Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: ΧΤΧ 660 η κάτι άλλο;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110

    ΧΤΧ 660 η κάτι άλλο;

    Καλησπέρα έχω ένα παπί 125 για όλες τις δουλειές , σούπερ μάρκετ κλπ και θέλω ξανά μια μεγάλη μηχανή καθαρά για χόμπι και διασκέδαση. Η μηχανή θα κινείται μόνο ΣΚ και άντε καμιά ώρα μια από τις καθημερινές μέρες. Αν δω ότι αντέχω οικονομικά ίσως να την κινώ παραπάνω

    Το παπί θα το κρατήσω παράλληλα για την οικονομία μιας και κάνω πάρα πολλά χλμ κάθε μέρα μέσα στην πόλη.

    Τείνω προς τα super motard αλλά σκέφτομαι και λίγο μήπως πήγαινα σε super sport

    Το μηχανάκι θα είναι και δικαββαλο καμία φορα

    Σκέφτομαι να πάω σε ΧΤΧ 660 , με το σκεπτικό ότι δεν καίει και τόσο , είναι αξιόπιστο και πιστεύω ότι δεν θα φάει πολλά λεφτά. Από την άλλη με ψήνει και ένα KTM duke 640 , αλλά έχω άκουσει πως χαλάνε συνέχεια και δεν το σηκώνει η τσέπη μου , αλλά πόσο συχνά να χαλάει αφού δεν θα το κυνω πολύ; Για τα παλιά ΧΤ δεν ξέρω και πολλά άλλα μου φαίνονται άσχημα , αλλά είναι πιο φθηνά στο καρ από το ΧΤΧ. Το 660 μου αρέσει πολύ αλλά κλέβουν πολύ την μάσκα/κοντέρ και το φοβάμαι , γκαράζ δεν έχω..

    Από super sport δεν έχω ιδέα αν και νομίζω θα είναι πιο ακριβά από το ΧΤΧ.

    Τι προτείνετε; Μου ξεφεύγει κάνα μοντέλο που ίσως αξίζει;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Καλησπερα.Τα Supermoto νομιζω ειναι η ποιο καλη επιλογη για καποιον που θελει ενα μηχανακι για να γυρναει περιξ της πολης(αλλα και κεντρο) και να κανει τις τσαρκες του σε επαρχιακους δρομους.Τα Supersport ειναι για ποιο συγκεκριμενα πραματα,δεν ειναι τοσο All-around οσο ενα Supermoto.Στην καθημερινοτητα σου θα γουσταρεις 10φορες περισσοτερο με ενα Supermoto παρα ενα Supersport.Τα Supersport εχουν επισης πολυ μεγαλο κοστος χρησης-συντηρησης.Καταπινουν βενζινα αβερτα,τα λαστιχα τους ειναι ακριβα και τα τρωνε γρηγορα και γενικα κοστιζουν.Εχω στην κατοχη μου και τις 3 κατηγοριες,παπι,Supermoto(ΟΚ μην βαρατε οσο SM μπορει να θεωρηθει ενα ΧΤ με 17αρες) και Supersport.Για δικαβαλο,στο SS η κοπελα μου δεν θελει καν να ανεβαινει,προτιμαει το παπι απο το SS,αλλα αυτο που γουσταρει ειναι το ΧΤ.Το SS ειναι μηχανακι το πολυ μιας φορας την βδομαδα και αυτο ΑΝ πεχτει καμια βολτα με φιλους εκτος νομου.Το ΧΤ το χαιρομαι πολυ περισσοτερο απο το SS στην καθημερινοτητα μου.Αλλα σαν το παπι δεν εχει.Καλα κανεις και θα κρατησεις το παπι,δεν συγκρινεται με τιποτα για τα πηγαινε-ελα στην πολη,ουτε σε θεμα οικονομιας αλλα ουτε και σε ευκολια.Οσον αφορα ΧΤΧ κκαι ΚΤΜ,το ΧΤΧ ειναι ποιο φιλικο,ποιο αξιοπιστο(αλλα και το ΚΤΜ αν το συντηρεις σωστα πιστευω δεν εχει θεμα),ποιο αδυναμο και ποιο βαρυ,αλλα και ποιο ΟΚ οσον αφορα το δικαβαλο.Οσον αφορα τα παλια ΧΤ που λες οτι σου φαινονται ασχημα οκ γουστα ειναι αυτα,προσωπικα προτιμω ενα 600 παρα το 660.Απλα το παλιο θελει να το συμαζεψεις ενω το ΧΤΧ θα το βρεις ποιο ετοιμο.

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    ...
    γκαράζ δεν έχω..
    ...
    Θα έχεις το super sport ή το super moto στο δρόμο; Ρίσκο, εκτός αν μένεις επαρχία.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Θα προτείνω μία που έχει λίγο από όλα όσα είπες,το ΜΤ03 των 660κε.
    Έχει ωραία (για τα δικά μου γούστα) θέση οδήγησης,το μοτέρ του ΧΤ660 ,μεγάλο τιμόνι και πιο σπορ στήσιμο από το ΧΤΧ.
    porca miseria.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Μετα από σκέψη και αυτά που είπατε λογικά θα πάω σε ΧΤΧ η κάποιο πιο παλιό ΧΤ. Επειδή δεν ξέρω καθόλου από τα παλιά ΧΤ , τι προτείνετε και γιατί?

    Επίσης έστω ότι παίρνω κάποιο και ξαφνικά του χρόνου το μοτέρ πεθαίνει. Πόσο πάει μια ανακατασκευή μοτέρ? Επίσης αν η ανακατασκευή σημαίνει καινούριο μοτέρ , γιατί στις αγγελίες αν δούμε ανακατασκευή πρέπει να την αποφεύγουμε;

    Ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Κοιτα,το ΧΤΧ οπως σου ειπα και ποιο πανω θα ναι λογικα σε καλυτερη κατασταση απο το 600.Ειναι ποιο κανουργιο θα χει λιγοτερη φθορα.Φθορα δεν εννοω μοτερ αλλα ρουλεμαν τιμονιου,ψαλιδιου κτλ..Βεβαια εχει ΧΤ 600 σε παρα πολυ κατασταση και προσεγμενα.Οσον αφορα τα 600,τα τελευταια 600 ειναι και τα ποιο αδυναμα μοτερικα,τα μιζατα δλδ.Τα μανιβελατα ειναι λιγο ποιο νευρικα.Επισης οσο ποιο παλιο τοσο ελαφρυτερο.Απο το 1990 και μετα ειναι ποιο χαμηλα σε υψος.Προσωπικα μου αρεσουν τα παλια,αλλα αυτο ειναι το δικο μου γουστο εσενα μπορει να μην σου αρεσουν.Το 600 2kf πχ του 87-89 εχει γινει αγαπημενο για πολλους.Οσον αφορα ανακατασκευη ολικη στο μοτερ,δλδ και ρουλεμαν τα παντα ολα βγαινει γυρω στο 800αρι.Για τις αγγελιες που λες εγω δεν θα απεφευγα μια αγγελια με ανακατασκευασμενο μοτερ.Απλα θα κοιταζα να γνωριζω το μηχανακι και οτι οντως εχει κανει ολικη ανακατασκευη,γιατι πολλοι λενε ανακατασκευη και εννοουνε εκανα ρεκτιφιε κυλινδρο και εβαλα καινουργιο πιστονι..Αυτο δεν ειναι ανακατασκευη..Εχω ενα ΧΤ 600 το οποιο το κανω επισκευη-βελτιωση οχι μονο μοτερ,οτι μπορω παραπανω.Γιατι να αποφυγεις πχ την αγορα ενος τετοιου?Αρκει βεβαια να ξερεις οτι οντως τα εχει κανει.Αν και ενα μηχανακι ανακατασκευη δεν θα το βρεις με τπτ κατω απο 2.000

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Από ότι φαίνεται σε όλη την Ελλάδα πωλούνται μόνο 3-4 ΧΤ 600 2kf στο καρ... Πάντως μπορώ να βρω εύκολα το 600 και το 600Ε , ποια η διαφορά ανάμεσα στα δύο?

    Επίσης από θεμα κλεψιματος , τα ΧΤ 600 είναι πιο ασφαλές από το ΧΤΧ , η τα κλέβουν και αυτά εξίσου; Τώρα ως αναφορά την οδήγηση , γνωρίζετε αν το 600αρι έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά από το 660? Και τέλος , από θέμα ανταλλακτικών τι γίνεται στην κάθε περίπτωση; Για το παπί πχ βρίσκεις παντού ανταλλακτικά , στα ΧΤΧ/ΧΤ θα έχω κάποιο θέμα; Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι μην χαλάσει κάτι (στην χειρότερη μοτερικο) και δεν βρίσκω ανταλλακτικα η ότι θα τα βρίσκω πανάκριβα λόγο σπανιότητας

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Το Ε σημαινει μιζα.Ε βγαινουν απο το 90 και μετα.1990-1995 εβγαινε εκδοση μονο μανιβελα,εκδοση μιζα-μανιβελα και εκδοση μονο μιζα.Απο το 96 και μετα μονο μιζα.Η διαφορα ειναι οτι τα μανιβελατα ειναι λιγο ποιο νευρικα λογω ελλειψης μιζας,κοπλερ μιζας κτλ.Τα κλεβουν και τα 600 απλα το ΧΤΧ το κλεβουν φουλ καθως το κοντερ του κοστιζει πολυ οποτε βγαζουν φραγκα μετα πουλωντας τα.Γενικα παντως κλεβουν κοντερ απο πολλες μηχανες.Αθηνα μενεις?600 vs 660..Το 600 ποιο ελαφρυ σε σχεση με το 660,το 660 καλυτερες αναρτησεις φρενα,μου φανηκε αρκετα βαρυ το 660,ψηλο κεντρο βαρους.Ποιο δυνατο το 660.Ανταλλακτικα για το 600 εχει μεχρι και στο περιπτερο,9.000+ αγγελιες ανταλλακτικων στο car.Οτι και να χαλασει ακομα και μοτερικα υπαρχουν τα παντα σε αφθονια,καθοτι το ΧΤ ητανε best seller στην Ελλαδα.Πανακριβα μονο αμα αποφασισεις να παρεις το 550 και ψαχνεις κανα τεποζιτο..
    εντιτ- και ολοκληρο μοτερ να χρειαστεις υπαρχουν.Αλλα ειναι σκυλος το ΧΤ δεν χαλαει.

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Να καβαλήσεις οπωσδήποτε πριν αποφασίσεις, διότι κάποια XT έχουν σχετικά ψηλή θέση οδήγησης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Άρα το Ε είναι μόνο Μιζα η μίζα+ μανιβέλα? Υπάρχει λόγος να προτιμήσω είτε το 600 είτε το 600Ε η να πάω σε ότι βρω; Ναι κέντρο Αθήνας μένω.

    Το 660 πόσο πιο δυνατό είναι; Βλέπεις διαφορά σε σύγκριση με το 600 , η όχι διότι το 600 είναι και (40?) Κιλά πιο ελαφρύ οπότε πάνω κάτω βλέπεις ίδια δύναμη;

    Όσο για να τα δοκιμάσω πριν πάρω κάτι , δεν νομίζω να γίνεται μιας και πλέον μόνο μεταχειρισμένα βρίσκει κανείς , αλλα θα κοιτάξω μήπως βρω κάνα μαγαζί με μεταχειρισμένα.

    Τα 600 τα κλέβουν ολόκληρα η παίρνουν κάνα εξάρτημα σκέτο σαν το ΧΤΧ που περνούν το κοντέρ; Και όσον αφορά την αφθονία ανταλλακτικών , αυτό ισχύει μόνο για το ΧΤ η και για το ΧΤΧ?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Το Ε απο 96 και μετα ειναι μονο μιζα.Το Ε του 90-95 εβγαινε και μονο μιζα αλλα και μιζα-μανιβελα.Επισης του 90-95 εβγαινε και σκετο,χωρις Ε μονο μανιβελα.Αυτο εχω και κανω ανακατασκευη,αυτη τη στιγμη που γραφω μασκαρω την κεφαλη του για να την χτυπησω αμμοβολη.Αθηνα αν μενεις και δεν εχεις γκαραζ βρωμα η δουλεια..Το 660 ειναι ποιο δυνατο,ποιο ροπατο,60 κυβικα πανω ειναι,αλλα μην φανταστεις ειναι και καμια 25-30 κιλα βαρυτερο οποτε αντισταθμιζεται η δυναμη με το βαρος.Αφθονια λεω για το 600 γιατι ειναι μηχανακι μπεστ σελλερ,περπατημενο και το μοτερ του ειναι 98% ιδιο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    >Αθηνα αν μενεις και δεν εχεις γκαραζ βρωμα η δουλεια

    Άρα λες να μείνω απλά με το παπί; Θα έχω θέμα αν πάρω ΧΤ/ΧΤΧ? Η αλήθεια είναι πως όντως δεν βλέπω κανένα παρκαρισμένο εξω..

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Μία πιθανή λύση είναι να βρεις κλειστό οικονομικό γκαράζ στην περιοχή σου. Οι τιμές ξεκινούν από 20€/μήνα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Και τα δύο μαμά καμία σχέση το 660..Το 600 σέρνεται...Μην σκέφτεσαι καν για το 600 εκτός αν ασχολησαι με την αρχαιοκαπηλία..Πάρε 660..Εναλλακτικά κοίτα κ το aprilia pegaso strada που έχει ίδιο μοτέρ με το 660 αλλά καλύτερο στήσιμο κ περιφερειακα, έχει παρουσιάσει βέβαια κάποια θέματακια που πολύ πιθανόν θα έχουν λυθεί μετά από τόσα χρόνια..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Dorso το 600Ε με το 600Κ εχει αρκετη διαφορα σε γκαζι.Το 600Κ ειναι πολυ κοντα σε γκαζι με το 660 με 60 λιγοτερα κυβικα και μοτερ αρχαιοκαπηλεια που ομως περνει αλογα πανευκολα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Mαρκαδόρος η κάτι άλλο?
    από mihalis81 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2006, 22:23
  2. photoshop ή κατι αλλο
    από tools στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 12:53
  3. Αυτο ειναι το κατι αλλο !!
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 15:48
  4. Τιράντες ή κάτι άλλο;
    από Reignman στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 22:31
  5. money for nothing η κατι αλλο
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 20:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF