Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Daytona DY125-RS Εξάτμιση

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2021
    Μηνύματα
    2

    Daytona DY125-RS Εξάτμιση

    Χαίρεται,
    Είμαι κάτοχος ενός Daytona DY 125 RS EFI E4 του 2017.
    Δυστυχώς (ή ευτυχώς) άρχισε να κουδουνίζει κάτι μέσα στην εξάτμιση και φαντάζομαι πως αργά ή γρήγορα θα θέλει αλλαγή.

    Οπότε...
    Μαμά ή όχι;
    Τι κερδίζω και τι χάνω με κάθε επιλογή;
    Αν δε μπει η μαμά τι θα μπορούσε να μπει;

    Γενικά με ενδιαφέρει ένας ωραίος ήχος, αλλά αρχικός μου στόχος είναι η ομαλή λειτουργία και η καλή απόδοση.


    Υ.Γ. Μιας που το άνοιξα το θέμα και δεν ξέρω πως λειτουργούν τα πράγματα εδώ μέσα και που να απευθυνθώ θα ήθελα να ανοίξει μια υποενότητα ''Daytona'' στα ''Μοντέλα'' εάν αυτό είναι εφικτό και υπάρχει ανταπόκριση.


    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Καλησπερα.Τσεκαρε μια το προστατευτικο της εξατμισης,μηπως λασκαραν οι βιδες και κουδουνιζει αυτο.Επισης τις βιδες που πιανει ο λαιμος της εξατμισης στην κεφαλη.Οσον αφορα την εξατμιση,βαλε μαμα.Τζαμπα φασαρια η εξατμιση στο παπι.Δεν υπαρχει ποιο ωραιος ηχος σε παπι απο την μανισια του,ηρεμια δλδ..Για την αποδση..Σε ενα μοτερ το οποιο αποδιδει 7-8 αλογα,βαζοντας εξατμιση αντε να κερδισεις μισο αλογο,το οποιο θα το χασεις απο τα χαμηλα και μεταφερθει στα μεσαια..Τζαμπα φασαρια,τζαμπα λεφτα..Μην πετας λεφτα στο παπι.Φαντασου οτι μια καλη βελτιωση σε ενα μοτερ ,παρα πολυ καλη,θα του δωσει 30%..Στα 7-8 αλογα δλδ του ντειτονα θα παρεις 2.5 αλογα,πετωντας ενα καρο λεφτα..Κακο ντηλ θα ελεγα..

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Εκτος απο το θεμα με την εξατμιση, πως ειναι το μηχανακι?
    Βγαζει προβληματα?
    Ποσα χιλ εχεις κανει?
    Επαρχια ή Αθηνα?
    Γενικα αν μπορεις να μας ενημερωσεις σχετικα θα βοηθουσε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    NIkospiaggio εχω το ιδιο μηχανακι αλλα του 15 οχι του 17 και καρμπυρατερατο.Το μηχανακι αγοραστηκε αποκλειστηκα για ντελιβερι.Εκανε 50.000 χλμ μεχρι που εκαιγε πολυ λαδι.Λογω πιεσης ντελιβερι να ειναι ετοιμο οσο ποιο γρηγορα γινεται δεν το εφτιαξα αλλα πεταξα πανω ενα λιφαν 110 μιζατο,αγορα-περαστικά-λαδια 270 ευρω.Εχει κανει κι αυτο αλλα 50.000 με 60.000 χλμ..Πλεον δεν δουλευει ντελιβερι αλλα το εχω για τις καθημερινες μου μετακινησεις στο κεντρο της πολης(επαρχια).Για τα λεφτα που εδωσα,800ευρω αγορα μεταχειρο με 18.000 και 270 ευρω το μοτερ για συνολο 110.000 χλμ ειμαι ευχαριστημενος.Δεν εχει την ποιοτητα κατασκευης των ιαπωνικων,δεν εχει ανοξειδωτες βιδες πχ κτλ οποτε αρκετα πραγματακια που στο ιαπωνικο θα ειναι τζιτζι σε αυτο σκουριαζουν.Αμα κατσεις πχ σε κανα Κρυπτον Σ θα καταλαβεις με την μια την διαφορα σε ποιοτητα κατασκευης.Αλλα κοστιζει και τα μισα λεφτα οποτε..Ευχαριστη εκπληξη το μοτερ λιφαν που δεν το ειχα καθολου σε εκτιμηση αλλα δεν εχει βγαλει το παραμικρο σε 60.000χλμ!Το μανισιο του ντειτονα στα 45.000-50.000 χλμ εκαιγε λαδι

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2021
    Μηνύματα
    2
    Nikospiaggio έμενα τώρα είναι στα 14.000km με service πολύ κοντά στην ώρα τους, επαρχία αλλά η αλήθεια είναι πως το ζορίζω αρκετά και το πάω συχνά σε χωματόδρομο με αποτέλεσμα τα πλαστικά του να τρίζουν και οι βίδες του να λασκάρουν. Βέβαια αυτά είναι προβλήματα που ούτως η άλλως βγάζει αυτό το παπί.
    Πρόσφατα άλλαξα δίσκους επειδή πατίναρε, μπαταριά και κάτι άλλο ηλεκτρικό το οποίο κάηκε (είχαν λιώσει καλώδια κτλ). Γενικά 140€, πόνεσε.
    Αυτά απ'οτι θυμάμαι συν κάτι ασφάλειες που μου καίει που και που.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Σας ευχαριστω πολυ!
    Οι αναρτησεις σας ηταν πολυ χρησιμες για εμενα και σιγουρα και για αλλους που εχουν αποριες.
    Ειναι εντυπωσιακο πως γι αυτο δεν γραφει test κανε περιοδικο στο internet.
    Εστειλα e mail στο superpapi γιατι δεν κανουν test και μου ειπαν οτι δεν τους δινει η εταιρεια το μοντελο.
    Οποτε οτι γραφετε εσεις μας βοηθα ολους.

Παρόμοια θέματα

  1. λάστιχα για daytona dy125 για delivery.
    από Aps07 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2021, 01:34
  2. Daytona hobby 125 εξάτμιση
    από Blackcotn στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2019, 00:04
  3. ταξιδι με daytona 125 rs??
    από διονυσηςγ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2016, 23:13
  4. Daytona Sprinter 125 Εξατμιση Ιδεες
    από DarkStyle στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2015, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF