Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 73

Θέμα: Honda crf 300l...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στα χέρια μου.

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Καλορίζικο καλοτάξιδο και αγρατζούνιστο να είναι.Εξαιρετική επιλογή!Πολλές φορές έχω κρατηθεί για να μην το πάρω λόγω έλλειψης χρόνου.Θα έρθει και αυτή η ώρα όμως.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Καλορίζικό να το πάς στο χώμα να δείξει τις αρετές τους.
    Τα άλογα και η δύναμη είναι μια χαρά για το χώμα.
    Αυτοί που μπορούν να πάνε γρήγορα με μηχανάκια των 50 ίππων στο χώμα είναι λίγοι. Γι' αυτο οι υπόλοιποι οδηγούμε 250 κυβικά!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δε μπορείς να μαζέψεις γρήγορα χιλιόμετρα σε αυτές τις μηχανές, ούτε άνεση μπορείς να έχεις και το δικάβαλο είναι πρόβλημα.
    Αν ταξιδεύεις; Φυσικά και ταξιδεύεις με εντελώς διαφορετικό τρόπο όμως. Θες μια στάση ανά 100 χλμ για να φτάσεις ατσαλάκωτος. Ο επαρχιακός είναι το ψωμοτύρι τους και όσα λεφτά γλιτώνεις από τα διόδια τα κάνεις ταβερνάκια στην πανέμορφη Ελληνική επαρχία.
    Ο χρόνος μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, μιλάμε για ταξίδια που απολαμβάνεις τη διαδρομή, δεν διεκπεραιώνεις χιλιόμετρα. Κατεβαίνεις φωτογραφίζεις, πίνεις ένα καφέ, τρως σε ένα ταβερνάκι...
    Αν σου αρέσει αυτός ο τρόπος ταξιδιού, αν θέλεις να γνωρίσεις αυτόν τον τρόπο ταξιδιού... θα βρεις έναν πιστό σύντροφο.
    Φίλε STF τα είπες όλα.
    Κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ.
    Απλά στην άκρη του μυαλού μου έχω και τα χόμπι μου: κυνήγι- ψάρεμα.
    Το τι χιλιόμετρα έχω κάνει με τα πόδια φορτωμένος με τα καλάμια στην πλάτη για το "καλό" μέρος για ψάρεμα ή τα χιλιόμετρα στο βουνό για το καλό καρτέρι. Πάντα το πρόβλημα ήταν ότι το αμάξι ή τα μηχανάκια που είχα κατά καιρούς δεν μπορούσαν να φτάσουν εκεί που ήθελα να πάω. Προτίμησα να αγοράσω το crf από το να παρω αυτοκίνητο 4×4.
    Όσο και να ήθελαν οι δικοί μου άνθρωποι το αντίθετο.
    Απλά όσες φορές και να ανέβηκα στο παλιό crf 250 l η θέση τον μαρσπιε που είχαν δεν με βόλευε καθόλου. Αλλιώς θα το ειχα αγοράσει εδώ και χρόνια. Δεν ήθελα να πάρω μεταχειρισμένη, παλιά μοτοσικλέτα.
    Ευτυχώς για μένα η Honda στο crf 300 l τα πήγε αρκετά πισω και πιο κάτω τα μαρσπιε και τώρα βολεύομαι μια χαρά.

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δε μπορείς να μαζέψεις γρήγορα χιλιόμετρα σε αυτές τις μηχανές, ούτε άνεση μπορείς να έχεις και το δικάβαλο είναι πρόβλημα.
    Αν ταξιδεύεις; Φυσικά και ταξιδεύεις με εντελώς διαφορετικό τρόπο όμως. Θες μια στάση ανά 100 χλμ για να φτάσεις ατσαλάκωτος. Ο επαρχιακός είναι το ψωμοτύρι τους και όσα λεφτά γλιτώνεις από τα διόδια τα κάνεις ταβερνάκια στην πανέμορφη Ελληνική επαρχία.
    Ο χρόνος μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, μιλάμε για ταξίδια που απολαμβάνεις τη διαδρομή, δεν διεκπεραιώνεις χιλιόμετρα. Κατεβαίνεις φωτογραφίζεις, πίνεις ένα καφέ, τρως σε ένα ταβερνάκι...
    Αν σου αρέσει αυτός ο τρόπος ταξιδιού, αν θέλεις να γνωρίσεις αυτόν τον τρόπο ταξιδιού... θα βρεις έναν πιστό σύντροφο.
    Μου αρέσει πολύ και τον ξέρω αυτό τον τρόπο ταξιδιού, όμως στην παρούσα φάση της ζωής μου δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω το χρόνο σε δεύτερη μοίρα. Οι περισσότερες βόλτες μου αυτή την περίοδο είναι κάτι μισά Σάββατα, στα οποία χρειάζεται να διεκπεραιώσω γρήγορα τα 300-400-500-600 χλμ του πήγαινε έλα, ώστε να απολαύσω στο μέγιστο το μέρος που θα μου δώσει τη δόση οξυγόνου/εικόνων που χρειάζομαι για να γυρίσω πίσω καινούριος. Και για να μην κάνουμε κατάχρηση στο θέμα του φίλου, βάλε καμία φώτο να κε ταβλώσουμε sebastian! Μαύρο το πήρες ή κόκκινο;

  5. #35
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    καλορίζικος και καλοτάξιδος χτύπησες μαζί και on off κρανάκι ?
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Μου αρέσει πολύ και τον ξέρω αυτό τον τρόπο ταξιδιού, όμως στην παρούσα φάση της ζωής μου δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω το χρόνο σε δεύτερη μοίρα. Οι περισσότερες βόλτες μου αυτή την περίοδο είναι κάτι μισά Σάββατα, στα οποία χρειάζεται να διεκπεραιώσω γρήγορα τα 300-400-500-600 χλμ του πήγαινε έλα, ώστε να απολαύσω στο μέγιστο το μέρος που θα μου δώσει τη δόση οξυγόνου/εικόνων που χρειάζομαι για να γυρίσω πίσω καινούριος. Και για να μην κάνουμε κατάχρηση στο θέμα του φίλου, βάλε καμία φώτο να κε ταβλώσουμε sebastian! Μαύρο το πήρες ή κόκκινο;
    Όπως έγραψα στην αρχή του θέματος φίλε mike 4 δεν θα βάλω φωτογραφίες. Προσπάθησα παλιά δυο-τρεις φορές από το κινητό και κάτι έκανα λάθος και δεν μου τις εμφάνιζε. Το Σάββατο θα έρθει ο ανιψιός μου να μου δείξε τον τρόπο.
    Το Honda crf 300l βγαίνει μόνο σε κόκκινο χρώμα.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    καλορίζικος και καλοτάξιδος χτύπησες μαζί και on off κρανάκι ?
    Να σου πω την αλήθεια το σκεφτόμουν.
    Απλά προτεραιότητα έχουν το προστατευτικό κινητήρα της Honda ( περίπου 150€) και μια σχάρα.
    Έτσι ώστε όταν τελειώσω το στρωσιμο να μπορώ να παω κατευθείαν βουνό.

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι, έχω κρατηθεί ήδη 1 φορά και δεν το χτύπησα, το Rally, τώρα με το 300αρι λιγοστεύουν και οι δικαιολογίες..
    Πιστεύω είναι συνειδητή επιλογή οπότε θα το χαρείς και με το παραπάνω!

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Έφτασα τα 250 χιλιόμετρα.
    Με την δουλειά και τον κακό καιρό δεν είχα την ευκαιρία να κάνω περισσότερα.
    Αφου ρυθμισα την ώρα και την φωτεινότητα του καντράν ευκολα , έκανα μια βόλτα των 80 χιλιομέτρων. Φυσικά με δυο στάσεις, γιατί η σέλα του crf είναι αρκετά σκληρή.
    Στα 200 χιλιόμετρα έβαλα βενζίνη για να δώ αν ο μετρητής στην οθόνη που μου έγραφε 2.9 λίτρα/100 χιλιόμετρα είναι σωστός. Τελικά μετράει με μεγάλη ακρίβεια την κατανάλωση.
    Το στρωσιμο γίνεται με max στροφές της 5.500 και ταχύτητα μέχρι 80-85.
    Αν συνηθίσεις την ψηλή και σκληρή σέλα ( με την πρωτη ευκαιρία θα την κάνω πιο μαλακή) ο συμπλέκτης και οι ταχύτητες "βουτυρο" κάνουν την βόλτα ξεκούραστη.
    Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι δυο φορές μου έσβησε ο κινητήρας εν κινήσει. Σε ξερογκαζια για αλλαγή από 4τη σε 3τη και πάλι σε ξερογκαζια από 3τη σε δευτερα. Δεν ξέρω τι έφταιγε.

  10. #40
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Μηπως την ξερογκαζια την κανεις οταν εχουν πεσει οι στροφες στο ρελαντι
    Αυτο ειναι ενα σύμπτωμα των μονοκυλινδρων, αλλα δε το περιμένεις απο χοντα λειτουργία μοτερ που δεν εχει και υψηλή συμπίεση.
    Μαθε αν ειναι υπαρκτό και στο 250cc. Χαμηλο ρελαντι,επαναπρογραμματισμος ecu,προβληματικό μπουζι καποιο απο τα υποψήφια

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Κοίτα δυο φορές το έκανε και οι στροφές δεν ήταν στο ρελαντί. Αν το ξανακάνει θα το παω στην αντιπροσωπεία να το κοιτάξουν γιατί είναι επικίνδυνο. Φαντάσου να θέλω να κάνω μια προσπέραση και να μου σβήσει...
    Σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια και την βενζίνη γιατί πριν 20 χιλιόμετρα είχα γεμίσει το ρεζερβουάρ.
    Τι να πω, μακάρι να μην το ξανακάνει.
    Και να πεις ότι το είχα αφήσει χωρίς σταγόνα βενζίνη.1,8 λίτρα είχε μέσα όταν το γέμισα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Κλασσικό πρόβλημα στο SH300 του <2011
    Όταν έκανε έπεφταν οι στροφές και ο συμπλέκτης έκοβε την κίνηση απο τη ρόδα έσβηνε. Ή και στο ρελαντί με μικρές ξερογκαζιές πάλι το ίδιο.


    Στο δικό μου το είχε κάνει 2 φορές στα 65.000χλμ και έφταιγε η χάλια βενζίνη.
    Νομίζω στα παλιά δεν το έφτιαξαν ποτέ με πολύ ταλαιπωρία στους ιδιοκτήτες.
    Έφταναν στο σημείο να βγάζουν το διακόπτη με τη μίζα-φρένο για να μπορούν να το βάζουν μπροστά εν κινήσει!!!

    Αρχικά γέμισε απο κάποιο σίγουρο βενζινάδικο και μήν αγχώνεσαι.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικό να το πάς στο χώμα να δείξει τις αρετές τους.
    Τα άλογα και η δύναμη είναι μια χαρά για το χώμα.
    Αυτοί που μπορούν να πάνε γρήγορα με μηχανάκια των 50 ίππων στο χώμα είναι λίγοι. Γι' αυτο οι υπόλοιποι οδηγούμε 250 κυβικά!
    Οι υπολοιποι μαλλον δεν έχετε οδηγήσει χωμάτινα με 50 άλογα.


    Σοβαρά τώρα είναι εξαιρετική επιλογή το 300ρι. Πέρα από κούκλα είναι πολύ καλό για πολλές χρήσεις όπως τα XRάκια τον παλιό καλό καιρό.

    Και χαίρομαι που επιτέλους οι εταιρείες άρχισαν να βγάζουν ξανά ον ΟΦ.

  14. #44
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Και χαίρομαι που επιτέλους οι εταιρείες άρχισαν να βγάζουν ξανά ον ΟΦ.
    Αρκεί να είναι on/off με την έννοια του on road / off road, όχι on/off στον κινητήρα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Καλες βόλτες στα βουνά στα λαγκάδια και στις παραλίες.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ασφάλεια (με δίπλωμα... που δεν το έχω στα χέρια μου)
    από Deorum στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2014, 00:35
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 14:37
  3. ειναι στα χερια μου!
    από theodosisv στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2008, 14:55
  4. το καινουργιο μου κρανακι μολις το πηρα στα χερια μου!
    από GTZ750 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2007, 05:44
  5. Το μικρό Κ6 επιτέλους στα χέρια μου!!!!
    από mirrorofsorrow στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF