Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Αγορά νέας μηχανής Α απεριόριστο για οδηγό με μικρή εμπειρία

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2021
    Μηνύματα
    9

    Αγορά νέας μηχανής Α απεριόριστο για οδηγό με μικρή εμπειρία

    Γειά σας παιδιά, χαίρομαι που βρήκα αυτό το φόρουμ για να συζητήσουμε περί μότο!

    Βγάζω τώρα δίπλωμα για μηχανή Α απεριόριστο και στόχος μου είναι η αγορά μιας μηχανής για κίνηση σε πόλη και άνεση σε κανένα ταξίδι - άμεσα μέσα στο έτος.

    Είμαι μεταξύ κάποιας XJ6 που βλέπω να υπάρχουν διαθέσιμες ή κάποιου Z750 από Kawasaki για το οποίο ξέρω ότι λόγω στάσης ίσως και να μη μπορεί να "ταξιδέψει άνετα". Η XJ6, σαν yamaha που είναι διαβάζω ότι στρίβει γενικότερα και εμπνέει ασφάλεια στην οδήγηση. Προηγούμενη εμπειρία είχα μόνο με αυτόματο και ημιαυτόματο παπί, χωρίς συμπλέκτη δλδ αλλά και στη σχολή και από την παρέα έχω καταλάβει ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα, και η εμπειρία μαζεύεται για τη χρήση που το θέλω αποκτάται αρκετά σύντομα.

    Τι προτάσεις έχετε εσείς για έναν νέο οδηγό στην μεγάλη κατηγορία; Όριο χρημάτων θα θέσω τα 3 χιλιάρικα, με έμφαση προς τα 2500 σε περίπτωση που θα χρειαστεί να κάνω και επιπλέον έξοδα (λάστιχα, μπουζί, ρύθμιση).

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    καβασακι απορριπτεται λογω χαρακτηρα μοτο,και λογω μικρης εμπειριας δικης σου.
    το xj πιο φιλικο αλλα με 2500 δυσκολα θα βρεις.
    Παρε για αρχη κανα 250αρι να μαθεις πρωτα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Για κίνηση εντός πόλης θα απέρριπτα τα τετρακύλινδρα, θα προτιμούσα κάτι με 2 κυλίνδρους. Για ταξίδι το ανάποδο.

    Επίσης γυμνό για ταξίδι δεν είναι και ότι καλύτερο. Κάτι με φαιρινγκ είναι πολύ πιο άνετο ειδικά σε υψηλές ταχύτητες. Εξαρτάται πόσο είσαι διατεθειμένος να την παλέψεις με ή χωρίς.

    Εναλλακτικά θα πρότεινα bandit 600-650. Το 600 λίγο πιο παλιο ισως να καιει λιγο παραπάνω. Πολύ αξιοπιστο και αυτό και νομίζω παρόμοια specs με το xj6

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2021
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    καβασακι απορριπτεται λογω χαρακτηρα μοτο,και λογω μικρης εμπειριας δικης σου.
    το xj πιο φιλικο αλλα με 2500 δυσκολα θα βρεις.
    Παρε για αρχη κανα 250αρι να μαθεις πρωτα.
    Την ίδια σκέψη είχα στην αρχή για το 250άρι, ωστόσο το μόνο που με προβλημάτιζε είναι η κίνηση εκτός πόλης. Το θετικό είναι τα χαμηλά κόστη στο 250άρι που παρέα με την έλλειψη εμπειρίας είναι win win. Το κρατάω λοιπόν πρώτο στη λίστα μου. Σε ευχαριστώ!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Για κίνηση εντός πόλης θα απέρριπτα τα τετρακύλινδρα, θα προτιμούσα κάτι με 2 κυλίνδρους. Για ταξίδι το ανάποδο.

    Επίσης γυμνό για ταξίδι δεν είναι και ότι καλύτερο. Κάτι με φαιρινγκ είναι πολύ πιο άνετο ειδικά σε υψηλές ταχύτητες. Εξαρτάται πόσο είσαι διατεθειμένος να την παλέψεις με ή χωρίς.

    Εναλλακτικά θα πρότεινα bandit 600-650. Το 600 λίγο πιο παλιο ισως να καιει λιγο παραπάνω. Πολύ αξιοπιστο και αυτό και νομίζω παρόμοια specs με το xj6
    Ενδιαφέρον το Bandit. Είχα ξεχάσει σχεδόν ότι υπήρχε. Παίζει να μη με βολέψει η στάση έναντι του XJ6, γιαυτό και το σκεφτόμουν (το XJ6).

    Ο γείτονας μου έχει ένα μαύρο XJ6 του 11 και το δίνει 3500 με κοντά 70κ χιλιόμετρα. Αρκετά προσεγμένο και σερβις στην ώρα τους και η αλήθεια είναι ότι του έχω μια κάποια εμπιστοσύνη, αλλά δε γνωρίζω εάν τα χρήματα είναι καλά. Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Radikal Προβολή μηνύματος
    Την ίδια σκέψη είχα στην αρχή για το 250άρι, ωστόσο το μόνο που με προβλημάτιζε είναι η κίνηση εκτός πόλης. Το θετικό είναι τα χαμηλά κόστη στο 250άρι που παρέα με την έλλειψη εμπειρίας είναι win win. Το κρατάω λοιπόν πρώτο στη λίστα μου. Σε ευχαριστώ!



    Ενδιαφέρον το Bandit. Είχα ξεχάσει σχεδόν ότι υπήρχε. Παίζει να μη με βολέψει η στάση έναντι του XJ6, γιαυτό και το σκεφτόμουν (το XJ6).

    Ο γείτονας μου έχει ένα μαύρο XJ6 του 11 και το δίνει 3500 με κοντά 70κ χιλιόμετρα. Αρκετά προσεγμένο και σερβις στην ώρα τους και η αλήθεια είναι ότι του έχω μια κάποια εμπιστοσύνη, αλλά δε γνωρίζω εάν τα χρήματα είναι καλά. Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
    τα καλυτερα ταξιδια τα εχω κανει με 250αρι.ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.123
    Καμία αντίρρηση εφόσον συνειδητά ο μοτοσυκλετιστής ξεκινά να απολαύσει ένα ταξίδι.
    Κάποιος που περιορίζει το ταξίδι στον προορισμό δεν μπορεί να δει τι περιγράφεις.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2021
    Μηνύματα
    9
    Καταλαβαίνω και τις δύο πλευρές χαχα. Σίγουρα θα υπερτερήσει η στρατηγική του "ταξιδεύω για τον προορισμό", οπότε από εκεί προκύπτει και η αναζήτηση της κατάλληλης μοτοσυκλέτας. Βέβαια όλα αυτά με τον παράγοντα πόλη μέσα που με βάζει κυρίως ανάμεσα σε 2κύλινδρα και 4κύλινδρα.

    Μηχανές εκεί στα 600 κυβικά που ξέρετε ότι έχουν και κράτημα και είναι φιλικές είναι κάποια από τις παραπάνω; XJ6, Bandit 650 (και 600), ή κάποιο άλλο όπως KLE 500 που κοιτούσα σήμερα και μου αρέσει πολύ. Αν περιοριστώ στα 2.5κ ένα kle του 2005 θα είναι και αυτό ιδανικό;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Νομίζω ότι το XJ ως πιο καινούριο (λογικά θα βρεις και με abs) είναι καλή επιλογή. Απλά στα 2500 € είσαι δύσκολα, μάλλον θα πρέπει να ανέβεις λίγο.

  9. #9
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    CBF500 ή ίσως και 600 αν έχεις έναν σχετικό αυτοέλεγχο;

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2021
    Μηνύματα
    9
    Τα κοιτάζω και αυτά, φαίνονται ότι πρέπει για πρώτο και αυτοέλεγχο έχω άφθονο. Ευχαριστώ

    Οπότε XJ6 με 3.5 και 70χιλιάρικα στη πλάτη του, μοιρασμένα 50/50 σε πόλη και ταξίδια δε λέει ε;

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Έχεις φάει κόλλημα με του γείτονα ε;
    Πόσο έχουν κατά μέσο όρο τα Yamaha του 2010,11;; Αν του γείτονα είναι πρώτο χέρι και το ξέρεις από τότε που το αγόρασε και είναι όντως ατρακαριστο και σωστά συντηρημένο τότε 200, 300€ πάνω από το μέσο όρο δικαιολογούνται αφού παίρνεις καλό μηχανάκι και γλυτώνεις το ψάξιμο.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2021
    Μηνύματα
    9
    ναι ρε γμτ, με καποιο τροπο μου αρέσει και είναι πολυ βολικο. Νομίζω ότι σε καποιες απο αυτες τις επιλογες θα καταληξω. Αναμεινατε νεοτερα στο τελος του καλοκαιριου λοιπον

  13. #13
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Μια χαρά είναι το xj6. Αν είναι να το δίνει πιο ακριβό από τα άλλα, να είναι εντάξει από αναλώσιμα , σέρβις , λάστιχα κτλ

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2021
    Μηνύματα
    9
    Το μεγάλο σερβις του σε στάζει λίγο, αλλά τα υπόλοιπα είναι ΟΚ, διαχειρίσιμα

    Το βλέπω σοβαρά το XJ6, δεν έχω αποφασίσει 100% ακόμα, αλλα τουλάχιστον ξέρω που στοχεύω

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Μου αρέσει το XJ6, ειδικά το γυμνό. Όμως το Diversion με το fairing είναι καλύτερο για ταξίδια. Για μέσα στην πόλη, όντας τετρακύλινδρο, θα ζεσταίνεται πολύ το καλοκαίρι, μαζί κι εσύ. Καταναλώνει περισσότερο καύσιμο, συγκρίσιμο με μικρό αμάξι, έχει πιο ακριβά service και είναι σχετικά βαρύ. Δεν είναι ιδανικό για τη χρήση που θέλεις, αλλά ούτε και απαγορευτικό.

    Ρίξε καμία ματιά και σε δικύλινδρα, που είναι καταλληλότερα για αστική χρήση, ενώ κάνουν άνετα ταξίδια. Σίγουρα να έχει ABS. Ωραία για αρχάριο είναι τα 300 και 500 cc δικύλινδρα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 28/06/2021 στις 18:02.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτάρης για αγορά νέας μηχανής
    από guardian στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2015, 07:47
  2. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 10:15
  3. αγορα νεας μηχανης!
    από Sannie στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 03:53
  4. Αγορά νέας μηχανής
    από muffin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 11:35
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF