Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Αγορα scooter

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2021
    Μηνύματα
    7

    Αγορα scooter

    Καλησπερα σας παιδια και καλως σας βρηκα.Πρωτο ποστ στο φορουμ και δε γνωριζω αν ανοιξα το θεμα στη καταλληλη ενοτητα.Ειμαι 22 και μολις πηρα διπλωμα (Α2).Να σας πω την αληθεια δεν εχω οδηγησει πανω απο 10 ωρες στη ζωη μου μηχανακι.Ηρθα η ωρα ομως να παρω το δικο μου scooter μιας και το χρειαζομαι.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Το scooter θα προοριζεται για να πηγαινω σχεδον καθημερινα στη σχολη(αποσταση 5χλμ),γενικα στα σπιτια φιλων(αποσταση 5χλμ) και εδω ειναι το θεμα.Η κοπελα μου μενει κορωπι και πολλες φορεσ παω την παιρνω και πηγαινουμε αναβυσσο,σουνιο και γενικα κανω χλμ αρκετα μακρια.Το budget μου ειναι max 3000.Σκεφτομουν να παω για το medley 150,nmax,pcx αλλα εξαιτιας του τελευταιου που ειπα φοβαμαι μηπως με αυτα τα κυβικα δε θα μπορει να παει δικαβαλο απο κεντρο που μενω μεχρι σουνιο πχ.Οποτε σκεφτηκα μηπως παω για το beverly το 300 που ανεκαθεν μου αρεσε παρα πολυ.Εσεις παιδια τι εχετε να προτεινετε;Θα καθομουν να ψαξω στο forum αλλα μολις επιασα δουλεια και μολις αρχισε και η εξεταστικη οποτε δεν εχω καθολου χρονο.Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    για το nmax (το 155 κυβικα) θα σου πω, που το εχει φίλος και κανει ντελιβερι με αυτό..

    τις αποστασεις που λες τις καλυπτει ανετοτατα, αρκει να ειστε νορμαλ σωματοτυποι (δλδ οχι τιποτα υψη 1.95 κτλ)

    τεχνολογικα δε ειναι πολυ, μα πολυ μπροστα...ψαξε να το κανεις ενα τεστ ραϊντ και θα δεις.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Κάποτε με ένα δίχρονο πενηνταράκι σουσουκάκι πήγαινα (για καιρό) Χαλάνδρι - Θρακομακεδόνες - βόλτες στην Αττική - πίσω Θρακομακεδόνες να αφήσω το κορίτσι και επιστροφή Χαλάνδρι (μέσα στην άγρια νύχτα και τους λύκους χειμώνα καλοκαίρι..) .

    Βάλε πόσα km έκανα ημερησίως. Σε αυτές τις ηλικίες όμως ο έρωτας από μόνος του είναι τροφοδότης και ζωοποιός.

    Καλού κακού όμως θα πρότεινα παπί σύγχρονο. Με 80-90 να πηγαίνεις δεν νομίζω πως είναι άσχημα.

    Αν επιμένεις για σκούτερ, θα πήγαινα πρώτα σε χόντα ή ο,τι άλλο Ιαπωνικό.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2021
    Μηνύματα
    7
    Καλησπερα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για παπί δε ψήνομαι δε μου αρέσουν καθόλου. Ψάχνω μόνο σκούτερ. Τώρα για το ύψος είμαι 1.65 όποτε δεν υπάρχει πρόβλημα. Άρα λέτε ότι δε χρειάζεται το 300αρι για μια άνετη βόλτα τόσο μακριά από κέντρο. Μπορείτε να δώσετε και άλλες πληροφορίες για τα υπόλοιπα μηχανάκια; Ευχαριστώ

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Εγώ θα σου πρότεινα το yamaha nmax 125 MY21, ή το nmax 155 MY20, που το έχουν σε προσφορά, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, για πολλά χρόνια.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2021
    Μηνύματα
    7
    για κανενα 2χρονο σκεφτομαι να το κρατησω..πιο μετα σκεφτομαι να παω σε μηχανη

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2021
    Μηνύματα
    7
    παιδια βρηκα ενα pcx 125 μοντελο 18 αν θυμαμαι καλα η του 19 και μου φανηκε πολυ ωραιο.Τι πιστευετε θα μπορει να κανει δικαβαλη βολτα μεχρι αναβησσο,κορωπι πχ απο το κεντρο;

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    ναι
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Εχω το medley 150 special edition και 3 χρονια πηγαινω καθερα Κορωπι απο κεντρο.
    Κανενα προβλημα
    Και Χαλκιδα 5- 6 φορες πιο ανετα απο το beverly που ειχα πριν.
    Οτι παρεις μονο καινουριο

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2021
    Μηνύματα
    7
    Παιδια καλησπερα.Δεν προχωρησα σε αγορα τελικα λογω καποιων προβληματων και αυτο ειχε ως συνεπεια να πεσω λιγο οικονομικως.Οποτε αποφασισαμε με τον αδερφο μου να δωσουμε 3000 μαζι.Να βαλει δηλαδη 1.5κ ο καθενας.Αυτος πριν ειχε ενα sym symphony του 13 και του ηπιε το αιμα στο ντελιβερι.Του εκανε 60κ χλμ και εβγαλε προβλημα.Οποτε τωρα αυτος θελει το καινουργιο jet x 125 ενω εγω θελω το medley.Μπορει καποιος να δωσει πληροφοριες για το σκουτερ της sym μιας και ειναι σχετικα καινουργιο.
    Ευχαριστω πολυ!

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Οτι παρεις καινουριο ειναι καλο.
    Παρε αυτο που σ αρεσει.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2018
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexanderr13 Προβολή μηνύματος
    Παιδια καλησπερα.Δεν προχωρησα σε αγορα τελικα λογω καποιων προβληματων και αυτο ειχε ως συνεπεια να πεσω λιγο οικονομικως.Οποτε αποφασισαμε με τον αδερφο μου να δωσουμε 3000 μαζι.Να βαλει δηλαδη 1.5κ ο καθενας.Αυτος πριν ειχε ενα sym symphony του 13 και του ηπιε το αιμα στο ντελιβερι.Του εκανε 60κ χλμ και εβγαλε προβλημα.Οποτε τωρα αυτος θελει το καινουργιο jet x 125 ενω εγω θελω το medley.Μπορει καποιος να δωσει πληροφοριες για το σκουτερ της sym μιας και ειναι σχετικα καινουργιο.
    Ευχαριστω πολυ!
    Αν και καθυστερημενα θα σου απαντησω μιας και ημουν χρηστης στα 2 μηχανακια που σε ενδιαφερουν.

    Βeverly 300: To ειχα αγορασει το 13 καινουριο και το πουλησα περυσι. Γενικα ειναι παρα πολυ καλο all around μηχανακι. Προβληματα που αντιμετωπισα ολα αυτα τα χρονια ειναι
    α) αισθητηρας μιζας (κοστος 20 ευρω γνησιο με τα εργατικα μεσα).
    β) σκορτσαρισμα στη μεταδοση με δικαβαλο το καλοκαιρι στη κινηση (λυνεται πολυ ευκολα γυαλοχαρταροντας το υλικο τριβης στο συμπλεκτη και σπαζοντας του γωνιες).
    γ)ρουλεμαν εμπρος τροχων γυρω στα 35000κμ (εδω να σου πω την αληθεια δε θυμαμαι κοστος, νομιζω γυρω στο κατοσταρικο ειχα δωσει στην αντιπροσωπεια).
    Γενικα σαν μηχανακι εχει πολυ καλη συμπεριφορα, εχει ενα μοτερ πολυ αξιοπιστο (χαρακτηριστικα δεν εκαψε ποτε λαδια ακομα κι οταν ταξιδευα 200+ χιλιομετρα με τερμα γκαζι. Εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, δεν ετριξε ποτε τιποτα δεν ξεθωριασε ποτε τιποτα, το προσεχα ομως. Τελος τα αναλωσιμα του στα 300 κυβικα ειναι πιο φθηνα απο ολες τις εταιρειες ακομα και απο τα sym / kymco. Ενδεικτικα κοστος ιμαντα κινησης 70ε, βαριατορ με μπιλιες 35ε, συμπλεκτης/καμπανα 70ε.

    Sym symphony st200 2021. To αγορασα καινουριο και το κρατησα 3 βδομαδες. Λοιπον τα μονα καλα πραγματα που εχω να πω για αυτο το μηχανακι ειναι οτι εχει επιπεδο πατωμα, καλα φωτα και οτι εχει πολυ καλα φρενα, καπου εκει τελειωνει το ζητημα. Λοιπον εχει τριγμους, κυριως τους εντοπισα στο πλαστικο γυρω απο τη κλειδαρια, στα πατακια του πισω αναβατη και στη μπαγκαζιερα που δινουν μαζι με το μηχανακι. Εδω να πω οτι δε μιλαμε απλα για τριγμους αλλα για συγχορδιες που μου τεντωνανε τα νευρα καθε φορα που το καβαλαγα. Τα περισοτερα απο αυτα τα ελυσα μονος μου διοτι στη περιοχη μου οι ''αντιπροσωπειες'' τα θεωρουσαν νορμαλ. Οσον αφορα το μοτερ φιλε μου να ξερεις εχει αρκετους κραδασμους μεχρι τα 40 κμ/ω και τελικη εχει τα 115κμ/ω. Γενικα δε θα αντιμετωπισεις προβλημα στο δικαβαλο αν κινεισαι μεχρι τα 90κμ/ω. Γενικα σαν ποιοτητα κατασκευης/φινιρισματος και μοτερ ειναι κατω του μετριου και δειχνει ξεκαθαρα οτι δε θα γερασει καλα, τα 2800 που ζητανε γνωμη μου ειναι οτι δε τα αξιζει. Απο την αλλη εχει πραγματικα παμθηνα σερβις αλλα αρκετα συχνα σε σεση με αλλα σκουτερ. Στο σερβις των 1000κμ (τοσο το κρατησα) μου ζητησανε στη αντιπροσωπεια 12ε.


    Ελπιζω να σε βοηθησα, για οτιδηποτε αλλο εδω ειμαστε

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    72
    Nmax 155. Μην πας σε μικρότερο από αυτό για δικαβαλο. Και με αυτό οριακά θα σαι. Επίσης να ξέρεις τα sym τα 200ρια δεν είναι 200 αλλά γύρω στα 170 και αεροψυκτα

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    130
    Πήρα ενα citycom 300 μεταχειρισμένο για διαδρομές από Ωρωπό μέχρι Μαγούλα και πίσω δηλ 120 χλμ την ημέρα.Πολύ καλό γιατί την μισή διαδρομή την κάνω δικάβαλο.Άνετο και οικονομικό.Εξαιρετικό για καθημερινές μετακινήσεις(βροχή κρύο άνεση βάρος σέλα).
    Κινείται άνετα για κοντερίσιες ταχύτητες 100-110.Το συστήνω ανεπιφύλακτα.Απλά προσοχή τα σκουτερ δεν είναι μοτοσυκλέτες (φρένα, κρατήματα ,ζύγισμα, αναρτήσεις) κόστος αγοράς 1500.

  15. #15
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jokey66 Προβολή μηνύματος
    ...τα σκουτερ δεν είναι μοτοσυκλέτες...
    Μεγάλη κουβέντα που έχει αναλυθεί εκτενώς

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα Scooter
    από thomass στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2018, 07:18
  2. Αγορα scooter λογω κλοπης του παλιου
    από james9 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2009, 11:36
  3. Αγορά scooter
    από erefer στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2008, 17:19
  4. Αγορά scooter
    από daisy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 14:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF