Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Ταξίδι στο εξωτερικό κ ελεύθερες εξατμίσεις

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κ τις γνώμες παιδιά.
    Μάλλον θα φορέσω τα μαμά τελικά, κάπου πρέπει να τα έχω, θα κάνω τις ανασκαφές μου

  2. #17
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Εγώ θα σου λεγα να ψάξεις να δεις τι προβλέπεται τυπικά και τι πρόστιμα παίζουν από τις χώρες που θα περάσεις.
    Το αν θα σε σταματήσουν ή όχι και αν θα σε γράψουν ή όχι δεν μπορεί να στο πει κανείς με βεβαιότητα.
    Ψάξτο κι αποφάσισε αν και τι ρισκάρεις

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.137
    Η ασφαλέστερη οδός είναι να βάλεις τα μαμα τελικά ή έστω τις τάπες. Για τουρισμό πας, το να χάσεις 5 άλογα δεν θα επηρεάσει την έκβαση του ταξιδιού.

    Μην ξεχνάς ότι η αφορμή να σε ελέγξουν για τις εξατμίσεις δεν είναι μόνο οι εξατμίσεις. Μπορεί να σε σταματήσουν για οποιαδήποτε άλλο λόγο και να πέσει το μάτι τους και σε αυτές.

    Γενικά σα ξένος θες να είσαι όσο πιο τυπικός γίνεται. Οποιαδήποτε παρασπονδία μπορεί να σε βάλει σε μπελάδες και να βγεις εντελως εκτος προγράμματος ειδικά αν δεν γνωρίζεις γλώσσα, κουλτούρα κλπ.

    Τα βαλκάνια πλέον δεν είναι τόσο βαλκάνια με την έννοια που έχουμε εμείς στο μυαλό μας. Με εξαίρεση την Αλβανία που αρκεί να πηγαίνεις αργά για να μη σε σταματήσουν, στις υπόλοιπες χώρες η αστυνόμευση είναι πιο κοντά στα ευρωπαικά δεδομένα. Όποιος λέει "εμένα δεν με εχουν σταματήσει ποτέ" μόνο στην τύχη το αποδίδω.

    Πρόσφατα έκανα καραμπινάτη παράβαση για 20χλμ. Η ίδια ακριβώς στην Ελλάδα γίνεται καθημερινά και δεν ασχολείται κανείς. Το ότι δεν με σταμάτησαν οφείλεται στο γεγονός ότι δεν συνάντησα και δεν με είδε κανένα περιπολικό. ΟΚ ήταν λίγο γιολο φάση αλλά κατα βάθος ήμουν λίγο χεσμένος.

  4. #19
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Στο κομμάτι εξάτμισεις ότι και να σου πει κάποιος
    είναι καθαρα θεμα που θα πέσεις.
    Και στο Ελλαδιστάν εάν πέσεις στον σωστο/τυπικό
    σε έγραψε.

    Στο εξωτερικό πάντως δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να μου
    συμβεί κάτι τέτοιο που θα μου κοστίσει ή θα μου δημιουργήσει
    οποιαδήποτε καθυστέρηση κτλ.

    Τέλος έχω κατέβει τις δαλματικες ακτές Οκτώβρη και δεν θα ήθελα
    να φανταστώ τι θα γίνεται μες το καλοκαίρι από κίνηση!
    Οπλισου με αρκετή υπομονή και στο δρόμο και στα σύνορα.
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.127
    Εγώ πάντως που πήγα Ιταλία Ισπανία με σκέτο μπουρί για τελικό. Όταν με σταμάτησαν οι μπάτσοι (στην Ισπανία) ........ με ρώτησαν αν χρειάζομαι βοήθεια για να πάω Βαρκελώνη-Βαλένθια.
    Ούτε πρόβλημα με εξάτμιση ούτε καν μου ζήτησαν χαρτιά.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.539
    Επειδη ειπα πιο πανω "δεν νομιζω" να το κανω λιγο πιο συγκεκριμενο.

    Στο παρελθον σε ταξιδι που ειχε βαλκανια, ανοδο σε Γερμανια, παραμονη Γερμανια-Αυστρια για 5-6 μερες και επιστροφη απο Ελβετια και Ιταλια, ξεταπωτο 990 δεν μας ενοχλησαν πουθενα και κανεις. Το ιδιο και σε συντομα ταξιδια μονο στα βαλακανια, οπως και στην Τουρκια. Με εχουν σταματησει και μια φορα με γραψανε αλλα οχι για εξατμιση.

    Επειδη ομως αυτο ειναι στο παρελθον να πω για σημερα. Μενω στο Ουλμ στην Γερμανια. Παρα Πολλα μοτοσακο εδω εχουν aftermarket, ταπωμενα αλλα και πολυ συχνα ξεταπωτα. Εχω δει αρκετες φορες Αστυνομια να σταματαει και να ελεγχει επιτοπου βελτιωμενα αυτοκινητα, αλλα οχι μοτοσυκλετες. Θα μου πεις, φιλαρακι τι μου λες για Γερμανιες και λοιπα.

    Απλα επειδη εμενα και Ιταλια, σχετικα προσφατα και Ρουμανια, Οποτε περνουσα συχνα εντως Βουλγαριας αλλα και επειδη δουλευω με κοσμο απο ολες τις φυλες του Ισραηλ, θεωρω οτι αν δεν σπας @@ και πηγαινεις σαν ανθρωπος, η Εξατμιση θα ειναι το τελευταιο απο τα προβληματα σου.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #22
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    Εφ οσον εχεις τις παλιες θεωρω κουταμαρα να διακινδυνευσεις,ασε που θα ησυχασει και το κεφαλι σου απο τον θορυβο.Στο μακρινο ταξιδι ειναι μεγαλη δουλειά η ησυχια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #23
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως που πήγα Ιταλία Ισπανία με σκέτο μπουρί για τελικό. Όταν με σταμάτησαν οι μπάτσοι (στην Ισπανία) ........ με ρώτησαν αν χρειάζομαι βοήθεια για να πάω Βαρκελώνη-Βαλένθια.
    Ούτε πρόβλημα με εξάτμιση ούτε καν μου ζήτησαν χαρτιά.
    Για αυτό σε ρώτησαν αν χρειάζεσαι βοήθεια, νόμιζαν πως η μηχανή έχει πρόβλημα!

    Πέρα από κάθε πλάκα όμως, κανένας δε μπορεί να απαντήσει με ασφάλεια με όρους παρελθόντος -ακόμη και αν μιλάμε για χθες- σε τυπικά και νομικά λάθος συμπεριφορές. Αν κάποιος τις εφαρμόζει τις εφαρμόζει για τη πάρτι του και στη πραγματικότητα δε δικαιούται καν να συμβουλεύσει προς αυτή τη κατεύθυνση γιατί υπάρχει πάντοτε και η ελάχιστη πιθανότητα να πάρει κάποιον άλλον στο λαιμό του. Το μόνο που μπορείς να πει κάποιος είναι εγώ πήγα χθες - πέρυσι - πρόπερυσι... και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, εσύ κάνε ότι νομίζεις.

    Το αντίθετο μπορεί να γίνει γιατί η τυπικά και νομικά σωστή συμβουλή δεν επιφέρει ούτε καθ' ελάχιστο επιπτώσεις.

    Επομένως είναι ατομική υπόθεση που φαντάζομαι πως ο typhoon το ήξερε από την αρχή και σοφά θα πράξει να μη ρισκάρει ούτε 1%.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 01/07/2021 στις 19:48.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδι στο εξωτερικο - πρωτη φορα
    από fazerelec στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2017, 12:36
  2. Ταξίδι στο Εξωτερικό με δανεισμένη μηχανή.
    από Billymuse στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2017, 20:33
  3. Δίπλωμα για ταξίδι στο εξωτερικό ??
    από kostakisK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2016, 11:34
  4. Πληροφορίες για ταξίδι στο εξωτερικό
    από fazertha στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2009, 13:09
  5. Ταξίδι στο Εξωτερικό - Πινακίδα
    από Pavlos01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF