Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 127

Θέμα: Διοδια

  1. #91
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    να κάνω μια γέφυρα

    η μια πλευρά ορθά λέει κατά τον μονομερών ενεργειών και ότι επιφέρουν ως κοινωνικό μήνυμα

    η άλλη πλευρά σωστά διαπιστώνει την σαθρή σχέση διακυβέρνησης - εργολάβων, διαγωνισμών, αναθέσεων για τα δημόσια έργα (υπάρχει και ενα μετρο θεσσαλονίκης το οποίο ξεκίνησε 2005 πάμε στα 17 χρόνια και χέστηκαν όλοι ενώ όταν "έπρεπε" στην αττική λόγω ολυμπιάδας οι δύο γραμμές ολοκληρώθηκαν σε 7 χρόνια (1997-2004)


    Σύσσωμη αντίδραση (όλοι όμως) πάνω στα ζητήματα, θα δείτε πως τα παίρνουν πίσω και τα βάζουν στον πατο τους
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #92
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Κύριοι νομίζω πως κάπου το έχετε χάσει. Ποτέ δε γνώρισα κάποιον που λήγει διόδια και το θεωρεί μαγκιά-επανάσταση και ανωτερότητα-πείτε το όπως θέλετε. Εσείς γνωρίσατε κάποιον που λέει τέτοιες παπαριές? Τα πράγματα λειτουργούν πολύ απλά στο σύστημα που ζούμε. Μπορεί ο άλλος? Το κάνει. Μπορεί να σου βάλει ΕΝΦΙΑ ή ρήτρα αναπροσαρμογής και να σε κλέβει στεγνά? Το κάνει. Μπορεί να αυξάνει τα διόδια κατά το δοκούν? Το κάνει. Φόρους ότι να ναι και παντού? Ευκολάκι.

    Ε προφανώς αυτό ισχύει και απο την άλλη πλευρά απο τους απλούς πολίτες όπου και όπως μπορούν.

    Φίλε D3300 θεωρώ πως η τοποθέτησή σου σε αδικεί γιατί και έξυπνος είσαι και έχεις και ''ποιητική'' φλέβα. Δηλαδή επειδή είδες κάποιον με παραποιημένη πινακίδα που έληξε τα διόδια (χωρίς να σε βλάπτει ούτε έμμεσα ούτε άμεσα) έκανες την ακραία σκέψη ότι θα ήθελες να τον πλακώσεις στις μάπες? Σοβαρά τώρα? Για κάνε την αντίστροφη σκέψη ότι κάποιος γνωρίζει ότι γλίτωσες λεφτά με τέχνασμα απο εφορία-πολεοδομία και ότι μπορείς να φανταστείς. Θα ήθελες λοιπόν κάποιος να σκέφτεται ότι θα ήθελε να σε πλακώσει στο ξύλο για αυτό το λόγο? Ή μηπως κάποια στιγμή όλοι δεν έτυχε να γλιτώσουν με οποιονδήποτε τρόπο λεφτά απο το κράτος-νταβατζή? Δεν έτυχε ποτέ να πάρουν ένα προϊόν φθηνότερα σε συννενόηση με κάποιον έμπορο γλιτώνοντας τον ΦΠΑ?

    Δεν πήγε κανείς παραπάνω απο τα όρια καμία φορά? Πήγε την επόμενη μέρα στην τροχαία να το δηλώσει και να πληρώσει κλήση ή είναι τζάμπα μάγκας? Έτρεξε παραπάνω μπροστά απο μπλόκο ή κάμερες ή είναι τζάμπα επαναστάτης και τρέχει σε άδειους δρόμους? Τι είδους λογικές είναι αυτές?


    Εκτός αν έχουμε αναμάρτητους και Άγιους σε αυτό το φόρουμ και δεν το ξέρω.

    Ερωτώ λοιπόν εγώ, εφόσον δε σε βλάπτει κάποιος είτε έμμεσα είτε άμεσα προς τι αυτές οι ακραίες τοποθετήσεις?

    Έγραψα σε κάποιο ποστ πιο πίσω την πανάρχαια τακτική του ''διαίρει και βασίλευε''. Αυτό ακριβώς πετυχαίνουν όταν μπαίνετε σε τέτοια τρυπάκια. Όλοι κάπου κάπως κάποτε αναγκαστικά θα παρανομήσουμε και πρέπει να καταλάβουμε ότι οι απλοί άνθρωποι θα είναι πάντα οι χαμένοι. Τα ''αφεντικά'' ποτέ δε θα χάσουν. Τροφή για σκέψη αυτά.


    Υ.Γ: Ο φίλος Yes-u που τελικά έκανε την ερώτηση και πυροδότησε αυτή τη ''διαμάχη'' τελικά έγραψε ένα φανταστικό ταξιδιωτικό απο το οποίο μπορεί κάποιος να καταλάβει αρκετά για αυτόν. Δεν τον ξέρω καν αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιων απο εσάς είναι τζάμπα μάγκας και ψευτοεπαναστάτης κλπ. Είναι πολύ κρίμα να μπαίνουν τέτοιες ταμπέλες γιατί είναι δεδομένο ότι θα αδικήσουν ανθρώπους για γελοίους λόγους που δε μας αφορούν προσωπικά κιόλας (μη πληρωμή διοδίων-στα @@ μας κιόλας δε θα πεινάσει ούτε το τρισέγγονο του Μπόμπολα)
    Βασίλη, παίρνω πίσω τις μάπες αλλά αφήνω τα υπόλοιπα.
    Μάλλον εσύ με αδικείς.
    Όλα πρίμα, καλά ταξίδια φιλαράκι.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Αντίδραση αλλά πώς; Ένα μικρό παράδειγμα; Φάση κίτρινα γιλέκα; Κάθε δήμος κλείνει τα διόδια στην περιφέρεια του και δεν αφήνουν κανέναν να περάσει;

    Αντίδραση σε κάτι που υπογράφηκε χρόνια πριν; Που πιο εύκολο είναι να σε δείρουν τα ματ και να σε πάνε μέσα για παρακώλυση συγκοινωνιών (ας πούμε) παρά να αλλάξουν οι συμβάσεις και να τρέχεις μια ζωή; Αντίδραση ναι αλλά πώς; Γιατί κάθε αντίδραση περιέχει (μικρή ή μεγάλη) υποψία παρανομίας.

    Ωραία να τα λέμε στα λόγια αλλά πρακτικά όμως δεν έχει καμία βάση. Δεν υπάρχει τίποτα που να συσπειρώνει δυναμικά μια ομάδα ανθρώπων για να αντιδράσουν.

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος

    Σύσσωμη αντίδραση (όλοι όμως) πάνω στα ζητήματα, θα δείτε πως τα παίρνουν πίσω και τα βάζουν στον πατο τους
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αντίδραση αλλά πώς; Ένα μικρό παράδειγμα; Φάση κίτρινα γιλέκα; Κάθε δήμος κλείνει τα διόδια στην περιφέρεια του και δεν αφήνουν κανέναν να περάσει;

    Αντίδραση σε κάτι που υπογράφηκε χρόνια πριν; Που πιο εύκολο είναι να σε δείρουν τα ματ και να σε πάνε μέσα για παρακώλυση συγκοινωνιών (ας πούμε) παρά να αλλάξουν οι συμβάσεις και να τρέχεις μια ζωή; Αντίδραση ναι αλλά πώς; Γιατί κάθε αντίδραση περιέχει (μικρή ή μεγάλη) υποψία παρανομίας.

    Ωραία να τα λέμε στα λόγια αλλά πρακτικά όμως δεν έχει καμία βάση. Δεν υπάρχει τίποτα που να συσπειρώνει δυναμικά μια ομάδα ανθρώπων για να αντιδράσουν.
    Γι' αυτο εγραψα πιο πριν οτι φροντιζουμε να ειμαστε "πολιτες" και οχι "ιδιωτες", ασχολιομαστε με τα κοινα και δεν παμε καθε 4 χρονια για ψηφο μονο ή ακομα χειροτερα για μπανιο.

    Υπαρχουν τροποι να πιεσεις κι αν το κανεις μαζικα μπορουν να φερουν αποτελεσμα. Ολα οσα κερδηθηκαν τοσα χρονια και χανονται τωρα αργα αλλα σταθερα εγιναν με αγωνες κοινωνικων ομαδων, οχι απαθεια. Αν 100 ανθρωποι εκλειναν καθε πλευρικο η μετωπικο σταθμο διοδιων σε καθε δρομο, σε ολη την χωρα τι θα κανανε;
    Αν κανεις δεν χρησιμοποιουσε τους δρομους γιατι ειναι πανακριβοι, ποσος καιρος λετε θα περνουσε μεχρι να επαναδιαπραγματευτουν τις συμβασεις;

    Πρωτα μας εμαθαν οτι το δημοσιο δεν κανει για επιχειρηματιας, μετα δεν κανει για να φτιαχνει δρομους, μετα δεν κανει για νοσοκομεια, παιδεια, κλπ. Οταν γινανε τα μισα ιδιωτικα καταλαβαμε οτι δεν αφορουν εμας γιατι εμεις δεν μπορουμε να τα πληρωσουμε. Καποτε δεν ειχαμε δρομους για να πληρωσουμε διαδια, ασε που ηταν αστεια τα ποσα. Σημερα εχουμε δρομους που αν θες να τους χρησιμοποιεις κοστιζουν πολλα.
    Θελουμε δυνατο δημοσιο ή παντοδυναμο ιδιωτη; Δεν γινονται και τα δυο, δεν γινεται "και με τον αστυφυλαξ και με τον χωροφυλαξ"


    Χθες εγινε με την παιδεια.
    Σημερα με τους δρομους.
    Αυριο το ιδιο θα γινει και με την υγεια.

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Μαζική πίεση δεν είναι πάντα εφικτή. Ειδικά αν δεν αφορά συγκεκριμένο κλάδο.

    Για την παιδεία θα κάνουν απεργία οι καθηγητες και οι δάσκαλοι, όχι εσύ. Για την υγεια οι γιατροί, όχι εσυ.
    Μπορείς να υποστηρίξεις δε λέω, αλλα δεν θα φύγεις από τη δουλειά σου γιατί δεν έχεις άμεσο όφελος.

    Έτσι και για τους δρόμους. Αλλο να κλεισουν τα διοδια οι φορτηγατζήδες επειδή αυξάνουν τα μεταφορικά τους κι άλλο εσύ με άλλους 10 επειδή η μεταβαση στο εξοχικό σας κοστίζει 3 ευρώ παραπάνω.

    Δεν εχετε την ιδια δυναμική. Αν δεν υπάρχει κοινός στόχος με μετρήσιμο όφελος αντίδραση δεν γίνεται.

    Αν πάλι νομίζεις ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, ξεκίνα εσύ κάτι. Αν έχει νόημα θα ακολουθήσουν κι άλλοι. Σκέτα λόγια απλά δικαιολογούν περισσότερο την δική μας απραξία.

  6. #96
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Βρήκα το συγκεκριμένο τόπικ ως πιο σχετικό με κάποιες απορίες που έχω.

    Σκέφτομαι να κατέβω από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα για την έκθεση μοτοσυκλέτας τον Απρίλιο και μου μπήκε σαν ιδέα να το κάνω με το δίτροχο μου (σκούτερ 300cc). Υπολογίζοντας τα κόστη (βενζίνες και διόδια), λόγω οικονομικής στενότητας τελευταία, είδα ότι τα διόδια μόνο είναι ένα 50άρικο το πήγαινε-έλα. Αξίζει να κάνω την διαδρομή από την εναλλακτική διαδρομή και όχι από την εθνική οδό για να γλιτώσω τα διόδια; Είναι πολύ παραπάνω η ώρα που θα κάνω που δεν αξίζει για να γλιτώσω το 50άρικο; Υπόψιν ότι με το σκούτερ μου ακόμα και στην εθνική οδό ταξιδεύω με μέγιστη ταχύτητα 110-120km/h.

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Ο χρόνος εκτός εθνικής μπορεί να είναι πολύ παραπάνω. Θα έλεγα αξίζει μονο στην περίπτωση που έχεις άπλετο χρόνο και όρεξη για οδήγηση.
    Αν παίζουν και αφραγκίες (ξανα)σκέψου το λεωφορείο.



    (ή τρενάκι αν είσαι πιο τολμηρός!)

  8. #98
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Καλησπέρα.Θα κάνεις το λιγότερο3 ώρες παραπάνω .
    Ίσως κάψεις περισσότερη βενζίνη από ότι στην Ε.Ο ,θα έχει γκάζι-φρένο-ξεκίνα-σταμάτα η βόλτα σου.
    Κατά τα άλλα είναι ωραία διαδρομή με αρκετά σημεία που έχουν ενδιαφέρον ,αν το οργανώσεις σωστά βγαίνει ωραία.
    Αν έχεις χρόνο go for it .
    porca miseria.

  9. #99
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ο χρόνος εκτός εθνικής μπορεί να είναι πολύ παραπάνω. Θα έλεγα αξίζει μονο στην περίπτωση που έχεις άπλετο χρόνο και όρεξη για οδήγηση.
    Αν παίζουν και αφραγκίες (ξανα)σκέψου το λεωφορείο.



    (ή τρενάκι αν είσαι πιο τολμηρός!)
    Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα και τα ΚΤΕΛ το οποίο θα βγει αρκετά πιο φθηνά αλλά σκέφτομαι και τις μετακινήσεις τις 2 μέρες που θα είμαι Αθήνα αλλά το βλέπω και σαν μια ευκαιρία για βόλτα με το "μοτοσακό". Θα εξαρτηθεί και από τον καιρό καθώς ο Απρίλιος είναι γενικά μήνας με βροχές οπότε...

  10. #100
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.Θα κάνεις το λιγότερο3 ώρες παραπάνω .
    Ίσως κάψεις περισσότερη βενζίνη από ότι στην Ε.Ο ,θα έχει γκάζι-φρένο-ξεκίνα-σταμάτα η βόλτα σου.
    Κατά τα άλλα είναι ωραία διαδρομή με αρκετά σημεία που έχουν ενδιαφέρον ,αν το οργανώσεις σωστά βγαίνει ωραία.
    Αν έχεις χρόνο go for it .
    Δεν ξέρω αν θα είναι τόσο πολύ η διαφορά σε χρόνο καθώς και στην ΕΟ δύσκολα να πάω για πολύ ώρα πάνω απο 120km/h. Ισως τελικά να παρακάμψω τα διόδια μόνο σε κάποια σημεία π.χ. Λάρισα-Φάρσαλα-Λαμία.

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Βρήκα το συγκεκριμένο τόπικ ως πιο σχετικό με κάποιες απορίες που έχω.

    Σκέφτομαι να κατέβω από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα για την έκθεση μοτοσυκλέτας τον Απρίλιο και μου μπήκε σαν ιδέα να το κάνω με το δίτροχο μου (σκούτερ 300cc). Υπολογίζοντας τα κόστη (βενζίνες και διόδια), λόγω οικονομικής στενότητας τελευταία, είδα ότι τα διόδια μόνο είναι ένα 50άρικο το πήγαινε-έλα. Αξίζει να κάνω την διαδρομή από την εναλλακτική διαδρομή και όχι από την εθνική οδό για να γλιτώσω τα διόδια; Είναι πολύ παραπάνω η ώρα που θα κάνω που δεν αξίζει για να γλιτώσω το 50άρικο; Υπόψιν ότι με το σκούτερ μου ακόμα και στην εθνική οδό ταξιδεύω με μέγιστη ταχύτητα 110-120km/h.
    Οι επαρχιακές διαδρομές υστερούν σε ασφάλεια και ευκολία. Δεν είναι περιφραγμένος δρόμος, δεν έχει παντού καλή άσφαλτο, έχει διασταυρώσεις που πρέπει να προσέχεις μην βγει τίποτα μπροστά σου, δεν έχει φωτισμούς, δεν θα έρθει αυτοκίνητο της οδού να σε βοηθήσει αν πάθει κάτι η μηχανή σου, πρέπει σε κάποια σημεία να ξέρεις που να πας κ.ο.κ.

    Κατά τα άλλα, για τις ταχύτητες που πάει το σκούτερ σου, είναι μια χαρά. Αν έχει καλό καιρό, πήγαινε από επαρχιακούς, η διαφορά στον χρόνο θα είναι μικρή και το κέρδος σε καύσιμο και διόδια σημαντικό.

    Επίσης το χειρότερο για τα σκούτερ και την μετάδοση CVT είναι η σταθερή ταχύτητα κοντά στην τελική σε εθνικές οδούς. Ζεματάνε βαριατορ, ιμάντες, φυγοκεντρικά. Χίλιες φορές καλύτερα ο επαρχιακός που η ταχύτητα μεταβάλεται, εκεί που θα βρεις κάποιες στροφές έστω (Δομοκό, Μπράλο κ.ο.κ.)

    Πολύ καλύτερα αν δεν σε ενοχλεί κάτι άλλο, είναι και από ψυχολογική άποψη, πολύ καλύτερα τοπία και δεν θα βαρεθείς την ζωή σου στην οδήγηση.

    Το έκανα συχνά, επί μια τριετία, κάποτε που πηγαινοερχόμουν Αττική<>Κατερίνη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #102
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Έχεις Πλαταμώνα,Τέμπη,Δομοκό, μετά ανεβασιά μέχρι Μπράλο και μετά συνεχίζει επαρχιακό ,τα 120 της Εγνατίας θα τα δεις σε ελάχιστα σημεία.
    Όπως σου έγραψε και ο telegonos πιο πάνω στα περισσότερα σημεία θα πας 70;80; ίσως και λιγότερα ανα διαστήματα καθώς περνάς μέσα από
    πόλεις,χωριά .
    Ένα 2ωρο παραπάνω αν πηγαίνεις σφαίρα να ξέρεις. Την έχω κάνει και εγώ από Αθήνα μέχρι Μάλγαρα όπως και από Πάτρα-Θεσσ μέσο Λαμίας.
    Αξίζει σίγουρα.
    porca miseria.

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Βρήκα το συγκεκριμένο τόπικ ως πιο σχετικό με κάποιες απορίες που έχω.

    Σκέφτομαι να κατέβω από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα για την έκθεση μοτοσυκλέτας τον Απρίλιο και μου μπήκε σαν ιδέα να το κάνω με το δίτροχο μου (σκούτερ 300cc). Υπολογίζοντας τα κόστη (βενζίνες και διόδια), λόγω οικονομικής στενότητας τελευταία, είδα ότι τα διόδια μόνο είναι ένα 50άρικο το πήγαινε-έλα. Αξίζει να κάνω την διαδρομή από την εναλλακτική διαδρομή και όχι από την εθνική οδό για να γλιτώσω τα διόδια; Είναι πολύ παραπάνω η ώρα που θα κάνω που δεν αξίζει για να γλιτώσω το 50άρικο; Υπόψιν ότι με το σκούτερ μου ακόμα και στην εθνική οδό ταξιδεύω με μέγιστη ταχύτητα 110-120km/h.
    Ο Γουγλης δινει χρονο 7,5 ωρες αν πας εντελως χωρις διοδια αλλα.. Θα πας απο Βεροια πχ , μετα θα μπεις στα Τεμπη που δεν ειναι κακο αλλα μετα θα πρεπει να βγεις και να πας απο τους παραδρομους οταν φτιαχνανε τον αυτοκινητοδομο. Σε τι κατασταση ειναι σημερα ομως πως θα μαθεις;

    Θα περασεις απο Δομοκο, Μπραλο και δρομους γεματους φορτηγα και νταλικες και θα σε βγαλει Μανδρα. Αξιζει; Ναι αν κανεις ταξιδι χωρις πιεση χρονου με μπολικες στασεις, χαζι κλπ.

    Η Εθνικη Οδος σου δινει την ανεση να εισαι σε 5 ωρες και κατι Αθηνα με τις στασεις σου για ξεμουδιασμα, χωρις λακουβες, χωρις εκπληξεις, με οποιο καιρο

    Αν παιζουν αφραγκιες καλυτερα λεωφορειο και ΜΜΜ στην Αθηνα

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Εννοείται με το σκούτερ θα πας από την παλιά εθνική για να μη σκυλοβαρεθείς, να σου έρθει πολύ οικονομικότερα και να μην καταπονήσεις το σύστημα μετάδοσης όπως σωστά ειπώθηκε. Στο παρελθόν φίλος με Nexus έχει μείνει από ιμάντα στην εθνική ο οποίος δεν ήταν για αλλαγή άμεσα αλλά οι παρατεταμένες 120αρες επέσπευσαν τη φθορά του.

    Ωραία η διαδρομή από Αλεξάνδρεια- Αιγίνιο- Κατερίνη και κάτω. Απλώς μην πας πάνω από το βουνό μετά γιατί έχει πολλή ανηφόρα αν και είναι ακόμα πιο όμορφη η διαδρομή. Θα βάλεις το google maps από την Κατερίνη χωρίς διόδια και θα σε οδηγήσει ωραία μέχρι τη Λάρισα. Από εκεί θα βγεις Φάρσαλα από τη διαδρομή που θυμίζει Τοσκάνη και θα βγεις Λαμία. Μετά Μπράλο, Αμφίκλεια, Τιθορέα, Λιβαδειά, Θήβα και μετά παλιό μέχρι Μάνδρα. Θα περάσεις σούπερ!

    Να θυμάσαι, σταδιακά να βάζεις το GPS όχι κατευθείαν από Θεσσαλονίκη πήγαινε με Αθήνα. Θα βάλεις πρώτα Κατερίνη και μετά Λάρισα και μετά Λαμία κλπ.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #105
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.094
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Βρήκα το συγκεκριμένο τόπικ ως πιο σχετικό με κάποιες απορίες που έχω.

    Σκέφτομαι να κατέβω από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα για την έκθεση μοτοσυκλέτας τον Απρίλιο και μου μπήκε σαν ιδέα να το κάνω με το δίτροχο μου (σκούτερ 300cc). Υπολογίζοντας τα κόστη (βενζίνες και διόδια), λόγω οικονομικής στενότητας τελευταία, είδα ότι τα διόδια μόνο είναι ένα 50άρικο το πήγαινε-έλα. Αξίζει να κάνω την διαδρομή από την εναλλακτική διαδρομή και όχι από την εθνική οδό για να γλιτώσω τα διόδια; Είναι πολύ παραπάνω η ώρα που θα κάνω που δεν αξίζει για να γλιτώσω το 50άρικο; Υπόψιν ότι με το σκούτερ μου ακόμα και στην εθνική οδό ταξιδεύω με μέγιστη ταχύτητα 110-120km/h.
    Θα έλεγα να μοιράσεις την διαδρομή. Δηλαδή από Θεσσαλονίκη, πιάσε την εθνική και βγες στην Λάρισα. Από κει συνέχισε Φάρσαλα, Δομοκό, Μπράλο, Τιθορέα και βγες ξανά εθνική στην Θήβα. Συνολικά το βγάζει 6 ώρες και 20 λεπτά. Θα γλιτώσεις 14,20€ διόδια, από τα 23,50€ που είναι συνολικά.

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 14:57
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 13:06
  3. διόδια
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 10:01
  4. Πάλι τα διόδια....
    από powerphot στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 13:13
  5. διοδια
    από alex14 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 10:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF