Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 73

Θέμα: Σικελία - Μάλτα - Ν. Ιταλία με το Er-6n

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Όπως πάντα εξαιρετική η αφήγηση σου!
    Πάντα απολαμβάνω τα ταξιδιωτικά σου και τις φωτογραφίες τους...
    Έχουμε και παρόμοιο φωτογραφικό εξοπλισμό... εγώ βέβαια έχω cannon, αλλά είναι και εμένα aps-c και μαζεμένων διαστάσεων, σαν την d3300...

  2. #47
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Πολύ ωραίες εικόνες!
    Μας ταξιδεψες λιγο κι εμάς σε τετοιος εποχες..
    Μπραβο και στο επόμενο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.350
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Όπως πάντα εξαιρετική η αφήγηση σου!
    Πάντα απολαμβάνω τα ταξιδιωτικά σου και τις φωτογραφίες τους...
    Έχουμε και παρόμοιο φωτογραφικό εξοπλισμό... εγώ βέβαια έχω cannon, αλλά είναι και εμένα aps-c και μαζεμένων διαστάσεων, σαν την d3300...
    Πάντα με χαροποιεί ιδιαίτερα αυτό, να είσαι καλά φίλε μου!

    Και οι δύο μάρκες είναι εξαιρετικές αλλά δυστυχώς το σπορ είναι πολύ ακριβό ανεξαρτήτως brand name. Έχω κάνα δυο νέους φακούς στο μάτι με λογικές τιμές αλλά πάλι διστάζω, ίσως να είναι και για καλό όμως καθώς προσπαθώ να εξαντλήσω τις όποιες γνώσεις και ικανότητές μου με τον υπάρχοντα εξοπλισμό. Ίσως φέτος τελικά να "χτυπήσω" τον υπερ-ευρυγώνιο που ποθώ. Είδωμεν!

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.350
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίες εικόνες!
    Μας ταξιδεψες λιγο κι εμάς σε τετοιος εποχες..
    Μπραβο και στο επόμενο.
    Σε ευχαριστώ πολύ προσωπικά και το moto.gr συνολικά για τη φιλοξενία

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.350
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Εγώ σ' ευχαριστώ γιατί μ' έβαλες στο τρυπάκι να ψάξω χρόνους....14:00 αναχώρηση από Ζάκυνθο, 14:00 την άλλη μέρα Σικελια και τα μεσάνυχτα Βαλέτα....δεν το είχα τόσο
    Είσαι πολύ τυχερός αν έχεις το καράβι στην πόρτα σου να σε πάει και να σε φέρει, σου εύχομαι να πας και να περάσεις φθηνά και καλά σαν εμένα (αν και Κοντες )

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Πάντα με χαροποιεί ιδιαίτερα αυτό, να είσαι καλά φίλε μου!

    Και οι δύο μάρκες είναι εξαιρετικές αλλά δυστυχώς το σπορ είναι πολύ ακριβό ανεξαρτήτως brand name. Έχω κάνα δυο νέους φακούς στο μάτι με λογικές τιμές αλλά πάλι διστάζω, ίσως να είναι και για καλό όμως καθώς προσπαθώ να εξαντλήσω τις όποιες γνώσεις και ικανότητές μου με τον υπάρχοντα εξοπλισμό. Ίσως φέτος τελικά να "χτυπήσω" τον υπερ-ευρυγώνιο που ποθώ. Είδωμεν!
    Ναι ναι.. Ξέρω...
    Εγώ έχω τον κίτ, τον "φτηνό" 50άρι 1.8 και έναν 55-250 4-5.6 που βρίσκομαι να χρησιμοποιώ περισσότερο (έχει τρελή οξύτητα σχεδόν παντου).
    Βέβαια εγώ βγάζω κυρίως πορτρέτα και διάφορα άλλα και όχι τόσο landscapes, οπότε δεν "χρειάζομαι" κάποιον υπερ-ευρυγώνιο.

    Εχω βάλει στο μάτι ένα τρίποδο της benro τώρα, που μάλλον θα ειναι η επόμενη αγορά μου, αλλα δεν βιάζομαι.

    Τέλος πάντων. Μή χαλάμε το θέμα...

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Είσαι πολύ τυχερός αν έχεις το καράβι στην πόρτα σου να σε πάει και να σε φέρει, σου εύχομαι να πας και να περάσεις φθηνά και καλά σαν εμένα (αν και Κοντες )
    Καράβι κατευθείαν παίζει μόνο Ιούλιο-Αύγουστο και αυτό απ' ότι ξέρω είναι ακριβό και κλείνεται από Ιταλούς τουρίστες...οι χρόνοι που λέω βγαίνουν με Ζάκυνθο - Κυλλήνη - Πάτρα - Μπάρι...οδικώς Κατάνια και Ποτζάλο - Βαλέτα

    το Κ-όντες (όπως είναι το πραγματικό) είναι μεγάλη ιστορία....
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.350
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Καράβι κατευθείαν παίζει μόνο Ιούλιο-Αύγουστο και αυτό απ' ότι ξέρω είναι ακριβό και κλείνεται από Ιταλούς τουρίστες...οι χρόνοι που λέω βγαίνουν με Ζάκυνθο - Κυλλήνη - Πάτρα - Μπάρι...οδικώς Κατάνια και Ποτζάλο - Βαλέτα

    το Κ-όντες (όπως είναι το πραγματικό) είναι μεγάλη ιστορία....
    Να ξέρεις ότι δυστυχώς και το καράβι Ποτζάλο - Βαλέτα και τούμπαλιν δαγκώνει...

    Είχε προσφορά -50% και άλλη -15% εαρινή έκπτωση για κρατήσεις μέχρι τέλος Μαΐου και απ' ότι μου είπαν από τη Virty Ferries αυτό γίνεται κάθε χρόνο και όποιος προλάβει. Εξαιρετικοί σε όλα τους πάντως και ειδικά στην εξυπηρέτηση πελατών και μπορείς να τους ρωτήσεις τα πάντα

    Όπως και να 'χει ωραία η επιλογή του user name σου, μου αρέσει πολύ.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.350
    Δύο λόγια για το κράνος μου και κάποιες προτάσεις για αξεσουάρ που διευκόλυναν πολύ το ταξίδι μου.

    Αυτό ήταν το πρώτο μεγάλο ταξίδι με το Shark Spartan Carbon και οι εντυπώσεις είναι άριστες:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	shark-1.jpg 
Προβολές:	262 
Μέγεθος:	65,8 KB 
ID:	428641

    Πανάλαφρο, πολύ αεροδυναμικό και σταθερό, με εξαιρετικά άνετο εσωτερικό και εξαερισμό. Τα μείον 200 - 300 γραμμάρια σε σύγκριση με άλλα κράνη κάνουν τεράστια διαφορά, ειδικά όταν το φοράς καθημερινά για αρκετές ώρες! Συνήθως το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να βγάζω κατευθείαν το κράνος όποτε σταματούσα, με αυτό τις περισσότερες φορές ξεχνιόμουν. Το αγόρασα πέρσι τον Αύγουστο 300 ευρώ με δώρο PinLock Max και φιμέ ζελατίνα. Μόνο το Microlock κλείσιμο μού έλειψε αν και λύνω – δένω τα double rings με το ένα χέρι, εξαιρετικό κράνος για naked μοτοσικλέτες και το συνιστώ!

    Επίσης συνιστώ τα παρακάτω διαχωριστικά – θήκες αποσκευών:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_6401.jpg 
Προβολές:	262 
Μέγεθος:	36,2 KB 
ID:	428642

    Είτε το πιστεύετε είτε όχι, αυτά ήταν όλα μου τα ρούχα για 7+ ημέρες στον δρόμο! Έτσι χώρεσε άνετα στη βαλίτσα το καλοκαιρινό μπουφάν και η τσάντα με τα αδιάβροχα πάνω – πάνω βέβαια. Κάνουν το άδειασμα – γέμισμα της βαλίτσας παιχνίδι και κρατάνε τα ρούχα σε καλή κατάσταση. Ένα σετ καλής ποιότητας κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ και αξίζει να τα δοκιμάσετε αφού δουλεύουν και με κανονικές βαλίτσες και τσάντες εκτός μοτοσικλέτας.

    Φέτος δοκίμασα επίσης και αυτό το σφουγγαράκι καθαρισμού ζελατίνας:

    https://www.youtube.com/watch?v=tWPZ0T3o5Q0

    Είναι ιδανικό για ταξίδι άνοιξη - καλοκαίρι καθώς ξέρετε πόσα έντομα μαζεύονται στη ζελατίνα τέτοια εποχή. Κάνει φοβερή δουλειά στα δύσκολα και όντως λειτουργεί μόνο με νερό αλλά βρωμάει! Λογικό αφού απορροφά τόσα σκοτωμένα έντομα, αλλά τελικά μία σταγόνα αντιβακτηριδιακό σαπούνι αρκεί για να λυθεί το θέμα. Είναι μικρό και πρακτικό αλλά το V σχήμα του είναι φτιαγμένο λες για να χαλάει επίτηδες. Με την υπερ-εντατική καθημερινή χρήση στο ταξίδι άρχισε να σκίζεται στην γωνία, αλλά είναι αρκετά καλό και φθηνό ώστε να αξίζει.

    Και τέλος το πορτοφόλι που πόσταρα και νωρίτερα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210527_142654.jpg 
Προβολές:	268 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	428643

    Το καλύτερο, ασφαλέστερο και πρακτικότερο που έχω δοκιμάσει, φοριέται κατάσαρκα ή πάνω από το φανελάκι, δεν φαίνεται – δεν κλέβεται – δεν ενοχλεί. Άμεση πρόσβαση σε έγγραφα, χρήματα και κάρτες πάνω και κάτω από τη μοτοσικλέτα. Καλύτερο σε όλα από κρεμαστό με κορδονάκι από τον λαιμό που είχα μέχρι τώρα

  10. #55
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παντελη αυτο σύστημα αποθήκευσης των ρούχων πως το βρίσκεις? βαλε καποιο λινκ αν εχεις διαθέσιμο

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.350
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Παντελη αυτο σύστημα αποθήκευσης των ρούχων πως το βρίσκεις? βαλε καποιο λινκ αν εχεις διαθέσιμο
    Καλησπέρα φίλε μου, θήκες οργάνωσης αποσκευών λέγονται επισήμως:

    https://www.skroutz.gr/c/4376/akseso...85%CF%8E%CE%BD

    Επειδή το σχήμα του δικού μου tail bag είναι σαν μπαουλάκι με βόλεψε αρκετά το μεγάλο, μεσαίο, μικρό σχήμα.

    Για πλαϊνές βαλίτσες ίσως να βολεύουν περισσότερο δύο μεγάλες θήκες ή αγορά δύο σετ για μεγαλύτερη ευελιξία.

    Στα είκοσι ευρώ η ποιότητα και η αντοχή υλικών και φερμουάρ είναι μια χαρά, προσωπικά δεν θα ξόδευα παραπάνω!

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.350
    Να βάλω και τους χάρτες, πρώτα χοντρικά ολόκληρο το ταξίδι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Sicily Map 1.jpg 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	78,9 KB 
ID:	428773

    Η αξέχαστη διαδρομή μου στο Τάργκα Φλόριο, συνδυασμός Μικρού και Μεσαίου Σιρκουί, προς Ωραιόκαστρο - Castelbuono :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Sicily - Maps 2.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	82,4 KB 
ID:	428774

    Και η κατάβαση προς τη νότια Σικελική ακτή, εξαιρετική και χίλιες φορές καλύτερη από τον αυτοκινητόδρομο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Sicily  Map 3.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	428775

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    650
    Ευχαριστώ για της πληροφορίες σχετικά με το κράνος, είναι 1 από τα 2 υποψήφια για αγορά.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.350
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για της πληροφορίες σχετικά με το κράνος, είναι 1 από τα 2 υποψήφια για αγορά.
    Τέλεια, αν θελήσεις περισσότερες πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σου



    + Ας βάλω και τα νέα μου μαρσπιέ που τα ξέχασα πιο πάνω, μιας και τα δοκίμασα για τα καλά στο ταξίδι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Peg1.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	94,4 KB 
ID:	428799


    Είναι ρυθμιζόμενα ως προς την κλίση, τα λαστιχάκια βοηθούν πολύ με τους κραδασμούς στον αυτοκινητόδρομο, έχουν καλή "αίσθηση" και εξαιρετική ποιότητα υλικών και κατασκευής

  15. #60
    Πολύ καλό φιλαράκο. Πραγματικά το ευχαριστήθηκα αυτές τις εποχές που είναι δυσεύρετα ταξιδιωτικά εξωτερικού!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2022, 12:29
  2. Καστοριά - Βίτσι – Καστανοχώρια με το Er-6n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2019, 17:29
  3. Ιταλία - Ελβετία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2019, 09:47
  4. Το KLE ή το ER 6n;
    από nikonian στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2014, 21:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF