Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Λάστιχα για Gen 2

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    62

    Λάστιχα για Gen 2

    Αν και βλέπω την ενότητα χωρίς θέμα για αρκετό καιρό θα ήθελα να ρωτήσω για τα παρακάτω λάστιχα.

    Bridgestone battlax S22
    Metzeler M9
    Pirelli Rosso 3 ή 4

    Η χρήση είναι μικτή με εθνική αλλά και επαρχιακούς δρόμους.
    Θα με ενδιέφερε η πιο μαλακή γόμα γνωρίζοντας το τίμημα των περιορισμένων χιλιομέτρων.

    Είδα ότι το νέο hayabusa 2021 έρχεται με τα S22 με συγκεκριμένο κωδικό για το μοντέλο.
    Υπάρχει λόγος να ψάξω λάστιχα που είναι συγκεκριμένα για το hayabusa μου ή αρκούν μόνον οι σωστές διαστάσεις ;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ποσα χλμ περιπου κανεις το χρονο;
    Ποσα απο αυτα ειναι σε ευθεια;
    Σε ευθεια, κινεισαι ηρεμα ή το μαστιγωνεις το μηχανακι;
    Στροφες; Εχεις πατησει ολο το πισω λαστιχο ή δεν σε πιανει αμοκ οταν βλεπεις στροφιλικι;

    Θεωρω τα S22 πολυ καλη επιλογη για σπορ χρηση αλλα και περιστασιακη χρηση πιστας.
    Ζεσταινονται γρηγορα, εχουν σταθερη αποδοση υπο πιεση στο δρομο, σχετικα αργη κορωνα του πισω αλλα σταθερο σε ορθια θεση με το εμπρος να δινει καλο feedback οσο πλαγιαζεις.
    Χιλιομετρικη αποδοση εχουν αρκετα καλη! Αλλα δεν αξιζει να συζηταμε για κατι τετοιο, καθως δεν οδηγαμε ολοι με τον ιδιο τροπο.

    Αν οπως λες:
    Θα με ενδιέφερε η πιο μαλακή γόμα γνωρίζοντας το τίμημα των περιορισμένων χιλιομέτρων.
    Τοτε προσωπικα με τα S22 θεωρω πως εισαι "OK!" καθως τα S21 που φοραω, με ικανοποιησαν δεοντως και σε πιστα και σε ταξιδια και σε βολτες.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Ποσα χλμ περιπου κανεις το χρονο;
    Ποσα απο αυτα ειναι σε ευθεια;
    Σε ευθεια, κινεισαι ηρεμα ή το μαστιγωνεις το μηχανακι;
    Στροφες; Εχεις πατησει ολο το πισω λαστιχο ή δεν σε πιανει αμοκ οταν βλεπεις στροφιλικι;

    Θεωρω τα S22 πολυ καλη επιλογη για σπορ χρηση αλλα και περιστασιακη χρηση πιστας.
    Ζεσταινονται γρηγορα, εχουν σταθερη αποδοση υπο πιεση στο δρομο, σχετικα αργη κορωνα του πισω αλλα σταθερο σε ορθια θεση με το εμπρος να δινει καλο feedback οσο πλαγιαζεις.
    Χιλιομετρικη αποδοση εχουν αρκετα καλη! Αλλα δεν αξιζει να συζηταμε για κατι τετοιο, καθως δεν οδηγαμε ολοι με τον ιδιο τροπο.

    Αν οπως λες:

    Τοτε προσωπικα με τα S22 θεωρω πως εισαι "OK!" καθως τα S21 που φοραω, με ικανοποιησαν δεοντως και σε πιστα και σε ταξιδια και σε βολτες.
    Ευχαριστω για την απαντηση.

    Κοιτα η μηχανη ηταν για καποια χρονια παρκαρισμενη σε γκαραζ και φετος ειπα να την αναστησω.
    Τωρα περι ταχυτητας η αληθεια ειναι οτι εξωτερικο την εχω ευχαριστηθει λογω ασφαλτου αλλα ελλαδα ειμαι πιο χαλαρα.
    Αυτο που με προβληματιζει με τα S22 ειναι οτι ενω υπαρχει συγκεκριμενος κωδικος για την μηχανη μας εξω οι dealers μου λενε οτι δεν υπαρχει ακομα και οτι μπορω να βαλω ενα ιδιων διαστασεων χωρις προβλημα.

    https://www.bridgestone.com/corporat...021031701.html

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    190/50 17άρι 73W φαινεται να υπαρχει οντως στο site της bridgestone.. Εισαι Ελλαδα ή εξωτερικο;
    Αν δεν βρισκεις με τιποτα 50αρι προφιλ, τοτε ειτε πας σε 55αρι διαβαζοντας στο ιντερνετ τα αααααπειρα περι γεωμετριας γιαυτη την αλλαγη και κρινεις αναλογως (ΚΛΑΙΝ για το μεσο αναβατη εδω που τα λεμε) ή κοιτας σε αλλη μαρκα που να διαθετουν το 50αρι προφιλ για πισω.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    190/50 17άρι 73W φαινεται να υπαρχει οντως στο site της bridgestone.. Εισαι Ελλαδα ή εξωτερικο;
    Αν δεν βρισκεις με τιποτα 50αρι προφιλ, τοτε ειτε πας σε 55αρι διαβαζοντας στο ιντερνετ τα αααααπειρα περι γεωμετριας γιαυτη την αλλαγη και κρινεις αναλογως (ΚΛΑΙΝ για το μεσο αναβατη εδω που τα λεμε) ή κοιτας σε αλλη μαρκα που να διαθετουν το 50αρι προφιλ για πισω.
    Ελλαδα ειμαι απλα αν θα ζητησεις το λαστιχο του νεου busa που ειναι στις ιδιες διαστασεις με αυτες που αναφερεις θα σου πουν οτι δεν υπαρχει και δεν φαινεται ημερομηνια διαθεσης.
    Αν τους πεις απλα τις διαστασεις ολα καλα με διαθεσιμοτητα απο 17/6.
    Και οταν τους ρωταω ποια η διαφορα μου λενε απλα οτι ο κωδικος για το busa ειναι διαφορετικος.
    Το ιδιο ισχυει και για το kawa zzr1400.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Με την χρήση που αναφέρεις, είχα το Rosso 3, τα οποία μου έβγαλαν χονδρικά 10.000 χλμ, με ακραίες ταχύτητες σε εθνικές Ελλάδας και εξωτερικό (εκεί όσο λέει η πινακίδα).

    Τα ξαναφόρεσα αλλά μια ατυχία στην ζωή μου με ανάγκασε να παρατήσω προσωρινά την μοτοσυκλέτα μου, έχοντας κάνει περίπου 2.000χλμ μαζί τους.

    Δεν γλίστρησα ποτέ και πουθενά (μιλάω για ζεστό ελαστικό με σωστή πίεση) μέχρι που στο τελευταίο ταξίδι, το πίσω έβγαλε λινά.

    Υγ. Μιλάω για gen 1, αν έχει κάποια διαφορά.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    zpaf, βλεπω αυτο....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2021-05-31 224855.jpg 
Προβολές:	80 
Μέγεθος:	87,4 KB 
ID:	428496

    Δεικτες βαρους και ταχυτητας συμφωνα με τη Bridgestone.
    Αυτα σε νοιαζουν και τιποτε αλλο απο "κωδικους".
    Εαν τα βρισκεις λοιπον και με το προφιλ (50άρι) τοτε βουρ εφοσον το feedback που σου εδωσα και οι γνωμες γενικα για τα S22 σε καλυπτουν.

    Ειμαι ασχετος κρουαζιεροπλοια οποτε δεν ξερω πως μπορει να συμπεριφερθει καποιο αλλο ελαστικο στη δικη σου χρηση.
    Στα s22 αναφερθηκα καθαρα εξαιτιας της δικης μου και μονο καθως ειναι τα μονα απο τα 3 που παρεθεσες στο πρωτο ποστ.


    Για τα μετζελερ εχουν ακουστει καλα λογια, δεν ειναι σημαντικα ακριβοτερα. Συγκρινοντας τα πισινά, ειναι διγομα (S-M-S) εναντι 3 των S22 (S-M-H-M-S) το οποιο ομως δεν ειναι απαραιτητα κακο.
    Για ολα τα λαστιχα, ειμαι της αποψης πως πρωτα διαλεγεις κατηγορια βασει αναγκων και επειτα σε ποια κατηγορια θα ριξεις τα χαρτια σου.
    Εαν δεν μπαινεις πιστα, δεν αξιζει να το ψειριζεις παραπανω. Για ολα τα λαστιχα θα ακουσεις τα χειροτερα και τα καλυτερα!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Με την χρήση που αναφέρεις, είχα το Rosso 3, τα οποία μου έβγαλαν χονδρικά 10.000 χλμ, με ακραίες ταχύτητες σε εθνικές Ελλάδας και εξωτερικό (εκεί όσο λέει η πινακίδα).

    Τα ξαναφόρεσα αλλά μια ατυχία στην ζωή μου με ανάγκασε να παρατήσω προσωρινά την μοτοσυκλέτα μου, έχοντας κάνει περίπου 2.000χλμ μαζί τους.

    Δεν γλίστρησα ποτέ και πουθενά (μιλάω για ζεστό ελαστικό με σωστή πίεση) μέχρι που στο τελευταίο ταξίδι, το πίσω έβγαλε λινά.

    Υγ. Μιλάω για gen 1, αν έχει κάποια διαφορά.
    Τωρα ειμαι με το Rosso 2 με γυρω στα 7000 χλμ και ειμαι ευχαριστημενος οπως και εσυ απλα ψαχνω να δοκιμασω κατι αλλο.
    Ευχαριστω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    zpaf, βλεπω αυτο....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2021-05-31 224855.jpg 
Προβολές:	80 
Μέγεθος:	87,4 KB 
ID:	428496

    Δεικτες βαρους και ταχυτητας συμφωνα με τη Bridgestone.
    Αυτα σε νοιαζουν και τιποτε αλλο απο "κωδικους".
    Εαν τα βρισκεις λοιπον και με το προφιλ (50άρι) τοτε βουρ εφοσον το feedback που σου εδωσα και οι γνωμες γενικα για τα S22 σε καλυπτουν.

    Ειμαι ασχετος κρουαζιεροπλοια οποτε δεν ξερω πως μπορει να συμπεριφερθει καποιο αλλο ελαστικο στη δικη σου χρηση.
    Στα s22 αναφερθηκα καθαρα εξαιτιας της δικης μου και μονο καθως ειναι τα μονα απο τα 3 που παρεθεσες στο πρωτο ποστ.


    Για τα μετζελερ εχουν ακουστει καλα λογια, δεν ειναι σημαντικα ακριβοτερα. Συγκρινοντας τα πισινά, ειναι διγομα (S-M-S) εναντι 3 των S22 (S-M-H-M-S) το οποιο ομως δεν ειναι απαραιτητα κακο.
    Για ολα τα λαστιχα, ειμαι της αποψης πως πρωτα διαλεγεις κατηγορια βασει αναγκων και επειτα σε ποια κατηγορια θα ριξεις τα χαρτια σου.
    Εαν δεν μπαινεις πιστα, δεν αξιζει να το ψειριζεις παραπανω. Για ολα τα λαστιχα θα ακουσεις τα χειροτερα και τα καλυτερα!
    Τελικα θα περιμενω κανα δυο εβδομαδες και θα παω για τα S22.
    Σε ευχαριστω και παλι.

Παρόμοια θέματα

  1. ΛαστιΧα Για Supersport
    από tzanismille στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 17:19
  2. Λαστιχα για transalp..
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2004, 11:05
  3. λαστιχα για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 16:26
  4. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 18:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF