Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Τζαμάκι στάθμης λαδιου - Sight level glass

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.112
    Ακούγονται λογικά τα χλμ για να ελεγχθούν κάποια αναλώσιμα όπως οι φλάτζες των καπακιών.
    To λέω γιατί αν ανοίξεις το καπάκι του συμπλέκτη να καθαρίσεις, ίσως χρειάζεται νέα φλάντζα, καθάρισμα κ.λπ.

    Εμένα μου έχει μείνει ότι ξεβίδωσε μια γέφυρα λαδιού μέσα στο σασμάν κοντά στις 40000.
    Δεν έδειχνε κάτι άλλο πέρα απο μαυρίλα στα λάδια, το ανακάλυψε ο μηχανικός σε ανακατασκευή του κινητήρα.

    Οι πληροφορίες για αυτό το μοτέρ απο τους μηχανικούς που συντηρούν της αστυνομίας, είναι πως κοντά
    στις 115000χλμ είναι το οριο ζωής τους..

    Μιλάνε για 20 ώρες την ημέρα, να σκίζονται δικάβαλα απο διαφορετικούς χειριστές"..

    Κάτι aprilia 750 δεν έβγαλαν σεζόν το 2003...

    Το δικό σου είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση δεδομένα.
    Νομίζω περνάτε καλά, αν ευκολύνεσαι, θα ήταν καλό να του κάνεις ένα φρεσκάρισμα - έλεγχο με έμφαση στην ψύξη και τις βαλβίδες.
    Η φλάντζα του καπακιού κεφαλής έχει συμβεί να έχει τρυπα σαν απο καρφίτσα και δεν τους άρεσε καθόλου εκει μέσα

    Το κύκλωμα του ψυγείου σε 5 διαφορετικές ήταν αρκετά βρώμικο κοντά στις 50000χλμ, οι δύο αλλάξαμε ψυγείο, άλλοι
    δύο αλλάξαμε φτερωτή, μηχανικές φλάντζες κ.λπ.

    Δεν θέλω να σε τρομάξω, είμαστε σε θερμό κλίμα όμως και η συντήρηση καλύτερα να είναι προσεκτική.

  2. #17
    Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες και επισημάνσεις. Ομως να σου πω και την δική μου αλήθεια:

    Οταν έκλεισα 10ετία με το Versys, είπα θα πάω στον καλύτερο στην Αθήνα που ξέρει από Kawasaki ER/Versys κλπ και του είπα να ασχοληθεί ιδαίτερα με τον κινητήρα και να κάνει ότι νομίζει καλύτερο για την συντήρησή του. Φυσικά περίμενα να ρυθμίσει βαλβίδες, να καθαρίσει τα μπέκ, να δώσει ιδιαίτερη προσοχή στα κιβώτιο κλπ κλπ. Οταν πήγα λοιπόν να το παραλάβω μετά από 2 ημέρες.. μου πήρε €500 και μου είπε ότι ο κινητήρας δεν χρειάζεται τίποτα και πλήρωσα μπαταρία, υγρά, αλυσίδα, κάτι ρουλεμάν τιμονιού, τακάκια, λάδια που τα είχα αλλάξει πρόσφατα κλπ κλπ

    Σπάστηκα τόσο πολύ που λέω "δεν μπορεί να με κοροϊδεύει τόσο πολύ ! " .. Τον πλήρωσα και του έκανα παράπονο ότι δεν ασχολήθηκε με τον κινητήρα .. και μόνο που δεν τσακωθήκαμε.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Τι περίμενες να κάνει ένας μάστορας με τη γενική εντολή "ασχολήσου με τον κινητήρα μου" σε ένα μηχανάκι χωρίς βλάβη;

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.112
    Στο βιβλίο τι σφράγισε; δεν νομίζω ότι σε κορόιδεψε απλά είναι λίγος.

    Δεν ξέρω πόσα χλμ είχες στην δεκαετία αλλά αν ήσουν κοντά στα 70000 σίγουρα άφησε ρουτίνες απέξω.

    Σοβαρός έλεγχος βαλβίδων ανα 20000 και ρύθμιση αν χρειάζονται, οπωσδήποτε ρύθμιση - καθάρισμα κ.λπ. στις 40000...

    Είναι σίγουρα καλύτερα να πηγαίνεις με λίστα εργασιών (απο το service book πρωτίστως) και να ζητάς τιμή με βάση αυτά
    που αναφέρεις.
    Το έχω συνηθίσει απο τις ανακατασκευές, μου φαινόταν πολύ δύσκολο να θυμάται ο μηχανικός όλες τις λεπτομέρειες κ.λπ.

    Αυτός που έχω τώρα τυπώνει και διαγράφει τις εργασίες μόνος του και ελέγχει ότι πέσει στην αντίληψη του, είναι λίγο άρρωστος
    γιαπωνέζος αλλά καταλαβαίνεις το νόημα όσων λέει.
    Μόνο με τις "διορθώσεις" ανεβαίνουν οι τόνοι, πρέπει να τον πείσω με παραδείγματα στην κυκλοφορία ότι "ετσί το ήθελαν τα παιδιά στο νησί αλλά
    οι μονόχνωτοι ευρωπαίοι τους δυσκολεύουν κ.ο.κ."


    Γενική ανακατασκευή του δικού μου κόστισε νομίζω κοντά στα 700ε σε αναλώσιμα + εργατικά...

    Βρές μηχανικό να κάνει δουλειά, ξεκάθαρα πράγματα εξαρχής και πάντα τι θέλουμε να κάνει. Ποτέ τι θέλουμε να κάνουμε εμείς μετά.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Σόρρυ φίλε αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί κατηγορείς τον μηχανικό. Εσύ που ήξερες ότι είχε θέμα ο κινητήρας ; έκανες ελενχο συμπίεσης ; έκαιγε υπερβολικό λάδι; είχες θέμα στις αλλαγές; είχες γενικότερα κάποιο πρόβλημα; Μπορεί να του πηγές άριστο μοτέρ και να έβγαλε και αυτός αυτό το συμπέρασμα μετά τον ελενχο .Γενικότερα οι απατεώνες μάστορες βρίσκουν πάντα κάποιο πρόβλημα ακόμα και όταν δεν υπάρχει .Τώρα γιατί την τιμή ,σίγουρα τσιμπημενη αλλά όπως είπες και εσύ πηγές στον "καλύτερο " οπότε εννοείται θα σε γδάρει .

  6. #21
    Φιλαράκο, ο μάστορας είναι για μεριμνά για όσα δεν χρειάζεται να ξέρει αλλά και ούτε πρέπει να του τα λέει ο πελάτης.

    Οταν λέμε να δει τον κινητήρα, θα του πω εγώ εαν θε μετρήσει διάκενα, εαν θα πάρει συμπίεση, εαν θα πετάξει τα μπουζι, εαν θα μετρήσει πολλαπλασιαστές, εαν θα καθαρίσει τα μπεκ ???

    Εαν του έλεγα ότι φεύγω για Ευρώπη και θα κάνω 5000 χιλ στις 2 επόμενες εβδομάδες τι θα έκανε? Δεν θα τα κοιτούσε όλα αυτά ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ? Ετσι πρέπει να σκεύπτεται κι αυτός. Να τα κοιτάξει όλα και εαν δεν βρει και τίποτα πάλι θα πληρωθεί για την δουλειά του

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.112
    Παίζει να σου έλεγε ότι θα ταλαιπωρηθείς

    Βρες μηχανικό είναι η ώρα να συντηρηθεί με προσοχή.

    Διάβασε και εσύ το service book δεν είναι δύσκολο. Δες τι θέλει για τα χλμ του και αν έχει προσπεραστεί κάτι από προηγούμενα.
    Είναι απλή μοτοσυκλέτα, δεν νομίζω να σε κουράσει.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμός γυαλιού στάθμης λαδιού
    από Anritsu στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2019, 10:04
  2. μετρηση σταθμης λαδιου.
    από GiannisBlessed στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2012, 15:41
  3. Μέτρηση στάθμης λαδιού
    από COSTAGIO στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2011, 10:28
  4. προειδοπιηση σταθμης λαδιου
    από nik7119 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2008, 19:34
  5. Μέτρηση στάθμης λαδιού
    από downhill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2005, 17:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF