Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Πρόβλημα στον πίσω τροχό

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2021
    Μηνύματα
    2

    Πρόβλημα στον πίσω τροχό

    Καλημέρα παιδιά έχω πάρει ένα kymco downtown 300 του 2009 25000 Χιλ πολύ προσεγμένο. Το πήγα για σέρβις και όταν το πήρα στην πρώτη βόλτα μου ζεστάθηκε πάρα πολύ ο πίσω τροχός καινούργια τακάκια δίσκος. Το πήγα να το δουν και μου λεν έτσι είναι. Ρε παιδιά λέω ζάντα λάστιχο δεν πιάνονται. Μπορεί κάποιος να μου πει αν έτσι είναι η συμβαίνει κάτι?

  2. #2
    Λογικο δεν είναι, ακόμα και αν ο δισκος και τα τακάκια είναι νέα.
    Εκτός και είναι λόγο καύσωνα, η αν πατάς την μανετα άθελα σου συνέχεια .
    Μια ακόμα περιπτωση είναι να μην λειτουργεί σωστά η δαγκάνα και τα εμβολακια
    της να μην επιστρέφουν σωστά πίσω και να ασκούν συνέχεια πίεση στον δισκο
    Δες το κανα δύο μέρες ακόμα, μετά από χρήση θα πρεπει την δαγκάνα μετά από κάνα λεπτο να μπορεις να την ακουμπησεις κανονικά.
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 27/06/2021 στις 16:59.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Κάνε λίγα χιλιόμετρα χωρίς να ακουμπήσεις φρενα και δες αν ζεματαει δίσκος. Προφανώς αν δεν μπορείς καν να τον ακουμπήσεις χωρίς να καεις κάτι δεν πάει καλά. Σίγουρα ο καύσωνας παίζει σημαντικό ρόλο βέβαια αλλά δεν μπορώ να φανταστώ το λάστιχο να ζεσταθεί τόσο πολύ ώστε να μην μπορείς το αγγίξεις ..εκτός αν το σκίζεις όσο δεν πάει το οποίο προφανώς δεν γίνεται ?!
    Τα καινούργια τακάκια μαζί με δίσκους όσο να ναι θα ανεβάζουν περισσότερη θερμοκρασία μέχρι να στρώσουν ..

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2021
    Μηνύματα
    2
    Το θέμα είναι ότι κάνω βόλτα χωρίς να αγγίζω το φρένο. Αυτό όταν το πήρα είχε 2 σκισιματα το λάστιχο στο προφίλ. Δεν έδωσα βάση το πήρα τα άλλαξα. Μετά που το έβγαλα βόλτα και αφού τα άλλαξα το είχα στο μυαλό μου. Και έτσι το έβλεπα. Το θέμα είναι ότι ο δίσκος μπήκε γνήσιος μαμα. Τακάκια οκ. και ο μηχανικός επιμένει επειδή αυτός το είχε αυτά τα χρόνια και το έκανε ότι όλα είναι οκ. ρολιμαν καλά δαγκάνα δίσκος τακάκια οκ αλλά ακόμα. και Εγνατία να βγω αν κάνω 10 χιλιόμετρα χωρίς καν φρένο δεν θα πιάνετε δίσκος ζάντα και λάστιχο. Αυτός επιμένει ότι είναι λόγο ζεστας και είναι και η μηχανι που βγάζει αλλά εμένα δεν με κάθετε καλά κάπου λέω έχει αστοχία

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sakis140012 Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι ότι κάνω βόλτα χωρίς να αγγίζω το φρένο. Αυτό όταν το πήρα είχε 2 σκισιματα το λάστιχο στο προφίλ. Δεν έδωσα βάση το πήρα τα άλλαξα. Μετά που το έβγαλα βόλτα και αφού τα άλλαξα το είχα στο μυαλό μου. Και έτσι το έβλεπα. Το θέμα είναι ότι ο δίσκος μπήκε γνήσιος μαμα. Τακάκια οκ. και ο μηχανικός επιμένει επειδή αυτός το είχε αυτά τα χρόνια και το έκανε ότι όλα είναι οκ. ρολιμαν καλά δαγκάνα δίσκος τακάκια οκ αλλά ακόμα. και Εγνατία να βγω αν κάνω 10 χιλιόμετρα χωρίς καν φρένο δεν θα πιάνετε δίσκος ζάντα και λάστιχο. Αυτός επιμένει ότι είναι λόγο ζεστας και είναι και η μηχανι που βγάζει αλλά εμένα δεν με κάθετε καλά κάπου λέω έχει αστοχία
    Πιθανοτατα η πισω δαγκανα ειναι μισοκολλημενη και δεν απελευθερωνει τελειως οταν αφηνεις το φρενο. Μαλλον θελει ενα καθαρισματακι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Εμένα δεν μου κολλάει το ζάντα δεν πιάνεται από τη θερμοκρασία. Όσο κ κολλημένη να είναι η δαγκάνα η ζάντα και το λάστιχο δεν τραβάνε θερμοκρασίες από εκεί.
    Για αρχή εγώ θα το έβαζα στο διπλό και θα γυρναγα τον τροχό με το χέρι να δω αν πάει ελεύθερα.

Παρόμοια θέματα

  1. πραγματικη ιπποδυναμη στον πίσω τροχό
    από Z-rider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2014, 12:15
  2. Προβλημα με "ανα διαστηματα" κολημενο ΠΙΣΩ τροχο
    από zannisvel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2013, 08:58
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2012, 11:15
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2009, 09:25
  5. Πρόβλημα στο πίσω λάστιχο...help!!!
    από Xlitos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF