Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 201

Θέμα: honda super cub 90

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221

    honda super cub 90

    καλημερα.εχω στην κατοχη μου ενα παπι honda super cub 90 με ημερομηνια πρωτης αδειας το 1992.το ειχε αγορασει τοτε ο παππους μου και οταν απεβιωσε το πηρε ο πατερας μου.ο οποιος το ειχε σε σχετικα καλη κατασταση.τωρα το πηρα εγω και θελω να του κανω ανακατασκευη ωστε να το δωσω στον μεγαλο γιο που ενηλικιωνεται.παραδοξως για την ηλικια του το μηχανακι ειναι σε αρκετα καλη κατασταση και χωρις ελειψεις χωρις αυτο να αποκλειει την αντικατασταση πολλων ανταλλακτικων.τα πλαστικα ειναι ολα γνησια με μονη παραφωνια τα πλαστικα του τιμονιου που αγκαλιαζουν το φαναρι τα οποια θελουν αντικατασταση.θα παει για βαφη εξολοκληρου .αυτο που θελω να μου πειτε ειναι που μπορω να στειλω το κοντερ ωστε να βαψει το πανελ με τους αριθμους γιατι εχει ξεθωριασει με τα χρονια.δεν θελω να το αλλαξω γιατι αφενός λειτουργει κανονικα και το γνησιο ειναι πανακριβο για αγορα.το τζαμι του θα αλλαχτει με γνησιο και το μονο που μενει ειναι να φτιαχτει το εσωτερικο πανελ.επισης αν καποιος ξερει που μπορω να βρω γνησια τα πλαστικα του τιμονιου στο γνωστο χρωμμα που κυκλοφορουσε κυριως αυτο το μπορντο/βυσσινι θα του ημουν υποχρεος.καθε βοηθεια δεκτη. βρισκομαι κρητη οποτε αν γνωριζετε κανενα στο νησι θα ηταν καλο χωρις να αποτελει εμποδιο οπουδηποτε στην ελλαδα αφου δεν εχω θεμα να το στειλω.
    ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Καλημέρα.

    Ο κωδικός χρώματος του παπιού είναι R-C4.

    Για το κοντέρ προτείνω αλλαγή με μεταχειρισμένο (απλά σε καλύτερη κατάσταση από το υπάρχον). Εδώ σε καινούριο https://www.cmsnl.com/honda-c90-cub-...p_37210gn8611/ (μόνο το κοντέρ)

    Για κάθε είδους ανταλλακτικό, προσωπικά, έχω εμπιστευθεί πολλές φορές τους Ολλανδούς https://www.cmsnl.com/honda-c90-cub-...53110gb0931zb/ χωρίς προβλήματα και καθυστερήσεις, απλά με τσιμπημένη τιμή.

    Αυτό το παπί έχει περάσει 4 γενιές, αξίζει μια προσοχή παραπάνω, μια φορά θα γίνουν τα έξοδα!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.

    Ο κωδικός χρώματος του παπιού είναι R-C4.

    Για το κοντέρ προτείνω αλλαγή με μεταχειρισμένο (απλά σε καλύτερη κατάσταση από το υπάρχον). Εδώ σε καινούριο https://www.cmsnl.com/honda-c90-cub-...p_37210gn8611/ (μόνο το κοντέρ)

    Για κάθε είδους ανταλλακτικό, προσωπικά, έχω εμπιστευθεί πολλές φορές τους Ολλανδούς https://www.cmsnl.com/honda-c90-cub-...53110gb0931zb/ χωρίς προβλήματα και καθυστερήσεις, απλά με τσιμπημένη τιμή.

    Αυτό το παπί έχει περάσει 4 γενιές, αξίζει μια προσοχή παραπάνω, μια φορά θα γίνουν τα έξοδα!
    τα εχω δει αυτα αλλα δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα γι`αυτο ρωταω.
    προσοχη εννοειται οτι θα δωθει και οτι αγοραζεται ειναι γνησιο.το θετικο ειναι οτι δεν εχει πολλες ελειψεις
    Τελευταία τροποποίηση από astrea966; 07/06/2021 στις 12:43.

  4. #4
    Βρήκα αυτό εδώ, αλλά... στην Ινδονησία!!! Και πολύ ακριβό!
    https://www.ebay.com.au/itm/18373265...=true#viTabs_0

    Έψαξα στο Megazip.net από όπου αγοράζω πράγματα για μένα, αλλά και εκεί δεν το έχουν. Ο κωδικός κατασκευαστή (αν θες να το ψάξεις στο google) είναι: 37210-GN8-611
    Μάλλον ο Panos76 πιο πάνω, έχει δίκιο που λέει για μεταχειρισμένο κοντέρ!

    Καλή τύχη με το project σου. Βάλε καμιά φωτογραφία να χαζεύουμε
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    θα δω τι θα κανω και τι θα βρω.οσον αφορα τις φωτογραφιες οταν το ξεκινησω κατι θα κανουμε.περιμενω να ξεκινησω δουλεια γιατι αλλιως δεν γινεται να βαω αρχη.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    https://stavroulakis-cars.car.gr/parts/view/1400132/ άνω καπάκι στην Κρήτη

    και γενικά νομίζω ότι θα σώσει την κατάσταση ο σύντεκνος https://stavroulakis-cars.car.gr/par...ified&uid=7047
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ore
    Εγγραφή
    09/12/2017
    Μηνύματα
    151
    Κοντερ και ειδικά σκετη η πλακα ειναι εκτος στοκ παντου, μονο τυχαία στο eBay ισως βρεθεί παλιο στοκ.Εχω εναν που ασχολείται αποκλειστικά με ανακατασκευες σε πλακες κοντερ, στον στελνω πμ οπως και μαγαζι με τις καλύτερες τιμές σε γνησια καινούργια πραγματα, απο εκει που αγορασα και εγω τα παντα για το δικο μου, και αυτον σε πμ.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Βρήκα αυτό εδώ, αλλά... στην Ινδονησία!!! Και πολύ ακριβό!
    https://www.ebay.com.au/itm/18373265...=true#viTabs_0

    Έψαξα στο Megazip.net από όπου αγοράζω πράγματα για μένα, αλλά και εκεί δεν το έχουν. Ο κωδικός κατασκευαστή (αν θες να το ψάξεις στο google) είναι: 37210-GN8-611
    Μάλλον ο Panos76 πιο πάνω, έχει δίκιο που λέει για μεταχειρισμένο κοντέρ!

    Καλή τύχη με το project σου. Βάλε καμιά φωτογραφία να χαζεύουμε
    92 αυστραλέζικα δολάρια δεν το λες και τόσο ακριβό (45 ευρώ περίπου) ξέρεις πόσο θα το έδινε ο Σαρακάκης ΑΝ το είχε;
    Τουλάχιστον ένα νεφρό....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    βρηκα γνησιο μεταχειρισμενο σε αψογη κατασταση.
    ευχαριστω

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    παιδια τα εργοστασιακα φλας ηταν μαυρα η χρωμιομενα; βρισκω και τις δυο παραλλαγες απλα δεν ξερω αν οντως θα ταιριαξουν.το ιδιο ισχυει και για τις πισω βασεις που τις βρισκω σε κοντες και μακριες.προτιμω τις κοντες να πω την αληθεια.να ενημερωσω οτι δεν εχω παρει κανενα τηλεφωνο τα καταστηματα για πληροφοριες απλα εχω ριχτει στο ψαξιμο για την ωρα να δω τι παιζει

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    To 50 είχε τα κοντά (χρωμιομένα) και το 90άρι τα μαύρα μακριά (κέρατα).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Έχω υπάρξει πιτσιρικάς και έχουν περάσεις από τα χέρια μου 2 οικογενειακά κειμήλια.
    Μη δώσεις τόσα χρήματα για ανακατασκευή και το πλασάρεις σε πιτσιρικά.
    Πάρτου ένα πιο καινούργιο, πιο ασφαλές, σε καλύτερη κατάσταση και με καλύτερες προδιαγραφές.
    Και το κειμήλιο δεν θα το κλαις, και ο κανακάρης σου θα είναι πιο ασφαλής.
    Με 7-8 κατοστάρικα παίρνεις καλό παπάκι.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    To 50 είχε τα κοντά (χρωμιομένα) και το 90άρι τα μαύρα μακριά (κέρατα).
    μπορω να βαλω μπροστα οποιο επιλεξω χωρις τις υπερυψωμενες βασεις ομως; ποτε δεν τις συμπαθησα.επισης πισω η κοντες βασεις ταιριαζουν ειτε με τα τα μαυρα η τα χρωμιομενα;

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Έχω υπάρξει πιτσιρικάς και έχουν περάσεις από τα χέρια μου 2 οικογενειακά κειμήλια.
    Μη δώσεις τόσα χρήματα για ανακατασκευή και το πλασάρεις σε πιτσιρικά.
    Πάρτου ένα πιο καινούργιο, πιο ασφαλές, σε καλύτερη κατάσταση και με καλύτερες προδιαγραφές.
    Και το κειμήλιο δεν θα το κλαις, και ο κανακάρης σου θα είναι πιο ασφαλής.
    Με 7-8 κατοστάρικα παίρνεις καλό παπάκι.
    καταλαβαινω το σκεπτικο σου αλλα αν δεν το φτιαξω τωρα θα μεινει για παντα ετσι.εγω εχω ενα xt600 η γυναικα ενα crypton το οποιο δεν θελει να το αφησει γιατι της εκανα την προταση να της δωσω το 90αρι αλλα ειναι ανενδοτη.οσον αφορα τον γιο ειναι σχετικα προσγειωμενος και μεχρι του χρονου που θα βγαλει και το διπλωμα θα τον δασκαλευω.αλλωστε δεν θα κανω εργοστασιακη ανακατασκευη χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα κοστισει.απλα οτι μπορω να βρω σε μεταχειρισμενο θα το παρω και οτι μπορω να σωσω το κραταω.τα υπολοιπα θα αγοραστουν.ολα γνησια βεβαια

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    στην παρακατω φωτο ειναι οταν εβαλα μπροστα τον κινητηρα μετα απο δυο χρονια ακινησιας ωστε να σουλουπωθει να περασει απο κτεο. αλλαγη λαδιων βενζινη και μια καινουργια τσιμουχα στο ποτηρακι του καρμπυρατερ γιατι ειχε ξεραθει η παλια και "δακρυζε" τρεις μανιβελιες μετρημενες και πηρε μπρος κρατωντας ρελαντι κανονικα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	processed.jpg 
Προβολές:	466 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	428825

Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. honda GLX SUPER CUB 90 (σουζο-οικονομικο-που θα ταξιδεψει)
    από kostaskk στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 385
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2023, 05:30
  2. Honda Super Cub 50th anniversary
    από alexs8 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2020, 19:20
  3. Honda Super Cub 50
    από savasamd στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2013, 11:28
  4. honda glx cub 90
    από pliktras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 10:09
  5. Νεο Honda Super Cub 110
    από nickmonstro στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 00:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF