Σελίδα 14 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 201 από 201

Θέμα: honda super cub 90

  1. #196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Επανέρχομαι καθώς βρήκα το προϊόν

    https://www.hydroton.gr/specialties/...trical-tape-en

    Το περνάς με πινέλο και είναι στην ουσία σαν να ντύνεις ένα γυμνό καλώδιο (με ελαστικότητα κανονικά και στεγανότητα).

    Για το κοντέρ κοίταξα στους Ολλανδούς και δεν υπάρχει πλέον!

    (όταν ήθελα να αλλάξω το δικό μου - για λόγους αισθητικής - υπήρχε αλλά τελικά κράτησα το παλιό)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #197
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι καθώς βρήκα το προϊόν

    https://www.hydroton.gr/specialties/...trical-tape-en

    Το περνάς με πινέλο και είναι στην ουσία σαν να ντύνεις ένα γυμνό καλώδιο (με ελαστικότητα κανονικά και στεγανότητα).

    Για το κοντέρ κοίταξα στους Ολλανδούς και δεν υπάρχει πλέον!

    (όταν ήθελα να αλλάξω το δικό μου - για λόγους αισθητικής - υπήρχε αλλά τελικά κράτησα το παλιό)
    το θεμα ειναι που να το περασω αυτο; τα φισακια με τα λαμπακια σφηνωνουν καλα στις τρυπες.

  3. #198
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrea966 Προβολή μηνύματος
    το θεμα ειναι που να το περασω αυτο; τα φισακια με τα λαμπακια σφηνωνουν καλα στις τρυπες.
    Εγώ γιατί πιστεύω ότι το προβλημα βρίσκεται περιμετρικά του κοντέρ, εκεί που πατάει πάνω στο τιμόνι; εκεί, λογικά, σε κάποια σημεία θα έχει πετσικάρει και μπάζει. Βάλε σφραγιστική σιλικόνη από μέσα γύρω όπου πατάει πάνω στο τιμόνι και θα με θυμηθείς...

    Υ.Γ. επίσης περιμετρικά και στο Τζαμακι, από μέσα...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ γιατί πιστεύω ότι το προβλημα βρίσκεται περιμετρικά του κοντέρ, εκεί που πατάει πάνω στο τιμόνι; εκεί, λογικά, σε κάποια σημεία θα έχει πετσικάρει και μπάζει. Βάλε σφραγιστική σιλικόνη από μέσα γύρω όπου πατάει πάνω στο τιμόνι και θα με θυμηθείς...

    Υ.Γ. επίσης περιμετρικά και στο Τζαμακι, από μέσα...
    Το κοντέρ είναι ένα σώμα μόνο του, σφραγισμένο σαν τον τάφο του τουταγχαμών.

    Το τζαμάκι είναι κάτι σαν διακοσμητικό και είναι αυτό που κουμπώνει/εδράζει επάνω στο πλαστικό του τιμονιού.

    Προφανώς λόγω παλαιότητας κάπου μπάζει είτε από πίσω είτε από το πλάι. Κάπου στη Θηβών πρέπει να έχει κοντε΄ραδες, να έκανες ένα τηλέφωνο μήπως μπορούν να του ρίξουν μια ματιά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #200
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    να πω και εδω τα χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε και να κανω μια ερωτηση.

    αν θελησω να βαλω κυλινδροπιστονο απο astrea χωραει στα καρτερ του 90αριου.δεν θελω να τα ανοιξω.
    νομιζω οτι ειναι 50χλσ σε αντιθεση με τα 47 του 90αριου.
    ο λογος ειναι οτι δεν τραβαει οπως το θυμομουν.νομιζω οτι παει σαν 72αρι στο θεμα τραβηγματος. για να προλαβω μερικους δεν εχω παρει πολλα κιλα απο τοτε που ημουν πιτσιρικας και το οδηγουσα.80 ημουν τοτε 95 τωρα. απο γραναζωμα φοραει 14-39. ειχα παρει 15 μπροστα στην αρχη γιατι αυτο εβγαζαν ολες οι λιστες με τα part number αλλα η κατασταση ηταν τραγικη.στο μηχανικο που ρωτησα μετα απο ψαξιμο μου ειπε οτι η τελικη σχεση μεταδοσης που δηλωνει η honda δεν συμφωνει με το 15αρι μπροστα αλλα με 14.εβαλα το μικροτερο γραναζι βελτιωθηκε λιγο η κατασταση αλλα και παλι δεν παει οπως πρεπει.πιστονι φοραει το γνησιο βαση part number +0,25 ο κυλινδρος ειναι αυτος που φορουσε και απλα εγινε ρεκτιφιε με το πιστονι το συγκεκριμενο.κεφαλη δοκιμαστηκε και αυτη που φορουσε η οποια ηταν η γνησια η παλια χωρις ρουλεμαν και αγοραστηκε και νεα γνησια κεφαλη με ρουλεμανατο εκκεντροφορο γιατι ειχα υποψια μηπως δεν ηταν 90αριου η παλια. τελικα ηταν 90αριου και ειχαν και τον ιδιο θαλαμο καυσης απλα οι βαλβιδες ηταν διαφορετικες και ηθελαν αλλα τσιμουχακια.

    τωρα που εχω το xt για φτιαξιμο και το οδηγω εγω καθημερινα τα βλεπω ολα αυτα.η γυναικα απλα βαζει μπρος και φευγει
    Τελευταία τροποποίηση από astrea966; 05/01/2024 στις 13:54.

  6. #201
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    τελικα βρηκα απο που εβαζε υγρασια μεσα το κοντερ.επειδη εχει περασει αισιως τα 30 χρονια ζωης το πλαστικο του εχει αρχισει και αποσυντιθεται.το επιασα στα χερια μου και αφηνει υλικο πανω μου.παρατηρησα οτι το τζαμακι σε ενα σημειο σαν να αφηνε ενα κενο, σαν μικρη χαραμαδα.εβγαλα λοιπον το τζαμακι και εβαλα περιμετρικα στο σωμα του κοντερ ακολουθωντας την χαραξη που εχει μονοτικη ταινια.μετα μπηκε παλι το τζαμι και βιδωθηκε κανονικα.απο εκεινη την μερα δεν ξαναεμφανισε υγρασια οσες φορες και αν εβρεξε.επελεξα την μονοτικη ταινια και οχι σιλικονη η αλλου ειδους τετοιο υλικο γιατι δεν ηθελα να κολλησει το τζαμι σε περιπτωση που τα φτυσει αυτο το κοντερ και χρειαστει να το αντικαταστησω με το δευτερο που εχω.
    Τελευταία τροποποίηση από astrea966; 11/03/2024 στις 11:12.

Σελίδα 14 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314

Παρόμοια θέματα

  1. honda GLX SUPER CUB 90 (σουζο-οικονομικο-που θα ταξιδεψει)
    από kostaskk στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 385
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2023, 05:30
  2. Honda Super Cub 50th anniversary
    από alexs8 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2020, 19:20
  3. Honda Super Cub 50
    από savasamd στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2013, 11:28
  4. honda glx cub 90
    από pliktras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 10:09
  5. Νεο Honda Super Cub 110
    από nickmonstro στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 00:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF