Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Αγορά νέας μηχανής Α απεριόριστο για οδηγό με μικρή εμπειρία

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2021
    Μηνύματα
    9
    Σωστός. Diversion XJ6 είναι αυτό που κοιτάζω αλλά ναι συμφωνώ όσον αφορά τα έξοδά του.

    Διαβάζοντας έχω βάλει κανονικά και τα δικύλινδρα στη λίστα και τα κοιτάζω και αυτά, για ισορροπία πόλης-ταξιδιού.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Εγω το μονο που εχω να (ξανα)τονισω ειναι να μη "φοβηθεις" τα μικρα κυβικα και πιο καινουρια μηχανακια, αν τα ταξιδια που εχεις κατα νου ειναι μονοκαβαλος και γενικα εισαι οδηγος που αποφευγει τις εθνικες οδους.
    Κερδιζεις πολλα σε κοστη: σερβις, αναλωσιμα και ζημιες λογο παλαιοτητας, πιθανον εξοπλισμο οπως abs, χρηστικοτητα: ζεστη κινητηρα, βαρος.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2021
    Μηνύματα
    9
    Ακούει. Θα τα έχω στο νού μου. Πήρα και άλλες απόψεις και με βλέπω να καταλήγω σε κανένα Hornet, CB(F) 600 ή κανενα transalp στη χειροτερη. Το λεω μιας και δε μου αρεσει και πολυ. Δεν υπάρχει λόγος να ρίξω πολύ χρήμα σε μηχανές τύπου XJ6 (ακόμα).

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    745
    Τρανσαλπ στη καλύτερη από αυτά τα τρία...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Τα 2500 όμως του cbf μπορεί να πλησιάσουν το diversion αν πέσεις σε μηχανάκι ελαφρώς λεμόνι. Με το τρανσαλπ οκ φαντάζομαι θα τη βγάλεις φθηνότερα σε κάθε περίπτωση. Παντως όταν δεν παίζουν πολλά φράγκα το τρανσαλπ είναι μια μηχανή που έρχεται στο μυαλό όλων μας ως φθηνή περίπτωση (και σε μένα ήρθε), αλλά εσυ βλέπω να κλείνεις προς street περισσότερο. Σιγουρέψου ότι θα σου αρέσει αρκετά από αισθητικής άποψης τουλάχιστον.

  6. #21
    Και μια μικρή συμβολή-συμβουλή από εμένα, η οδήγηση της μηχανής δεν έχει να κάνει μόνο με την εμπειρία αλλά κυρίως με την εκπαίδευση. Πριν πάρεις απόφαση να δώσεις 6-8.000€ για μια μηχανή που «στρίβει» κάνε κανένα μάθημα ασφαλούς οδήγησης και τότε θα δεις και ότι η μόνη περίπτωση να μη στρίβει μια μηχανή είναι να μη μπορεί ο οδηγός της. Τώρα σχετικά με το τι να πάρεις ,η απαντηση ειναι μια και μοναδική….. να πάρεις την μηχανή που ονειρεύεσαι και γούσταρες να την βλέπεις κάθε μέρα. Τα κυβικά και το στιλ είναι σχετικά.Αν σου αρέσει αυτό που οδηγάς τότε και σίδεροκωλη βγάζεις όπως μερικοί μερικοί εδώ με supersport. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δε ταξίδι με γυμνό θα φας περισσότερο ξύλο από τον αέρα από ότι ο Τζανετάκος από τον Κωστανταρα στις ταινίες.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2021
    Μηνύματα
    9
    Επικο ξεθαμα. Δοκιμασα απο crypton μεχρι την xj6 (για πολλοστη φορα), μεχρι και ενα sym symphony 125 (ταξιδι και φορτωμενος για 500χλμ) για να ξεκινησω και παλι την αναζητηση που σταματησα στη μεση, αφου η ζωη ειχε αλλα σχεδια το 2021.

    Ειδα ενα ER5 - δε μου κατσε - και τωρα κοιταζω προς κλε 500 μερια αφου μαρεσει ΠΑΡΑ πολυ και ειναι αυτο που ακριβως θελω απο σχεδον ολες τις αποψεις.

    Η επομενη επιλογή ειναι f650 gs (με abs) για την οποια ομως δεν γνωριζω πολλα απο μηχανολογικης πλευρας. Μονο οτι εχω διαβασει εδω. Εχω βρει μοντελο του 02 (με μονο μπουζι) και το ειχε ηρεμος ανθρωπος.
    Επειδη ομως η τιμη ειναι πολυ καλη για να ναι αληθινη κραταω πολλες πισινες, μεχρι να το δει μηχανικος και να μου δωσει το πρασινο φως.

    τι αλλο να κοιταξω σε αυτο;; Περιεργα πραγματα βραδιατικα

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Radikal Προβολή μηνύματος
    Επικο ξεθαμα. Δοκιμασα απο crypton μεχρι την xj6 (για πολλοστη φορα), μεχρι και ενα sym symphony 125 (ταξιδι και φορτωμενος για 500χλμ) για να ξεκινησω και παλι την αναζητηση που σταματησα στη μεση, αφου η ζωη ειχε αλλα σχεδια το 2021.

    Ειδα ενα ER5 - δε μου κατσε - και τωρα κοιταζω προς κλε 500 μερια αφου μαρεσει ΠΑΡΑ πολυ και ειναι αυτο που ακριβως θελω απο σχεδον ολες τις αποψεις.

    Η επομενη επιλογή ειναι f650 gs (με abs) για την οποια ομως δεν γνωριζω πολλα απο μηχανολογικης πλευρας. Μονο οτι εχω διαβασει εδω. Εχω βρει μοντελο του 02 (με μονο μπουζι) και το ειχε ηρεμος ανθρωπος.
    Επειδη ομως η τιμη ειναι πολυ καλη για να ναι αληθινη κραταω πολλες πισινες, μεχρι να το δει μηχανικος και να μου δωσει το πρασινο φως.

    τι αλλο να κοιταξω σε αυτο;; Περιεργα πραγματα βραδιατικα
    Αφού σου άρεσε το κλε, ρίξε μια ματιά στον Πήγασο της απριλια απείρως καλύτερα φρένα, στήσιμο και κάνει όσα ζητάς! Στo strada αναφέρομαι.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτάρης για αγορά νέας μηχανής
    από guardian στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2015, 08:47
  2. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 11:15
  3. αγορα νεας μηχανης!
    από Sannie στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 04:53
  4. Αγορά νέας μηχανής
    από muffin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 12:35
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 09:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF