Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Αφαίρεση διπλώματος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2021
    Μηνύματα
    0

    Αφαίρεση διπλώματος

    Γεια σας. Είμαι νέος στο φόρουμ. Σήμερα πήγα για να επεκτείνω το δίπλωμα Α2 σε Α και ενημέρωθηκα από τη σχολή οδηγών ότι το δίπλωμα μου έχει κολλήσει. Πήγα ρώτησα στο υπουργείο και με ενημέρωσαν ότι από το 2017 έπρεπε να παραδώσω το δίπλωμα μου διότι έφαγα μέσα σε έναν χρόνο 2 κλήσεις για αλκοτεστ( και οι 2 για μια γουλια έντομεταξη χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τον εαυτό μου ). Τέλος πάντων πρέπει να το παραδώσω για 6 μήνες και μετά να ξαναδώσω εξετάσεις για αμάξι. Μπορώ να κάνω κάτι γιατί δεν με έχουν ειδοποιήσει 4 χρόνια τώρα ? Ή επειδή είμαι σύνοδος ΑΜΕΑ όπου 3 φορές την βδομάδα πρέπει να τον μεταφέρω σε κλινική ( για αυτό θέλω κυρίως ). Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roy58 Προβολή μηνύματος
    είμαι σύνοδος ΑΜΕΑ όπου 3 φορές την βδομάδα πρέπει να τον μεταφέρω σε κλινική ( για αυτό θέλω κυρίως ).
    Φιλε μου συγγνωμη αλλα αυτα τα σκεφτονται πριν πιουν την "μια γουλια"..
    (ειδικα οταν εξαρταται η υγεια αλλων ..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roy58 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας. Είμαι νέος στο φόρουμ. Σήμερα πήγα για να επεκτείνω το δίπλωμα Α2 σε Α και ενημέρωθηκα από τη σχολή οδηγών ότι το δίπλωμα μου έχει κολλήσει. Πήγα ρώτησα στο υπουργείο και με ενημέρωσαν ότι από το 2017 έπρεπε να παραδώσω το δίπλωμα μου διότι έφαγα μέσα σε έναν χρόνο 2 κλήσεις για αλκοτεστ( και οι 2 για μια γουλια έντομεταξη χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τον εαυτό μου ). Τέλος πάντων πρέπει να το παραδώσω για 6 μήνες και μετά να ξαναδώσω εξετάσεις για αμάξι. Μπορώ να κάνω κάτι γιατί δεν με έχουν ειδοποιήσει 4 χρόνια τώρα ? Ή επειδή είμαι σύνοδος ΑΜΕΑ όπου 3 φορές την βδομάδα πρέπει να τον μεταφέρω σε κλινική ( για αυτό θέλω κυρίως ). Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
    για να σε πιάσουν δύο φορές φαντάσου πόσες άλλες γλύτωσες που δε σε σταμάτησαν. Άστο καλύτερα μη πάρεις κάναν άνθρωπο στο λαιμό σου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roy58 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας. Είμαι νέος στο φόρουμ. Σήμερα πήγα για να επεκτείνω το δίπλωμα Α2 σε Α και ενημέρωθηκα από τη σχολή οδηγών ότι το δίπλωμα μου έχει κολλήσει. Πήγα ρώτησα στο υπουργείο και με ενημέρωσαν ότι από το 2017 έπρεπε να παραδώσω το δίπλωμα μου διότι έφαγα μέσα σε έναν χρόνο 2 κλήσεις για αλκοτεστ( και οι 2 για μια γουλια έντομεταξη χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τον εαυτό μου ). Τέλος πάντων πρέπει να το παραδώσω για 6 μήνες και μετά να ξαναδώσω εξετάσεις για αμάξι. Μπορώ να κάνω κάτι γιατί δεν με έχουν ειδοποιήσει 4 χρόνια τώρα ? Ή επειδή είμαι σύνοδος ΑΜΕΑ όπου 3 φορές την βδομάδα πρέπει να τον μεταφέρω σε κλινική ( για αυτό θέλω κυρίως ). Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
    Καλά όταν σε σταμάτησαν και σε βρήκαν πανω απο το όριο,δεν σου πήραν το δίπλωμα?
    Τη δευτερη φορά που σε σταματήσαν,δεν στο ξαναπήραν?
    Και κυκλοφορούσες 4 χρόνια ενώ θα έπρεπε να έχεις παραδώσει το δίπλωμα απο το 2017?
    Οτι να ναι.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Στο γενικότερο κράξιμο να προσθέσω το εξής.

    Εδώ κ 4 χρόνια κυκλοφορούσες ανασφάλιστος το γνωρίζεις αυτό ε?

    Από κει κ πέρα, κλασικά όπως όλοι οι παραβάτες έχεις δικαίωμα να υποβάλλεις τις ενστάσεις σου, θα μου πεις μετά από 4 χρόνια? Μετά από 4 χρόνια.
    Πες εκεί την δικαιολογία σου κ ότι σου πουν.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Μου φαίνεται παράξενο που δεν είχες λάβει γνώση για την αφαίρεση του διπλώματος, την ειδοποιητηρια επιστολή τη στέλνουν πάντα συστημένη.
    Anyway θα πας στην τροχαία να το παραδώσεις και εκεί θα σε κατατοπίσουν.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2021
    Μηνύματα
    0
    Παιδιά όταν λέω αλκοτεστ και στις 2 περιπτώσεις ήταν 0.01 πάνω από το όριο. Πάντα έκανα 3η φορά και την περνά εγώ την μηχανή σπίτι. Τεσπα ευχαριστώ για τις απαντήσεις

  9. #9
    Για Οδήγηση υπό την επίδραση οινοπνεύματος με ποσοστό από : 0,25-0,40 βλεπω σε 3 site οτι δεν προβλεπεται αφαιρεση διπλώματος, μονο χρηματικο προστιμο και 5 πόντοι. Αν ισχύει τότε λογικό να μην του το πήραν το δίπλωμα. Μήπως απλά μάζεψε 25 πόντους και του ζήτησαν το δίπλωμα για αυτό το λόγο;
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  10. #10
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Στη συγκεκριμένη παράβαση αν υποπέσεις και δεύτερη φορά μέσα σε ένα ημερολογιακό έτος (υποτροπος δηλ.) σου αφαιρούν για 6 μήνες το δίπλωμα. Όχι επί τόπου, περνάει λίγος καιρός μέχρι την ειδοποίηση.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2021
    Μηνύματα
    0
    Δεν είναι οι πόντοι είναι αυτό που είπε ο karellen.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2021
    Μηνύματα
    0
    Επησης μηλαμε για 0.10 με όριο 0.09.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roy58 Προβολή μηνύματος
    Επησης μηλαμε για 0.10 με όριο 0.09.
    δεν βρηκα πουθενα όριο κάτω από 0,25, όλοι γράφουν για 0,25-0,40 χιλιοστά του γραμμαρίου ανά λίτρο εκπνεόμενου αέρα. κάτω απο 0,25 χιλιοστά του γραμμαρίου ανά λίτρο εκπνεόμενου αέρα δεν σε γράφουν. Έχει αλλάξει?
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2021
    Μηνύματα
    0
    Μου είπαν ότι είναι έτσι για τους καινούργιους οδηγούς όταν με έγραψαν. Πρέπει να ήταν αρχές που είχα πάρει το Α2.

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Στη συγκεκριμένη παράβαση αν υποπέσεις και δεύτερη φορά μέσα σε ένα ημερολογιακό έτος (υποτροπος δηλ.) σου αφαιρούν για 6 μήνες το δίπλωμα. Όχι επί τόπου, περνάει λίγος καιρός μέχρι την ειδοποίηση.
    Ότι είπε ο κύριος.
    Έτσι για την ενημέρωση σου, το ξέρεις ότι αν έμπλεκες σε ατύχημα ενώ έχεις πιεί δεν σε καλύπτει καμία ασφαλιστική και έχεις απευθείας συνυπαιτιότητα ακόμα και αν ο άλλος περάσει από ΣΤΟΠ έτσι?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2010, 13:01
  2. Αφαίρεση διπλώματος
    από nightstalker στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 14:40
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 11:14
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 03:34
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF