Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ρούχα για ψηλούς αναβάτες

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461

    Ρούχα για ψηλούς αναβάτες

    Καλημέρα!
    Δημιουργώ το παρόν νήμα για να ρωτήσω/ζητήσω τις εμπείριες σας σχετικά με μοτοσυκλετιστικό ρουχισμό για ψηλούς αναβάτες. Προσωπικά, έχω βαρεθεί να έχω συνεχώς προβλήματα εφαρμογής, ειδικά με τα παντελόνια.

    Καταρχήν είμαι 1,97μ και περίπου 108 κιλά. Έχω υπάρξει και λίγο βαρύτερος αλλά δεν μου είχε δημιουργήσει θέμα πουθενά. Συνήθως τα μπουφάν μου είναι ή λίγο κοντά στα μανίκια ώστε να είναι σωστά/εφαρμοστά στον κόρμο ή λίγο πιο άνετα στον κορμό ώστε τα μανίκια να έρχονται σωστά. Δεν με προβλημάτισε ποτέ ιδιαίτερα αυτό μιας και ήταν πάντα μικρές οι διαφορές (συνήθως) και τελικά πάντα βολευόμουν και έχω ψωνίσει αρκετά διαφορετικά μπουφάν (δερμάτινα ή "κορντούρα" σε διαφορετικές μάρκες).
    Εκεί που συναντώ συνεχώς προβλήματα είναι στα παντελόνια. Όλα όσα έχω ψωνίσει έχουν χρειαστεί μεταποίηση, είτε στο μήκος, είτε στο φάρδος τα οποία και με τον έναν ή τον άλλο τρόπο έχω κάνει. Όμως το πιο ενοχλητικό και δύσκολο να διορθώσω είναι το ότι πάντα οι προστασίες των γονάτων κάθονται ψηλότερα και ενοχλούν.
    Με παραδείγματα λοιπόν:
    - Revit air παντελόνι σε 2ΧL, πρόσφατη αγορά, εις γνώσην μου το πήρα μεγαλύτερο ώστε στο μήκος να μου κάθεται ΟΚ. Το στένεψα αλλά οι προστασίες στα γόνατα μου κάθονται ψηλά.
    - Nordcap Adventure πντελόνι, εκεί τα νούμερα είναι περίεργα, και πάλι αρκετά φαρδύτερο από ότι χρειαζόμουν αλλά οριακό στο μήκος και πάλι οι προστασίες ότι να' ναι.
    - Το παλιό μου πιστο κορντούρα παντελόνι από τα LIdl, το έχω μακρύνει στα πατζάκια για να μην χαλάσει η αδιαβροχοποίηση, στις προστασίες έχω θέμα, είχα κολλήσει βέλκρο εσωτερικά για να τις τοποθετώ όπου θέλω αλλά στην πράξη δεν ήταν και ότι πιο βολικό/εύχρηστο
    - Alpinestars ολόσωμη δερμάτινη φόρμα, εκεί η μεταποίηση πέτυχε γιατί επιμήκυνα 10εκ το μήκος στα πόδια αλλά απο το σημείο ακριβώς πάνω από τα γόνατα, έτσι μετακινήθηκαν και οι προστασίες αντίστοιχα. Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν μπορεί να λειτουργήσει σε παντελόνια κορντούρα μιας και θα χαθεί η αδιαβροχοποίηση.
    Θα ήθελα λοιπόν να μου γράψετε τις δικές σας εμπειρίες μπας και μπορέσω κάποια στιγμή στο μέλλον να ψωνίσω κάτι χωρίς να αναγκαστώ να κάνω αλχημίες. Γνωρίζω ότι κάποιες εταιρείες έχουν long μεγέθη αλλά ποιές είναι αυτές (revit ξέρω σίγουρα) και το σημαντικότερο ότι δεν υπάρχουν στα καταστήματα για δοκιμή.
    Έχω επίσης σκεφτεί να μην χρησιμοποιώ τις προστασίες των παντελονιών αλλά να βάζω επιγονατίδες, δυστυχώς μια φορά που το έκανα δεν με βόλεψε καθόλου, ίσως να ήταν και ο τύπος των επιγονατίδων (κάτι φθηνές της Nordcap), σημειώστε πως τις βάζω εσωτερικά γιατί δεν μου αρέσει να φαίνονται. Ακόμα, έχω δοκιμάσει πατέντα με παλιά προστασία δερμάτινου παντελονιού που έβαλα εσωτερικά από ισοθερμικό κολάν! Μια χαρά έκατσε όπου ήθελα, στην οδήγηση δεν με ενόχλησε αλλά όταν περπάταγά υπήρχε λίγο θέμα μιας και κύλαγε εκτός θέσης (λογικό) ενώ δεν ήταν και πολύ βολικό γενικότερα.
    Εχώ δει επίσης online κάτι κολάν με ενσωματωμένες προστασίες που φαίνονται ενδιαφέροντα αλλά η τιμή μου φαίνεται υψηλή ενώ τους καλοκαιρινούς μήνες ίσως δεν αντέχονται Armored Riding Pants

    Αυτά τα λίγα
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Εγώ θα πρότεινα μεταποίηση αντίστοιχη με αυτή που έκανες στα δερμάτινα και σου ήταν ΟΚ και αν σε πιάσει βροχή αδιάβροχο παντελόνι από πάνω...

    Αν και πιστεύω ότι ένας καλός επαγγελματίας μπορεί να το κάνει χωρίς να χαλάσει την αδιάβροχη επένδυση, ειδικά αν μιλάμε για διακριτό layer.

    Δες και τις επιγονατίδες τύπου "κάλτσας" αν σε βολέψουν.

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Αυτά είναι εξαιρετικά για ψηλούς:
    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	eng_pl_LOS-ANGELES-LAKERS-Kobe-Bryant-NBA-SHIRT-XL-167630_1.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	428939
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτά είναι εξαιρετικά για ψηλούς:
    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	eng_pl_LOS-ANGELES-LAKERS-Kobe-Bryant-NBA-SHIRT-XL-167630_1.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	428939
    XAXAXAXA!

    Όταν έπρεπε, εγώ γούσταρα κωλοβάρεμα και καφεδάκι...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  5. #5
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Δεν πιστεύω ότι θα βρεις κάτι που θα σου κάτσει καλά.
    Εδω το δικό μου παντελόνι, που έχω νορμάλ κιλά και ύψος όταν κάθομαι στην μηχανή αφήνει εκτεθημενη την μισή μπότα. Έπρεπε δηλαδή να είναι 10 πόντους πιο μακρύ στο μπατζάκι αλλά όσα έβαλα ήταν το ίδιο κοντά!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #6
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτά είναι εξαιρετικά για ψηλούς:
    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	eng_pl_LOS-ANGELES-LAKERS-Kobe-Bryant-NBA-SHIRT-XL-167630_1.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	428939
    Nαι αλλά αυτά καλύπτουν τους πάντες, κοντούς-ψηλούς.....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17698766_3.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	29,9 KB 
ID:	428940
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα!
    ...
    Αυτά τα λίγα
    Καλησπέρα.

    Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ. Και λύνεται σχετικά εύκολα. Σχεδόν όλες οι εταιρίες θα έχουν long και short στα μεσαία νούμερα. Δοκίμασε την επόμενη φορά να δεις εάν έχουν S/Μ/L long.
    Τελευταία τροποποίηση από Grafton 505; 21/06/2021 στις 17:36.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.

    Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ. Και λύνεται σχετικά εύκολα. Σχεδών όλες οι εταιρίες θα έχουν long και short στα μεσαία νούμερα. Δοκίμασε την επόμενη φορά να δεις εάν έχουν S/Μ/L long.
    Αυτό ακριβώς.
    Την επόμενη φορά που θα θελήσεις να ψωνίσεις,βρες το size chart της εταιρείας και μέτρησε το inseam-outseam και αγόρασε το αντίστοιχο μοντέλο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Τελικά, αγοράστηκαν επιγονατίδες (https://www.motodirect.gr/el-gr/prod...X/?Org=3190699).

    Δοκιμάστηκαν χθες σε κοντινή βόλτα και μπορώ να πω πως είναι μια καλή λύση. Αρκετά άνετες για να τις φοράς αρκετές ώρες, εφαρμόζουν μια χαρά, το παντελόνι κάθεται σούπερ πλέον.
    Σχετικά με τα μεγέθη long, δυστυχώς ΔΕΝ έχω βρει πουθενά! Με το size chart φοβάμαι να παραγγείλω μιας και εκεί δίνει μήκη στο πόδι, εγώ αντιμετωπίζω και πρόβλημα με την θέση της προστασίας. Μπορεί όντως να κάτσει, μπορεί και όχι..
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Παρόμοια θέματα

  1. Ανταλλαγή σέλας για ψηλούς αναβάτες σε Aprilia Pegaso Trail
    από GeorgeMT στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2012, 12:13
  2. Πρόταση για ψηλούς
    από pavlarian στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2006, 10:04
  3. ΡΟΥΧΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΡΜΙΑ
    από EKEINOS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 20:55
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 10:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF