Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 117

Θέμα: ΑΓΟΡΑ NC 750X DCT -ΒΟΗΘΕΙΑ!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2021
    Μηνύματα
    16

    ΑΓΟΡΑ NC 750X DCT -ΒΟΗΘΕΙΑ!!

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ
    ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ VSTROM 650 ABS (2008) ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΕ 110.000 ΧΛΜ
    ΗΡΘΕ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ
    ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟ ΝΕΟ VSTROM ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Κ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟ ΝΕΟ NC 750X DCT 2021
    ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΧΤΕΣ,ΕΜΕΙΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    ΕΙΜΑΙ 1.80,ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ ΧΤΥΠΑΓΕ ΠΟΛΥ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ (ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ FLIP UP) ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ.ΤΟ ΠΗΓΑ ΜΕΧΡΙ 130 ΤΕΛΙΚΗ
    ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑΣ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ?

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Θα σε καλύψει η ζελατίνα που υπάρχει για "τουρισμό", μη φανταστείς ότι θα χαθεί ο αέρας, θα μετακινηθεί στο μέτωπο και πάνω.
    Με ανοικτό flip up μην περιμένεις να οδηγείς με λογική αεροδυναμική.-

    Αν θέλεις πες τι δεν σου άρεσε στο νέο vstrom γιατί με ενδιαφέρει.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 03/06/2021 στις 09:31.

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrosn Προβολή μηνύματος
    ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ VSTROM 650 ABS (2008) ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΕ 110.000 ΧΛΜ
    ΗΡΘΕ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ
    Καλημέρα!

    Μήπως θα πρέπει να κρατήσεις τη μοτοσικλέτα σου, αφού δεν έχεις κανένα παράπονο;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Τι εννοείς το πήγες μέχρι 130 τελική; Το NC750Χ μπορεί και να πιάνει 200 κοντερίσια... αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

    Φυσικά και θα διορθωθούν τα πράγματα με μεγαλύτερη ζελατίνα αλλά θέλει ψάξιμο, δεν είναι μόνο θέμα ζελατίνας αλλά και κράνους. 1.80 είσαι μια χαρά για το NC750X, δε νομίζω ότι φταίει το ύψος σου. Μάλλον έχεις συνηθίσει το V-Strom.
    Το flip up είναι κράνος πόλης (και αν), για μένα το αποχαιρετάς μαζί με το V-strom.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2021
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα!

    Μήπως θα πρέπει να κρατήσεις τη μοτοσικλέτα σου, αφού δεν έχεις κανένα παράπονο;
    ΛΟΓΙΚΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΧΛΜ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΜΕΣΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΡΚΕΤΑ ΧΛΜ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2021
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς το πήγες μέχρι 130 τελική; Το NC750Χ μπορεί και να πιάνει 200 κοντερίσια... αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

    Φυσικά και θα διορθωθούν τα πράγματα με μεγαλύτερη ζελατίνα αλλά θέλει ψάξιμο, δεν είναι μόνο θέμα ζελατίνας αλλά και κράνους. 1.80 είσαι μια χαρά για το NC750X, δε νομίζω ότι φταίει το ύψος σου. Μάλλον έχεις συνηθίσει το V-Strom.
    Το flip up είναι κράνος πόλης (και αν), για μένα το αποχαιρετάς μαζί με το V-strom.
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ VSTROM ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ.
    ΠΗΓΑ ΜΕΧΡΙ 130 ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΟΠΑΝΑΓΕ Ο ΑΕΡΑΣ.ΒΓΗΚΑ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΑΕΡΑ.

  7. #7
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.093
    Το καινουργιο V-Strom για ποιους λόγους το απέρριψες;

    (Αν θες γράφε με μικρά, είναι κάπως τα κεφαλαία)

  8. #8
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrosn Προβολή μηνύματος
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ VSTROM ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ.
    ΠΗΓΑ ΜΕΧΡΙ 130 ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΟΠΑΝΑΓΕ Ο ΑΕΡΑΣ.ΒΓΗΚΑ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΑΕΡΑ.
    ΟΚ, δεν είμαστε εδώ για να κάνουμε υποδείξεις, σα φίλος σου λέω πως έτσι και αλλιώς η αεροδυναμική όλων των μοτοσυκλετών δεν είναι φτιαγμένη για να πηγαίνεις με 130 και το flip on κράνος ανοιχτό. Το ότι δεν είχες πρόβλημα με το V-strom δε σημαίνει τίποτα, μάλιστα θεωρώ ότι σου έκανε κακό γιατί απλούστατα σε άφηνε εκτεθειμένο σε άλλους κινδύνους όπως το να σου σκάσει ένας μπάμπουρας στο μάτι όπου ακόμη και με γυαλιά υπάρχει problem (δε πάω στα χειρότερα).

    Τέλος πάντων ας μην αλλάξω τη ροή της συζήτησης. Αυτό που έχει σημασία -ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ- είναι πως πρέπει να τσεκάρεις την αεροδυναμική με ένα κράνος κλειστού τύπου ή έστω με το flip on σε κλειστή θέση. Αυτό... είναι το φυσιολογικό και αυτό θα ήταν πρόβλημα και νομίζω πως το NC750X μια χαρά θα τα πάει με κράνος κλειστού τύπου σε ταχύτητες ταξιδιού.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Με το μαμά ζελατινακι λογικό είναι. Με ψηλή ζελατίνα το πρόβλημα λύνεται όπως και σε όλα τα μηχανάκια.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/11/2016
    Μηνύματα
    10
    Ακριβώς ανάμεσα στις δύο μηχανές είμαι και εγώ, και έχω καταλήξει στο NC. Το μόνο προβλημα είναι η χαμηλή διαθεσιμότητα και χρειάζεται να περιμένεις > 1 μήνα για να παραλάβεις. Εγώ κατέληξα στο NC Manual έναντι του V Strom, αρχικά λόγω του επιπρόσθετου χώρου αποθήκευσης, εμφανισιακά για τα γούστα μου υπερέχει του V Strom ενώ επίσης και τεχνολογικά είναι ανώτερο.

    Το V strom εν έτη 2021 δε μου γεμίζει το μάτι από άποψη εμφάνισης - τενχολογιών, φαίνεται μηχανή τουλάχιστον 4ετίας. Οπότε το να δώσεις 9.5Κ για μηχανή με ελλειπή ηλεκτρονικά καλούδια ενώ ακούγεται οτι ο κινητήρας που φοράει θα αντικατασταθεί πλήρως στο επόμενο V strom, είναι αρκετά επιχειρήματα να μη πάω σε καινούργιο V Strom και να προτιμήσω το NC που είναι και Honda και φτιάχνεται και αυτό στην Ιαπωνία.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrosn Προβολή μηνύματος
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    ΕΙΜΑΙ 1.80,ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ ΧΤΥΠΑΓΕ ΠΟΛΥ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ (ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ FLIP UP) ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ
    Όταν το έκλεισες, λύθηκε το πρόβλημα;

  12. #12
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Όταν το έκλεισες, λύθηκε το πρόβλημα;
    όταν το έβγαλε λύθηκε εντελώς

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Morelo Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς ανάμεσα στις δύο μηχανές είμαι και εγώ, και έχω καταλήξει στο NC. Το μόνο προβλημα είναι η χαμηλή διαθεσιμότητα και χρειάζεται να περιμένεις > 1 μήνα για να παραλάβεις. Εγώ κατέληξα στο NC Manual έναντι του V Strom, αρχικά λόγω του επιπρόσθετου χώρου αποθήκευσης, εμφανισιακά για τα γούστα μου υπερέχει του V Strom ενώ επίσης και τεχνολογικά είναι ανώτερο.

    Το V strom εν έτη 2021 δε μου γεμίζει το μάτι από άποψη εμφάνισης - τενχολογιών, φαίνεται μηχανή τουλάχιστον 4ετίας. Οπότε το να δώσεις 9.5Κ για μηχανή με ελλειπή ηλεκτρονικά καλούδια ενώ ακούγεται οτι ο κινητήρας που φοράει θα αντικατασταθεί πλήρως στο επόμενο V strom, είναι αρκετά επιχειρήματα να μη πάω σε καινούργιο V Strom και να προτιμήσω το NC που είναι και Honda και φτιάχνεται και αυτό στην Ιαπωνία.
    Με ενδιαφέρει να δω το πως είδες το "τεχνολογικά ανώτερο" και το "ελλιπή ηλεκτρονικά καλούδια"....?
    Mil. Spec.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/11/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Με ενδιαφέρει να δω το πως είδες το "τεχνολογικά ανώτερο" και το "ελλιπή ηλεκτρονικά καλούδια"....?
    Προγράμματα οδήγησης, DCT, ψηφιακό πάνελ οργάνων, αιχμηρή μοντέρνα σχεδίαση πλαισίου και φαναριών. Το V Strom είναι λες και έχει μείνει 4-5 χρόνια πίσω. Άθλιος πίνακας οργάνων, δεν έχει riding modes, εμφάνιση όχι σύγχρονη. Βάσει των δικών μου γούστων πάντα.

    Είναι από τα καλύτερα all around μηχανάκια αλλά τεχνολογικά έχει μείνει πίσω. Όποιον δεν τον ενδιαφέρουν ηλεκτρονικά gadgets και άλλες τέτοιες διευκολύνσεις, πάσο, εγώ τα κοιτάω αυτά και θέλω εν έτη 2021 όταν πληρώνω 9κ+ να παίρνω μηχανή με τη τελευταία λέξη της τεχνολογίας.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Morelo Προβολή μηνύματος
    Προγράμματα οδήγησης, DCT, ψηφιακό πάνελ οργάνων, αιχμηρή μοντέρνα σχεδίαση πλαισίου και φαναριών. Το V Strom είναι λες και έχει μείνει 4-5 χρόνια πίσω. Άθλιος πίνακας οργάνων, δεν έχει riding modes, εμφάνιση όχι σύγχρονη. Για 9.5K είναι πολύ λίγα αυτά που προσφέρει.
    Ας τα πάρουμε ένα προς ένα, όπως τα αναφέρεις...

    1."Προγράμματα οδήγησης, DCT",... εδώ μιλας για ένα αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων με 2-3 διαφορετικά προγράμματα οδήγησης σε ένα "ψόφιο" 750.... Το αυτόματο κιβώτιο τουλάχιστον δεν μπορούμε να το εντάξουμε σε κάτι τεχνολογικά ανώτερο... είναι απλά επιλογή αυτόματο ή μηχανικό. Όπως και στα αυτοκίνητα που το αυτόματο κιβώτιο υπάρχει από την 10ετια του 50.. ακόμα και στο ίδιο μοντέλο οχήματος όπου το ένα έχει μηχανικό και τό άλλο αυτόματο δεν θεωρήται κάτι άξιο συζήτησης ως κάτι τεχνολογικά εξελιγμένο απλά παραμένει επιλογή του χρήστη. Αν τώρα τα Riding modes σε συνδυασμό με το DCT σε εσένα κάνουν την διαφορά προσωπικά κάνουν την διαφορά σε οδηγική απόλαυση είναι κάτι που έχει να κάνει και με την συνολική εμπειρία οδήγησης σε πολλές διαφορετικές μηχανές και με πολλά έτη στην πλάτη έχει ο καθένας.
    2. "Το ψηφιακό πάνελ οργάνων" ή ταμπλετ πέραν του αισθητικού κομματιού τι περισσότερο δίνει στην μηχανή......?
    3. "αιχμηρή μοντέρνα σχεδίαση πλαισίου και φαναριών"... εδώ μιλάμε για καθαρά αισθητικό αποτέλεσμα και πως το βλέπει ο καθένας. Σε άλλον του αρέσει το κίτρινο... σε άλλον το μαύρο... περι γούστο ξέρεις...
    Στην απάντηση σου δεν βλέπω πουθενά να δικαιολογήτε το "τεχνολογικά ανώτερο" και το "ελλιπή ηλεκτρονικά καλούδια"

    Υποπτεύομαι ότι μπερδεύεις το υποκειμενικό με το αντικειμενικό στην συγκεκριμένη κρίση καθώς τα περισσότερα που μου ανάφερες είναι απλά θέμα γούστου και όχι ουσίας.
    Επιπρόσθετα εγώ θα πώ ότι συζητάμε για 2 διαφορετικά μηχανάκια... το ένα με καθαρά ασφάλτινο προορισμό το NC, για αυτό και οι πολύ μικρές διαδρομές σε 17ριδες τροχούς.

    Προσωπικά μου αρέσει το NC750 για τον ήπιο χαρακτήρα του, την εξαιρετική αυτονομία του, τον ασφάλτινο χαρακτήρα του και τα γενικότερα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που έχει. Σε κάμία περίπτωση όμως δεν θα έκανα το λάθος να το συγκρίνω με κάτι που έχει και άλλες δυνατότητες και άλλο χαρακτήρα. Ακόμα περισσότερο για το οικονομικό κομμάτι που είναι περισσότερο προσωπικό για το πόσα και που θα ξοδέψει κάποιος.
    Mil. Spec.

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CB 500X vs NC 750X (χωρίς DCT)
    από jimsakpt3 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 240
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2022, 16:20
  2. BMW F 750GS VS HONDA NC 750X
    από Morelo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2020, 07:42
  3. αγορα μηχανης απο αρχαριο.βοήθεια!
    από makro στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 08:05
  4. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF