Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Αγορά μεταχειρισμένου XT 660R

  1. #1
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55

    Αγορά μεταχειρισμένου XT 660R

    Αγαπητοί συμφορουμήτες τα φώτα σας.

    Θα ήθελα να μου γράψετε τι πρέπει να προσέξει κάποιος σε αγορά μεταχειρισμένου Yamaha XT 660R του 2007, αναφορικά με τυχόν προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί, συντηρήσεις κτλ.

    Σας υπερευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    δεν το ειχα ποτέ δικό μου ,αλλά το ειχε φίλος μου κ το ειχα οδηγήσει αρκετες φορές ,σαν μοτο μου αρεσε ειχε καλό γκάζι καλά φρένα καλά φωτα για βραδυνη οδηγηση καλό κιβώτιο ταχυτητων πολύ καλό μοτέρ δεν εκαιιγε καθόλου λάδι κ αφθονα κ σε λογικές τιμες ανταλ/κά καινουργια η μεταχ/να ,στα αρνητικά τώρα ,ειχε ΑΘΛΙΑ πλαστικά ξέβαφαν πολύ ευκολα - μέτρια σέλα -μέτρια καταναλωση βενζινης αμα ανοιγες το γκάζι - στην εθνική ετρωγες πολύ ξυλο - ειχε λίγους κραδασμούς στο τιμόνι γυρω στα 120 - ειχε σοβαρό θέμα στο TPS με διακοπές αρυθμίες κλπ επρεπε να πας στη yamaha για ρυθμιση - αν ΔΕΝ εχεις κλειστό parking μην το πάρεις ....κλέβεται πανευκολα η βάση οργανων κ ειναι απο τα πιο αγαπημενα για κλεψιμο των κ@λόπαιδων...,οπότε θελει τεραστια προσοχή ,αν το πάρεις αλλαγη αμεσως με βιδες με διαφορετικό κεφάλι στις βιδες των οργανων π.χ. αλενοβιδες , πάντως εγω θα διαλεγα το aprilia strada 650 φοραει το ιδιο μοτέρ κ επειδη το ειχα μου αρεσε πιο πολύ το strada στην οδηγηση - φρενα - εμφανιση κλπ

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Το πρόβλημα με το ΧΤ είναι η γενική ποιότητα κατασκευής
    που απαιτεί γκαράζ (ξεβάφει σκουριάζει κλπ)
    και περιποίηση
    Τα άλλα όλα λύνονται ή λογικά θα τα έχει λύσει ο προηγούμενος
    Απρίλια στράντα ούτε για πλάκα (ναι ναι ξέρω το είχατε και δεν έπαθε τίποτα μπλα μπλα μπλα)

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Aν δεν εξηγήσεις τι είναι η πλάκα.. πες και για τον κόλιανδρο στο μοσχάρι.

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Augotaraxos Προβολή μηνύματος
    Αγαπητοί συμφορουμήτες τα φώτα σας.

    Θα ήθελα να μου γράψετε τι πρέπει να προσέξει κάποιος σε αγορά μεταχειρισμένου Yamaha XT 660R του 2007, αναφορικά με τυχόν προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί, συντηρήσεις κτλ.

    Σας υπερευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Είχα ΧΤΧ 7 χρόνια.
    Δεν σκουριάζει δεν ξεβάφει.Ναι τα πλαστικά είναι της πλάκας και ξεθωριάζουν σε βάθος χρόνου αν τα παίρνει συνεχώς ο ήλιος ή η βροχή.Το μοτεράκι του είναι τίμιο,απροβλημάτιστο και το 90% της συντήρησης μπορείς να το κάνεις ο ίδιος.

    Θα κάνεις έναν λεπτομερή έλεγχο: τα γρανάζια για φθορές,τους δίσκους αν έχουν φαγωθεί και έχουν κάνει 'νύχι',θα την βάλεις σε ένα όρθιο σταν ή γείρε τη στο πλαϊνό και γύρνα τους τροχούς να δεις για στραβιά ζάντα (το R υποτίθεται ότι είναι πιο χωμάτινο και πιθανόν πιο 'ταλαιπωρημένο' σε χωματόδρομους.

    Επίσης θα εντοπίσεις το TPS στην αριστερή μεριά του μοτέρ (ένα μαύρο πλαστικό πλακουτσό πραγματάκι είναι googlαρέ το) και κοίτα το νούμερο που γράφει επάνω,αν αρχίζει από 3 είναι η παλιά φουρνιά με τα γνωστά συμπτώματα σβησίματος,θα πας σε μία Yamaha και θα στο αλλάξουν τσάμπα.Αν το νούμερο αρχίζει από 4 είσαι ΟΚ.

  6. #6
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    δεν το ειχα ποτέ δικό μου ,αλλά το ειχε φίλος μου κ το ειχα οδηγήσει αρκετες φορές ,σαν μοτο μου αρεσε ειχε καλό γκάζι καλά φρένα καλά φωτα για βραδυνη οδηγηση καλό κιβώτιο ταχυτητων πολύ καλό μοτέρ δεν εκαιιγε καθόλου λάδι κ αφθονα κ σε λογικές τιμες ανταλ/κά καινουργια η μεταχ/να ,στα αρνητικά τώρα ,ειχε ΑΘΛΙΑ πλαστικά ξέβαφαν πολύ ευκολα - μέτρια σέλα -μέτρια καταναλωση βενζινης αμα ανοιγες το γκάζι - στην εθνική ετρωγες πολύ ξυλο - ειχε λίγους κραδασμούς στο τιμόνι γυρω στα 120 - ειχε σοβαρό θέμα στο TPS με διακοπές αρυθμίες κλπ επρεπε να πας στη yamaha για ρυθμιση - αν ΔΕΝ εχεις κλειστό parking μην το πάρεις ....κλέβεται πανευκολα η βάση οργανων κ ειναι απο τα πιο αγαπημενα για κλεψιμο των κ@λόπαιδων...,οπότε θελει τεραστια προσοχή ,αν το πάρεις αλλαγη αμεσως με βιδες με διαφορετικό κεφάλι στις βιδες των οργανων π.χ. αλενοβιδες , πάντως εγω θα διαλεγα το aprilia strada 650 φοραει το ιδιο μοτέρ κ επειδη το ειχα μου αρεσε πιο πολύ το strada στην οδηγηση - φρενα - εμφανιση κλπ
    Ευχαριστώ πολύ, αν και στο θέμα χιλιομέτρων σε εθνική δεν με πολυαπασχολεί γιατί το μηχανάκι θα κυκλοφορεί σε νησί, και επίσης αναφορικά με τις κλοπές δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με κλοπές εξαρτημάτων από μηχανάκια στην περιοχή.

  7. #7
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Είχα ΧΤΧ 7 χρόνια.
    Δεν σκουριάζει δεν ξεβάφει.Ναι τα πλαστικά είναι της πλάκας και ξεθωριάζουν σε βάθος χρόνου αν τα παίρνει συνεχώς ο ήλιος ή η βροχή.Το μοτεράκι του είναι τίμιο,απροβλημάτιστο και το 90% της συντήρησης μπορείς να το κάνεις ο ίδιος.

    Θα κάνεις έναν λεπτομερή έλεγχο: τα γρανάζια για φθορές,τους δίσκους αν έχουν φαγωθεί και έχουν κάνει 'νύχι',θα την βάλεις σε ένα όρθιο σταν ή γείρε τη στο πλαϊνό και γύρνα τους τροχούς να δεις για στραβιά ζάντα (το R υποτίθεται ότι είναι πιο χωμάτινο και πιθανόν πιο 'ταλαιπωρημένο' σε χωματόδρομους.

    Επίσης θα εντοπίσεις το TPS στην αριστερή μεριά του μοτέρ (ένα μαύρο πλαστικό πλακουτσό πραγματάκι είναι googlαρέ το) και κοίτα το νούμερο που γράφει επάνω,αν αρχίζει από 3 είναι η παλιά φουρνιά με τα γνωστά συμπτώματα σβησίματος,θα πας σε μία Yamaha και θα στο αλλάξουν τσάμπα.Αν το νούμερο αρχίζει από 4 είσαι ΟΚ.
    Ευχαριστώ πολύ, αρκετά κατατοπιστική η απάντηση.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Είχα ΧΤΧ 7 χρόνια.
    Δεν σκουριάζει δεν ξεβάφει..
    Oύτε οι ακτίνες σου σκουριάσανε?

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Ότι είπε ο karellen, αν και από το 2006 και μετά τα tps ήταν αλλαγμένα πριν την πώληση. Μπορείς όμως να το ελέγξεις.

    Αναλόγως χλμ, κοίταξε αλυσίδα - γρανάζια. Αν είναι τα εργοστασιακά, καλύτερα να αλλαχτούν.

    Σκουριές κλπ όχι.
    Εγώ έχω κάποιες σκουριές σε ακτίνες, αλλά μετά από δεκαπέντε χρόνια είναι λογικό. Και με μικτή χρήση.

    Γενικά απροβλημάτιστο. Για νησί δε, νομίζω πως είναι πολύ καλή επιλογή.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Augotaraxos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ, αν και στο θέμα χιλιομέτρων σε εθνική δεν με πολυαπασχολεί γιατί το μηχανάκι θα κυκλοφορεί σε νησί, και επίσης αναφορικά με τις κλοπές δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με κλοπές εξαρτημάτων από μηχανάκια στην περιοχή.
    Ετσι κι αλλιως δεν ειναι μηχανακι για εθνικη,ειναι σαν να λεμε θα παρω 1000αρι πιστας να τριγυρναω στην πολη

  11. #11
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    για νησί είναι μία από τις καλύτερες επιλογές
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    39
    εγώ θα κανα 2-3 χρόνια σκόντο και θα παιρνα ΧΤ 600

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Athos Προβολή μηνύματος
    εγώ θα κανα 2-3 χρόνια σκόντο και θα παιρνα ΧΤ 600
    Καμμία σύγκριση,ανώτερο σε όλα το 660.

Παρόμοια θέματα

  1. Xt 660r Or Xt 660x ?
    από pinpan στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2007, 14:58
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2005, 00:25
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 18:12
  4. ΤΤ600R, XT 660R,Transalp 600
    από rockadile στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2004, 10:07
  5. Αγορα μεταχειρισμενου
    από GhostDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2004, 16:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF