το Er-6n

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Εμαθα πολλά σήμερα!!!
    Συνεχίστε να γράφετε και να ταξιδέυεται για να ονειρευόμαστε και εμείς .
    Πραγματικά θεωρώ αυτό το deal κορωνοιού οτι ήταν το πιο συμαντικό σε αυτό το ταξίδι.
    Το ταξίδι είναι πάντα ένα μεγάλο σχολείο με κάτι καινούργιο πάντα να μας προσφέρει

    Τελικά όντως βγήκα πολύ κερδισμένος με την κατάσταση καθώς γλίτωσα δύο μοριακά τεστ και πολλούς τουρίστες και κίνηση στους δρόμους.

    Κρίμα μόνο το 60άρι για το μοριακό προς Ελλάδα που δε χρειάστηκε τελικά, αλλά κάπου χάνεις - κάπου κερδίζεις!

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Γενικά η Μάλτα είναι πολύ φθηνή και η διαμονή μπορεί να είναι πολύ οικονομική, αρκεί να αποφύγεις φυσικά τα μέρη που φωνάζουν ότι θέλουν τα λεφτά σου τώρα.
    επειδη ηρθες για πολυ λιγο και σε περιεργη περιοδο δεν θα γελασω αλλα πληροφορικα η Μαλτα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ... το αναφερω μοναχα για οποιον αλλον εχει σκοπο να ερθει οταν τα πραγματα επανελθουν σε καποια κανονικοτητα...παντως παντα τετοια και παντα ορθιος...
    π.ς. καλυτερα τα παστιτζι απο την τυροπιτα?εδω γελανε και οι πετρες....

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    (Η γλώσσα συντακτικό και γραμματική βασίζεται στα αραβικά, το λεξιλόγιο έχει σχεδόν τις μισές λέξεις από τα ιταλικά)
    Διάλεξες ίσως μια από τις καλύτερες εποχές για Μάλτα.
    Γκότζο (ή Άουντισς) όπως το λένε οι ντόπιοι, πήγες; είναι και πιο ωραία για βόλτα εκεί είναι πιο αραιοκατοικημένο.
    Ως γλωσσολόγος είχα κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις επί του θέματος στο νησί!

    Όντως πιστεύω πώς καλύτερα δε γίνεται για Μάλτα. Πέρα από την άνεση κίνησης υπήρχε ανοιξιάτικη έκπτωση και μισή τιμή στα ακτοπλοικά εισιτήρια που κανονικά είναι χαζά ακριβά.

    Το Γκότζο ήταν κλειστό για τουρίστες και ανοιχτό μόνο για μόνιμους κατοίκους και εργαζόμενους, τώρα λογικά θα έχει ανοίξει

  4. #34
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Ως γλωσσολόγος είχα κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις επί του θέματος στο νησί!

    Όντως πιστεύω πώς καλύτερα δε γίνεται για Μάλτα. Πέρα από την άνεση κίνησης υπήρχε ανοιξιάτικη έκπτωση και μισή τιμή στα ακτοπλοικά εισιτήρια που κανονικά είναι χαζά ακριβά.

    Το Γκότζο ήταν κλειστό για τουρίστες και ανοιχτό μόνο για μόνιμους κατοίκους και εργαζόμενους, τώρα λογικά θα έχει ανοίξει
    Α δεν το ξερα για το Γκότζο, εγώ δεν είμαι γλωσσολόγος αλλά έχω γυναίκα Μαλτέζα (δεν μένουμε όμως Μάλτα) κι είχα κάνει κάποια μαθήματα οπότε καταλαβαίνω κάποια βασικά πράγματα κι αυτό με τα αραβικά είναι η δική της προσέγγιση. Είναι ενδιαφέρον το πώς αλλάζει η κατάληξη και το πρόθεμα «ανάποδα» σε σχέση με μας. Αυτό και οι ήχοι με έχουν δυσκολέψει πάρα πολύ αλλιώς από άποψη κανόνων δεν είναι ιδαίτερα πολύπλοκη. Τι σου έκανε κάτι περισσότερη εντύπωση γλωσσολογικά;

    Το πλοίο για Ιταλία είναι όντως ακριβό.
    Οι μόνο μήνες που δεν έχω πάει Μάλτα είναι Οκτώβρης, Νοέμβρη και Φλεβάρης. Από τους υπόλοιπους το καλύτερό μου ήταν τέλη Απρίλη αρχές Μάη, υπό κανονικές συνθήκες τώρα θα είχες πολύ περισσότερο κόσμο και κίνηση αλλά σίγουρα είναι καλύτερα από το καλοκαίρι. Τις ώρες αιχμής ακόμα και το χειμώνα σε κάποια σημεία είναι λες κι είσαι τριγύρω από την Ομόνοια.
    Το pastiz πριν δυο-τρία χρόνια ήταν στα 15 λεπτά και διπλασιάστηκε σε ένα βράδυ.

    Γενικά θεωρώ τη Μάλτα μέρος που αξίζει να πάει κανείς μια βόλτα αλλά δεν τη θεωρώ καλοκαιρινό προορισμό.

  5. #35
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    πολυ ωραιο το ταξιδι σου..ακομα πιο υπεροχα χρωματα , αρωματα και σκεψεις μας αφησες με τις περιγραφες και τις φωτογραφιες σου...να εισαι παντα καλα και να συνεχιζεις να ταξιδευεις
    ..without engineers, science is just philosophy..

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    επειδη ηρθες για πολυ λιγο και σε περιεργη περιοδο δεν θα γελασω αλλα πληροφορικα η Μαλτα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ... το αναφερω μοναχα για οποιον αλλον εχει σκοπο να ερθει οταν τα πραγματα επανελθουν σε καποια κανονικοτητα...παντως παντα τετοια και παντα ορθιος...
    π.ς. καλυτερα τα παστιτζι απο την τυροπιτα?εδω γελανε και οι πετρες....
    Γέλα ελεύθερα αδερφέ, κάνει καλό στην υγεία

    Στο καράβι συζητούσα με μία παρέα δώδεκα ετερόκλητων ατόμων που επέλεξαν να μείνουν στη Μάλτα επειδή είναι πολύ οικονομική.

    Το ίδιο διαπίστωσα και ο ίδιος τις λίγες μέρες που έμεινα και αυτό γράφω.

    Όσο για τα σφολιατοειδή, κολοκυθόπιτα...

    Φιλιά!

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Α δεν το ξερα για το Γκότζο, εγώ δεν είμαι γλωσσολόγος αλλά έχω γυναίκα Μαλτέζα (δεν μένουμε όμως Μάλτα) κι είχα κάνει κάποια μαθήματα οπότε καταλαβαίνω κάποια βασικά πράγματα κι αυτό με τα αραβικά είναι η δική της προσέγγιση. Είναι ενδιαφέρον το πώς αλλάζει η κατάληξη και το πρόθεμα «ανάποδα» σε σχέση με μας. Αυτό και οι ήχοι με έχουν δυσκολέψει πάρα πολύ αλλιώς από άποψη κανόνων δεν είναι ιδαίτερα πολύπλοκη. Τι σου έκανε κάτι περισσότερη εντύπωση γλωσσολογικά;

    Το πλοίο για Ιταλία είναι όντως ακριβό.
    Οι μόνο μήνες που δεν έχω πάει Μάλτα είναι Οκτώβρης, Νοέμβρη και Φλεβάρης. Από τους υπόλοιπους το καλύτερό μου ήταν τέλη Απρίλη αρχές Μάη, υπό κανονικές συνθήκες τώρα θα είχες πολύ περισσότερο κόσμο και κίνηση αλλά σίγουρα είναι καλύτερα από το καλοκαίρι. Τις ώρες αιχμής ακόμα και το χειμώνα σε κάποια σημεία είναι λες κι είσαι τριγύρω από την Ομόνοια.
    Το pastiz πριν δυο-τρία χρόνια ήταν στα 15 λεπτά και διπλασιάστηκε σε ένα βράδυ.

    Γενικά θεωρώ τη Μάλτα μέρος που αξίζει να πάει κανείς μια βόλτα αλλά δεν τη θεωρώ καλοκαιρινό προορισμό.
    Ακουστικά μού έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση, γλωσσολογικά είναι σίγουρα λίγο παράδοξη γλώσσα, η δομή της είναι πιο πολύ ιδιωματική, αλλά τα παράξενα είναι και τα ωραία συνήθως!

    Σίγουρα θα γίνεται χαμός στη φουλ σίζον, δεν υπάρχει αμφιβολία. Για καλοκαίρι είναι μόνο να μείνεις μέρες και να συνδυάσεις με μπάνια στη θάλασσα, ειδικά για Έλληνες δύσκολο αυτό, αλλά για ξένους νομίζω είναι μια καλή πιθανότητα.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    πολυ ωραιο το ταξιδι σου..ακομα πιο υπεροχα χρωματα , αρωματα και σκεψεις μας αφησες με τις περιγραφες και τις φωτογραφιες σου...να εισαι παντα καλα και να συνεχιζεις να ταξιδευεις
    Σε ευχαριστώ από καρδιάς για τα καλά σου λόγια φίλε μου

  9. #39
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    επειδη ηρθες για πολυ λιγο και σε περιεργη περιοδο δεν θα γελασω αλλα πληροφορικα η Μαλτα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ... το αναφερω μοναχα για οποιον αλλον εχει σκοπο να ερθει οταν τα πραγματα επανελθουν σε καποια κανονικοτητα...παντως παντα τετοια και παντα ορθιος...
    π.ς. καλυτερα τα παστιτζι απο την τυροπιτα?εδω γελανε και οι πετρες....
    Η Μάλτα έχει οπντως πολύ ακριβά εστιατόρια, αλλά έχει και μέρη που μπορείς να φας οικονομικά κι όχι ιδαίτερα ακριβά για ξενοδοχεία δεν ξέρω. Αλλά συγκριτικά με τα περισσότερα δικά μας νησιά είναι σαφώς πιο ακριβή.
    Η Μάλτα τα τελευταία χρόνια είναι πανάκριβη στα ακίνητα τόσο για αγορά όσο και για νοίκι.
    Το παστίτσι όμως είναι πεντανόστιμο, ειδικά όταν είναι σωστό γιατί παίζουν και κάποια «βιομηχανικά» που είναι μια λιπαρή βλακεία, αλλά δεν θα το συνέκρινα με τις δικές μας τυρόπιτες, ρικότα σε φύλλο σφολιάτα είναι όλο κι όλο (αλλά η ντόπια ρικότα είναι καλή). Τυρί το ένα τυρί και το άλλο αλλά άλλη λογική στην πραγματικότητα.

  10. #40
    ελπιζω να μην παρεξηγησες τον γελοτα μου , μιας και δεν αναφεροταν σε εσενα αλλα στο οτι νομιζεις , η καποιοι σε εκαναν να πιστεψεις, οτι η Μαλτα ειναι φτηνη... και βεβαια το εκανα για να ενημερωσω οιονδηποτε εχει σκοπο να επισκεφτει την Μαλτα... θα επιμεινω οτι η Μαλτα ειναι ενα ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ μερος σε ολα του (ανετα επιπεδα Λονδινου ) και απλα σου εκατσε πιο φτηνα φανταζομαι γιατι ηρθες εν καιρο κοβιντ...
    ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ

  11. #41
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    ελπιζω να μην παρεξηγησες τον γελοτα μου , μιας και δεν αναφεροταν σε εσενα αλλα στο οτι νομιζεις , η καποιοι σε εκαναν να πιστεψεις, οτι η Μαλτα ειναι φτηνη... και βεβαια το εκανα για να ενημερωσω οιονδηποτε εχει σκοπο να επισκεφτει την Μαλτα... θα επιμεινω οτι η Μαλτα ειναι ενα ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ μερος σε ολα του (ανετα επιπεδα Λονδινου ) και απλα σου εκατσε πιο φτηνα φανταζομαι γιατι ηρθες εν καιρο κοβιντ...
    ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ
    φίλε επειδή είδα οτι δευτερολογείς, να προσθέσω μονο οτι δεν υπάρχει απαγορευτικό μέρος(ακόμη και για την πιο ακραία συνθήκη) για έναν ταξιδευτή παρα μονο οργάνωση.
    Αν πας χύμα οπουδήποτε μπορείς να βρεθείς προ-εκπλήξεων.
    Αν γνωρίζεις τι και πως θα το αντιμετωπίσεις δεν υπάρχει κανένα θέμα.
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Μία πολύ όμορφη ιστορία από τα παλιά, σχετικά με τα παπούτσια αυτής της φωτό:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_5825.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	82,0 KB 
ID:	428504

    Καθώς σχεδίαζα το ταξίδι αυτό, ανέβηκε στο YouTube ένα υπέροχο βίντεο σχετικά με τον Ciccio από το Τσεφαλού και τα διάσημα αγωνιστικά παπούτσια του.

    Η όμορφη ιστορία του πώς από ένας φτωχός τσαγκάρης έγινε προμηθευτής της Ferrari και περιζήτητος στους αγωνιστικούς κύκλους είναι ενδιαφέρουσα και συγκινητική:

    https://www.youtube.com/watch?v=WwaV4d0Ic6M

    Ειδικά το πώς μιλάει για έναν αγώνα που σταμάτησε σχεδόν 45 χρόνια και το όταν γίναμε πρωταθλητές με τη Ferrari, δείχνει τι σήμαινε ο αγώνας για την περιοχή και τους ανθρώπους της.

    Το εργαστήρι του ήταν κλειστό όταν πέρασα εγώ (ήταν στον δρόμο μου) αλλά ούτως ή άλλως τα "προϊόντα" του είναι πλέον απλώς πανάκριβα σουβενίρ, 1500 ευρώ για ένα ζευγάρι παπούτσια με τα οποία δεν μπορείς καν να περπατήσεις!

  13. #43
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Μία πολύ όμορφη ιστορία από τα παλιά, σχετικά με τα παπούτσια αυτής της φωτό:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_5825.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	82,0 KB 
ID:	428504

    Καθώς σχεδίαζα το ταξίδι αυτό, ανέβηκε στο YouTube ένα υπέροχο βίντεο σχετικά με τον Ciccio από το Τσεφαλού και τα διάσημα αγωνιστικά παπούτσια του.

    Η όμορφη ιστορία του πώς από ένας φτωχός τσαγκάρης έγινε προμηθευτής της Ferrari και περιζήτητος στους αγωνιστικούς κύκλους είναι ενδιαφέρουσα και συγκινητική:

    https://www.youtube.com/watch?v=WwaV4d0Ic6M

    Ειδικά το πώς μιλάει για έναν αγώνα που σταμάτησε σχεδόν 45 χρόνια και το όταν γίναμε πρωταθλητές με τη Ferrari, δείχνει τι σήμαινε ο αγώνας για την περιοχή και τους ανθρώπους της.

    Το εργαστήρι του ήταν κλειστό όταν πέρασα εγώ (ήταν στον δρόμο μου) αλλά ούτως ή άλλως τα "προϊόντα" του είναι πλέον απλώς πανάκριβα σουβενίρ, 1500 ευρώ για ένα ζευγάρι παπούτσια με τα οποία δεν μπορείς καν να περπατήσεις!
    Μου θύμησες πολλά από ένα ταξίδι που έκανα στη Νότια Ιταλία και τη Σικελία. Υπήρξαν νωρίτερα και οι κλασικές αποτροπές περί κλοπών κτλ. Από τις καλύτερες εκδρομές και το μόνο που έχω να πω είναι πως πρέπει να προσέχεις όσο προσέχεις και στην Ελλάδα, τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Ωραίες φωτό!

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Μου θύμησες πολλά από ένα ταξίδι που έκανα στη Νότια Ιταλία και τη Σικελία. Υπήρξαν νωρίτερα και οι κλασικές αποτροπές περί κλοπών κτλ. Από τις καλύτερες εκδρομές και το μόνο που έχω να πω είναι πως πρέπει να προσέχεις όσο προσέχεις και στην Ελλάδα, τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Ωραίες φωτό!
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, όντως, πολύ "ζεστή", σχεδόν γνώριμη η αίσθηση με το καλημέρα, εξαιρετική ατμόσφαιρα και εξαιρετικοί άνθρωποι, αυθεντικά χαμογελαστοί.

    Με βοήθησαν σε διάφορες περιστάσεις χωρίς δισταγμό, ειδικά όταν συστηνόμουν ως Γκρέκο Μασκαρά λόγω μασκούλας

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Εγώ σ' ευχαριστώ γιατί μ' έβαλες στο τρυπάκι να ψάξω χρόνους....14:00 αναχώρηση από Ζάκυνθο, 14:00 την άλλη μέρα Σικελια και τα μεσάνυχτα Βαλέτα....δεν το είχα τόσο
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2022, 13:29
  2. Καστοριά - Βίτσι – Καστανοχώρια με το Er-6n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2019, 18:29
  3. Ιταλία - Ελβετία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2019, 10:47
  4. Το KLE ή το ER 6n;
    από nikonian στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2014, 22:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF