Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Επισκευή σπειρωματων κεφαλης

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273

    Επισκευή σπειρωματων κεφαλης

    Καλησπέρα,

    Πρόσφατα άλλαξα κυλινδροπιστονο και μάλλον την έκανα την μαλακια μιας η μία βίδα από την κεφαλή είχε λυθεί αρκετά και είχε διαρροή . Η μαλακια ειναι ότι τις έσφιξα με δυναμοκλειδο στα 10NM που έλεγε το manual και άλλαξα και φλατζα.Τελοσπαντων βγάζω και τις 2 βίδες από την κεφαλή να δω τι γίνεται και βγήκε μαζί και κομμάτι του σπειρωματος . Γνωρίζει κανείς κανένα αξιόπιστο μαστορι; Η τιμή πόσο πάει;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Κανείς δεν ξέρει ;; Μόνο σε εμένα τυχαίνουν αυτά;

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Η μία επιλογή που έχεις αν πιάνουν (που θα πιάνουν προφανώς για να έκανες επισκευή μόνος σου) είναι το helicoil. Δεν θα είναι ιδιαίτερα εύκολο ειδικά αν δεν έχει ψωμί η κεφαλή να διευρύνεις την τρύπα.
    Ξεκινάς Μ αυτό όμως κι αν δεν ευώδοθει η προσπάθεια σου η επόμενη επιλογή είναι να το λύσεις κ να το πας σε κάποιο μηχανουργείο για γέμισμα κ άνοιγμα νέου σπειρωματος .
    Τιμή δεν ξέρω ακριβώς, πάντα εξαρτάται από την δυσκολία του εγχειρήματος, αλλά θεωρώ ότι στο 50€ θα είναι μια λογική τιμή

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Σε οποιοδήποτε μηχανουργείο θα στο φτιάξουν,τους δίνεις την κεφαλή και το επισκευάζουν.
    Τιμή θα σου πει επί τόπου,δεν πάει πολλά.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Επειδή δεν το έχω και πολύ με το τρυπάνι είπα να μην το ρισκάρω τι πήγα σε ένα μαστορι εδώ στην γειτονιά και τώρα είναι κομπλέ , ένα 20αρι τσίμπησε. Ερώτηση .. βάζουμε loctite μπλε για να μην λυθούν πάλι μιας και τα 10NM φαίνονται λίγα αλλά εννοείται δεν τις σφίγγω παραπάνω ! Στο manual πάντως δεν αναφέρει τίποτα για loctite .
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 02/06/2021 στις 14:35.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Ευλαβικά ότι λέει το manual!
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αν σου έβαλε μεγαλύτερη βίδα τα 10nm δεν θα αρκούν θεωρητικά. Αν είναι η ίδια οκ . Πριν ξεκινήσεις με κόλλα δεστο όπως λέει το μανιουαλ κ κάνε μερικούς τακτικούς ελέγχους με το δυναμοκλειδο να διαπιστώσεις εάν χαλαρώνει. Έτσι κι αλλιώς η μπλε είναι για να μην χάνεις τις βίδες που χαλαρώνουν(αν χαλαρώνουν). Μετά νομίζω βγάζει μια άλλη πιο ισχυρή αλλά θέλει φλόγιστρο στο λύσιμο

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Εννοείται η ίδια βίδα μπήκε , έβαλε helicoil μέσα .Ακριβώς αυτό σκέφτηκα και εγώ τράβηξα γραμμές στις βίδες για να μπορώ να τσεκαρω αν έχουν χαλαρώσει χωρίς να χρειάζεται να βάζω δυναμοκλειδο μιας και είναι σε δύσκολο σημείο και πρέπει να βγάζω ντεπόζιτο .. μέχρι στιγμής δεν έχουν θέμα .

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    20€ είναι κομπλέ τιμή, το σετ να το κάνεις μόνος σου, έρχεται πιο ακριβά.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Σίγουρα αλλά νομίζω παίρνεις το σετ γύρω στα 25 και μετά τα helicoil που ίσως χρειαστείς είναι φθηνά . Οπότε μακροπρόθεσμα αξίζει να πάρεις ένα σετ και να μαθεις . Θα τσιμπήσω ένα σετ μελλοντικά σίγουρα , σου λύνει τα χέρια !

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα αλλά νομίζω παίρνεις το σετ γύρω στα 25 και μετά τα helicoil που ίσως χρειαστείς είναι φθηνά . Οπότε μακροπρόθεσμα αξίζει να πάρεις ένα σετ και να μαθεις . Θα τσιμπήσω ένα σετ μελλοντικά σίγουρα , σου λύνει τα χέρια !
    To καθε σετ των περιπου 25 Ευρω εχει μέσα αρκετά helicoil και ειναι για συγκεκριμενη διάσταση βίδας.
    Υπαρχουν φυσικά και πολύ πιο ακριβά σετ που καλύπτουν πολλές διαστάσεις βιδας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Εντωμεταξυ βρήκα στο aliexpress σετάκια παρά πολύ φθηνά .. τώρα βέβαια η ποιότητα είναι αμφίβολη


    https://a.aliexpress.com/_mtL6x0H

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Είναι λίγο δύσκολο να τα κάνουν ψεύτικα, δεν και απίθανο όμως..
    Δεν το λέω για χρήση σε κεφαλή, για λιγότερο απαιτητικά δεσίματα.

  14. #14
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Είναι λίγο δύσκολο να τα κάνουν ψεύτικα, δεν και απίθανο όμως..
    Δεν το λέω για χρήση σε κεφαλή, για λιγότερο απαιτητικά δεσίματα.
    Τα helicoil δεν ξέρω πόσο ψεύτικα μπορούν να γίνουν, αλλά μπορώ να μαντέψω από τι υλικό είναι τα κολαούζα και τα τρυπάνια του σετ σε αυτή την τιμή...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Χρειάστηκα προ ημερών να επισκευάσω δυο σπειρώματα που μου τα "περιποιήθηκε" ο μάστορας. Ήταν Μ6 οι βίδες και το σετάκι της Volkel κόστισε 32€. Απ ότι μου είπε ο πωλητής , σπειρώματα επισκευής μπορείς να προμηθευτείς με το κομμάτι, περίπου 20 λεπτά το τεμάχιο και το εργαλειάκι για την τοποθέτηση και η πόντα για μετά κάνουν .
    Αλλά το τρυπάνι κ το κολαούζο είναι άλλο θέμα. Το κολαούζο πες χρησιμοποιώ το αντίστοιχο απο το σετ κολαούζα φιλιέρες που έχω ,δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
    Το τρυπάνι όμως παρατήρησα ότι η κεφαλή κοπής έχει πιο αμβλεία γωνία απ ότι τα συνηθισμένα. Αν η τρύπα της βίδας είναι διαμπερής δεν υπάρχει ιδιαίτερο θέμα. Αν η τρύπα είναι τυφλή , όπως στην περίπτωση μου, κάνει την διαφορά αυτό το ελάχιστο παραπάνω βάθος που θα ανοίξει.

    Τα σπειρώματα που ήθελα να επισκευάσω ήταν στην μπότα του πηρουνιού , εκεί που στηρίζονται τα προστατευτικά πλαστικά για το πηρούνι. Οπότε είχα ιδιαίτερη ανησυχία για το τρύπημα μην τυχόν και περάσω στην μπουκάλα και τα ρημάξω όλα! Αλλά εκεί παρατήρησα ότι το τρυπάνι πήγαινε μέχρι μέσα χωρίς να φτάνει στην μπουκάλα.

    Οπότε ανάλογα την εφαρμογή κάθε φορά, πιθανώς να χρειάζεται να πάρουμε σετάκι μόνο και μόνο για το τρυπάνι ή δεν ξέρω αν υπάρχουν ξεχωριστά τέτοιου είδους τρυπανάκια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επισκευη Ζαντασ!
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2005, 01:22
  2. Πωλειται KLX για επισκευη ή ανταλλακτικά..
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 00:44
  3. Αλλαγη Η Επισκευη Αμορτισερ
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2005, 23:48
  4. ''Επισκευή''
    από dvamv στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 12:12
  5. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF