Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 117

Θέμα: ΑΓΟΡΑ NC 750X DCT -ΒΟΗΘΕΙΑ!!

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Ευχαριστώ για τις ευγενικές και εύστοχες απαντήσεις και παρατηρησεις που συνάδουν στον εποικοδομητικο διάλογο.
    Ειδικά ο φίλος παραπάνω που έθεσε και το θέμα του μονοπαντου στρεβλωματος του πηρουνιου στο φρενάρισμα που μου είχε διαφύγει.(το οποίο ζήτημα όμως αντιμετωπίζεται με μια καλή συντήρηση/στήσιμο του πηρουνιου όπως είπε ο φίλος από πάνω.Θα σας φέρω να μου καλοστησετε τα καλαμάκια για σουβλάκια που έχει για πηρούνι το CB250 Two Fifty ώστε να απολαύσω και εγώ εμπειρία φρεναρισματος σμουθ νταιβινκ).
    Ξέχασα και κάτι άλλο,τα δύο τετρακυλινδρα CB750 που ανεφερα ειχαν 525 αλυσίδα...(το CB250 έχει 520 όπως το NC)

  2. #92
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις ευγενικές και εύστοχες απαντήσεις και παρατηρησεις που συνάδουν στον εποικοδομητικο διάλογο.
    Ειδικά ο φίλος παραπάνω που έθεσε και το θέμα του μονοπαντου στρεβλωματος του πηρουνιου στο φρενάρισμα που μου είχε διαφύγει.(το οποίο ζήτημα όμως αντιμετωπίζεται με μια καλή συντήρηση/στήσιμο του πηρουνιου όπως είπε ο φίλος από πάνω.Θα σας φέρω να μου καλοστησετε τα καλαμάκια για σουβλάκια που έχει για πηρούνι το CB250 Two Fifty ώστε να απολαύσω και εγώ εμπειρία φρεναρισματος σμουθ νταιβινκ).
    Ξέχασα και κάτι άλλο,τα δύο τετρακυλινδρα CB750 που ανεφερα ειχαν 525 αλυσίδα...(το CB250 έχει 520 όπως το NC)
    Αντι να λες χαζα ριξε μια ματια σε τιμες tensile strength αλυσιδων 520, 525 και 530 διαφορων κατασκευαστων.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #93
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις ευγενικές και εύστοχες απαντήσεις και παρατηρησεις που συνάδουν στον εποικοδομητικο διάλογο.
    Ειδικά ο φίλος παραπάνω που έθεσε και το θέμα του μονοπαντου στρεβλωματος του πηρουνιου στο φρενάρισμα που μου είχε διαφύγει.(το οποίο ζήτημα όμως αντιμετωπίζεται με μια καλή συντήρηση/στήσιμο του πηρουνιου όπως είπε ο φίλος από πάνω.Θα σας φέρω να μου καλοστησετε τα καλαμάκια για σουβλάκια που έχει για πηρούνι το CB250 Two Fifty ώστε να απολαύσω και εγώ εμπειρία φρεναρισματος σμουθ νταιβινκ).
    Ξέχασα και κάτι άλλο,τα δύο τετρακυλινδρα CB750 που ανεφερα ειχαν 525 αλυσίδα...(το CB250 έχει 520 όπως το NC)
    χαχαχχχα κατάλαβα
    φίλε μόνο μη ξεχάσεις να προσθέσεις και το μεταξόνιο συνδυαστικά με το μοχλικό
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Ειδικά ο φίλος παραπάνω που έθεσε και το θέμα του μονοπαντου στρεβλωματος του πηρουνιου στο φρενάρισμα που μου είχε διαφύγει.(το οποίο ζήτημα όμως αντιμετωπίζεται με μια καλή συντήρηση/στήσιμο του πηρουνιου όπως είπε ο φίλος από πάνω.Θα σας φέρω να μου καλοστησετε τα καλαμάκια για σουβλάκια που έχει για πηρούνι το CB250 Two Fifty ώστε να απολαύσω και εγώ εμπειρία φρεναρισματος σμουθ νταιβινκ).
    Ξέχασα και κάτι άλλο,τα δύο τετρακυλινδρα CB750 που ανεφερα ειχαν 525 αλυσίδα...(το CB250 έχει 520 όπως το NC)
    Η στρέβλωση δεν αντιμετωπίζεται με τίποτα.
    Τα 750 που συζητάτε είχαν 70 άλογα.Αν χρειαζόντουσαν αυτά 3 δίσκους ή τα nc τότε τα 150 άλογα θα έπρεπε να είχαν 6 ή 8.
    Και βέβαια ΕΧΟΥΝ τα ss καλύτερα φρένα αλλά αυτό δεν οφείλεται στο πλήθος ή το μέγεθος των δίσκων.
    Αλύσίδα μπορεί ο καθείς να βάλει ότι θέλει στην πρώτη αλλαγή εάν κρίνει ότι δεν είναι επαρκής.
    Αλλά και εκεί υπάρχουν μειονεκτήματα στην επιλογή "μεγαλύτερου"

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Πάμε άλλη μια φορά,απλά,ευγενικά και κατανοητά
    να τεκμηριώσουμε τη μοναδικότητα του NC στο ολιγομελές κλαμπ των μοτό υψηλού τουρισμού (400κιλα με 150αρες+) με μονό δίσκο μπροστά:
    Α:Αν υποθετικά μπορούσαμε να προσθέσουμε άλλη μια δισκοπλακα (ίδια φυσικά)μπροστά και κάναμε τον ίδιο αριθμό φρεναρίσματων,με το ίδιο(400κιλα ας πούμε)φορτίο από τις ίδιες ταχυτητες(150+) σε ποιο ΝC από τα δύο θα υπήρχε μεγαλύτερη φθορά σε τακακι-δισκο;σε αυτό με τις δύο δισκοπλακες ή σε αυτό με τη μια;

    Β: Μπορείτε εσείς να μου θυμίσετε κάποια μοτοσυκλέτα των τελευταίων ,ας πούμε,30 ετών ικανή για φορτίο 400κιλα και 150αρες(+) με μονό δίσκο μπροστά;(να μαθαίνουμε κάτι και μεις τα δεκαεξάχρονα)

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Α: Δε με ενδιαφέρει

    Β: Δε με ενδιαφέρει

    Φρενάρει το ίδιο σε ΕΝΑ φρενάρισμα πανικού?
    Μόνο αυτό έχει σημασία.

    Το ότι θα αλλάξω τακάκια κάποια στιγμή είναι δεδομένο. Τί να αλλάξω ένα στις 30.000χλμ τί δύο στα 70.000.
    Που εγώ δεν πατάω καν φρένα και αλλάζω τακάκια σπάνια!
    Στο Golf 6 160hp με 105.000 έχω ακόμα τα εργοστασιακά και στο σκούτερ άλλαξα το πίσω αν θυμάμαι καλά στα 54.000 και το μπροστά μία φορά μέχρι τα 68.000χλμ που το πούλησα.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  7. #97
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Πάμε άλλη μια φορά,απλά,ευγενικά και κατανοητά
    να τεκμηριώσουμε τη μοναδικότητα του NC στο ολιγομελές κλαμπ των μοτό υψηλού τουρισμού (400κιλα με 150αρες+) με μονό δίσκο μπροστά:
    Α:Αν υποθετικά μπορούσαμε να προσθέσουμε άλλη μια δισκοπλακα (ίδια φυσικά)μπροστά και κάναμε τον ίδιο αριθμό φρεναρίσματων,με το ίδιο(400κιλα ας πούμε)φορτίο από τις ίδιες ταχυτητες(150+) σε ποιο ΝC από τα δύο θα υπήρχε μεγαλύτερη φθορά σε τακακι-δισκο;σε αυτό με τις δύο δισκοπλακες ή σε αυτό με τη μια;

    Β: Μπορείτε εσείς να μου θυμίσετε κάποια μοτοσυκλέτα των τελευταίων ,ας πούμε,30 ετών ικανή για φορτίο 400κιλα και 150αρες(+) με μονό δίσκο μπροστά;(να μαθαίνουμε κάτι και μεις τα δεκαεξάχρονα)
    Η αρχική πρότασή σου έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το υπόλοιπο κείμενο.Δεν είσαι ευγενικός,είσαι είρωνας.
    Το παρόν αλλά και τα προηγούμενα ποστ σου έχουν ένα σαρκασμό και απαντάς περιπαικτικά σε ανθρώπους που είναι κάτοχοι της συγκεκριμένης, παραθέτοντας σαθρά επιχειρήματα βγαλμένα μόνο από το μυαλό σου.

    Ο άνθρωπος ανέβασε ένα θέμα ζητώντας μια βοήθεια/γνώμη για το NC,δεν χρειάζεται θεωρητικούς φωστήρες σαν και του λόγου σου.
    Αν ενδιαφέρεσαι για το συγκεκριμένο μηχανάκι άκου δυό πράγματα και βάλτα στο μυαλό σου.
    Αν όχι τότε μη μιλάς καθόλου γιατί ή ειρωνεία θα βγάλεις ή ανοησία.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 16/06/2021 στις 11:42.

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Για να πας με 150ρες φουλ φορτωμενος θα πρεπει να εισαι σε αυτοκινητοδρομο. Για να χρειαστεις αποτομο φρενο σε αυτες τις ταχυτητες σημαινει οτι κατι πεταχτηκε και θα φρεναρεις μια χαρα. Δευτερη και τριτη δεν θα υπαρξει, στα διοδια σταματας μαλακα αφηνοντας το γκαζι και με λιγο φρενο, το βαρος, ο ογκος και οι τριβες θα κανουν την δουλεια. Ταξιδι κανεις οχι pit stop στην F1.

    Απο εκει και περα το NC δεν φτιαχτηκε για να κατεβαινεις αεροπορια τον Μπαρο, το Stelvio pass, κλπ. Αν αυτο θες πηρες λαθος μηχανη.

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Για να πας με 150ρες φουλ φορτωμενος θα πρεπει να εισαι σε αυτοκινητοδρομο. Για να χρειαστεις αποτομο φρενο σε αυτες τις ταχυτητες σημαινει οτι κατι πεταχτηκε και θα φρεναρεις μια χαρα. Δευτερη και τριτη δεν θα υπαρξει, στα διοδια σταματας μαλακα αφηνοντας το γκαζι και με λιγο φρενο, το βαρος, ο ογκος και οι τριβες θα κανουν την δουλεια. Ταξιδι κανεις οχι pit stop στην F1.

    Απο εκει και περα το NC δεν φτιαχτηκε για να κατεβαινεις αεροπορια τον Μπαρο, το Stelvio pass, κλπ. Αν αυτο θες πηρες λαθος μηχανη.

    Το οποιο βεβαια εχω κανει και για να ειμαι εδω και να γραφω σημαινει οτι μια χαρα σταματαει το μηχανακι.

    Το παλικαρι ειναι troll και κακως ασχοληθηκαμε να του απαντησουμε σοβαρα. Ή παιζει να εχει φαει ασχημο τσάι απο NC με αλυσιδιτσα και φρενουλακια και να το φυσαει ακομα.

  10. #100
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Απορώ γιατί εξακολουθείτε και ασχολείστε με το θέμα.

    Αυτοί οι οποίοι δυστυχώς θα πληρώσουν στο μέλλον το γεγονός ότι το εν λόγο τρολ παραμένει ενεργό είναι όσοι τυχόν θέλουν απόψεις κατόχων διότι προσωπικά όσο υπάρχει τέτοια ειρωνεία ούτε καν θα ασχοληθώ ξανά να φθείρω το πληκτρολόγιό μου.

    Παύση παρακολούθησης θέματος λοιπόν και καλή συνέχεια σε όλους σας.

  11. #101
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Πάμε άλλη μια φορά,απλά,ευγενικά και κατανοητά
    να τεκμηριώσουμε τη μοναδικότητα του NC στο ολιγομελές κλαμπ των μοτό υψηλού τουρισμού (400κιλα με 150αρες+) με μονό δίσκο μπροστά:
    Α:Αν υποθετικά μπορούσαμε να προσθέσουμε άλλη μια δισκοπλακα (ίδια φυσικά)μπροστά και κάναμε τον ίδιο αριθμό φρεναρίσματων,με το ίδιο(400κιλα ας πούμε)φορτίο από τις ίδιες ταχυτητες(150+) σε ποιο ΝC από τα δύο θα υπήρχε μεγαλύτερη φθορά σε τακακι-δισκο;σε αυτό με τις δύο δισκοπλακες ή σε αυτό με τη μια;

    Β: Μπορείτε εσείς να μου θυμίσετε κάποια μοτοσυκλέτα των τελευταίων ,ας πούμε,30 ετών ικανή για φορτίο 400κιλα και 150αρες(+) με μονό δίσκο μπροστά;(να μαθαίνουμε κάτι και μεις τα δεκαεξάχρονα)
    1)Σε θεωρητικο επιπεδο μπορει να εχεις και το πιθανωτερο εχεις δικιο σ αυτα που λες.Ομως σε πρακτικο επιπεδο οι κατοχοι ολων αυτων των NC παγκοσμιως σπανια θα αντιμετωπισουν αυτο το προβλημα γιατι σπανια θα βρεθουν στις συνθηκες αυτες που περιγραφεις
    2)η χοντα πολλες φορες αποδεικνυει οτι υπερβαινει το αυτονοητο που περιγραφεις ,στην πραξη γι αυτο και πουλαει χωρις οι εν δυναμει αγοραστες να συμμεριζονται τις πιθανως δικαιολογημενες αμφιβολιες σου.
    3)πολλες φορες οι προδιαγραφες ΔΕΝ επιβεβαιωνονται στην πραξη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #102
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Απορώ γιατί εξακολουθείτε και ασχολείστε με το θέμα.

    Αυτοί οι οποίοι δυστυχώς θα πληρώσουν στο μέλλον το γεγονός ότι το εν λόγο τρολ παραμένει ενεργό είναι όσοι τυχόν θέλουν απόψεις κατόχων διότι προσωπικά όσο υπάρχει τέτοια ειρωνεία ούτε καν θα ασχοληθώ ξανά να φθείρω το πληκτρολόγιό μου.

    Παύση παρακολούθησης θέματος λοιπόν και καλή συνέχεια σε όλους σας.
    Όχι αγαπητέ,τα θέματα αυτά χρειάζονται τις γνώμες των κατόχων και δεν παύουν να παρακολουθούνται.

  13. #103
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    σταματας μαλακα
    Πες τα χρυσοστομε!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #104
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Ευτυχώς αρχίζει να αχνοφενεται η επικρατηση της λογικής από πλευράς σας...
    Στα λεγόμενά σας αναφέρομαι,ότι το NC δε φτιάχθηκε για το Στέλβιο,ότι ποτέ οι αναβάτες του ΝC δε θα κάνουν αυτή τη χρήση,κλπ...
    Σημαντική εξέλιξη στη κουβέντα μας αυτές οι παραδοχές ,ιδιαιτερα σε θέματα που άπτονται της ασφάλειας των αναβατών...

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Ευτυχώς αρχίζει να αχνοφενεται η επικρατηση της λογικής από πλευράς σας...
    Στα λεγόμενά σας αναφέρομαι,ότι το NC δε φτιάχθηκε για το Στέλβιο,ότι ποτέ οι αναβάτες του ΝC δε θα κάνουν αυτή τη χρήση,κλπ...
    Σημαντική εξέλιξη στη κουβέντα μας αυτές οι παραδοχές ,ιδιαιτερα σε θέματα που άπτονται της ασφάλειας των αναβατών...
    Μπορει να μην εισαι 16 αλλα τα επιχειρηματα σου ειναι 16χρονου και βγαλε. Αυτο καταλαβες;

    Ξερεις τι θα πει "παω αεροπορια"; Οχι δεν ειναι τα 70 χαω που πιανει το 250ρι σου...


    Τελικα τρολ εισαι.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CB 500X vs NC 750X (χωρίς DCT)
    από jimsakpt3 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 240
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2022, 16:20
  2. BMW F 750GS VS HONDA NC 750X
    από Morelo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2020, 07:42
  3. αγορα μηχανης απο αρχαριο.βοήθεια!
    από makro στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 08:05
  4. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF