Σελίδα 12 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 201

Θέμα: honda super cub 90

  1. #166
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    για την ιστορία (και την τεχνολογία) δείχνει να είναι τυπωμένο με UV μελάνια.
    Ωραία δουλειά, το προσπάθησε πολύ, μπράβο του!
    Μου αρεσει που δεν φαινεται λειο αλλα φαινεται να εχει μια αναγλυφη υφη

  2. #167
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    εχω μια ερωτηση που εχει να κανει με τα φωτα.εχω βαλει μπροστα λαμπα 30 watt απο 25 που εχει εργοστασιακα αλλα επειδη ψιλοκιτρινιζει λιγο δεν φωτιζει καλα.αν βαλω καμια απο αυτες τις αλογονου-ιωδιου στα 30-35 watt θα δουλεψει η θα ζεσταινει περισσοτερο και θα δημιουργησει προβλημα στον καθρεφτη-πλαστικο του φαναριου;

  3. #168
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrea966 Προβολή μηνύματος
    εχω μια ερωτηση που εχει να κανει με τα φωτα.εχω βαλει μπροστα λαμπα 30 watt απο 25 που εχει εργοστασιακα αλλα επειδη ψιλοκιτρινιζει λιγο δεν φωτιζει καλα.αν βαλω καμια απο αυτες τις αλογονου-ιωδιου στα 30-35 watt θα δουλεψει η θα ζεσταινει περισσοτερο και θα δημιουργησει προβλημα στον καθρεφτη-πλαστικο του φαναριου;
    Να βάλεις αλογόνου στα watt που λέει ο κατασκευαστής. Έχει λόγο που λέει "τόσα watt" δεν νομίζεις; αλλιώς όλοι θα βάζαμε ότι μεγαλύτερο χωράει για να "βλέπουμε".
    Δεν είναι τόσο ο καθρέφτης του προβολέα (είναι μικρή η διαφορά στην θερμότητα για να τον επηρεάσει) όσο η μακροπρόθεσμη ζημιά που θα προκληθεί σε πηνία, ανορθωτή κ.λ.π.
    Το ηλεκτρικό σύστημα του κάθε οχήματος έχει σχεδιαστεί να σηκώνει συγκεκριμένες καταναλώσεις.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #169
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Να βάλεις αλογόνου στα watt που λέει ο κατασκευαστής. Έχει λόγο που λέει "τόσα watt" δεν νομίζεις; αλλιώς όλοι θα βάζαμε ότι μεγαλύτερο χωράει για να "βλέπουμε".
    Δεν είναι τόσο ο καθρέφτης του προβολέα (είναι μικρή η διαφορά στην θερμότητα για να τον επηρεάσει) όσο η μακροπρόθεσμη ζημιά που θα προκληθεί σε πηνία, ανορθωτή κ.λ.π.
    Το ηλεκτρικό σύστημα του κάθε οχήματος έχει σχεδιαστεί να σηκώνει συγκεκριμένες καταναλώσεις.
    δεν λεω οτι εχεις αδικο.δοκιμες κανω για να δω αν μπορω να βελτιωσω εστω και λιγο την φωτεινοτητα. εχει δοκιμασει κανεις και να εχει καταληξει σε καποια λαμπα led; ειχα δοκιμασει μια παλιοτερα αλλα ηταν σχετικα μακρια και το φως δεν επιανε καθολου στον καφρεφτη οποτε δεν φωτιζε σχεδον καθολου

  5. #170
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrea966 Προβολή μηνύματος
    δεν λεω οτι εχεις αδικο.δοκιμες κανω για να δω αν μπορω να βελτιωσω εστω και λιγο την φωτεινοτητα. εχει δοκιμασει κανεις και να εχει καταληξει σε καποια λαμπα led; ειχα δοκιμασει μια παλιοτερα αλλα ηταν σχετικα μακρια και το φως δεν επιανε καθολου στον καφρεφτη οποτε δεν φωτιζε σχεδον καθολου
    Λογικό, ο προβολέας είναι σχεδιασμένος για λάμπα πυρακτώσεως, όταν βγήκε αυτό το παπί οι led υπήρχαν (αν κιόλας) μόνο σε μεγάλες και ακριβές μηχανές. Κάνε αυτό που είπα πιο πάνω, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να κάνεις, τουλάχιστον όχι χωρίς να ρισκάρεις την υγεία του κυκλώματος...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #171
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Υπάρχουν λάμπες led που ρυθμίζεται η θέση τους μπροστά - πίσω. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να εστιάσεις την δέσμη και να εκμεταλλευτείς
    τον καθρέπτη που έχεις.
    Αν ολόκληρο το εσωτερικό του φαναριού σου υπάρχει με καθρέπτη για led μπορείς να το αλλάξεις με μεγαλύτερο κόστος από της λάμπας.
    Το καλύτερο θα ήταν να βρεις στο νούμερο σου εσωτερικό για led που αλλάζει η λάμπα.

  7. #172
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    στο crypton της γυναικας που ειναι ηδη 16 χρονων εβαλα μια led η οποια ειναι οπως στη φωτογραφια και φωτιζει μια χαρα.υποθετω οτι επειδη το φως βγαινει μεσα απο το κρυσταλο που εχει μπροστα δεν χρησιμοποιει τον καθρεφτη.ψαχνω αλλα δεν εχω βρει για το honda κατι παρομοιο.απο αγγλια εχω πετυχει κατι αλλα δεν συμφερει καθολου οικονομικα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	321-00-13120.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	40,8 KB 
ID:	441537

  8. #173
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    επανερχομαι στο θεμα του φωτισμου.τοποθετησα την παρακατω λαμπα και βελτιωθηκαν πολυ τα φωτα της παπιας.το μονο θεμα ειναι οτι η μεγαλη σκαλα φεγγει πολυ ψηλα νομιζω (δεν εχω δοκιμασει σε σκοτεινο δρομο να δω γι`αυτο και λεω νομιζω).δεν ρυθμιζει ιδιαιτερως η δεσμη αφου το φως διαχεεται απ`ευθειας απο τον καθρεφτη της λαμπας παρακαμπτοντας τον καθρεφτη του φαναριου.η μικρη σκαλα φωτιζει μια χαρα και δεν σκοτεινιαζει στο κλεισιμο του γκαζιου πλεον.εχω βεβαια παραγγειλει αλλη μια στο ιδιο στυλ αλλα με επιπλεον led περιμετρικα του κορμου της λαμπας για να δοκιμασω μηπως το φως τους εκμπεταλευτει τον καφρεφτη του φαναριου επιπλεον.οταν παραλαβω θα κανω τη δοκιμη.
    το κακο σε αυτη τα λαμπα ειναι οτι η μικρη σκαλα εχει κιτρινο φως και η μεγαλη ασπρο
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20230228_115926.jpg‎  

  9. #174
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20230228_115934.jpg 
Προβολές:	214 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	441752

  10. #175
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/09/2023
    Μηνύματα
    2
    Ξέρεις κάποιος το γνήσιο κωδικό χρώματος από τα καπάκια μοτέρ, κέντρων ζάντας και προστατευτικά αλυσίδας;;

  11. #176
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/09/2023
    Μηνύματα
    2
    Τα εισαγωγής με την κόντρα μπροστά σε τι χρώματα έβγαινε ;

  12. #177
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    ευελπιστω να ειναι τα τελευταια εξοδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231201_125115.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	448643

  13. #178
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    Μπορει καποιος να μου πει γιατι και απο που περναει υγρασια στο κοντερ; το τζαμι εχει αγοραστει γνησιο και το κοντερ ειναι γνησιο, 30 χρονων αλλα γνησιο.οταν ειναι εξω στη βροχη την επομενη μερα εχει υγρασια μεσα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231212_114046.jpg 
Προβολές:	81 
Μέγεθος:	78,7 KB 
ID:	448982

  14. #179
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Η υγρασία μαζεύεται εκει με την διαφορά θερμοκρασίας.

    Δηλαδή υπάρχει ήδη η υγρασία από τις πολλές οδούς που έχει για να μπει αλλά όχι από την επάνω μεριά απαραίτητα.
    Για την εξάλειψη της θα πρέπει να βρεις μία εξάτμιση στο πάνω μέρος του κοντέρ όσο πιο κοντά γίνεται στο ύψος του πλεξι.
    Συνήθως υπάρχει λίγος χώρος να στο πλαϊ επάνω όπως το ανοίγεις που μπορείς να δημιουργήσεις κάτι τέτοιο.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 12/12/2023 στις 15:18.

  15. #180
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Η υγρασία μαζεύεται εκει με την διαφορά θερμοκρασίας.

    Δηλαδή υπάρχει ήδη η υγρασία από τις πολλές οδούς που έχει για να μπει αλλά όχι από την επάνω μεριά απαραίτητα.
    Για την εξάλειψη της θα πρέπει να βρεις μία εξάτμιση στο πάνω μέρος του κοντέρ όσο πιο κοντά γίνεται στο ύψος του πλεξι.
    Συνήθως υπάρχει λίγος χώρος να στο πλαϊ επάνω όπως το ανοίγεις που μπορείς να δημιουργήσεις κάτι τέτοιο.
    Να ανοιξω καποια τρυπα εννοεις;

Σελίδα 12 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. honda GLX SUPER CUB 90 (σουζο-οικονομικο-που θα ταξιδεψει)
    από kostaskk στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 385
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2023, 05:30
  2. Honda Super Cub 50th anniversary
    από alexs8 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2020, 19:20
  3. Honda Super Cub 50
    από savasamd στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2013, 11:28
  4. honda glx cub 90
    από pliktras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 10:09
  5. Νεο Honda Super Cub 110
    από nickmonstro στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 00:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF