Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Τρόμπα φρένου και συμπλέκτη σε gen 1

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    2

    Τρόμπα φρένου και συμπλέκτη σε gen 1

    Καλησπέρα σε όλους.ειμαι κάτοχος ενός Busa του 06 και πήρα απόφαση να κάνω κάποιες βελτιώσεις σε τρόμπα φρένου και συμπλέκτη.Σκεφτομαι να πάω σε brembo rcs19 για φρένο και το ίδιο σε συμπλέκτη.εχει τοποθετήσει κανείς τις συγκεκριμένες τρόμπες;αν ναι τι μέγεθος πρέπει να είναι η τρόμπα συμπλέκτη για να είσαι σωστό για το μηχανάκι;rcs16,17,η 19;

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Μήπως μπορεί κάποιος που γνωρίζει να εξηγήσει τι παίζει ακριβώς με τους αριθμούς που αναγράφονται και την καταλληλότητα αυτών, γιατί ενώ τις φοράνε όλο και περισσότεροι δε βλέπω να γνωρίζουν γι αυτες, όπως επίσης και τα καταστήματα που τις πουλάνε.
    Στη δίκη μου περίπτωση; ενώ με του φρένου δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι ιδιαίτερο, έχω θέμα με του συμπλέκτη. Δεν ξέρω αν έχω βάλει το σωστο μέγεθος και ψάχνομαι με το διακόπτη-βαλβίδα που έχει.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Διάβασε για αρχή εδώ

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Ευχαριστώ, 16αρα έβαλα και εγώ αλλά βρήκα ένα άλλο τύπο που είχε 17αρα και επέμενε ότι πιο μεγάλη=καλητερη αποσυμπλεξη-αίσθηση, επίσης με το διακόπτη τι γίνετε η μόνη λύση φαινετε να είναι η τοποθέτηση βαλβίδας στοπ.
    Το παραπάνω για συμπλέκτη.
    Τώρα στο φρένο έχω μια 20-18 και κάπου διάβασα ότι μπορεί και να κανείς ζημιά στη μονάδα ABS αλλάζοντας τρόμπα φρένου.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Αν έχεις κάνει σωστό service στις εξαπιστονες έχεις δοκιμάσει διαφορετικά τακάκια και έχεις βάλει υψηλής και εξακολουθείς να θέλεις βελτίωση θα σου πρότεινα να αλλάξεις δαγκάνες σε 4απιστονες
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nidok Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ, 16αρα έβαλα και εγώ αλλά βρήκα ένα άλλο τύπο που είχε 17αρα και επέμενε ότι πιο μεγάλη=καλητερη αποσυμπλεξη-αίσθηση, επίσης με το διακόπτη τι γίνετε η μόνη λύση φαινετε να είναι η τοποθέτηση βαλβίδας στοπ.
    Το παραπάνω για συμπλέκτη.
    Τώρα στο φρένο έχω μια 20-18 και κάπου διάβασα ότι μπορεί και να κανείς ζημιά στη μονάδα ABS αλλάζοντας τρόμπα φρένου.
    Δεν ξέρω τι διαμέτρου και διαδρομής ήταν η μαμά στο μηχανάκι σου, αλλα όσο μεγαλύτερη τρόμπα βάζεις (στην ίδια διαδρομή), τόσο περισσότερο αποσυμπλέκει, αλλα γίνεται σκληρότερη η μανέτα. Επίσης γίνεται και πιο άμεση η αποσύμπλεξη.
    Για παράδειγμα, αν βάλεις 19άρι πιστόνι στο συμπλέκτη, η συνολική διαδρομή απο τη στιγμή που θα ξεκινήσει να αποσυμπλέκει μέχρι που θα τελειώσει, πατώντας τη μανέτα, μπορεί να είναι μισός πόντος σε κίνηση του χεριού σου, ενώ με 16άρι, μπορεί να είναι πχ 1μισης πόντος.

    Μπορεί με μεγαλύτερο έμβολο να έχεις καλύτερη αίσθηση, αλλα χάνεις προοδευτικότητα.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις κάνει σωστό service στις εξαπιστονες έχεις δοκιμάσει διαφορετικά τακάκια και έχεις βάλει υψηλής και εξακολουθείς να θέλεις βελτίωση θα σου πρότεινα να αλλάξεις δαγκάνες σε 4απιστονες
    4πιστονες έχω, Brembo stylema αλλά αν μάθεις σε RCS τρόμπα δεν ξανά γυρνάς σε OEM γιατί λείπει η δύναμη και το αρχικό δάγκωμα.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι διαμέτρου και διαδρομής ήταν η μαμά στο μηχανάκι σου, αλλα όσο μεγαλύτερη τρόμπα βάζεις (στην ίδια διαδρομή), τόσο περισσότερο αποσυμπλέκει, αλλα γίνεται σκληρότερη η μανέτα. Επίσης γίνεται και πιο άμεση η αποσύμπλεξη.
    Για παράδειγμα, αν βάλεις 19άρι πιστόνι στο συμπλέκτη, η συνολική διαδρομή απο τη στιγμή που θα ξεκινήσει να αποσυμπλέκει μέχρι που θα τελειώσει, πατώντας τη μανέτα, μπορεί να είναι μισός πόντος σε κίνηση του χεριού σου, ενώ με 16άρι, μπορεί να είναι πχ 1μισης πόντος.

    Μπορεί με μεγαλύτερο έμβολο να έχεις καλύτερη αίσθηση, αλλα χάνεις προοδευτικότητα.
    Τώρα τη να πω, ότι μου είπε ο ‘ειδικός-πωλητής’, για το συγκεκριμένο μηχανάκι ktm 1290 sd, οπό ότι καταλαβαίνω μάλλον να ξεστοκαρει ήθελε ή δε γνώριζε κ τόσο

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nidok Προβολή μηνύματος
    4πιστονες έχω, Brembo stylema αλλά αν μάθεις σε RCS τρόμπα δεν ξανά γυρνάς σε OEM γιατί λείπει η δύναμη και το αρχικό δάγκωμα.
    Ψάξε για τρόμπες απο bking. Τις είχα βάλει σε busa .έκαναν δουλειά και είναι παρόμοιας εμφάνισης με του busa
    Η φρενου είναι ακτινική
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nidok Προβολή μηνύματος
    Τώρα τη να πω, ότι μου είπε ο ‘ειδικός-πωλητής’, για το συγκεκριμένο μηχανάκι ktm 1290 sd, οπό ότι καταλαβαίνω μάλλον να ξεστοκαρει ήθελε ή δε γνώριζε κ τόσο
    Με μία πρόχειρη ματιά, για το 1290, την 16άρα προτείνουν.
    Δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα που έχεις. Δεν αποσυμπλέκει?

    Όσο για το διακόπτη, πρέπει να αγοράσεις αυτόν τον υδραυλικό. Τέτοιον έχω βάλει και εγώ.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
    Με το φρένο είμαστε οκ, αρκετά δυνατό ώστε να το δουλεύεις με το ένα δάκτυλο.
    Στο συμπλέκτη έχει λίγο άεργο κενο στην αρχή και παρόλο που έχω δοκιμάσει όλες τις ρυθμίσεις δεν έχει βελτιωθεί.
    Άλλο ένα πρόβλημα που συνάντησα είναι ότι αγοράζοντας τις τρόμπες πρέπει να ψάξεις να βρεις και κατάλληλες βάσεις για τα ποτηράκια μιας και τα γνήσια δε κάνουν και το πιο πιθανό είναι να σπάσουν λυγίζοντας τες ώστε να πιάσουν στο καβαλετο.
    Anyway έχω βρει αυτές
    [URL="https://conquestracingltd.com/product/aem-factory-brembo-racing-rcs-corsa-corta-integrated-clutch-reservoir-tank/"] και κάτι κινεζικές μετά.
    Όποτε αφού τσεκαρισμένα δουλεύει ο υδραυλικός διακόπτης προχωράω και εγώ έτσι.
    Ευχαριστώ κ πάλι, η αναβάθμιση του φρένου είναι από τα αγαπημένα μου στη μηχανη, κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω και τις Magura που έχουν και χρώματα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Η rcs 16 τότε συμπλεκτη μου, δεν έχει καθόλου κενό στην αρχή.
    Δες μήπως χρειάζεσαι εξαερωση...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Platanos80 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους.ειμαι κάτοχος ενός Busa του 06 και πήρα απόφαση να κάνω κάποιες βελτιώσεις σε τρόμπα φρένου και συμπλέκτη.Σκεφτομαι να πάω σε brembo rcs19 για φρένο και το ίδιο σε συμπλέκτη.εχει τοποθετήσει κανείς τις συγκεκριμένες τρόμπες;αν ναι τι μέγεθος πρέπει να είναι η τρόμπα συμπλέκτη για να είσαι σωστό για το μηχανάκι;rcs16,17,η 19;
    Είχα την RCS στο SuperDuke και η τα φρένα του ήταν άγκυρες με σταθερή απόδοση σε συνθήκες πίστας. 40.000 χμλ σχεδόν και με συχνές εξαερώσεις δεν έχει παρουσιάσει κανένα θέμα. Σκέφτομαι στο Ducati όμως την Corsa Corta που έχει τον επιλογέα με τις τρεις θέσεις και σου δίνει ακόμη περισσότερες επιλογές για το δάγκωμα και το κενό.

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια-Αγορά μανέτας φρενού και συμπλέκτη
    από KokkiTsan στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2018, 20:39
  2. Ερώτηση για τρόμπα φρένου και συμπλέκτη !!
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 12:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF