Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 127

Θέμα: Διοδια

  1. #16
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Την γεφυρα στο Ριο ειναι απο τα εργα που τα πληρωνω με ευχαριστηση οταν ανεβοκατεβαινω στο χωριο.
    Τα τσιμπουκι@ με τα φερυ απο οταν ημουν παιδι μεχρι να γινει η γεφυρα δεν τα ξεχναω. Απεργιες, κακοκαιριες...κινηση!!
    Τωρα αν καποιος το κανει συχνα θα υπαρχει καποιο καλυτερο προγραμμα. Σιγουρα τζαμπα δεν θα γινει ποτε...

    Εγω μεχρι να γινει η Κορινθου Πατρων με την μηχανη δεν πληρωνα ποτε...τον επαρχιακο μας τον χρεωνανε χρυσο κ διαλυθηκανε ουκ ολιγες οικογενειες εκει.
    Οσο υπαρχουν πλεον αυτοκινητοδρομοι σωστοι κ υπαρχει λογος να πληρωσω διοδια γιατι το αξιζουν (πλεον) δεν το εχω σκεφτει να μην πληρωσω.
    Σιγουρα μας πονανε οι αυξησεις...
    Ride(s) the wind of change...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Τα διόδια στην Ελλάδα έχουν γίνει εμπορική εκμετάλλευση.
    Δεν προσφέρουν τις υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνουμε. Τελευταίο παράδειγμα ο αποκλεισμός οδηγών τον χειμώνα στην Αττική οδό.
    Όσο για τους έντιμους και τίμιους πολίτες παραπάνω να συνεχίσουν να το κάνουν.
    Σε όλα όμως. Όχι μόνο στα διόδια
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #18
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Αυτο δεν σημαινει ομως να χρησιμοποιουμε κατι χωρις να το πληρωνουμε. Σημαινει παμε απο εναλλακτικες και δεν πληρωνουμε νταβατζηδες. Επισης αν πεινας δεν ταξιδευεις

    Δεν νομιζω να σου αρεσε να χρησιμοποιησω τις επαγγελματικες σου υπηρεσιες χωρις να σε πληρωσω γιατι τις θεωρω ακριβες. Στην δικια μου δουλεια παντως αν το εκανε καποιος θα τρεφοταν με καλαμακι κανα μηνα.

    Το κρυβω πινακιδα, περναω αερα, κλπ ειναι τζαμπα μαγκια.
    Οχι με συγχωρείς, δεν σημαίνει αυτό.
    Σημαίνει ότι χρησιμοποιώ κάτι που μου ανήκει, ενώ το έχω πληρώσει τρείς φορές.
    Σημαίνει ότι αρνούμαι να πληρώνω τον φόρο που τάχα οφείλει η επιχείρηση διαχείρισης στο κράτος.
    Δεν υπάρχει αυτό, φπα για χρήση της δικής μου επένδυσης; Για ποιο λόγο;

    Ακόμα και αν θεωρήσουμε λογική την ύπαρξη μιας επιχείρησης διαχείρισης, τι δικαιολογεί την νομική της υπόσταση
    να είναι ιδιωτική και όχι δημόσια;

    Σε έχουν πείσει ότι ανήκει σε κάποιον άλλον η δική σου περιουσία και η επένδυση που έχεις κάνει, οκ.
    Τα υπόλοιπα; και αυτά οκ; Φορολογούνται τάχα μου αυτοί για ποιο λόγο; Συμπεριφέρονται φιλικά στον χρήστη του δρόμου;
    Τα κέρδη πάνω απο όσα χρειάζονται για την λειτουργία τι γίνονται; υπερκέρδη; για ποιό λόγο δεν χαμηλώνει η τιμή των διοδίων;

    Σκύβουμε το κεφάλι φοβούμενοι την αστυνομία και ελπίζουμε ότι έτσι βοηθάμε στην ομαλή λειτουργία του συνόλου.
    Πως είναι δυνατόν αυτό εφόσον αυτοί που κερδίζουν είναι που δημιουργούν τα προβλήματα, είναι κάτι που το ξέρει ο καθένας μας.

    Θα πρέπει να δικαιολογούμε έναν μηχανισμό κοροϊδίας που μας επιβάλλεται με βία, ενάντια στα συμφέροντα μας, όταν αναφερόμαστε
    σε αυτόν σε θεωρητικό επίπεδο; όταν μιλάμε μεταξύ μας;
    Για ποιο λόγο;

  4. #19
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Τα τσιμπουκι@ με τα φερυ απο οταν ημουν παιδι μεχρι να γινει η γεφυρα δεν τα ξεχναω. Απεργιες, κακοκαιριες...κινηση!!
    Ξεχνας εκεινο το καλτσοπλυμα που το σερβιραν για καραβισιο καφε..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #20
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Αν φύγεις με προπορευόμενο όχημα που πλήρωσε και δε χτυπήσει σειρήνα, τι γίνεται; Η πινακίδα πάνω. Όχι για μένα, για ένα φίλο από την Πόλιν, δεν τον ξέρετε…
    Εχω ακουσει πως έρχονται το βράδυ στο σπίτι σου και αφου σου φάνε τα αλλαντικά που φυλαγες για το τσίπουρο την Κυριακή, σου τραβάνε κι ένα μανίκι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #21
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Οι καινούργιοι ασφαλείς δρόμοι είναι για τους αρχόντους λέμε .
    Αυτό,τίποτα άλλο .
    when life gets complicated... i ride.

  7. #22
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Αυτο δεν σημαινει ομως να χρησιμοποιουμε κατι χωρις να το πληρωνουμε. Σημαινει παμε απο εναλλακτικες και δεν πληρωνουμε νταβατζηδες. Επισης αν πεινας δεν ταξιδευεις

    Δεν νομιζω να σου αρεσε να χρησιμοποιησω τις επαγγελματικες σου υπηρεσιες χωρις να σε πληρωσω γιατι τις θεωρω ακριβες. Στην δικια μου δουλεια παντως αν το εκανε καποιος θα τρεφοταν με καλαμακι κανα μηνα.

    Το κρυβω πινακιδα, περναω αερα, κλπ ειναι τζαμπα μαγκια.
    βαστατε τουρκοι τ αλογα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Αν φύγεις με προπορευόμενο όχημα που πλήρωσε και δε χτυπήσει σειρήνα, τι γίνεται; Η πινακίδα πάνω. Όχι για μένα, για ένα φίλο από την Πόλιν, δεν τον ξέρετε…
    Λοιπόν, το πείραμα έγινε σε 3-4 περιπτώσεις, που, ενώ είχα ζητήσει από το google maps αποφυγή διοδίων, εκείνο ορκιζόταν στο δυαδικό σύστημα ότι πρώτη φορά του συνέβαινε να πέσει έξω. Δεν άκουσα κανένα είδους συναγερμό και περιμένω την ανάλυση των δεδομένων για να κάνω την επίσημη δημοσίευση στο Lancet...
    Όσο για τον ηθικό/κοινωνικό αντίκτυπο τέτοιων ενεργειών που φέρνουν στα πρόθυρα της κατάρρευσης κράτη δικαίου σαν και το δικό μας, μού ήρθε μια ιδέα εμπνευσμένη από τις πολιτικές των εκλεγμένων από εμάς κυβερνήσεων ηθικά και νόμιμα: προαιρετική πληρωμή διοδίων, όπως με τη φορολογία των υψηλών εισοδημάτων, και το πρόβλημα πάααει!....

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, το πείραμα έγινε σε 3-4 περιπτώσεις, που, ενώ είχα ζητήσει από το google maps αποφυγή διοδίων, εκείνο ορκιζόταν στο δυαδικό σύστημα ότι πρώτη φορά του συνέβαινε να πέσει έξω. Δεν άκουσα κανένα είδους συναγερμό και περιμένω την ανάλυση των δεδομένων για να κάνω την επίσημη δημοσίευση στο Lancet...
    Όσο για τον ηθικό/κοινωνικό αντίκτυπο τέτοιων ενεργειών που φέρνουν στα πρόθυρα της κατάρρευσης κράτη δικαίου σαν και το δικό μας, μού ήρθε μια ιδέα εμπνευσμένη από τις πολιτικές των εκλεγμένων από εμάς κυβερνήσεων ηθικά και νόμιμα: προαιρετική πληρωμή διοδίων, όπως με τη φορολογία των υψηλών εισοδημάτων, και το πρόβλημα πάααει!....


    Πλήρωνε κανά διόδιο ρε φίλε. Ο Μπόμπολας τι θα κάνει κλέφτης θα γίνει? Α... ξέχασα, στις αναθέσεις απο τους πολιτικούς κολλητούς υπογράφεται σύμβαση για αποζημίωση απο το κράτος σε δρόμους που δεν είχαν τελικά την επιθυμητή κυκλοφορία (βλέπε Ξυνιάδα-Τρίκαλα). Κατάσταση win-win και με υποστηρικτές απλούς πολίτες που υποστηρίζουν τους κλέφτες με τα κουστούμια που όσο και να τους ''κλέψεις'' στα παίρνουν πίσω Χ100 απο φόρους σε βενζίνη, ΕΝΦΙΑ, τέλος επιτηδεύματος κλπ κλπ κλπ
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Μη πας πολύ μακριά, γιατί οι ρήτρες "επιθυμητης κυκλοφρίας" ενργοποιήθηκαν σ όλους τους αναδόχους στην πρώτη καραντίνα που δεν κουνιόταν φύλλο. Κάτι μύρια αλλάξανε τσέπες χωρίς να έχει περάσει όχημα απο διόδια.
    Επιχειρηματικό ρίσκο μηδέν λέμε.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Μη πας πολύ μακριά, γιατί οι ρήτρες "επιθυμητης κυκλοφρίας" ενργοποιήθηκαν σ όλους τους αναδόχους στην πρώτη καραντίνα που δεν κουνιόταν φύλλο. Κάτι μύρια αλλάξανε τσέπες χωρίς να έχει περάσει όχημα απο διόδια.
    Επιχειρηματικό ρίσκο μηδέν λέμε.

    Εμένα μου κάνει εντύπωση η σύνδεση με τις απλές συναλλαγές μεταξύ απλών ανθρώπων που πληρώνουν για μια υπηρεσία. Δηλαδή είναι το ίδιο να παω να φάω σε ένα μαγαζί και να το παίξω ότι δεν πληρώνω με το να μην πληρώσω διόδια σε αυτούς τους επιχειρηματίες που τους δόθηκαν απο κολλητούς πολιτικούς έτοιμες κερδοφόρες επιχειρήσεις χωρίς διαγωνισμούς. Εξίσωση δηλαδή ενός αγωνιστή ανθρώπου που έχει μαγαζί και προσπαθεί να επιβιώσει με το κράτος σαν νταβατζή απο πάνω του με τα λαμόγια που τους χαρίζονται χρυσορυχεία και έχουν ο καθένας αμέτρητα ακίνητα και απο ένα supercar. Που τους χάρισαν την εθνική οδό Αθηνών Λαμιας και ενώ το κομμάτι μέχρι λίγο πριν τον Άγιο Κωνσταντίνο προυπήρχε και πληρώναμε 1.40 και 1,40, αμέσως μόλις δόθηκε στα λαμόγια πήγαν τα ίδια διόδια 2 φορές πάνω και σήμερα 4 φορές πάνω και παίρνουν και αποζημιώσεις απο το κράτος κιόλας. Χωρίς να γίνει το παραμικρό έργο εκεί.

    Και για αυτούς τους κλέφτες και τα λαμόγια υπάρχει κόσμος πρόθυμος να κουνήσει δάχτυλο και να τσακωθεί με έναν ομοιοπαθή του. Ομοιοπαθής γιατί και τους δύο τους κατακλέβουν αυτοί και οι κολλητοί τους. Αυτή είναι η επιτυχία τους, το διαίρει και βασίλευε. Εγώ προσωπικά τους παραδέχομαι.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Η λογική των διοδίων είναι η χρηματοδότηση/εξόφληση των αυτοκινητοδρόμων. Το κράτος βάζει ένα (μικρό) μέρος του προυπολογισμού του έργου και το υπόλοιποτο χρηματοδοτεί η εταιρεία που αναλαμβάνει την κατασκευή του. Η εταιρεία για να βγάλει αυτό το κόστος (και το κερδος της) εισπράτει τα διόδια για κάποια προσυμφωνημένα χρόνια.

    Σε αυτή τη συμφωνία έχει προβλεφθεί ότι αν η κίνηση πέσει κάτω από κάποιο όριο δικαιούνται αποζημείωση. Ναι μπορεί να μην ακουγεται ωραίο αλλά έτσι είναι. Και καλά κάνουν θα πω εγώ, μέσα στα 30 χρόνια που ισχύει η εκμετάλλευση πολλά γίνονται.

    Το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Το πρόβλημα είναι στους όρους της συνθήκης που υπογράφεται ανάμεσα στον ανάδοχο και στο κράτος. Η εκάστοτε συνθήκη υπογράφεται πολλά χρόνια πριν την παράδοση του έργου και δεν γίνεται καν γνωστή τι περιέχει. Ότι πληρώνουμε τώρα είναι προσυμφωνημένο επί Κωστάκη Καραμανλη ή και επί Σημίτη. Δηλ μια 15ετια πριν! Είναι προφανές ότι πρακτικά βρισκόμαστε προ τετελεσμένων γεγονότων.

    Επιπλέον δεν γίνεται κανένας έλεγχος για το αν τηρουνται οι όροι. Είδαμε πρόσφατα το τσίρκο με την αττική οδό, ενός δρόμου κατά τα άλλα άψογου για τον οποίο τα παράπονα για το κόστος είναι επίσης λίγα.
    Το χειρότερο είναι ότι οι ανάδοχοι κατασκεύασαν έτσι τον αυτοκινητόδρομο ώστε να υποχρεούσαι να τον χρησιμοποιήσεις. Ενώ παντού προβλέπεται να υπάρχει παράδρομος (νομίζω το επιβάλει και η ΕΕ) στην Ελλάδα ο παράδρομος φτιάχτηκε μόνο όπου βόλευε και όπου δεν βόλευε είτε δεν φτιαχτηκε καθόλου είτε ειναι ημιτελής και με ελειπή σήμανση. Αντιθετα στην κοστολόγηση οι εταιρείες είναι κάτι παραπάνω από συνεπείς (θυμίζω, με όρους που δεν γνωρίζουμε) γι αυτό και φαίνεται ότι χρεώνει ότι θέλει. Κι εκεί ξεκινούν τα προβλήματα και οι διαμαρτυρίες και όχι άδικα.

    Επίσης μέχρι πρότεινος δεν παρείχαν τη δυνατότητα να πληρώσεις με πιστωτική ενώ ήταν υποχρεωμένοι. Βλέπεις δεν ειναι ωραίο να δίνεις ενα μέρος από τα κερατιάτικα που εισπράτεις σε άλλον νταβατζή.
    Πήρε λίγο χρόνο αλλά άλλαξε.

    Αυτό μου δινει την ελπίδα ότι και η χρέωση θα γίνει λίγο πιο δίκαιη στο μέλλον, δηλ θα παίρνεις χαρτάκι στην είσοδο και θα πληρώνεις μια και καλή στην έξοδο. Υπάρχει σαν ιδέα, μένει να το εφαρμόσει κάποιος.

  13. #28
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Θάλασσα μάνα αρμυρα μου εσυ, γαλάζια μοίρα...
    Για παραμανα στον ώμο χρυσή τον ήλιο πηρα...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Διόδια υπάρχουν σε όλο τον κόσμο, η Ελλάδα μάλιστα θεωρείται φτηνή χώρα στα διόδια (ενδεικτικά αναφέρω ότι στο τελευταίο μου ταξίδι στο εξωτερικό το 2019 είχα πληρώσει στην Α14 Ancona Pessaro 100 χλμ, 5,5€ με μοτοσυκλέτα).

    Το πώς τα πήραν αυτοί που τα έχουν και αν μας εκμεταλλεύονται, είναι μεγάλη συζήτηση.

    Αν κάποιος νομίζει ότι με 3€ θα λύσει το οικονομικό του πρόβλημα ας μου στείλει πμ να του δώσω 5€.

    Πολλοί που γκρινιάζετε στο ότι μας κλέβει το κράτος, αναλύστε λίγο σε βάθος την σχέση πολίτη κράτους από την μεταπολίτευση και έπειτα και θα καταλάβετε ότι το κλέψιμο είναι αμοιβαίο.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Διόδια υπάρχουν σε όλο τον κόσμο, η Ελλάδα μάλιστα θεωρείται φτηνή χώρα στα διόδια (ενδεικτικά αναφέρω ότι στο τελευταίο μου ταξίδι στο εξωτερικό το 2019 είχα πληρώσει στην Α14 Ancona Pessaro 100 χλμ, 5,5€ με μοτοσυκλέτα).

    Το πώς τα πήραν αυτοί που τα έχουν και αν μας εκμεταλλεύονται, είναι μεγάλη συζήτηση.

    Αν κάποιος νομίζει ότι με 3€ θα λύσει το οικονομικό του πρόβλημα ας μου στείλει πμ να του δώσω 5€.

    Πολλοί που γκρινιάζετε στο ότι μας κλέβει το κράτος, αναλύστε λίγο σε βάθος την σχέση πολίτη κράτους από την μεταπολίτευση και έπειτα και θα καταλάβετε ότι το κλέψιμο είναι αμοιβαίο.


    Η Ιταλία έχει πιο ακριβά διόδια στην Autostrada, ισχύει. Βέβαια είτε απο άγνοια είτε ηθελημένα ξέχασες να πεις ότι υπάρχει η Α1 σαν εναλλακτική που ουσιαστικά είναι σαν εθνική με 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση και διάζωμα στη μέση. Έχοντας ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη σου λέω με βεβαιότητα ότι η Ελλάδα είναι μέσα στις ακριβότερες και φυσικά έχοντας τους χαμηλότερους μισθούς. Τα Βαλκάνια είναι προφανώς φθηνότερα, στη Σκανδιναβία δεν πλήρωσα ούτε ένα διόδιο σαν επισκέπτης. Οι ντόπιοι πληρώνουν (δεν έχω ιδέα πόσο) όμως δεν υπάρχει επαφή στους μισθούς, ας μην το αναλύσουμε. Η Γερμανία δεν έχει διόδια. Η Ισπανία στο μεγαλύτερο μέρος της έχει πολύ φθηνότερα διόδια εκτός απο την Ανδαλουσία που πλησιάζεις Γιβραλτάρ. Στις υπόλοιπες χώρες πχ Τσεχία-Ουγγαρία βγάζεις μια βινιέτα της τάξεως των 7 ευρώ και κυκλοφορείς όσο θες για μια βδομάδα στις εθνικές.

    Περιμένω να μου πεις που βρήκες άλλη χώρα ακριβότερη στα διόδια απο την Ελλάδα. Επίσης να συμπεριλάβουμε και την αναλογία κατώτατου μισθού-τιμών διοδίου.

    Προσωπικά δεν είμαι κατά των διοδίων συνολικά, απλά με στενοχωρεί να βλέπω υποστηρικτές των κλεφτών και των βολεμένων απο τους κολλητούς. Μου θυμίζει τους οπαδούς των ομάδων που δουλεύουν ντελίβερι και παλεύουν για τα προς το ζειν και πλακώνονται με τους αντίπαλους οπαδούς για ομάδες, παίχτες και προπονητές που παίρνουν εκατομμύρια ευρώ. Το ίδιο με τα κόμματα, σκοτώνονται τώρα για τους μαλάκες κάθε απόχρωσης που θα μπουν στη βουλή να μασουλήσουν.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 14:57
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 13:06
  3. διόδια
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 10:01
  4. Πάλι τα διόδια....
    από powerphot στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 13:13
  5. διοδια
    από alex14 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 10:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF