Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Μου καιει συνεχως την κεντρικη ασφαλεια

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852

    Μου καιει συνεχως την κεντρικη ασφαλεια

    Αδέρφια ζητω τη βοήθεια σας.

    Μηχανακι: εντουρο KLX450r kawasaki 2008 (το γνωστό που κατα καιρούς δημοσιεύω τις περιπέτειες μου, αν παρακολουθείτε το τοπικ με τις εντουρο φωτο)

    στην τελευταία εντουροβολτα μετα απο κάποιους γυρους σε πιστακι (αλματάκια, τέρμα γκαζι στις ευθείες) σταματάω για ξεκούραση, παω μετα απο 5 λεπτα να ξαναβαλω μπροστα, παπαλα ουτε ενδειξεις στο κοντερακι ουτε μιζα ουτε φωτα πλην μικρης σκαλας.

    σηκωνω σελα, καμμενη η 20αμπερ (κιτρινη) ασφαλεια πισω απο την μπαταρια μεσα σε καβουκι ασφαλειοθηκη...

    βαζω μια spare (20αρα εννοειται) που ειχα μαζι μου, λειτουργουν ολα τελεια, εχω ενδειξεις εχω φωτα εχω μιζα τα παντα ολα...κλεινω σελα γκαζωνω στασιμος κουναω τιμονι δεξια αριστερα ολα καλα...ξεκιναω κανω ενα γύρο μεσα στο πιστακι γυρνάω σβήνω παλι τα ιδια...καμμένη η 20αρα..

    να προσθέσω οτι στο μηχανάκι απο ηλεκτρολογικά δεν εχει πειραχτεί τιποτα...το μονο που εχω προσθέσει ειναι ενα βεντιλατερ το οποιο αναβω κατα βουληση οποτε θέλω εγω με μπουτον στο τιμόνι..παίρνει ρεύμα από τα φώτα.

    εχω φαει ολη τη βδομάδα να το ψαχνω τα βραδια στο γκαραζ μου...εχω γδυσει ολο το μηχανακι απο πλαστικά εχω ακολουθησει τη διαδρομη των καλωδιων μηπως παιζει καποιο κοψιμο λιωσιμο και ακουμπαει καπου κατι , δεν εχω βρει τιποτα...ολα ειναι μεσα στο μακαρόνι τους και τυλίγμενα μια χαρα...σηκωσα τεποζιτο κοιταξα απο κατω επαφες και καλωδια ολα κομπλε, εβγαλα το μπροστινο φαναρι και κοιταξα τη μακαρανοδα καλωδιων απο πισω δεν φαινεται να υπαρχει κατι γυμνο ή κατι οφθαλμοφανές περίεργο και στο λαιμο εκει που ταλαιπωρούνται τα καλωδια απο το στριψιμο όλα καλα...

    Πριν την εικοσαρα υπάρχουν αλλες δυο ασφάλειες οι οποίε είναι κυριλέ, δεν ειναι καμμενες...μια μπροστα πισω απο τα φωτα και μια ακομα κατω απο τη σελα που ειναι προφανως του πρόσθετου βεντιλατερ (την καλωδίωση αυτη μου την είχε περάσει ηλεκτρολόγος πριν χρονια)..

    είμαι να σκάσω οτι και να δοκιμάσω δεν το βρισκω...βαζω ασφαλεια καινουργια (εχω καψει καμια δεκαρια μεχρι τωρα) το μηχανακι πανω σε σταντ το βαζω μπροστα, ολα τέλεια, γκαζώνω βαζω ολες τις ταχύτητες με στασιμο παντα το μηχανακι, δεν την καίει, με το που κανω ενα γυρο στο τετράγωνο και σκάσω μια δυο ξερογκαζιες παφ την καίει..

    να σημειωσω με μανιβέλα παίρνει κανονικότητα με την πρώτη και λειτουργεί τέλεια χωρίς πρόβλημα απλα δεν εχω φωτα πλην μικρης σκαλας και δεν δουλευει και το βεντιλατερ μεχρι να αλλαχθεί η ασφάλεια.

    προτου παω ηλεκτρολογο μηπως ξέρει κάποιος γνώστης αν είναι συμπτώματα ανορθωτή τα παραπανω;

    δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο και φυσικα τα ηλεκτρικά είναι ο εφιάλτης μου καθοτι επιεικώς άσχετος...

    ευχαριστώ όποιον καταθεσει την γνώση του.

    υγ:η μπαταρια ειναι τζελ αλλαγμενη τα Χριστουγεννα και φορτιζεται με φορτιστη συχνα οταν το μηχανακι καθεται.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Την καεί όταν το μηχανάκι σβήνει ή καίγεται κατά τη διάρκεια της βόλτας?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Στην αρχή νόμιζα όταν το σβήνω, αλλά τελικά μετά από αρκετές δοκιμές παρατήρησα ότι το κάνει και εντός της βόλτας με αναμμένη ακόμα τη μηχανή.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν ξέρω την μηχανή σου, είναι με μπαταρία; Αν ναι, μπας και υπερφορτίζει το σύστημα γεννήτρια-ανόρθωση; Μέτρα τάση στους πόλους της μπαταρίας μην έχει τάσεις τύπου 16, 18, 20 volt κ.ο.κ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Ναι με μπαταρία είναι, την οποία μπαταρία την έβαλα τα Χριστούγεννα, είναι δλδ καινούργια..

    Τάση να μετρήσω δεν έχω το απαραίτητο εργαλείο αλλά κάτι θα ψάξω μέσα στη βδομάδα από φίλο.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Οι ασφάλειες καίγονται,
    1-Όταν το κύκλωμα το οποίο τροφοδοτούν τραβάει περισσότερο ρεύμα π.χ. μια λάμπα που ψιλοβρακυκυκλώνει ή ένα καλώδιο που έχει φαγωθεί η μόνωσή του και πότε-πότε ακουμπάει κάπου που δεν πρέπει,
    2-Υπάρχει υπέρταση στο κύκλωμα.

    Οπότε, ψάξου αναλόγως. Εγώ θα αποσύνδεα ότι παίρνει ρεύμα από αυτήν την ασφάλεια, και θα δοκίμαζα. Αν πάλι έκαιγε ασφάλεια, κάπου έχει γδαρθεί η καλωδίωση. Αν οχι, τότε βάζεις ένα-ένα τα πράγματα, και δοκιμάζεις μέχρι να βρεις ποιό κάνει το κάψιμο, π.χ. αν δεις ότι η τα καψίματα αρχίσαν μόλις έβαλες ξέρω γω την δεξιά λάμπα, το βρήκες.

    Υπομονή και σύστημα, και βρίσκονται αυτά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Kickstart, λογικα ανορθωτής είναι και μην το δουλεύεις άλλο.
    Να πας στα μαγαζιά που βάζουν μπαταριες η σε ένα συνεργείο να μετρήσεις την τάση.
    Δεν νομίζω να σου πουν οχι.
    Τέλος πάντα κάπου υπάρχει ένα καλώδιο γείωσης, δεν το και αυτό, πιάνει στο πλαίσιο.
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 05/06/2021 στις 13:40.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  8. #8
    Το διακοπτακι που έχεις βάλει για το βεντιλατερ δοκι μασε να καταργήσεις. Τα japan δεν καίνε ασφάλειες χωρίς λόγο. Μιλάω εκ πειρας

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις θα συνεχίσω τις δοκιμές μπας και το βρω.
    Να ρωτήσω, αμα το δουλέψω μια βόλτα με μανιβέλα (κανονισμένο για αύριο) , όπου παίρνει κανονικότατα όπως είπα και με καμμένη ασφάλεια, υπάρχει περίπτωση να πάρω στο χέρι την καλωδίωση ή και καμιά φωτιά; σκέφτομαι να την πάω τη βόλτα και να αφαιρέσω την μπαταρία αφού έτσι κια αλλιώς δεν χρειάζεται κάπου με καμμένη ασφάλεια.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Aν είναι ανωρθωτης ,ρισκάρεις να κάψει ηλεκτρονική,καλύτερα μην το κινείς

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Επανέρχομαι στο θέμα, για μελλοντική χρήση σε όποιον χρειαστεί κι επειδή αρκετές φορές σε διάφορα τοπικ κάποιος ρωτάει κάτι, και δεν επανέρχεται ποτέ να μας πει αν βρήκε τη λύση και αυτό είναι κάτι σπαστικό για κάποιον που ψάχνει λύσεις σε παρόμοιο πρόβλημα.

    Αφού λοιπόν συνέχισα τα ψαξιματα βρήκα ότι η ασφάλεια άρχισε να καίγεται με μεγαλύτερη συχνότητα όταν αποσυνδεσα τα μπροστινά φώτα πορείας από το πριζακι τους. Δλδ άλλαζα ασφάλεια (με το μασκάκι μπροστά όλο ξεκουμπωτο) μιζαριζα έπαιρνε μπρος και σε δευτερόλεπτα έκαιγε ασφάλεια. Περιποιηθηκα με σπρεϊ επαφών λίγο το πρίζακι που ήταν σε κακή κατάσταση (το μηχανάκι είναι 13 ετων και δουλεύει μόνο χωμα) και γενικώς ότι πριζάκι έβλεπα κι αφού το κουμπωσα είδα ότι δεν ανάβει η λάμπα του φαναριού η οποία δεν είναι καμμένη. Ε κάπου εκεί το καβάλησα και πήγα ηλεκτρολόγο μπας και είναι κάτι που μόνο αυτός μπορεί να βρει.. Μετρήσαμε μπαταρία όλα καλά, ανορθωτή τσεκ, πηνία δεν, καλωδίωση με το μάτι σχετικά καλή, βεντιλατερ όχι, μου τακτοποιήσε λίγο τα καλώδια πίσω από τη μάσκα έφτιαξε το πριζάκι των φώτων (κάτι δεν έκανε επαφή) η λάμπα πορείας αναψε κανονικα, το έκανα μια βόλτα στα γύρω τετράγωνα, δεν έκαψε ασφάλεια όλα κομπλέ.
    Κέρασα ένα καφέ το μάστορα που δεν ήθελε λεφτά γύρισα στο στάβλο μια απόσταση 25 χλμ και όλα λειτουργούν καλά...
    Τι να πω, αλά ου ακμπαρ που λένε και οι φίλοι μας οι Αραβες.. Μένω με την εντύπωση ότι έφταιγε το πριζάκι των φώτων μπροστά..

    Θα δούμε στην επόμενη εντουρο βόλτα..

    Το μηχανάκι να ξέρετε απ ότι μου είπε κι ο μάστορας μοιάζουν τα ηλεκτρικά του με το crf450 της χοντα το καρμπυτερατο.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 18/06/2021 στις 13:57.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι στο θέμα, για μελλοντική χρήση σε όποιον χρειαστεί κι επειδή αρκετές φορές σε διάφορα τοπικ κάποιος ρωτάει κάτι, και δεν επανέρχεται ποτέ να μας πει αν βρήκε τη λύση και αυτό είναι κάτι σπαστικό για κάποιον που ψάχνει λύσεις σε παρόμοιο πρόβλημα.

    Αφού λοιπόν συνέχισα τα ψαξιματα βρήκα ότι η ασφάλεια άρχισε να καίγεται με μεγαλύτερη συχνότητα όταν αποσυνδεσα τα μπροστινά φώτα πορείας από το πριζακι τους. Δλδ άλλαζα ασφάλεια (με το μασκάκι μπροστά όλο ξεκουμπωτο) μιζαριζα έπαιρνε μπρος και σε δευτερόλεπτα έκαιγε ασφάλεια. Περιποιηθηκα με σπρεϊ επαφών λίγο το πρίζακι που ήταν σε κακή κατάσταση (το μηχανάκι είναι 13 ετων και δουλεύει μόνο χωμα) και γενικώς ότι πριζάκι έβλεπα κι αφού το κουμπωσα είδα ότι δεν ανάβει η λάμπα του φαναριού η οποία δεν είναι καμμένη. Ε κάπου εκεί το καβάλησα και πήγα ηλεκτρολόγο μπας και είναι κάτι που μόνο αυτός μπορεί να βρει.. Μετρήσαμε μπαταρία όλα καλά, ανορθωτή τσεκ, πηνία δεν, καλωδίωση με το μάτι σχετικά καλή, βεντιλατερ όχι, μου τακτοποιήσε λίγο τα καλώδια πίσω από τη μάσκα έφτιαξε το πριζάκι των φώτων (κάτι δεν έκανε επαφή) η λάμπα πορείας αναψε κανονικα, το έκανα μια βόλτα στα γύρω τετράγωνα, δεν έκαψε ασφάλεια όλα κομπλέ.
    Κέρασα ένα καφέ το μάστορα που δεν ήθελε λεφτά γύρισα στο στάβλο μια απόσταση 25 χλμ και όλα λειτουργούν καλά...
    Τι να πω, αλά ου ακμπαρ που λένε και οι φίλοι μας οι Αραβες.. Μένω με την εντύπωση ότι έφταιγε το πριζάκι των φώτων μπροστά..

    Θα δούμε στην επόμενη εντουρο βόλτα..

    Το μηχανάκι να ξέρετε απ ότι μου είπε κι ο μάστορας μοιάζουν τα ηλεκτρικά του με το crf450 της χοντα το καρμπυτερατο.
    Ηλεκτρολόγος και να μη θέλει λεφτά!!!!!Μπραβο τού.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Ξαναματαεπανέρχομαι!

    Λοιπόν στις τελευταίες δυο βόλτες το τελευταίο εικοσαήμερο που αρχίσαμε τα ξεπορτίσματα, το μηχανάκι μου έκαψε πάλι την ασφάλεια.

    Πελαγωμένος και με μαύρες σκέψεις (να ξηλώσω όλη την καλωδίωση και να πάω να περάσω καινούργια σε ηλεκτρολόγο) αποφάσισα πριν το καμπουμ να το γδύσω ολο απο πλαστικά και να ψαξω τα καλωδια κοντα-κοντά για μια τελευταία φορά...αυτή τη φορα δεν θα άφηνα τίποτα που να μην το ξετυλίξω για να δω τι υπάρχει μεσα απο ταινίες και διάφορα μακαρόνια...επανέλαβα τη διαδικασία (λιγο-λιγο εδω και μέρες όποτε είχα χρόνο) και δεν έβρισκα τίποτα μέχρι που έφτασα στην ουρά.

    στο μυαλό μου είχα επίσης την προηγούμενη επίσκεψη που ειχα κανει στον ηλεκτρολόγο οπου κι εκεί είχαμε κουνησει-ψαξει καλωδια δεν βρηκαμε κατι αλλα το κάψιμο ασφάλειας ειχε σταματησει προσωρινά...

    ένα καλώδιο ειχα πειράξει απο τοτε (το έδεσα με δεματικά γιατί ψιλοκρεμόταν) κι αυτο ηταν ενα καλωδιακι που δίνει ρευμα σε ενα λεντακι φανάρι που εχει απο μαμα το μηχανακι στην ουρά, αυτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211009_135548.jpg 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	87,6 KB 
ID:	431207
    δεν ειναι στοπ, είναι συνέχεια αναμμένο όταν λειτουργεί το μοτέρ ώστε να φαίνεσαι μέσα σε σκόνη ή νυχτερινές βόλτες.
    ξεκούμπωσα τα καλώδια του που του δίνει ρεύμα από κάτω απο το πλαστικό της ουράς
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211009_135602.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	89,3 KB 
ID:	431208
    και ξαφνικά...μπούμ
    το βρήκα το γ@μίδι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211009_133551.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	40,5 KB 
ID:	431209
    είχε κοπεί εκεί που βλέπετε και τα δυο καλωδιακι ακουμπούσαν το ενα το άλλο και κατα τα κοπανηματα ακουμπούσαν αυτό το μεταλλικο πεταλο (που ειναι για να σηκωνεις η να τραβάς τη μηχανή όταν ειναι πεσμένη) που βιδώνει στο υποπλαίσιο το οποίο με τη σειρά του ως γνωστόν βιδώνει στο σκελετό.

    το τύλιξα με μονωτική με προσοχή τα έβαλα πάλι ολα στη θεση τους άλλαξα ασφάλεια κούμπωσα σέλα, βγήκα μια γύρα ασφαλτινη, έσβησα και ξανάβαλα μπροστά είκοσι φορες για να σιγουρευτώ κι όλα καλά. Η ασφάλεια δεν καιγεται πλεον, ομολογώ οτι ειναι ενα πρόβλημα απο τα πιο σπασ@ρχίδικα που μου χει τύχει γιατι οπως ειχα πει στην αρχή του προβλήματος απο ηλεκτρολογικά καμια σχέση δεν έχω.

    αποδείχθηκε επίσης ότι μόνοι μας με υπομονή κατι τέτοια ψιλολόγια μπορούμε καλύτερα να τα βρούμε απο χίλιους "ειδικούς".
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 09/10/2021 στις 16:22.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Μπράβο!

    Οι επαγγελματίες έχουν εμπειρία και διαγνωστικά εργαλεία για τον εντοπισμό του προβλήματος. Αν όμως είναι περιστασιακό (βραχυκυκλώνει σε έντονα κοπανήματα), δύσκολα θα αφιερώσουν το χρόνο που ασχολήθηκες, διότι ξέρουν ότι δεν μπορεί να πληρωθεί αντίστοιχα. Θα φανεί και στον πελάτη εξωφρενικό το κόστος, ενώ και ο επαγγελματίας θα έχει χάσει όλη τη μέρα του.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Ξαναματαεπανέρχομαι!

    Λοιπόν στις τελευταίες δυο βόλτες το τελευταίο εικοσαήμερο που αρχίσαμε τα ξεπορτίσματα, το μηχανάκι μου έκαψε πάλι την ασφάλεια.

    Πελαγωμένος και με μαύρες σκέψεις (να ξηλώσω όλη την καλωδίωση και να πάω να περάσω καινούργια σε ηλεκτρολόγο) αποφάσισα πριν το καμπουμ να το γδύσω ολο απο πλαστικά και να ψαξω τα καλωδια κοντα-κοντά για μια τελευταία φορά...αυτή τη φορα δεν θα άφηνα τίποτα που να μην το ξετυλίξω για να δω τι υπάρχει μεσα απο ταινίες και διάφορα μακαρόνια...επανέλαβα τη διαδικασία (λιγο-λιγο εδω και μέρες όποτε είχα χρόνο) και δεν έβρισκα τίποτα μέχρι που έφτασα στην ουρά.

    στο μυαλό μου είχα επίσης την προηγούμενη επίσκεψη που ειχα κανει στον ηλεκτρολόγο οπου κι εκεί είχαμε κουνησει-ψαξει καλωδια δεν βρηκαμε κατι αλλα το κάψιμο ασφάλειας ειχε σταματησει προσωρινά...

    ένα καλώδιο ειχα πειράξει απο τοτε (το έδεσα με δεματικά γιατί ψιλοκρεμόταν) κι αυτο ηταν ενα καλωδιακι που δίνει ρευμα σε ενα λεντακι φανάρι που εχει απο μαμα το μηχανακι στην ουρά, αυτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211009_135548.jpg 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	87,6 KB 
ID:	431207
    δεν ειναι στοπ, είναι συνέχεια αναμμένο όταν λειτουργεί το μοτέρ ώστε να φαίνεσαι μέσα σε σκόνη ή νυχτερινές βόλτες.
    ξεκούμπωσα τα καλώδια του που του δίνει ρεύμα από κάτω απο το πλαστικό της ουράς
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211009_135602.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	89,3 KB 
ID:	431208
    και ξαφνικά...μπούμ
    το βρήκα το γ@μίδι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211009_133551.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	40,5 KB 
ID:	431209
    είχε κοπεί εκεί που βλέπετε και τα δυο καλωδιακι ακουμπούσαν το ενα το άλλο και κατα τα κοπανηματα ακουμπούσαν αυτό το μεταλλικο πεταλο (που ειναι για να σηκωνεις η να τραβάς τη μηχανή όταν ειναι πεσμένη) που βιδώνει στο υποπλαίσιο το οποίο με τη σειρά του ως γνωστόν βιδώνει στο σκελετό.

    το τύλιξα με μονωτική με προσοχή τα έβαλα πάλι ολα στη θεση τους άλλαξα ασφάλεια κούμπωσα σέλα, βγήκα μια γύρα ασφαλτινη, έσβησα και ξανάβαλα μπροστά είκοσι φορες για να σιγουρευτώ κι όλα καλά. Η ασφάλεια δεν καιγεται πλεον, ομολογώ οτι ειναι ενα πρόβλημα απο τα πιο σπασ@ρχίδικα που μου χει τύχει γιατι οπως ειχα πει στην αρχή του προβλήματος απο ηλεκτρολογικά καμια σχέση δεν έχω.

    αποδείχθηκε επίσης ότι μόνοι μας με υπομονή κατι τέτοια ψιλολόγια μπορούμε καλύτερα να τα βρούμε απο χίλιους "ειδικούς".
    Ωραίο πράγμα να κάνεις τη δουλειά μόνο σου και να δικαιωνεσαι ε???Μπράβο σου!
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2013, 14:33
  2. Σποτ για την οδική ασφάλεια
    από MikeG στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2008, 20:06
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 18:27
  4. γιατι μου καιει τις μπαταριες?
    από fantacid στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 18:21
  5. μου καίει καθε μερα την 15αρα ΑΣΦΑΛΕΙΑ
    από lc8ergr1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2006, 11:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF