Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Την εκανα την πατατα..

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2021
    Μηνύματα
    3

    Την εκανα την πατατα..

    Καλησπερα σε ολα τα μελη και καλως σας βρηκα. Ειμαι ο Βασίλης απο Μυτιληνη και προσφατα εγινα κατοχος 5του μηχανακιου (τ αλλα εχουν πουληθει). Ο λογος για ενα beverly 200 που πηρα σε σχετικά φθηνη τιμη μεν, απο απατεωνα δε!! Το μηχανακι ειναι μοντελο του 2004 με αλλαγμενο το κοντερ και τη μασκα απο 250. Τωρα πως το καναν αυτό εκει κατω δεν ξερω! Παντως δεν κουμπωνουν ολα οπως πρεπει. Αυτό το αφηνω στην ακρη προς το παρον! Επειδή ειπα να αρχισω να το συμαζευω μονος οτι μπορω και οτι ξερω μεχρι να τα βρω σκουρα να παω σε μαστορα. Ε λοιπόν σημερα τα βρηκα! Ο διακοπτης που ανοιγει την σελα ειναι ηλεκτρικος - ανοιγει και με ντιζα μεσα απο το ντουλαπακι- η οποια θελει επισκευη. Το προβλημα ειναι οτι ειτε δουλευει ειτε ειναι κλειδωμενο το μηχανακι χωρις κλειδι πανω το κουμπι αυτό εχει μονιμως ρευμα και ανοιγει την σελα οταν το πατήσεις! Ειπα να το ανοιξω να το κάνω να παιρνει ρευμα οταν ανοιγει ο διακοπτης του κλειδιου, εβγαλα πλαστικα μάσκες φαναρι κλπ και εφτασα στο μπουτον. Εχει 2 καλωδια ενα μπλε κ ενα μαυρο τα οποια μαλλον ερχονται απ την ηλεκτρομαγνητικη κλειδαρια? Τα εκοψα και με δοκιμαστικο ειδα απο που ερχετε ρευμα. Το μπλε λοιπον που εχει και το ρευμα είπα να μην ξηλωσω κλειδαρια κεντρικη και να το συνδεσω πανω σε καποιο καλωδιο της φισας του φαναριου. Αμ δε! Όσες προσπαθειες κι αν έκανα με αλλαγες μηπως ετσι μηπως αλλιως ανοιξε κλεισε διακοπτη το μονο που καταφερα ειναι να καψω δυο ασφαλειες των 7.5 και 10 αμπερ τις οποιες αλλαξα αλλα και να μην αναβουν τα φωτα! Μονο το σινιάλο... Εκαψα ρελε των φωτων? Εχει δυο ρελε τετοια διπλα διπλα και δεν ξερω ποιο ακριβως ειναι. Επισης η μπαταρια την αλλαξα πριν 4 μερες (τζελ) γιατι η αλλη μας αφησε.(ηταν θεοπαλια) Αλλα και αυτη μετα τα πειραματα μου επισης βγήκε off (τωρα την εχω και φορτιζει). Καμια γνωμη τι στο θεο εκανα? Και αντε το ρελε φωτων το καψα για το εκανα βραχυκύκλωματα στανταρ, η μπαταρια γιατι τα παιξε? Τραβηξαν ρευμα τα βραχυκύκλωματα και την αποφορτισαν? Τα φωτα σας σας παρακαλω γιατι εχουν πέσει μαζεμενα ολα απο την αγορα του μεχδι και τις προσπάθειες μου να φτιακω οτι μπορω και τα χω παιξει. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Ολα τα υπόλοιπα δουλεύουν στο μηχανάκι?Μιζα κορνα κτλπ?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2021
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ολα τα υπόλοιπα δουλεύουν στο μηχανάκι?Μιζα κορνα κτλπ?
    Ναι κανονικα. Αναβουν και τα ψειρακια. Μονο το φως μικρη και μεγαλη σκαλα δεν αναβουν

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Piperias Προβολή μηνύματος
    Ναι κανονικα. Αναβουν και τα ψειρακια. Μονο το φως μικρη και μεγαλη σκαλα δεν αναβουν
    Τα ψειράκια ΕΙΝΑΙ η μικρή σκάλα. Προφανώς εννοείς μεσαία και μεγάλη σκάλα.

    Πήγαινέ το σε συνεργείο μοτό, ότι άλλο κάνεις, θα κάνεις ακόμα μεγαλύτερη ζημειά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Επειδή συνεργείο δεν πρόκειται να κάτσει να ασχοληθεί σοβαρά να μελετήσει τα ηλεκτρικά διαγράμματα για να βρει το πρόβλημα, είτε εάν ασχοληθεί θα πρέπει να πληρωθεί αδρά για αυτή τη δουλειά, προσωπικά θα προμηθεύομουν το service manual της μοτό μου κ θα ξεκινούσα το διάβασμα μέχρι να καταλάβω ποιο καλώδιο κάνει τί

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2021
    Μηνύματα
    3
    Επανερχομαι στο θεμα παιδιά. Τελικα βρηκα ακρη. Πισω στη σελα εχει κι εκει ασφαλειοθηκη την οποία την βρηκα σχετικά ευκολα. Εκει ειχαν καεί δυο ασφαλειες! Τις αντικατεστησα και τωρα ειναι κομπλε. Αυτο που ειπε ο φιλος typhoon ισχυει. Τα συνεργεια ολο αχ και βαχ ειναι υποτίθεται απο δουλειες ενω βαρανε μυγες και εκτος αυτου χρεωνει ο καθενας οτι του καπνίσει! Ε λοιπον αν κατι μπορω να το κανω μονος μου θα προτιμησω αυτη την διαδικασία.. Φυσικα καλυτερα αν κατι δεν γνωρίζει καποιος να μην προχωραει σε βιαστικες κινησεις γιατι γινεται πατάτα και μετα πληρωνεται διπλα... Παντως την εχω πατήσει με συνεργειο οπου ο μαστορας ο θεος να τον κάνει ηταν απατη. Με χρεωσε 100 ευρω και δεν ειχε ανοιξει ουτε ενα καπακι... Το διαπιστωσα μετα οταν το πρόβλημα που ειχα ξαναεμφανιστηκε την επομενη... Ο λογος για ενα Aprilia atlantic 250 που δεν επερνε μπροστα.. Το βαλε ο τύπος μπρος αφου νου είπε να φυγω γιατι ειχε δουλειες και θα μ έπαιρνε οταν ηταν ετοιμο...

Παρόμοια θέματα

  1. Την έκανα...
    από AristidisZ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2013, 13:01
  2. Την εκανα τη μ@λ@κι@ μου
    από samoure στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2007, 14:19
  3. ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΏ!!!!
    από LIBYKOS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 17:54
  4. Σαλταρα και την εκανα...
    από catmaster στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 06:47
  5. Μαντέψτε τί έκανα την περασμένη Παρασκεύη
    από Tigas στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 18:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF