Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 50

Θέμα: Προτάσεις για εξάτμιση και γενική βελτιώση.

  1. #16
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Οι κατασκευαστές συνήθως έχουν ρυθμίσει τις μοτοσυκλέτες για τη βέλτιστη λειτουργία στις χαμηλές στροφές. Με οτιδήποτε αύτερ μάρκαιτ είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα χάσεις σε ομαλή λειτουργία και ροπή χαμηλά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Από εξατμίσεις τι έχετε να προτείνετε (οκ το ψάχνω το θέμα γρανάζι )
    Λεφτα να εχεις να χωνεις σε εξατμισεις, φιλτρα, κλπ. Την ακριβοτερη να βαλεις το δουλεμα του "μαμα" δεν θα το εχει χαμηλα. Αν δε αλλαξεις και φιλτρο μαλλον ακομα χειροτερο θα γινει. Συν τα σκασιματα στο κλεισιμο του γκαζιου.

    Κανε αυτο με το γραναζι που σου ειπαν, βασικα πρωτα απ΄ολα κανε αυτο που ειπε ο ΟldΜan και αν δεν φτιαξει αλλαξε γραναζι.

    Αλλιως αν θες να χαλασεις λαφτα το κανεις σωστα ΦΠΕ. Φιλτρο, Προγραμμα, Εξατμιση, που σημαινει παραλληλος εγκεφαλος και καλος προγραμματιστης να τον σεταρει.

  3. #18
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.804
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Λεφτα να εχεις να χωνεις σε εξατμισεις, φιλτρα, κλπ. Την ακριβοτερη να βαλεις το δουλεμα του "μαμα" δεν θα το εχει χαμηλα. Αν δε αλλαξεις και φιλτρο μαλλον ακομα χειροτερο θα γινει. Συν τα σκασιματα στο κλεισιμο του γκαζιου.

    Κανε αυτο με το γραναζι που σου ειπαν, βασικα πρωτα απ΄ολα κανε αυτο που ειπε ο ΟldΜan και αν δεν φτιαξει αλλαξε γραναζι.

    Αλλιως αν θες να χαλασεις λαφτα το κανεις σωστα ΦΠΕ. Φιλτρο, Προγραμμα, Εξατμιση, που σημαινει παραλληλος εγκεφαλος και καλος προγραμματιστης να τον σεταρει.
    φίλτρο αέρα θα αλλάξει στάνταρ στο μεγάλο που θα κάνω μετά το καλοκαίρι. Πρόγραμμα εννοείς commander τύπου?

  4. #19
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ταχύτητας καθώς το καταλαβαίνω μόνο μέσα στην πόλη και το έχω νιώσει και με 1η . (δηλαδή δεν έχω μεγαλύτερη σχέση από αυτή που θα έπρεπε αναγκαστικά)
    Εσυ μπορεί να μην το νομίζεις αλλά ισχύει.
    Φυσικά θα συμβεί και με πρώτη αν πηγαίνεις με 5 χλμ την ωρα. Σε αυτη την περίπτωση δεν εχεις λαθος σχέση αφού δεν μπορείς να κατεβασεις.
    Εχεις ομως κι εναν συμπλέκτη που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να το αποφύγεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #20
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.804
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εσυ μπορεί να μην το νομίζεις αλλά ισχύει.
    Φυσικά θα συμβεί και με πρώτη αν πηγαίνεις με 5 χλμ την ωρα. Σε αυτη την περίπτωση δεν εχεις λαθος σχέση αφού δεν μπορείς να κατεβασεις.
    Εχεις ομως κι εναν συμπλέκτη που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να το αποφύγεις.
    Πιθανό αλλά όχι ακριβώς η απάντηση στην ερώτηση μου.
    Αν βάζατε μια εξάτμιση τι εταιρεία θα προτείνατε για την μηχανή που έχω και τι φίλτρο.(Transalp 700)

  6. #21
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Φίλε μου το πιο πιθανό είναι να χάσεις στα χαμηλά ( η λεγόμενη τρύπα) και να ξεμπουκώσει/ανοίγει πιο ευχάριστα η μηχανή σου στις ψηλές στροφές.
    Θέλει δηλαδή μετά και διόρθωμα στο μείγμα καυσίμου,αυτά που έχουν ψεκασμό νομίζω χρειάζονται ένα έχτρα ηλεκτρονικό νταλαβέρι το power commander και μάστορα με δυναμόμετρο.
    Κοστίζει ,άποψη μου αξίζει.Δεν θα γίνει πύραυλος η Χόνδα αλλά στρώνει τον τρόπο λειτουργίας.
    Από εκεί και πέρα δεν νομίζω πως υπάρχει αυτό που λέμε η κατάλληλη συγκεκριμένη,υπάρχουν αρκετές επιλογές.
    Κατασκευαστές στην Ελλάδα που θα σου δείξουν κάποια σχέδια και θα την τοποθετήσουν ( raceguns,racetech) και οι ακριβές γνωστές.
    Προσωπικά έχω βάλει αυτές https://www.dominator-exhausts.nl/ex...ransalp-xl-700 και είμαι ευχαριστημένος.
    Στα του φίλτρου πάλι κάτι από τα γνωστά, DNA-ελληνικό ή K&N.
    Για το γεγονός πως η μηχανή σου ''σκορτσάρει'' στα πολύ λίγα θα έλεγα όπως σου είπαν και πιο πάνω πως πρέπει να δουλέψεις και συμπλέκτη.
    porca miseria.

  7. #22
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Για να βρεις μια ακρη στο θεμα σου κοιτας να ειναι η αλυσιδα σωστη/τεντωμενη κλπ κλπ...δοκιμαζεις ενα δοντι κατω κ μαθαινεις να δουλευεις τον συμλεκτη στα χαμηλα ωστε να μην σκορτσαρει. Οτι ειπωθηκε προηγουμενως.
    Ροπη χαμηλα να διορθωσεις βαζοντας εξατμιση κ φιλτρο δεν προκειται να γινει.
    Τωρα αν θες βρουμ βρουμ κ τα συναφη ειναι αλλο θεμα.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Η δικη μου πρόταση ειναι να την αφήσεις στην ησυχία της.
    Ειδικά επειδή λες οτι θέλεις ροπή χαμηλα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Για να βρεις μια ακρη στο θεμα σου κοιτας να ειναι η αλυσιδα σωστη/τεντωμενη κλπ κλπ...δοκιμαζεις ενα δοντι κατω κ μαθαινεις να δουλευεις τον συμλεκτη στα χαμηλα ωστε να μην σκορτσαρει. Οτι ειπωθηκε προηγουμενως.
    Ροπη χαμηλα να διορθωσεις βαζοντας εξατμιση κ φιλτρο δεν προκειται να γινει.
    Τωρα αν θες βρουμ βρουμ κ τα συναφη ειναι αλλο θεμα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Πιθανό αλλά όχι ακριβώς η απάντηση στην ερώτηση μου.
    Αν βάζατε μια εξάτμιση τι εταιρεία θα προτείνατε για την μηχανή που έχω και τι φίλτρο.(Transalp 700)
    Το ΤΑ κατά τη γνώμη μου δεν το κολακεύουν οι εξατμίσεις αισθητικά.
    Οι aftermarket ουσιαστικά είναι όλες ίδιας σχεδίασης οπότε δεν αξίζει τον κόπο
    να ψαχτείς στον τομές επιδόσεων.
    Από εκεί και πέρα είναι τι σου ταιριάζει στο μάτι ,να είναι πιστοποιημένη για θόρυβο
    και να είναι στην κατάλληλη τιμή.
    Αν η μαμά είναι βαριά θα ελαφρύνει και το μηχανάκι.
    Τη μαμά βέβαια δεν την πετάς γιατί πιθανόν να την ξαναβάλεις.
    Φίλτρο dna θα έλεγα ,πάρε και σετ καθαρισμού για το πλύσιμο.
    Κατά τα άλλα οι από πάνω έχουν δίκιο.
    Ίσως δεις διαφορά στις μεσαίες.

  10. #25
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Πιθανό αλλά όχι ακριβώς η απάντηση στην ερώτηση μου.
    Αν βάζατε μια εξάτμιση τι εταιρεία θα προτείνατε για την μηχανή που έχω και τι φίλτρο.(Transalp 700)
    Ντρέπονται να σου πουν ότι έχει φτιαχτεί να κερδίζει τα diesel για να γυρνάς τον κόσμο και όχι για επιδόσεις σε ταχύτητα.
    Εμένα θα μου άρεσε μια HP corse ή μια Zard, φίλτρο DNA.-

    καταλαβαίνεις όμως τα βασικά της λειτουργίας που αλλάζεις;
    Αν ελευθερώσεις την εξαγωγή θα ρουφά παραπάνω η εισαγωγή, έτσι θα έχεις την ίδια ποσότητα καυσιμου με περισσότερο αέρα.
    Αν ελευθερώσεις και τον αέρα θα έχεις ακόμα περισσότερο. Ο λάμδα θα κάνει πιστολάκι και θα φωνάζει και άλλο κάρβουνο
    αλλά πως; έχει όρια η χαρτογράφιση... Θες λοιπόν περισσότερο καύσιμο.

    Θα είσαι κοντά στα 1000ε, θα καίει 1.5lt παραπάνω και πόση διαφορά θα έχεις πετύχει;
    Μήπως την πετυχαίνεις με γρανάζι;

    Προσπαθώ να σου πω ότι κάθε κινητήρας έχει μια γεωμετρία που ορίζει πάνω κάτω την χρήση του.

    Ψάξε να βρεις κάποιους που το έχουν κάνει, δες τι έκαναν και τι κέρδισαν.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Απ΄τη μια το κοντο γραναζωμα σου δινει αυτο που θες οικονομικα, απο την αλλη εχεις και πενταρι κιβωτιο. Σου "περισσευουν" 500-600 στροφες σε ταχυτητα ταξιδιου ή θα μπεις σε φασμα στροφων που κουραζει; Μια δοκιμη ειναι οικονομικη παντως, δε χανεις κατι.

    Εξατμισεις, προγραμματα, κτλ σε τετοια μηχανη ψιλοπεταμενα λεφτα μου φαινονται, αλλα ΟΚ δικα σου ειναι.

  12. #27
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.804
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ντρέπονται να σου πουν ότι έχει φτιαχτεί να κερδίζει τα diesel για να γυρνάς τον κόσμο και όχι για επιδόσεις σε ταχύτητα.
    Εμένα θα μου άρεσε μια HP corse ή μια Zard, φίλτρο DNA.-

    καταλαβαίνεις όμως τα βασικά της λειτουργίας που αλλάζεις;
    Αν ελευθερώσεις την εξαγωγή θα ρουφά παραπάνω η εισαγωγή, έτσι θα έχεις την ίδια ποσότητα καυσιμου με περισσότερο αέρα.
    Αν ελευθερώσεις και τον αέρα θα έχεις ακόμα περισσότερο. Ο λάμδα θα κάνει πιστολάκι και θα φωνάζει και άλλο κάρβουνο
    αλλά πως; έχει όρια η χαρτογράφιση... Θες λοιπόν περισσότερο καύσιμο.

    Θα είσαι κοντά στα 1000ε, θα καίει 1.5lt παραπάνω και πόση διαφορά θα έχεις πετύχει;
    Μήπως την πετυχαίνεις με γρανάζι;

    Προσπαθώ να σου πω ότι κάθε κινητήρας έχει μια γεωμετρία που ορίζει πάνω κάτω την χρήση του.

    Ψάξε να βρεις κάποιους που το έχουν κάνει, δες τι έκαναν και τι κέρδισαν.
    Αυτό που λες είναι το μόνο που σκέφτομαι για το πείραμα αυτό όχι τόσο για την κατανάλωση όσο για τα όρια του κινητήρα και τις αντοχές του. Ξέρω τι μηχανή έχω και πράγματι είναι σκυλί απλά ήθελα να την κάνω περισσότερο ''δική μου'' με την έννοια να ξεχωρίζει τόσο οπτικά όσο και λειτουργικά . Επίσης το κοντό γρανάζωμα είναι θέμα με 5ρι κιβώτιο σε ταξίδι.

  13. #28
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    εγω οτι και να μου λετε θα την βαλω ,θα την βαλω ,θα την βαλω ,θα την βαλω.
    παλιοπαιδα δεν σας ξαναπαιζω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #29
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, έχω μια Transalp 700 και σκέφτομαι να αλλάξω την εξάτμιση της και το φίλτρο αέρα σε (DNA KN ) για να έχω λίγο παραπάνω ροπή στα χαμηλά ?
    Επειδή είμαι ψιλό άσχετος σε ένα λογικό πλαίσιο Budget etc τι θα προτείνατε από εταιρείες ή από έλληνες κατασκευαστές?
    Το σκορτσαρισμα δεν εχει να κανει με την ροπη στα χαμηλα αλλα με τον τροπο που δουλευει ο ψεκασμος προσπαθωντας να κρατησει το μειγμα φτωχο καθως ανοιγεις το γκαζι, σε συνδυασμο με την σχεδιαση της στοκ εξατμισης που εξαναγκαζει τα καυσαερια σε μια περιπλοκη διαδρομη. Δευτερευοντως εχει να κανει και με την ταση της αλυσιδας.

    Με ελευθερη εξατμιση πιθανοτατα θα μειωθει το σκορτσαρισμα και παραλληλα θα χασεις ροπη στα χαμηλα.
    Αυξηση ροπης στα χαμηλα και μειωμενο σκορτσαρισμα θα πετυχεις με στοκ εξατμιση και αφαιρεση του αισθητηρα λαμδα (η ακομα καλλιτερα αλλα ακριβοτερα, αλλη χαρτογραφηση). Θα αυξηθει ομως η καταναλωση.
    Με μικροτερο γραναζι μπροστα το σκορτσαρισμα θα χειροτερεψει.
    Με φιλτρο μην ασχοληθεις διολου.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #30
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.804
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    εγω οτι και να μου λετε θα την βαλω ,θα την βαλω ,θα την βαλω ,θα την βαλω.
    παλιοπαιδα δεν σας ξαναπαιζω.
    Όχι και έτσι σύντροχε! Ελπίζω να μην έδωσα αυτή την εντύπωση.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για Ss και γιατί..
    από Egle στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2011, 13:12
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ CBR 1000RR - εξάτμιση και φίλτρο
    από biglebowski στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 20:49
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 17:21
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 10:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF