Σελίδα 8 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 204

Θέμα: honda super cub 90

  1. #106
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    σε μεταγενεστερα μοντελα ειναι οι παρακατω κεφαλες.το θεμα ειναι αυτη που φοραει το δικο μου ειναι για 90αρι;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	head-compcylinde_big12200GB5931-03_5b11.jpg 
Προβολές:	306 
Μέγεθος:	68,6 KB 
ID:	434930

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	head-compcylinde_big12200GT0751-06_0239.jpg 
Προβολές:	301 
Μέγεθος:	58,5 KB 
ID:	434931

  2. #107
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    δεν μπορω να βγαλω ακρη με το παπι.
    ειχα αναφερει σε παλιοτερο Post οτι ειχα ενα θεμα με το καρμπυρατερ και οτι μπερδευε χαμηλα.ξανακαθαριστηκε και μπηκε παλι πανω αλλα εξακολουθει να μπερδευει στις χαμηλες.βελονα ειναι στη σωστη θεση και τα ζιγκλερ ειναι αυτα που πρεπει.εχει γινει και δοκιμη με αλλα ζιγκλερ αλλα τιποτα.δεν φτανει το προβλημα με το μπερδεμα που κανει αλλα καιει περισσοτερο απο διχρονο.εχει καψει ενα 10αρικο βενζινη και δεν εχει κανει πανω απο 70-80 χιλιομετρα και αυτα σε φαση στρωσιματος.θα βαλω καρμπυρατερ απο astrea πανω να κανω δοκιμη να δω αν δουλευει σωστα και αν στρωσει η καταναλωση.δεν ξερω τι να κανω και με την κεφαλη.να την αλλαξω με αλλη που ειναι αποδεδειγμενα απο 90αρι η ακομα και απο astrea;με προβληματιζει πολυ η αποδοση του κινητηρα.ειχα πανω απο 20 χρονια να οδηγησω τετοιο παπι αλλα σιγουρα το θυμαμαι πιο αποδοτικο και σιγουρα κοντα στην αποκριση με το astrea και οχι με το 50αρι που φερνει τωρα.σκεφτομαι μηπως εχει σχεση που ειναι καινουργιο το πιστονι και ο κυλινδρος απο ρεκτιφιε και λεω μηπως στρωσει με τον καιρο αλλα μου φαινεται υπερβολικη η πτωση της αποδοσης
    Τελευταία τροποποίηση από astrea966; 29/03/2022 στις 10:11.

  3. #108
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αλλάζεις ζιγκλέρ ενώ το πρόβλημα είναι στα χαμηλά, ζιγκλέρ αλλάζει πράματα στις τέρμα στροφές, βελόνα στις μεσαίες. Εσύ που έχεις πρόβλημα στα χαμηλά θα έπρεπε να ψάχνεσαι για προζιγκλερ, βίδα αέρα, στάθμη μπολ καρμπυρατέρ η ότι άλλο ενεργεί στα χαμηλά.

  4. #109
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αλλάζεις ζιγκλέρ ενώ το πρόβλημα είναι στα χαμηλά, ζιγκλέρ αλλάζει πράματα στις τέρμα στροφές, βελόνα στις μεσαίες. Εσύ που έχεις πρόβλημα στα χαμηλά θα έπρεπε να ψάχνεσαι για προζιγκλερ, βίδα αέρα, στάθμη μπολ καρμπυρατέρ η ότι άλλο ενεργεί στα χαμηλά.
    ισως να μην εγινα κατανοητος γραφωντας το ετσι.οταν λεω ζιγκλερ εννοω και το προζιγκλερ γι`αυτο εβαλα πληθυντικο.
    δικαιολογει αυτο την μεγαλη καταναλωση;χθες του εκανα μια βολτα καμια 10αρια χιλιομετρα και επεσε 1/4 η σταθμη της βενζινης.
    διαρροη δεν υπαρχει ουτε σταμπες πουθενα εκτος αν την πεταει την βενζινη στο δρομο καθως κινειται

  5. #110
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Εάν είχε πολύ πλούσιο μίγμα,μαύρο μπουζί,μπάσο ήχο,υψηλή στάθμη στο μπολ οκ, η θα μπορούσε να πετάει ακαυστο από εξάτμιση,. Εσωτερική υπερχείλιση/διαρροή.

    Με το 1/4 θα έπρεπε ο να κάνεις 50 χιλιόμετρα τουλάχιστον. Δλδ με ένα ντεπόζιτο πάνω από 200 χιλιόμετρα... Τώρα είσαι στα 40 χιλιόμετρα /ντεπόζιτο?
    Ακόμα η βίδα ρυθμισης του αέρα σε πόσες στροφές είναι?
    Το καρμπ θα πρέπει να έχει 2 βίδες ρύθμισης, η μια είναι για το ρελαντί και η άλλη αυτό που λέω κ ρυθμίζει καύσιμο,αέρα στα χαμηλά.

  6. #111
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Εάν είχε πολύ πλούσιο μίγμα,μαύρο μπουζί,μπάσο ήχο,υψηλή στάθμη στο μπολ οκ, η θα μπορούσε να πετάει ακαυστο από εξάτμιση,. Εσωτερική υπερχείλιση/διαρροή.

    Με το 1/4 θα έπρεπε ο να κάνεις 50 χιλιόμετρα τουλάχιστον. Δλδ με ένα ντεπόζιτο πάνω από 200 χιλιόμετρα... Τώρα είσαι στα 40 χιλιόμετρα /ντεπόζιτο?
    Ακόμα η βίδα ρυθμισης του αέρα σε πόσες στροφές είναι?
    Το καρμπ θα πρέπει να έχει 2 βίδες ρύθμισης, η μια είναι για το ρελαντί και η άλλη αυτό που λέω κ ρυθμίζει καύσιμο,αέρα στα χαμηλά.
    καπου στα 50-60 χλμ ανα γεμισμα παει.εκρηξεις η εξατμιση δεν κανει.
    οσον αφορα τις στροφες της βιδας αερα ειναι 4 απ`οτι ειδα.(πολλες δεν ειναι);
    θα το παω μια βολτα να ζεσταθει και θα παιξω λιγο παλι γιατι δεν το εχω ψαξει εγω καθολου.οτι εγινε στο συνεργειο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220329_145114.jpg 
Προβολές:	243 
Μέγεθος:	77,1 KB 
ID:	434945

  7. #112
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    τελικα οτι και αν εκανα συνεχιζει να μπερδευει.απο φιλτρο αερα φοραει εργοστασιακο και απο εξατμιση sebring με καινουργιο λαιμο χωρις παραμορφωσεις.
    ειπα να τ`αναφερω μηπως παιζουν καποιο ρολο.αυριο θα δοκιμασω με αλλο καρμπυρατερ και βλεπουμε

  8. #113
    Δοκίμασες χωρίς το φιλτροκούτι;Το καρμπ υποθέτω είναι το γνήσιο 16mm απο c90.Έχεις τα αρχικά ζιγκλέρ ή τα αντικατέστησες με ιμιτασιον κιτ επισκευής ή τα άλλαξες μεμονομένα.4 στροφές στη βίδα αέρα είναι πάρα πολλές.Σε εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι πάνω κάτω 1μιση με 2 στροφές.
    Τελευταία τροποποίηση από pkemmos; 31/03/2022 στις 12:53.

  9. #114
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    το καρμπυρατερ ειναι το εργοστασιακο.εγω δεν εχω αλλαξει κατι εκτος απο τη φαση των δικιμων που δοκιμαστηκαν διαφορα αλλα ξαναμπηκαν πανω τα δικα του.αν εχει αλλαχτει κατι στο παρελθον δεν το γνωριζω.εβγαλα το μπουζι και ηταν ολομαυρο.χθες δοκιμασα ενα αλλο απο astrea και δουλεψε κανονικα χαμηλα αλλα δεν σηκωνε στροφες με το φιλτρο πανω.επρεπε να το βγαλω κατι μη αποδεκτο.αφησα το παπι στο συνεργειο να δοκιμαστουν 3-4 καρμπυρατερ απο astrea που εχει και να παιξει λιγο και με τα ζιγκλερ να δουμε αν γινει κατι.στη χειροτερη δοκιμαζω και τη λυση των κινεζων στο τελος και βλεπουμε.

  10. #115
    Μέλος Το avatar του/της papg
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    70
    Προσπάθησε να καθαρίσεις το δικό του καρμπυρατέρ καμιά σχέση με το καρμπυρατέρ απο astrea. Επειδή έχω και τα δύο απο μαμά το glx παίρνει μπροστά και κρατά κατευθείαν ρελαντί ούτε πνιξίματα τίποτα και ακούει στο γκάζι .Το astrea εάν δεν τραβίξεις το τσοκ δεν κρατά με τίποτα ρελαντί και δεν πάει. Αυτά όταν είναι κρύα και αυτή η συμπεριφορά από καινούρια. Πήγαινε σε κάνα συνεργείο που έχει βούτα με υγρό για καθαρισμό.(πρίν μια εβδομάδα σε φίλου μοτό καθάρισα το καρμπυρατέρ και ενώ έβγαζε από όλες τις διόδους σπρέει και αέρα δεν δούλευε σωστά .Το διέλυσα και πήγε το σώμα μόνο σε συνεργείο με βούτα το έβαλε στο υγρό και δουλεύει σαν καινούριο.
    Τα μηχανάκια μου σε εργ/κή κατ/ση:
    HONDA C50 αγορά 1982,GLX 90 Honda Astrea Grand αγορά 1995 τώρα και την γρια Transalp 600/98

  11. #116
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από papg Προβολή μηνύματος
    Προσπάθησε να καθαρίσεις το δικό του καρμπυρατέρ καμιά σχέση με το καρμπυρατέρ απο astrea. Επειδή έχω και τα δύο απο μαμά το glx παίρνει μπροστά και κρατά κατευθείαν ρελαντί ούτε πνιξίματα τίποτα και ακούει στο γκάζι .Το astrea εάν δεν τραβίξεις το τσοκ δεν κρατά με τίποτα ρελαντί και δεν πάει. Αυτά όταν είναι κρύα και αυτή η συμπεριφορά από καινούρια. Πήγαινε σε κάνα συνεργείο που έχει βούτα με υγρό για καθαρισμό.(πρίν μια εβδομάδα σε φίλου μοτό καθάρισα το καρμπυρατέρ και ενώ έβγαζε από όλες τις διόδους σπρέει και αέρα δεν δούλευε σωστά .Το διέλυσα και πήγε το σώμα μόνο σε συνεργείο με βούτα το έβαλε στο υγρό και δουλεύει σαν καινούριο.
    οταν λες "βουτα με υγρο" εννοεις τη συσκευη υπερήχων; αν εννοεις αυτο εχει μπει δυο φορες μεσα και τη δευτερη σε μεγαλυτερη θερμοκρασια απο την πρωτη.

  12. #117
    Μέλος Το avatar του/της papg
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    70
    ο φίλος που τοπήγε μου είπε για ένα δοχείο που ειχε υγρό μέσα αλλα πολύ καυστικό δεν ρώτησα περισσότερα.Το καρμπιρατέρ GLX-C90
    τα ζιγκλέρ του είναι 40 το pilot 85 το main
    Τα μηχανάκια μου σε εργ/κή κατ/ση:
    HONDA C50 αγορά 1982,GLX 90 Honda Astrea Grand αγορά 1995 τώρα και την γρια Transalp 600/98

  13. #118
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    244
    Τα καρμπυρατέρ, αν χρονολογούνται από την εποχή των δεινοσαύρων, ξεχειλώνουν (αν είναι επαρκής ο όρος) και δεν δουλεύουν καλά με τίποτα, ότι και αν τους κάνεις.
    Αν δεν σε ενοχλεί το μαιμού, υπάρχουν αρκετά κινέζικα που θα δουλέψουν άψογα με μηδενικό κόστος.
    Αν πάλι θέλεις μαμά, θα πληρώσεις το αυθεντικό Keihin.
    So simple.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Υπάρχει και μτχ γνησιο με περίπου 100€ ή καινούργιο με κάνα 250αρι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #120
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και μτχ γνησιο με περίπου 100€ ή καινούργιο με κάνα 250αρι.
    Μτχ, Το πιθανότερο θα είναι στην ίδια κατάσταση με αυτό που έχει...
    Τώρα, γνήσιο 250 ευρώ για παπί 30ετιας, δεν θα έδινα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 8 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. honda GLX SUPER CUB 90 (σουζο-οικονομικο-που θα ταξιδεψει)
    από kostaskk στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 390
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2024, 14:53
  2. Honda Super Cub 50th anniversary
    από alexs8 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2020, 18:20
  3. Honda Super Cub 50
    από savasamd στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2013, 10:28
  4. honda glx cub 90
    από pliktras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 09:09
  5. Νεο Honda Super Cub 110
    από nickmonstro στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2009, 23:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF