Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Honda nc700x vs nc750x

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681

    Honda nc700x vs nc750x

    Καλησπέρα και καλή βραδυά. Μετά την πώληση του bandit και την κλοπη του corsa μου έμεινα πλέον μόνο με παπί. Για αρχή λέω να πάρω μηχανή πάλι μιας και η ψυχολογία μου έπεσε με την πώληση του bandit και κατερεύσε μετά την κλοπή του corsa. Σχεδόν έχω καταλήξει σε μηχανάκι και λέω να δοκιμάσω πρώτη φορά την τύχη μου σε χόντα. Συγκεκριμένα κοιτάζω αυτά τα 2. Αξίζουν τα παραπάνω χρήματα του 750; Εννοείται manual και οχι dct.
    Γενικά η χρήση που θα κάνω είναι: Πολύ πιθανό να μετακομίσω μετά το καλοκαίρι οπότε ίσως χρειαστεί να το χρησιμοποιώ για >30χμ καθημερινά για να πάω στην δουλειά μου. 1 ταξιδάκι τον μήνα σίγουρα τον χειμώνα, το καλοκαίρι σίγουρα περισσότερα και πολλές βόλτες εντος Αττικής συχνά-πυκνά. Δικάβαλο λίγο, θα με βολέψει το εργαλείο; Δεν έχω οδηγήσει ποτέ να πω την αλήθεια (αν κάποιος Αθηναίος μπορεί να βοηθήσει περί τούτου δεν έχω πρόβλημα). Αυτά τα νέα, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα ήμουν ευγνώμων.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Εντελως επιγραμματικα, αν συγκρινεις το 700ρι με το 750 του 14-15, εχουν ασημαντες διαφορες.Κατα συνεπεια αξιζει να πας σε τετοιο 750 μονο εαν η διαφορα τιμης ειναι μικρη. Τα 750 απο 2016 και μετα εχουν πιο ουσιαστικες διαφορες κια σε αυτη τη περιπτωση δικαιολογειται μεγαλυτερη διαφορα τιμης. Για τη χρηση που θες νομιζω θα σε βολεψει.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    τα κανει σχεδον ολα ,συμφερει,ειναι χοντα,δεν σπαει ,δεν χαλαει.Το αν κλεβεται δεν ξερω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Αφού πας για το συμβατικό(αξιοπιστία),δε βάζεις συχνά δικαβαλο(σέλα,φρένα),πολύ καλή επιλογή.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Πάρε το καλύτερο που σηκώνει το budget σου.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Πάρε το 700 εφόσον πας για το απλό. Καίει λιγότερο και έχει καλύτερη αυτονομία , έχει καλύτερη σελα και καλύτερα φρένα ενώ η διαφορά σε γκάζι είναι απειροελαχιστη λόγω μακρύτερου γραναζωματος του 750. Εγω σήμερα πάλι το 700 θα έπαιρνα μεταχειρισμένο.

    Η ουσιαστική βελτίωση στα 750 με τα χρόνια είναι κυρίως το DCT και από το 2016 και μετά το αισθητικό κομμάτι.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Πάρε το καλύτερο που σηκώνει το budget σου.
    Το θέμα είναι αν αξίζει το πιο καινούργιο τα επιπλέον χρήματα με δεδομένο πως τα 2 μηχανάκια είναι στην ίδια κατάσταση δηλαδή, τι διαφορές έχει που να αξ΄ζιει την διαφορά τιμής. Στο ίντερνετ βλέπω ότι αλλάζουν τα φρένα δεν εχει cbs το πιο καινουργιο , το φανάρι πίσω και 2-3 άλογα. Αν δεν έχει άλλες διαφορές μάλλον θα πάω στο πιο φθηνό πχ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πάρε το 700 εφόσον πας για το απλό. Καίει λιγότερο και έχει καλύτερη αυτονομία , έχει καλύτερη σελα και καλύτερα φρένα ενώ η διαφορά σε γκάζι είναι απειροελαχιστη λόγω μακρύτερου γραναζωματος του 750. Εγω σήμερα πάλι το 700 θα έπαιρνα μεταχειρισμένο.

    Η ουσιαστική βελτίωση στα 750 με τα χρόνια είναι κυρίως το DCT και από το 2016 και μετά το αισθητικό κομμάτι.
    Την δική σου απάντηση περίμενα είναι μια αλήθεια

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Την δική σου απάντηση περίμενα είναι μια αλήθεια
    Αστον να κανει κανα χιλιομετρο ακομα να εχει ολοκληρωμενη αποψη κ ας μας πει μετα την γνωμη του.

    Ride(s) the wind of change...

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αστον να κανει κανα χιλιομετρο ακομα να εχει ολοκληρωμενη αποψη κ ας μας πει μετα την γνωμη του.

    Οτι ειπε
    Στο στρώσιμο ειναι ακομη

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Μετά από 17,500 χλμ με τακάκια SBS άλλαξα σήμερα σε OEM Honda εμπρός κ σε Ferodo πίσω.
    Τα παλιά είχαν ψωμί ακόμη κ άντεχαν 3-4.000 χλμ, αλλά τα σιχάθικα τόσο, που δεν πήγαινε άλλο.
    Μόλις έβαλα τα καινούργια, επιτέλους θυμήθηκα πως είναι το φρενάρισμα ξανά, αφού με τα SBS το είχα ξεχάσει.
    Για μερικά χιλιόμετρα, το μηχανάκι γονάτιζε στα απλά φρεναρίσματα κ χρειάστηκε να συνηθίσω να πατάω ελαφρά την μανέτα.
    Συμπέρασμα δικό μου;
    Τα original τακάκια Honda κοστίζουν πολύ, αλλά προσφέρουν το καλύτερο φρενάρισμα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Μετά από 17,500 χλμ με τακάκια SBS άλλαξα σήμερα σε OEM Honda εμπρός κ σε Ferodo πίσω.
    Τα παλιά είχαν ψωμί ακόμη κ άντεχαν 3-4.000 χλμ, αλλά τα σιχάθικα τόσο, που δεν πήγαινε άλλο.
    Μόλις έβαλα τα καινούργια, επιτέλους θυμήθηκα πως είναι το φρενάρισμα ξανά, αφού με τα SBS το είχα ξεχάσει.
    Για μερικά χιλιόμετρα, το μηχανάκι γονάτιζε στα απλά φρεναρίσματα κ χρειάστηκε να συνηθίσω να πατάω ελαφρά την μανέτα.
    Συμπέρασμα δικό μου;
    Τα original τακάκια Honda κοστίζουν πολύ, αλλά προσφέρουν το καλύτερο φρενάρισμα.


    Χροοοοοοοονια τωρα

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Μετά από 17,500 χλμ με τακάκια SBS άλλαξα σήμερα σε OEM Honda εμπρός κ σε Ferodo πίσω.
    Τα παλιά είχαν ψωμί ακόμη κ άντεχαν 3-4.000 χλμ, αλλά τα σιχάθικα τόσο, που δεν πήγαινε άλλο.
    Μόλις έβαλα τα καινούργια, επιτέλους θυμήθηκα πως είναι το φρενάρισμα ξανά, αφού με τα SBS το είχα ξεχάσει.
    Για μερικά χιλιόμετρα, το μηχανάκι γονάτιζε στα απλά φρεναρίσματα κ χρειάστηκε να συνηθίσω να πατάω ελαφρά την μανέτα.
    Συμπέρασμα δικό μου;
    Τα original τακάκια Honda κοστίζουν πολύ, αλλά προσφέρουν το καλύτερο φρενάρισμα.
    αν θελεις φιλε απαντας ,η διαφορα σε χρηματα ποσο ηταν μεταξύ sbs και honda ?

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antoncbf Προβολή μηνύματος
    αν θελεις φιλε απαντας ,η διαφορα σε χρηματα ποσο ηταν μεταξύ sbs και honda ?
    Λοιπόν, τα SBS με περαστικά στοίχισαν 75€.
    Τα εμπρός τακάκια Honda με Ferodo πίσω, με περαστικά συν αλλαγή υγρών φρένων στοίχισαν 125€.
    Αν ήθελα γνήσιο τακάκι κ πίσω, θα πλήρωνα άλλα 20€.
    Μιλάμε όμως για Τσαλίκη, που έχει αυξημένες τιμές.
    Με βολεύει όμως, γιατί βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, τα SBS με περαστικά στοίχισαν 75€.
    Τα εμπρός τακάκια Honda με Ferodo πίσω, με περαστικά συν αλλαγή υγρών φρένων στοίχισαν 125€.
    Αν ήθελα γνήσιο τακάκι κ πίσω, θα πλήρωνα άλλα 20€.
    Μιλάμε όμως για Τσαλίκη, που έχει αυξημένες τιμές.
    Με βολεύει όμως, γιατί βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου.
    ευχαριστω που απαντησες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. honda cb400 vs suzuki bandit 400!!!
    από mars696 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2009, 10:53
  2. HONDA CBR600f vs NINJA ZX6R
    από ANTUANE στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2008, 08:47
  3. Honda FMX vs Suzuki DRZ
    από GsM στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2008, 15:49
  4. honda cbf vs yamaha ybr 250 ....
    από stef.corfu στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2007, 23:49
  5. suzuki TL vs Honda VTR vs Thunderace
    από fire στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 15:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF