Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Πρόβλημα σε Sym Citycom 300i όταν θερμαίνεται.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2021
    Μηνύματα
    3

    Exclamation Πρόβλημα σε Sym Citycom 300i όταν θερμαίνεται.

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

    Κάτοχος ενός Sym Citycom 300i του 2016. Πέρυσι, λίγο πριν το καλοκαίρι, του πραγματοποίησα μεγάλο service ώστε να είναι έτοιμο για τις εξορμήσεις! Όμως μες το καλοκαίρι , μου παρουσίασε πρόβλημα. Ενώ ζεσταινόταν μετά από κάποια ώρα, έδινα γκάζι εγώ, με έκοβε αυτό. Το πήγα στο συνεργείο (πάω στο συγκεκριμένο από το 2007 με προηγούμενο δίκυκλο. Δεν το πήγαινα μόνο στα πρώτα δύο χρόνια αγοράς γιατί ήθελε εξουσιοδοτημένο), μου άλλαξε τρόμπα βενζίνης, καθάρισε την πεταλούδα, έλεγξε το ψυγείο. Συνέχισε το ίδιο. Όμως μετά δεν το πήρα σε μακρινές αποστάσεις, και ήρθε η καραντίνα.

    Από τον Σεπτέμβριο μέχρι τον Απρίλιο δεν είχα κάποιο πρόβλημα (κοντινές αποστάσεις). Νοέμβριο 2020 έγινε αλλαγή μπαταρίας πρώτη φορά. Τον Μάιο, ανέβασε θερμοκρασία. Αλλάξαμε θερμοστάτη και όλα εντάξει! Προχθές όμως, μου παρουσίασε ξανά το ίδιο πρόβλημα. Γκάζι εγώ, όχι ανταπόκριση αυτό. Το πήγα στο συνεργείο, κ αφού ο μάστορας το πήρε για δοκιμή, δεν του το έκανε. Μετά από λίγο, αφού βάζω το κλειδί να φύγω από το συνεργείο, το σκούτερ καμία ανταπόκριση. Ούτε το check που κάνει όταν γυρίζουμε το κλειδί. Εν ολίγοις, η μπαταρία είχε βραχυκυκλώσει, η οποία 7 μήνες φορεμένη. Την αλλάξαμε. Χθες, μετά από μισή ώρα διαδρομή στην εθνική, ξανά το ίδιο πρόβλημα. Γκάζι εγώ, μηδέν ανταπόκριση αυτό. και ενώ προσπαθούσα να ανοίξω γκάζι 2-3 φορές, σαν να κόμπιαζε . Οι στροφές 3000-4000 , η ταχύτητα 50-60 χλμ. Αν και δεν έχω γνώσεις, σκέφτομαι μήπως φταίει το μπουζί, ή η πίπα από μπουζί, ο τύπος των λαδιών μήπως είναι ακατάλληλος για το καλοκαίρι. Πραγματικά έχω στενοχωρεθεί.

    Βενζίνη βάζω κατά 90% από συγκεκριμένο πρατήριο. 34.000 και κάτι συνολικά χλμ. Στην συντήρηση, είμαι όσο μπορώ τυπική. Έχετε κάποια ιδέα, τι μπορεί να είναι κ το παρουσιάζει όταν ζεσταίνεται;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! (συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο , απλά προσπαθώ να γίνω σαφής...γυναίκες...ξέρετε ) Ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους/ες!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    To μόνο σίγουρο είναι οτι θες αλλαγή "μάστορα". Το πήγες δήλαδη να στο φτιάξει και σου είπε ότι είναι τρόμπα ; .. την άλλαξε και το πρόβλημα συνεχίστηκε ; Mετά όταν το πήγες ξανά έβγαλε συμπέρασμα ότι είναι ο θερμοστάτης , το άλλαξε και έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα ; Άμα είναι να παίζει τζόκερ στο τι φταίει και να το αλλάζει γίνομαι και εγώ μάστορας
    Στη θέση σου θα το πήγαινα κάπου αλλού ...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2021
    Μηνύματα
    3
    έχεις να μου προτείνεις κάποιον αξιόλογο; (καταλαβαίνεις πως το λέω ,φαντάζομαι). υπάρχει κ άλλος χρήστης εδώ με το ίδιο πρόβλημα, και εκείνου του έχουν κάνει ενέργειες, και ακόμα να του δώσουν λύση. Σ ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου, ήταν διαφωτιστική!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Αν κατάλαβα σωστά εκείνος δεν έχει αλλάξει αντλία , ένας άλλος που είχε ακριβώς το ίδιο θέμα λύθηκε με αλλαγή αντλίας . Το θέμα είναι ότι εσύ έχεις αλλάξει αντλία βενζινης σωστά;
    Δεν γνωρίζω αξιόλογο μηχανικό μιας και τα κάνω μόνος μου ..

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2021
    Μηνύματα
    3
    Σε μένα έχει αλλάξει τρόμπα βενζίνης, όχι όλο το σύστημα. Θα το πάω τη Τετάρτη στο συνεργείο. Σ' ευχαριστώ πολύ!

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα στο ρελαντί SYM Citycom 300i
    από dimperd7 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2020, 17:49
  2. Τοποθετηση λαμπτηρων σε Sym Cutycom 300i
    από g_m900 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2011, 05:55
  3. Yamaha Xmax 250 2010 ή Sym Citycom 300i
    από Bassilis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 18:52
  4. Yamaha Xmax 250 2010 ή Sym Citycom 300i
    από Bassilis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2010, 19:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF