Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΓΙΑ F650 DAKAR

  1. #1
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949

    ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΓΙΑ F650 DAKAR

    Φίλος αγόρασε μεταχειρισμένο Dakar μοντ. 2004. Θέλει να του κάνει ένα service και να αλλάξει λάδια, αν κ ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έμοιαζε τυπικός σε αυτά. Ο ίδιος, του συνέστησε να βάλει τα Valvoline Durablend 15W-50, επειδή τα δούλευε χρόνια στο μοτέρ. Ο φίλος, κάτοχος Aprilia Pegaso, ορκίζεται στα ιταλικά λάδια και προτιμά τα Eni I-Ride Street&Touring 15W-50. Και για να δέσει το κερασάκι, ο μάστορας προτείνει ημισυνθετικό Motorex 15-50 που δουλεύει.

    Γνώμες για τα παραπάνω λάδια; (Η δική μου γνώμη είναι ό,τι και να βάλει, αφού είναι εντός προδιαγραφών, καλό θα είναι...)

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    οτι δουλευει καλυτερα στο μοτερ,αφου δουλευε με του προηγουμενου καλα,ας βαλει του προηγουμενου.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    οτι δουλευει καλυτερα στο μοτερ,αφου δουλευε με του προηγουμενου καλα,ας βαλει του προηγουμενου.
    Κοίτα, εγώ στο δικό μου δουλεύω χρόνια τα Castrol, ούτε που θέλει να τα ακούει όμως, του δίνουν την εντύπωση ότι μετά τα 3.000 χλμ. "σπάνε" απότομα... εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

    Μάλλον τα Eni θα βάλει τελικά, τα Valvoline δεν νομίζω να έχω ακούσει ή διαβάσει άνθρωπο να τα έχει χρησιμοποιήσει...

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, εγώ στο δικό μου δουλεύω χρόνια τα Castrol, ούτε που θέλει να τα ακούει όμως, του δίνουν την εντύπωση ότι μετά τα 3.000 χλμ. "σπάνε" απότομα... εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

    Μάλλον τα Eni θα βάλει τελικά, τα Valvoline δεν νομίζω να έχω ακούσει ή διαβάσει άνθρωπο να τα έχει χρησιμοποιήσει...
    οταν υπηρχαν τα VALVOLINE οι περισσοτερες εταιρειες που ακους σημερα δεν ηταν ουτε στ @ρμυδια του πατερα τους.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    οταν υπηρχαν τα VALVOLINE οι περισσοτερες εταιρειες που ακους σημερα δεν ηταν ουτε στ @ρμυδια του πατερα τους.
    Βρε δεν εννοώ ότι είναι άγνωστη εταιρεία.... κι η Castrol αρχαία είναι, αλλά είναι πολλοί που δεν θέλουν να την ακούνε. Σε αμάξι πάντως που είχα -ή μάλλον αυτά έβαζε η αντιπροσωπεία λόγω εγγύησης- μου ελιχαν φανεί αδιάφορα έως μέτρια.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Ας βαλει τοτε αυτα που συνιστα η εταιρεια,αλλιως ας βαλει κατοπιν πειραματισμου ,οτι του κανει τηρωντας το ιξωδες της εταιρειας.Καθε μηχανακι αντιδρα διαφορετικα στην καθε μαρκα.
    Εγω καποτε που ειχα το XJ 900 δεν ανεχοταν με τιποτε τα MOTUL.
    Tι να πω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Ότι είπε ο Panavour για την valvoline, σε επαγγελματικά οχήματα χρησιμοποιείται κατά κόρον.

    Επίσης έχει δώσει το όνομα της στην βαλβολίνη!!!!

    Στο θέμα: Fuchs silkolene, Bel ray exp και Motul 5100 δουλεύουν δοκιμασμένα σωστά στο συγκεκριμένο μοτέρ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Αν θυμάμαι καλά το συγκεκριμένο έχει ξηρό Κάρτερ(=χαμηλότερη θερμοκρασια λιπαντικού) οπότε χειμώνα,και ειδικά αν κάνει μικροδιαδρομές,καλό είναι να μπαίνει 10w40.
    Στο θέμα της μάρκας,οποίο δουλεύει καλά ο συμπλέκτης,συμφέρει στα λεφτά και έχει ωραίο.. μπουκάλι μια χαρά είναι.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    οταν το ειχα (δις) στο παρελθόν του βάζαμε valvoline και αργότερα motul εντός προδιαγραφών παντα..

    καλή τύχη με τις αλλαγές λαδιών και προσοχή στο γέμισμα του καρτερ...(αν αποφασίσει να τα κάνει μόνος του)
    έχει κάνει τρελή πατέντα ο γερμανός για να στέλνει στον ψυχίατρο όσους τ αλλάζουν μόνοι τους.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Ο Αυστριακός κατ ουσία...

  11. #11
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    οταν το ειχα (δις) στο παρελθόν του βάζαμε valvoline και αργότερα motul εντός προδιαγραφών παντα..

    καλή τύχη με τις αλλαγές λαδιών και προσοχή στο γέμισμα του καρτερ...(αν αποφασίσει να τα κάνει μόνος του)
    έχει κάνει τρελή πατέντα ο γερμανός για να στέλνει στον ψυχίατρο όσους τ αλλάζουν μόνοι τους.

    Σε μάστορα θα γίνει η αλλαγή γτ θέλει και κάτι μικρομαζεματάκια, από περιέργεια, ποια είναι η δυσκολία στο γέμισμα που λες;...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2012
    Μηνύματα
    7
    Έχει και βιδα για να αδειάσεις και το λάδι από το σκελετό, που λειτουργεί και σαν ψυγείο λαδιου,πανω απο τους λαιμους της εξατμισεις βρίσκεται, αν κοιτάξεις θα δεις τη βίδα, πρωτα αδειαζεις το Κάρτερ, μετά το σκελετό και τελευταία βγάζεις το φίλτρο λαδιου, περνει μέσα 2,150 ml, οποιαδήποτε 10w-40 ημισυνθετικο,, θα ρίξεις μέσα 1,500 ml θα βάλεις μπροστά να τραβήξει να κυκλοφορήσει το λάδι και μετά θα συμπληρώσεις την ποσοτητα που χρειάζεται, και κάτι τελευταίο η στάθμη λαδιου στα rotax αυτά μοτέρ τη μετράς μετά από μια μικρή βόλτα 5 λεπτών , για να έχουν ανέβει τα λάδια στο πανω δοχείο από όπου έχει τη τάπα- δείκτη.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Νομίζω αυτό ισχύει για το funduro , το dakar όπως και το gs, έχουν δοχείο λαδιού μέσα στο ψευδορεζερβουαρ και όχι στον σκελετό. Κατά τα άλλα αυτή η διαδικασία, αλλά η ποιότητα με αλλαγή φίλτρου λαδιού είναι στα 2,3 λίτρα.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2012
    Μηνύματα
    7
    Ναι για το funduro και για pegaso λέω, έχεις δίκιο, δε προσεξα καλά ότι ρωτουσε για το dakar.

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Νομίζω αυτό ισχύει για το funduro , το dakar όπως και το gs, έχουν δοχείο λαδιού μέσα στο ψευδορεζερβουαρ και όχι στον σκελετό. Κατά τα άλλα αυτή η διαδικασία, αλλά η ποιότητα με αλλαγή φίλτρου λαδιού είναι στα 2,3 λίτρα.
    Και λάδι 15W-50 κατά προτίμηση....ημισυνθετικό.

Παρόμοια θέματα

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ Bmw F650 Dakar H Transalp 650 ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ
    από NDIAKAK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2011, 05:41
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 17:57
  3. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 11:56
  4. εξατμισεις για 650gs dakar
    από DAKAR 77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2006, 14:27
  5. Τεχνικά Θέματα για F650
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 15:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF