Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 73 από 73

Θέμα: Σικελία - Μάλτα - Ν. Ιταλία με το Er-6n

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaslion Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλό φιλαράκο. Πραγματικά το ευχαριστήθηκα αυτές τις εποχές που είναι δυσεύρετα ταξιδιωτικά εξωτερικού!
    Να' σαι καλά, χαίρομαι που σου άρεσε η παρουσίαση

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.351
    Μόλις ανέβασα και το βιντεάκι από τη Σικελία:

    https://www.youtube.com/watch?v=g6011LTFAUY&t=16s

    Διάλεξα ένα κλειστό κομμάτι του SS 120 λίγο έξω από το Caltavuturo, το οποίο διακρίνεται πάνω αριστερά μετά τη δεύτερη φουρκέτα.

    Η διαδρομή του Τάργκα Φλόριο "σκαρφαλώνει" και περνά μέσα ή λίγο έξω από παρόμοια καστροχώρια και την χαρακτηριστική γεωγραφία - τοπίο

    Φαίνεται αρκετά καλά σε 4Κ Smart TV.

  3. #63
    Νέο μέλος Το avatar του/της NickBel
    Εγγραφή
    07/11/2021
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Δύο λόγια για το κράνος μου και κάποιες προτάσεις για αξεσουάρ που διευκόλυναν πολύ το ταξίδι μου.

    Αυτό ήταν το πρώτο μεγάλο ταξίδι με το Shark Spartan Carbon και οι εντυπώσεις είναι άριστες:

    Συνημμένο 428641

    Πανάλαφρο, πολύ αεροδυναμικό και σταθερό, με εξαιρετικά άνετο εσωτερικό και εξαερισμό. Τα μείον 200 - 300 γραμμάρια σε σύγκριση με άλλα κράνη κάνουν τεράστια διαφορά, ειδικά όταν το φοράς καθημερινά για αρκετές ώρες! Συνήθως το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να βγάζω κατευθείαν το κράνος όποτε σταματούσα, με αυτό τις περισσότερες φορές ξεχνιόμουν. Το αγόρασα πέρσι τον Αύγουστο 300 ευρώ με δώρο PinLock Max και φιμέ ζελατίνα. Μόνο το Microlock κλείσιμο μού έλειψε αν και λύνω – δένω τα double rings με το ένα χέρι, εξαιρετικό κράνος για naked μοτοσικλέτες και το συνιστώ!

    Επίσης συνιστώ τα παρακάτω διαχωριστικά – θήκες αποσκευών:

    Συνημμένο 428642

    Είτε το πιστεύετε είτε όχι, αυτά ήταν όλα μου τα ρούχα για 7+ ημέρες στον δρόμο! Έτσι χώρεσε άνετα στη βαλίτσα το καλοκαιρινό μπουφάν και η τσάντα με τα αδιάβροχα πάνω – πάνω βέβαια. Κάνουν το άδειασμα – γέμισμα της βαλίτσας παιχνίδι και κρατάνε τα ρούχα σε καλή κατάσταση. Ένα σετ καλής ποιότητας κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ και αξίζει να τα δοκιμάσετε αφού δουλεύουν και με κανονικές βαλίτσες και τσάντες εκτός μοτοσικλέτας.

    Φέτος δοκίμασα επίσης και αυτό το σφουγγαράκι καθαρισμού ζελατίνας:

    https://www.youtube.com/watch?v=tWPZ0T3o5Q0

    Είναι ιδανικό για ταξίδι άνοιξη - καλοκαίρι καθώς ξέρετε πόσα έντομα μαζεύονται στη ζελατίνα τέτοια εποχή. Κάνει φοβερή δουλειά στα δύσκολα και όντως λειτουργεί μόνο με νερό αλλά βρωμάει! Λογικό αφού απορροφά τόσα σκοτωμένα έντομα, αλλά τελικά μία σταγόνα αντιβακτηριδιακό σαπούνι αρκεί για να λυθεί το θέμα. Είναι μικρό και πρακτικό αλλά το V σχήμα του είναι φτιαγμένο λες για να χαλάει επίτηδες. Με την υπερ-εντατική καθημερινή χρήση στο ταξίδι άρχισε να σκίζεται στην γωνία, αλλά είναι αρκετά καλό και φθηνό ώστε να αξίζει.

    Και τέλος το πορτοφόλι που πόσταρα και νωρίτερα:

    Συνημμένο 428643

    Το καλύτερο, ασφαλέστερο και πρακτικότερο που έχω δοκιμάσει, φοριέται κατάσαρκα ή πάνω από το φανελάκι, δεν φαίνεται – δεν κλέβεται – δεν ενοχλεί. Άμεση πρόσβαση σε έγγραφα, χρήματα και κάρτες πάνω και κάτω από τη μοτοσικλέτα. Καλύτερο σε όλα από κρεμαστό με κορδονάκι από τον λαιμό που είχα μέχρι τώρα
    Tsber συγχαρητήρια για το ταξίδι και την παρουσίαση.

    Έχω το ίδιο κράνος περίπου ενάμιση χρόνο και έχω θέμα με την ζελατίνα. Όταν σηκώνω την εσωτερική αντηλιακή νιώθω αέρα και σταγόνες να μπαίνουν στο κράνος. Την έχω ξαναβάλει πολλές φορές και δε γίνεται τίποτα και δεν μπορώ να βρω τίποτα στο ίντερνετ. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και είμαι έτοιμος να αγοράσω καινούργια ζελατίνα γιατί ειδικά στην εθνική είναι ανυπόφορο. Είχες και εσύ ποτέ το ίδιο πρόβλημα; Το κράνος κατά τα άλλα είναι άψογο και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Αν μπορείς να προτείνεις κάτι εσύ ή κάποιος με το ίδιο θέμα θα με βοηθούσε πολύ.

  4. #64
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Πολύ όμορφες εικόνες και περιγραφές! ένα πραγματικά όμορφο ταξίδι!

    Ζηλεύω όλους εσας που δεν "κολώσατε" με τον covid και τα διαδικαστικά του, και κάνατε τα ταξιδάκια σας. Πραγματικά ζηλεύω. Εγώ δυο χρονιές έμεινα χαρμάνης, και μπαίνω κάθε τόσο μέσα να δώ μήπως κανένας ανέβασε ταξιδιωτικό να πάρω μια τζούρα.

    Να' σαι καλά και στο επόμενο.
    I search, therefore I travel...

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NickBel Προβολή μηνύματος
    Tsber συγχαρητήρια για το ταξίδι και την παρουσίαση.

    Έχω το ίδιο κράνος περίπου ενάμιση χρόνο και έχω θέμα με την ζελατίνα. Όταν σηκώνω την εσωτερική αντηλιακή νιώθω αέρα και σταγόνες να μπαίνουν στο κράνος. Την έχω ξαναβάλει πολλές φορές και δε γίνεται τίποτα και δεν μπορώ να βρω τίποτα στο ίντερνετ. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και είμαι έτοιμος να αγοράσω καινούργια ζελατίνα γιατί ειδικά στην εθνική είναι ανυπόφορο. Είχες και εσύ ποτέ το ίδιο πρόβλημα; Το κράνος κατά τα άλλα είναι άψογο και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Αν μπορείς να προτείνεις κάτι εσύ ή κάποιος με το ίδιο θέμα θα με βοηθούσε πολύ.
    Να είσαι καλά φίλε μου, όχι, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την στεγανότητα της ζελατίνας, ούτε με την κανονική ούτε με τη φιμέ στα δύο χρόνια + που χρησιμοποιώ το κράνος.

    Κάνε σε παρακαλώ τα εξής πριν αγοράσεις νέα ζελατίνα:

    Άνοιξε την υπάρχουσα τέρμα πάνω, όσο πάει (μόνο από αυτή τη θέση πρέπει να γίνονται οι αλλαγές).

    Από εκείνο το σημείο πιάσε τη ζελατίνα με το ένα χέρι και τράβα την δυνατά και ευθύγραμμα για να βγει χωρίς να την κουνάς δεξιά – αριστερά, ενώ με το άλλο χέρι κρατάς σταθερό το κράνος. Το ίδιο και για τις δύο πλευρές, πρέπει να βγει μονοκόμματα.

    Τοποθέτησε ξανά τη ζελατίνα περίπου στην ίδια γωνία με αυτή που την έβγαλες, πάτα την για να κουμπώσει και πρέπει να ακούσεις ΔΥΟ ήχους, ένα κλικ όταν μπει στον οδηγό και ένα κλακ όταν κλειδώσει στη σωστή θέση. Μόνο τότε είναι στη σωστή θέση και από τις δύο μεριές. Για να βεβαιωθείς φόρα το κράνος, κλείσε τη ζελατίνα τέρμα κάτω να ακουμπήσει στην τσιμούχα, βάλε τους αντίχειρες στο πηγούνι του κράνους και πίεσε την να «καθίσει» καλά στο λάστιχο και να σφραγίσει. Για να είναι όλα σωστά πρέπει από το σημείο αυτό να ανοίγει με κάποια δυσκολία και στα υπόλοιπα σκαλοπάτια να κινείται κανονικά.

    Ελπίζω να σε πρόλαβα αν είναι όντως το πρόβλημα αυτό!

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    Πολύ όμορφες εικόνες και περιγραφές! ένα πραγματικά όμορφο ταξίδι!

    Ζηλεύω όλους εσας που δεν "κολώσατε" με τον covid και τα διαδικαστικά του, και κάνατε τα ταξιδάκια σας. Πραγματικά ζηλεύω. Εγώ δυο χρονιές έμεινα χαρμάνης, και μπαίνω κάθε τόσο μέσα να δώ μήπως κανένας ανέβασε ταξιδιωτικό να πάρω μια τζούρα.

    Να' σαι καλά και στο επόμενο.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια φίλε μου

    Ελπίζω ολόψυχα να φαγωθούνε μεταξύ τους για τα υπόλοιπα λεφτά από τα νέα φάρμακα οι μεγαλοκαρχαρίες και να κυκλοφορήσουν το συντομότερο και όσο πιο φθηνά γίνεται για να σωθούμε επιτέλους…

    Να είσαι καλά κι εσύ και πάντα όρθιος!

  7. #67
    Νέο μέλος Το avatar του/της NickBel
    Εγγραφή
    07/11/2021
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Να είσαι καλά φίλε μου, όχι, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την στεγανότητα της ζελατίνας, ούτε με την κανονική ούτε με τη φιμέ στα δύο χρόνια + που χρησιμοποιώ το κράνος.

    Κάνε σε παρακαλώ τα εξής πριν αγοράσεις νέα ζελατίνα:

    Άνοιξε την υπάρχουσα τέρμα πάνω, όσο πάει (μόνο από αυτή τη θέση πρέπει να γίνονται οι αλλαγές).

    Από εκείνο το σημείο πιάσε τη ζελατίνα με το ένα χέρι και τράβα την δυνατά και ευθύγραμμα για να βγει χωρίς να την κουνάς δεξιά – αριστερά, ενώ με το άλλο χέρι κρατάς σταθερό το κράνος. Το ίδιο και για τις δύο πλευρές, πρέπει να βγει μονοκόμματα.

    Τοποθέτησε ξανά τη ζελατίνα περίπου στην ίδια γωνία με αυτή που την έβγαλες, πάτα την για να κουμπώσει και πρέπει να ακούσεις ΔΥΟ ήχους, ένα κλικ όταν μπει στον οδηγό και ένα κλακ όταν κλειδώσει στη σωστή θέση. Μόνο τότε είναι στη σωστή θέση και από τις δύο μεριές. Για να βεβαιωθείς φόρα το κράνος, κλείσε τη ζελατίνα τέρμα κάτω να ακουμπήσει στην τσιμούχα, βάλε τους αντίχειρες στο πηγούνι του κράνους και πίεσε την να «καθίσει» καλά στο λάστιχο και να σφραγίσει. Για να είναι όλα σωστά πρέπει από το σημείο αυτό να ανοίγει με κάποια δυσκολία και στα υπόλοιπα σκαλοπάτια να κινείται κανονικά.

    Ελπίζω να σε πρόλαβα αν είναι όντως το πρόβλημα αυτό!
    Με έσωσες! Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες και κάθισες και έγραψες αναλυτικά τι να κάνω που ξήλωσα και ξαναέβαλα τη ζελατίνα εκατό φορές χωρίς να κάτσω να σκεφτώ τι κάνω λάθος.

    Για τα ταξιδιωτικά σου τι να πω αγγίζουν το τέλειο σε όλους τους τομείς και εύχομαι να φτάσεις και μέχρι τα μέρη μου στο Βέλγιο και ακόμα παραπέρα.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NickBel Προβολή μηνύματος
    Με έσωσες! Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες και κάθισες και έγραψες αναλυτικά τι να κάνω που ξήλωσα και ξαναέβαλα τη ζελατίνα εκατό φορές χωρίς να κάτσω να σκεφτώ τι κάνω λάθος.

    Για τα ταξιδιωτικά σου τι να πω αγγίζουν το τέλειο σε όλους τους τομείς και εύχομαι να φτάσεις και μέχρι τα μέρη μου στο Βέλγιο και ακόμα παραπέρα.
    Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια, υγεία να έχουμε, να είμαστε όρθιοι και όλα γίνονται

  9. #69
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2023
    Μηνύματα
    9
    Καταπληκτικό ταξίδι και μοναδική εμπειρία ζωής! Φανταστική η ιδέα σου να πας στη Μάλτα με μηχανή, δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ. Έχεις και άφθονη πληροφορία αλλά μήπως έχεις και για τις διαδρομές στη Μάλτα, οδηγικα και πρακτικά; Συγνώμη αν έχεις ήδη γράψει κάτι και μου ξέφυγε το έχω διαβάσει πολλές φορές και μου έχουνε βγει τα μάτια με την καλή έννοια!

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Oneman1987 Προβολή μηνύματος
    Καταπληκτικό ταξίδι και μοναδική εμπειρία ζωής! Φανταστική η ιδέα σου να πας στη Μάλτα με μηχανή, δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ. Έχεις και άφθονη πληροφορία αλλά μήπως έχεις και για τις διαδρομές στη Μάλτα, οδηγικα και πρακτικά; Συγνώμη αν έχεις ήδη γράψει κάτι και μου ξέφυγε το έχω διαβάσει πολλές φορές και μου έχουνε βγει τα μάτια με την καλή έννοια!
    Τι μου θύμισες τώρα!

    Lock down, covιd tests, μάσκες και να ξεκινώ την πρώτη μέρα "ελευθερίας" με plf transit to Malta στην τσέπη!

    Χαίρομαι που σου άρεσε η "έμπνευσή" μου, η Μάλτα αποδείχθηκε εξαιρετικός προορισμός και όλο το ταξίδι απολαυστικό.

    Το βασικό στη Μάλτα είναι ότι οδηγούν ανάποδα όπως στην Κύπρο, εγώ είχα εμπειρία από Αγγλία και προσαρμόστηκα άμεσα αλλά αν ξεχαστείς μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο.

    Οι δρόμοι είναι μέτριας ποιότητας εκτός από ένα κομμάτι παραλιακής ζώνης. Υπάρχει πολλή σκόνη και χώματα καθώς και πολλά λεωφορεία που πάνε αέρα και θέλει έξτρα προσοχή στους στενούς επαρχιακούς. Κατά τα άλλα όλα είναι νορμάλ και η μετακίνηση απολαυστική με όμορφα παραθαλάσσια τοπία προς όλες τις κατευθύνσεις. Αν πας με μοτό είναι άλλος ένας λόγος να προτιμήσεις το ξενοδοχείο που ανέφερα γιατί έχει πάρκινγκ και οι άνθρωποι είναι ευγενικοί και πρόθυμοι να απαντήσουν σε κάθε σου ερώτηση

  11. #71
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2023
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Τι μου θύμισες τώρα!

    Lock down, covιd tests, μάσκες και να ξεκινώ την πρώτη μέρα "ελευθερίας" με plf transit to Malta στην τσέπη!

    Χαίρομαι που σου άρεσε η "έμπνευσή" μου, η Μάλτα αποδείχθηκε εξαιρετικός προορισμός και όλο το ταξίδι απολαυστικό.

    Το βασικό στη Μάλτα είναι ότι οδηγούν ανάποδα όπως στην Κύπρο, εγώ είχα εμπειρία από Αγγλία και προσαρμόστηκα άμεσα αλλά αν ξεχαστείς μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο.

    Οι δρόμοι είναι μέτριας ποιότητας εκτός από ένα κομμάτι παραλιακής ζώνης. Υπάρχει πολλή σκόνη και χώματα καθώς και πολλά λεωφορεία που πάνε αέρα και θέλει έξτρα προσοχή στους στενούς επαρχιακούς. Κατά τα άλλα όλα είναι νορμάλ και η μετακίνηση απολαυστική με όμορφα παραθαλάσσια τοπία προς όλες τις κατευθύνσεις. Αν πας με μοτό είναι άλλος ένας λόγος να προτιμήσεις το ξενοδοχείο που ανέφερα γιατί έχει πάρκινγκ και οι άνθρωποι είναι ευγενικοί και πρόθυμοι να απαντήσουν σε κάθε σου ερώτηση
    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Είμαι στην Αμερική αλλά πάντα ονειρευόμουν ένα ταξίδι με μοτοσικλέτα στην Ιταλία. Το έδειξα και σε έναν κολλητό Ιταλό εδω και τρελάθηκε γιατί κατάγεται από Σικελία. Άρα έχεις κάνει ζημιά σε δύο εδώ πέρα!

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Oneman1987 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Είμαι στην Αμερική αλλά πάντα ονειρευόμουν ένα ταξίδι με μοτοσικλέτα στην Ιταλία. Το έδειξα και σε έναν κολλητό Ιταλό εδω και τρελάθηκε γιατί κατάγεται από Σικελία. Άρα έχεις κάνει ζημιά σε δύο εδώ πέρα!
    Όλα γίνονται με πρόγραμμα αδελφέ, ήμουν κι εγώ φοιτητής στη Νεα Υόρκη και γνώρισα πολλούς τρελούς Ιταλούς

    Αν θέλεις δείξε του και αυτό να το διαβάσει στα αγγλικά:

    https://www.kawiforums.com/threads/m.../#post-4777886


  13. #73
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2023
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Όλα γίνονται με πρόγραμμα αδελφέ, ήμουν κι εγώ φοιτητής στη Νεα Υόρκη και γνώρισα πολλούς τρελούς Ιταλούς

    Αν θέλεις δείξε του και αυτό να το διαβάσει στα αγγλικά:

    https://www.kawiforums.com/threads/m.../#post-4777886

    Σε ευχαριστώ Tsber!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2022, 12:29
  2. Καστοριά - Βίτσι – Καστανοχώρια με το Er-6n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2019, 17:29
  3. Ιταλία - Ελβετία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2019, 09:47
  4. Το KLE ή το ER 6n;
    από nikonian στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2014, 21:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF