Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 50 από 50

Θέμα: Προτάσεις για εξάτμιση και γενική βελτιώση.

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Βασικά το μηχανακι σκορτσαρει επειδή εχεις λάθος ταχυτητα στο κιβωτιο και ανοίγεις το γκάζι με πολύ χαμηλές στροφές.
    Αν σου σκορτσάρει το Transalp το Monster θα το είχες ήδη παρει στο χέρι.
    +10000

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Προσωπικά μιλώντας μια και το θέμα λύθηκε, μου πήρε πολλά χρόνια και χιλιόμετρα, με διαφορετικά μηχανάκια (από μερικές εκατοντάδες έως μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα με το καθένα), για να καταλήξω ότι αν το μοτοσακο είναι συντηρημένο σωστά και δεν έχει επεμβάσεις από "γνώστες" , θα δουλεύει σχεδόν πάντα σωστά, αρκεί να ξέρεις τι θες από αυτό... Συνήθως, όταν κάτι δεν "πάει" όπως νομιζουμε, η κάτι τα έχει "παίξει" η ο αναβάτης του δεν το " 'χει" ακόμη και χρειάζεται ο ίδιος χιλιόμετρα.

    Ορεξη και χρήματα να έχεις, και καλοθελητες ένα σωρό να σου τα πάρουν, για να σου λύσουν τις περισσότερες φορές "προβλήματα" που δεν υπάρχουν.

    Η βελτίωση είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο προφανώς, για μην παρεξηγηθώ. Θέλει πολύ διάβασμα, θέλεις ανθρώπους που ξέρουν τι κάνουν και έχει και άπειρη τρέλα που βγάζει αριστούργηματα.

    Αν το budget σου είναι +2Κ όπως λες, άσε τις εξατμίσεις και τα φίλτρα, πάρε αυτοκόλλητα και καν'το πιο "δικό σου" και προσωπικό (δεν το λέω ούτε υποτιμητικά ούτε προσβλητικά αυτό). Φρόντισε να το μάθεις, να δεις που πονάει, και κοίτα σέρβις και αναλώσιμα στην ώρα τους, για να πάρεις το περισσότερο από αυτά που έχει να σου δώσει.

    Φιλικά πάντα.
    Τελευταία τροποποίηση από Nostradamus; 23/06/2021 στις 23:36.

  3. #48
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    να προσθέσω στα σωστότατα που λέει ο νοστράδαμος, ότι τώρα που είσαι νουμπάς και δεν κατέχεις και πολλά, αυτό για τον κάθε αετονύχη επαγγελματία του χώρου της μοτοσυκλέτας (εμπορο/μαστορα/λαστιχα/γιουνέημιτ) είναι σαν σταγόνα αίμα στο νερό που την μυρίζεται ο καρχαρίας. Κι ας νομίζεις οτι δείχνεις κουλ.
    θέλει νταραβέρι για να φτάσεις να καταλαβαίνεις τι χρειάζεσαι και τι σου "πουλάνε".
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #49
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    να προσθέσω στα σωστότατα που λέει ο νοστράδαμος, ότι τώρα που είσαι νουμπάς και δεν κατέχεις και πολλά, αυτό για τον κάθε αετονύχη επαγγελματία του χώρου της μοτοσυκλέτας (εμπορο/μαστορα/λαστιχα/γιουνέημιτ) είναι σαν σταγόνα αίμα στο νερό που την μυρίζεται ο καρχαρίας. Κι ας νομίζεις οτι δείχνεις κουλ.
    θέλει νταραβέρι για να φτάσεις να καταλαβαίνεις τι χρειάζεσαι και τι σου "πουλάνε".
    Δεν διαφωνώ μαζί σας αλλά εγώ πάω στο ATS MOTO συστημένος από τα παιδιά του Club (Hellas Transalp Club) και γενικά μας προσέχει ο συγκεκριμένος σε όλα.
    Ο ίδιος μου είπε ουσιαστικά ότι οι αλλαγές δεν έχουν τόσο σημασία σε αυτό το μηχανάκι αλλά αν ντε και καλά θέλω ένα τελικό και ένα φίλτρο θα αλλάξει ελάχιστα την αίσθηση. Ως εκεί όμως , μου είπε ότι ο ίδιος δεν θα έμπλεκε με αυτά. Ισως άλλαζε αναρτήσεις γιατί τριβάλιτσο δικάβαλο κάθεται και οι μπροστά είναι λίγο μεχ σαν κατασκευή .
    Τώρα που θα κάνω το μεγάλο Service και θα αλλάξω το Φιλτρο αέρα σε DNA γιατί βγαίνει μακροπρόθεσμα πιο οικονομικό (πλενόμενο) μου είπε θα δω μια μικρή διαφορά αλλά όχι κάτι τρελό.
    Σχετικά με τις οδηγικές μου ικανότητες είμαι λίγο άτυχος , είχα κλείσει Χούντρα τον Απρίλιο και βγήκε εσφαλμένο τεστ θετικό για κορονοιο την προηγούμενη μέρα, μετά δεν είχα όυτε χρόνο αλλά και όυτε χρήματα, αλλά ξέρω που βρίσκομαι , δεν είμαι ακόμα σωστός και θέλω δουλεία.

  5. #50
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνώ μαζί σας αλλά εγώ πάω στο ATS MOTO συστημένος από τα παιδιά του Club (Hellas Transalp Club) και γενικά μας προσέχει ο συγκεκριμένος σε όλα.
    Ο ίδιος μου είπε ουσιαστικά ότι οι αλλαγές δεν έχουν τόσο σημασία σε αυτό το μηχανάκι αλλά αν ντε και καλά θέλω ένα τελικό και ένα φίλτρο θα αλλάξει ελάχιστα την αίσθηση. Ως εκεί όμως , μου είπε ότι ο ίδιος δεν θα έμπλεκε με αυτά. Ισως άλλαζε αναρτήσεις γιατί τριβάλιτσο δικάβαλο κάθεται και οι μπροστά είναι λίγο μεχ σαν κατασκευή .
    Τώρα που θα κάνω το μεγάλο Service και θα αλλάξω το Φιλτρο αέρα σε DNA γιατί βγαίνει μακροπρόθεσμα πιο οικονομικό (πλενόμενο) μου είπε θα δω μια μικρή διαφορά αλλά όχι κάτι τρελό.
    Σχετικά με τις οδηγικές μου ικανότητες είμαι λίγο άτυχος , είχα κλείσει Χούντρα τον Απρίλιο και βγήκε εσφαλμένο τεστ θετικό για κορονοιο την προηγούμενη μέρα, μετά δεν είχα όυτε χρόνο αλλά και όυτε χρήματα, αλλά ξέρω που βρίσκομαι , δεν είμαι ακόμα σωστός και θέλω δουλεία.
    Τώρα μιλάς όμορφα και σωστά, το ΤΑ δεν σηκώνει πολλά πολλά από μοτερικής άποψης, είναι χαμένα λεφτά ενώ αναρτήσεις, φρένα πάντα πιάνουν τόπο σε όλα.
    Για την τελευταία παράγραφο, κανείς δεν γεννήθηκε Ρόσσι... οδηγώ μΕχανάκια 35+ χρόνια και ακόμα να μάθω να οδηγώ σωστά (τοποθέτηση σώματος κλπ) τουλάχιστον δεν σπάω τα μηχανάκια που καβαλάω και έχω κάπου μια 20ετία να "αγοράσω οικόπεδο" (μακριά από μας)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για Ss και γιατί..
    από Egle στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2011, 14:12
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ CBR 1000RR - εξάτμιση και φίλτρο
    από biglebowski στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 21:49
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 18:21
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 11:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF