Σελίδα 10 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 276

Θέμα: CF MOTO 65OMT

  1. #136
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Ο φίλος που το αγόρασε θέλει να μας πει πως βλέπει τον μεγάλο αδερφό μου μέχρι τώρα ; Εντυπώσεις κτλ ;

  2. #137
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Καλησπέρα στην παρέα!
    Πρώτο ποστ αφού η έρευνα μου για το CF 650 με οδήγησε και εδώ. Έχω διαβάσει ότι το αφορούν. Ή τουλάχιστον έτσι θεωρώ. Αφού εδώ και 3 μέρες δε κάνω τίποτε άλλο από το να ψάχνω για αυτό αφού μόλις τελειώσει και η σημερινή αργία λόγο κακοκαιρίας, θα μου απαντήσει η τράπεζα αν εγκρίνει το αίτημα μου για την απόκτηση του.
    Θα μου πείτε λίγο αργά αποφάσισες να το ψάξεις αφού ξεκίνησες τις διαδικασίες απόκτησης του, αλλά αφού έφαγα οικονομικές χυλόπιτες για τα πιο ακριβά που ξεκίνησα (πχ Vstrom 1000/2015 55,000χλμ), η απόκτηση του ήταν μονόδρομος. Μετά οι επιλογές μου ήταν Varadero/Vstrom/Tdm στα ίδια λεφτά με το CF ΑΛΛΑ 17ετιας στην καλύτερη περίπτωση. Οπότε θα είχα χαρά πως χρεώθηκα και πληρώνω από το υστέρημα μου ένα "σοβαρό" μεν, αλλά αρχαίο μηχανάκι! Και με 80,000χλμ στην καλύτερη των περιπτώσεων. Ε όχι δε θα το έκανα αυτό. Δε μου κάθετε συναισθηματικά ορθό αυτό. Και ως άνθρωπος λειτουργώ πάντα με το συναίσθημα στη ζωή μου. Σωστό λάθος άλλη κουβέντα αυτή.

    Έτσι επέλεξα αυτό που είναι και ολοκαίνουργιο, οπου κακά τα ψέματα ποτέ στη ζωή μου δεν είχα την τύχη να κατέχω. Στην τελική αφού έχει και την εγγύηση του όλα καλά σκέφτηκα. Μιλάω για το νέο CF 650 Euro5 μοντέλο 2021 με τα πιο όμορφα σχέδια και όχι την κακόγουστη για εμένα μαυρίλα πλαστικού στο πλάι. Εκτός φυσικά των όποιων άλλων διαφορών λόγω Euro 5. Για όσους δε τα γνωρίζουν επισυνάπτω φώτο των δύο.
    Μην έχοντας τι άλλο να κάνω λοιπόν λόγω των καιρικών συνθήκων έχω λιώσει να διαβάζω καθώς επίσης και να βλέπω βίντεο review που να με κατατοπίσουν για την επιλογή μου. Καταρχήν να αναφέρω πως τα μηχανάκια που είχα κατά σειρά απόκτησης τους ήταν τα εξής: DT 50, KLR 250, GPZ 400, DIVERSION 400, AFRICA 750, DAYTONA MYRO 130. Θα σταθώ μονάχα στο Daytona ως κινέζικο το οποίο και αγόρασα πέρυσι ακριβώς τέτοια εποχή. Ιανουάριος του 21 με 7000χλμ.

    Είμαι delivery παράδοσης ηλεκτρονικού εξοπλισμού σε νοσοκομεία και ηλεκτρονικά εργαστήρια σε ΟΛΗ την Αττική. Κάνω 150 χλμ κατά μέσο όρο την ημέρα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Αλλάζω λάδια περίπου κάθε 2 εβδομάδες και το μεγάλο service με ιμάντα, μπίλιες κλπ κλπ κάθε 3 μήνες χοντρικά. Βάζω βενζίνη 2 φορές την ημέρα (έχει βραβευτεί για την οικονομία του. Πριν την δουλειά αυτή έβαζα 5 ευρώ την εβδομάδα). Επειδή ξέρω ότι κάποιοι θα την εκφράσουν την απορία, θα τους την απαντήσω από τώρα, ότι ΟΛΑ τα έξοδα είναι του εργοδότη.

    Το αποτέλεσμα λοιπόν αυτού του άγριου σεξ στο μηχανάκι, που μεταφράζεται σε 44,000 χλμ από τον Ιανουάριο μέχρι και αυτή την στιγμή που σας γράφω, είναι να μου κοπεί η εξάτμιση σε 3 σημεία. Να τρίζουν τα πλαστικά και τέλος να φεύγουν οι βίδες από το πίσω φτερό και να βάζω άλλες. Αυτά. Μηχανικά ΤΙΠΟΤΑ. Βέβαια υπενθυμίζω για άλλη μια φορά πως το σκουτεράκι κάνει μια δουλειά που ΔΕΝ ενδείκνυται να κάνει και μάλιστα στον χειρότερο βαθμό. Θεωρώ ότι δε χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω επί αυτού του θέματος.

    Τώρα που το σκέφτομαι θέλω να πω και για τα άλλα. Με το DT όταν είχε βάρος έφευγε η αλυσίδα συνέχεια μόλις έκανα 2 μέτρα. Το είχα πάει σε τεχνικούς, τι αλυσίδες άλλαζα, τι τις τέντωνα, τι γρανάζια άλλαζα, τίποτα. Στο τέλος το πέταξα όταν έπεσα με την τότε κοπέλα μου στον Πειραιά.
    Με το KLR όποτε το έγερνα έσταζε βενζίνη το καρμπιρατέρ και μπούκωνε και έσπαγα τα πόδια μου στην μανιβέλα για να πάρει μπρος.
    Το GPZ αφήστε τα... ποτέ δε δούλεψε σωστά. Το καρμπιρατέρ έτρεχε λαδιά στην άσφαλτο και όπου πήγαινα οι πίσω μου σαβουριάζοταν (ναι τόσα πολλά) μέχρι να το πάρω χαμπάρι. Το μοτέρ έβγαζε του κόσμου τα προβλήματα (και όμως όχι λόγω των λαδιών για να μην βιαστείτε να βγάλετε πόρισμα.) χάλασα 2 φορές την αξία του για να το φτιάχνω και συνέχεια έβγαζε κάτι άλλο.
    Το Diversion κόπηκε στην μέση. Δε μένω Μύκονο να πεις η αλμύρα, Κυψέλη έμενα τότε. Οκ πες τε το ατυχία.
    Η Άφρικα το καμάρι μου! Αααααα όλα και όλα!!!! Ένα μηδενισμένο κοντέρ και καμιά 100ρα ακόμα και μόνο η αντλία βενζίνης που έβαλα ψεκασμού αεροπορικού τύπου και ησύχασα. Άντε και ένα κάρβουνο ανορθωτής. Αυτά μόνο. Σκυλί μαύρο. Αλλά φουλ Ιάπωνας έτσι; Τα φώτα μπροστά κρύσταλλο όχι πλαστικό όπως ΟΛΑ τα μεταγενέστερα της ανεξαρτήτως εταιρίας. Σήμερα απλά ΔΕΝ υπάρχουν πια τέτοια εργαλεία.
    Θα μου πείτε άλλες εποχές, άλλες κατασκευές σήμερα είναι αλλιώς τα πράγματα. Είναι; Θα πω μια λέξη. BMW. Να πω και τιμή; 20-30 χιλιάρικα. Να πω προβλήματα; Μπααααααααα θα γίνει ακόμα πιο σεντόνι το ποστ και ακόμα δεν έχω μιλήσει για το CF!!!!

    Απλά επειδή σας διάβασα όλους και τις 10 σελίδες και επειδή πολλοί μιλάνε για Κινέζο, φόβο κλπ, έμπαινε ακάλεστα στο μυαλό μου ο "γαμάτος" Γερμανός με την τιμή των προϊόντων του εφάμιλλής αγοράς με μιας γκαρσονιέρας και γελάω ρε παιδιά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3434.jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	45,4 KB 
ID:	433698
    Τελευταία τροποποίηση από Esperos; 26/01/2022 στις 10:10.

  3. #138
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37

    Post Μέρος 2

    Στο θέμα μας!
    Το CF 650 λοιπόν αφού πουθενά δε τα διάβασα εδώ αλλά τα αναφέρουν όλα τα άλλα φόρουμς και reviews έχει τις κάτωθι αξιοσημείωτες αναφορές:

    Η αντιπρόσωπος της CF Moto στην Ελλάδα ήταν η ΤΕΟΜΟΤΟ. Δύο χρόνια μετά η Κινέζικη εταιρεία έχει βρει νέα εκπροσώπηση στο πρόσωπο της Muvus, στην ίδια στέγη που συναντάμε τις Royal Enfield, Niu, Lambretta και Polaris μεταξύ άλλων.
    Η CFMOTO δεν είναι ένα καινούργιο όνομα στο χώρο της μοτοσυκλέτας. Στην Κίνα –αλλά και παγκοσμίως- αποτελεί έναν από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές ATV, UTV, SSV και μοτοσυκλετών. Πρόκειται για έναν πραγματικό κολοσσό που κατάφερε μέσα σε λίγα χρόνια, από το 1989 που ιδρύθηκε, να σημειώσει μια αλματώδη ανάπτυξη και εξέλιξη, ενώ τα προϊόντα της διανέμονται σε περισσότερες από 90 χώρες και από τις γραμμές παραγωγής της βγαίνουν ετησίως πάνω από 800.000 οχήματα.

    Μέσα σ' αυτά τα 29 χρόνια η CFMOTO έχει δημιουργήσει 98 μοντέλα και 51 δικούς της κινητήρες για μια ευρεία γκάμα προϊόντων, ενώ στη χώρα μας έχει γίνει κυρίως γνωστή για την γκάμα των ATV που κατασκευάζει. Το τμήμα έρευνας και εξέλιξης της εταιρείας αριθμεί πάνω από 200 μηχανολόγους και σχεδιαστές, διασκορπισμένους σε πέντε κέντρα αντίστοιχου αριθμού χωρών, με ένα ιστορικό 110 καταχωρημένων πατεντών παγκοσμίως.
    Η πρόταση της CF Moto είναι σαφής: μια ασφάλτινη adventure tourer μεσαίου κυβισμού, βασισμένη σε ένα δίπολο πλαισίου-κινητήρα που αντιγράφουν πιστά το ανάλογο σύνολο της Kawasaki όπως το γνωρίζουμε στο Versys 650 – δηλαδή έναν κινητήρα του οποίου οι καταβολές φτάνουν στην προηγούμενη δεκαετία και το θρυλικό ZX-12R, τους δύο από τους τέσσερεις κυλίνδρους του για την ακρίβεια.
    Δεν αναφέρεται πουθενά επίσημα αν έχουν πληρώσει για την αντιγραφή της πατέντας ή αν την απέκτησαν δωρεάν, βασισμένοι στο γεγονός πως στο πέρασμα των χρόνων καλύπτονται νομικά από κάποιο σημείο και μετά αφού απελευθερώνονται οι πατέντες από θέμα δικαιωμάτων. Η ουσία πάντων είναι μία. Το CF φορά τον κινητήρα της Kawasaki.

    Από πλευράς τεχνικού εξοπλισμού δεν έχει ελλείψεις, καθώς βασίζεται σε ένα δοκιμασμένο σύνολο κινητήρα και πλαισίου με ψεκασμό Bosch, ενώ ολοκληρώνεται με αναρτήσεις της Κινεζικής Yuan, φρένα της Ισπανικής J.Juan και ένα απλό (δηλαδή όχι cornering) δικάναλο ABS της Γερμανικής Continental.

    Οι επώνυμες επιλογές περιφερειακών ολοκληρώνονται με τα λάστιχα της Metzeler, Roadtec Z8 Interact, τα οποία αποτελούν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη για όσους περιμένουν τις συνήθεις επιλογές Κινέζικων ελαστικών που στις περισσότερες περιπτώσεις υπολείπονται σε απόδοση των γνωστών “παγκόσμιων” κατασκευαστών.

    Τέλος η σχεδίαση του 650MT, είναι έργο του studio “ΚISKA”, γνωστού στους μοτοσυκλετιστικούς κύκλους, για την στενή του συνεργασία με την KTM και την “γωνιώδη”, “αιχμηρή” και αρκετές φορές αιρετική αισθητική άποψη του.

    Κάπου εδώ θεωρώ ότι τα είπα όλα. Κάπου εδώ νιώθω ευχαριστημένος για την επιλογή μου βάση πάντα οικονομικού αντιτίμου. Κάπου εδώ αρχίζω και αντιλαμβάνομαι πως με όλα αυτές τις επώνυμες εταιρίες που έχουν συμβάλει για την υλοποίηση του μόνο κινέζος δεν είναι τελικά.

    ΥΓ:Η απάντηση για το γεγονός ότι δε στρίβει έχει δοθεί, αφού έχει αναφερθεί και από άλλους. Όταν αγοράζεις την μηχανή (υποθέτω προφανώς και στις test drive) οι μπροστινές μπουκάλες είναι "ανισόρροπες!" Η δεξιά είναι στην ρύθμιση 8 και η αριστερή στο 1. Θέλει άμεσα ρύθμιση αυτό όπως επίσης και 2 κλικ κάτω η πίσω.

    Ρίξτε μια ματιά και σε αυτά τα πλήρως κατατοπιστικά βίντεο!

    https://www.youtube.com/watch?v=IeOs...MotoinActiontv

    https://www.youtube.com/watch?v=LAQw...l=StreetCarver

    https://www.youtube.com/watch?v=cvla...nel=motoaction


    Αυτά....
    Τελευταία τροποποίηση από Esperos; 26/01/2022 στις 10:03.

  4. #139
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Καλά κάνεις και το δοκιμάζεις. Με 'γειά!

    Φοράει τα 38mm σώματα και μάλλον τους κεντροφόρους των er6n-f.
    Aν πέρνει euro5 θα σου πρότεινα να ελέγξεις με τον μηχανικό τα μίγματα.
    Την ίδια διαχείρηση είχαν τα er-versys μέχρι το '11-'12 που χρησιμοποιούσαν πολύ φτωχά
    μίγματα για να πετύχουν.. (δεν ξέρω τι, θεωρητικά πέρναγαν euro5 απο τότε), με αποτέλεσμα
    να ζεσταίνεται υπερβολικά η κεφαλή και σε μικρό ποσοστό να καταστρέφει το μοτέρ.

    Χρειάζεται οπωσδήποτε ram air, δεν ξέρω αν έχει το συγκεκριμένο, μόνωση χαμηλά στο φιτλροκούτι γιατί βράζει τον αέρα και αραιώνει
    και να ακυρώσεις το σύστημα pair και κανα -δυο άλλες ρουτίνες ρύπων απο την ECU.

    Τίποτα απο αυτά δεν χαλάει την μοτό, το περιβάλλον κ.λπ.
    Είναι συγκεκριμένες νόρμες για να δημιουργήσουν πρόβλημα στις εισαγωγές εκτός EU.
    Oι ίδιες ισχύουν και στα ευρωπαϊκά που διατείθενται με 2-3 προγράμματα κ.λπ.

  5. #140
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καλά κάνεις και το δοκιμάζεις. Με 'γειά!

    Φοράει τα 38mm σώματα και μάλλον τους κεντροφόρους των er6n-f.
    Aν πέρνει euro5 θα σου πρότεινα να ελέγξεις με τον μηχανικό τα μίγματα.
    Την ίδια διαχείρηση είχαν τα er-versys μέχρι το '11-'12 που χρησιμοποιούσαν πολύ φτωχά
    μίγματα για να πετύχουν.. (δεν ξέρω τι, θεωρητικά πέρναγαν euro5 απο τότε), με αποτέλεσμα
    να ζεσταίνεται υπερβολικά η κεφαλή και σε μικρό ποσοστό να καταστρέφει το μοτέρ.

    Χρειάζεται οπωσδήποτε ram air, δεν ξέρω αν έχει το συγκεκριμένο, μόνωση χαμηλά στο φιτλροκούτι γιατί βράζει τον αέρα και αραιώνει
    και να ακυρώσεις το σύστημα pair και κανα -δυο άλλες ρουτίνες ρύπων απο την ECU.

    Τίποτα απο αυτά δεν χαλάει την μοτό, το περιβάλλον κ.λπ.
    Είναι συγκεκριμένες νόρμες για να δημιουργήσουν πρόβλημα στις εισαγωγές εκτός EU.
    Oι ίδιες ισχύουν και στα ευρωπαϊκά που διατείθενται με 2-3 προγράμματα κ.λπ.

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!
    Δεν κατάλαβα και πολλά από αυτά που μου αναφέρεις ΑΛΛΑ δεν έχει σημασία να καταλάβω εγώ, όσο ο μηχανικός που θα του τα μεταφέρω κατά γράμμα!

  6. #141
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Πάντα όρθιος!! Περιμένουμε ενημέρωση για το όχημα . Εγώ έχω το μικρότερο αδερφάκι. Στα 32.000 χιλιόμετρα μέχρι τώρα δεν έχει απολύτως τίποτα από θέματα να ξέρεις . Μιλάω για μοτέρ και τέτοια. Στα πλαστικά γενικά η cf έχει κάνει εμφανή έκπτωση υλικών , αυτό δεν μάρεσει. Πάντως για τα χρήματα

  7. #142
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    Πάντα όρθιος!! Περιμένουμε ενημέρωση για το όχημα . Εγώ έχω το μικρότερο αδερφάκι. Στα 32.000 χιλιόμετρα μέχρι τώρα δεν έχει απολύτως τίποτα από θέματα να ξέρεις . Μιλάω για μοτέρ και τέτοια. Στα πλαστικά γενικά η cf έχει κάνει εμφανή έκπτωση υλικών , αυτό δεν μάρεσει. Πάντως για τα χρήματα
    Εντάξει λογικό από κάπου να κόψει για να βγει η μεγάλη οικονομική διαφορά, αρκεί να μην ήταν από το "ψαχνό"!!!
    Μόλις με το καλό την αποκτήσω εννοείτε θα σας ενημερώνω για τα πάντα όλα.
    Θα ανεβάζω βίντεο και εκτενείς αναφορές.

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το σχόλιο σου!

  8. #143
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Esperos Προβολή μηνύματος
    Θα μου πείτε άλλες εποχές, άλλες κατασκευές σήμερα είναι αλλιώς τα πράγματα. Είναι; Θα πω μια λέξη. BMW. Να πω και τιμή; 20-30 χιλιάρικα. Να πω προβλήματα; Μπααααααααα θα γίνει ακόμα πιο σεντόνι το ποστ και ακόμα δεν έχω μιλήσει για το CF!!!!

    Απλά επειδή σας διάβασα όλους και τις 10 σελίδες και επειδή πολλοί μιλάνε για Κινέζο, φόβο κλπ, έμπαινε ακάλεστα στο μυαλό μου ο "γαμάτος" Γερμανός με την τιμή των προϊόντων του εφάμιλλής αγοράς με μιας γκαρσονιέρας και γελάω ρε παιδιά.
    Καλορίζικο και μεγειές, συγχώρεσέ μου την περιέργεια, αλλά η παραπάνω αναφορά που κολλάει στο όλο θέμα CF Moto;...

  9. #144
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο και μεγειές, συγχώρεσέ μου την περιέργεια, αλλά η παραπάνω αναφορά που κολλάει στο όλο θέμα CF Moto;...
    Αυτό είναι που κολλάει περισσότερο από όλα! Γιατί τόσο σε αυτό το post όσο και στο 99% των υπολοίπων form που μιλάνε για την cf Moto, παντού υπάρχει η ίδια προκατάληψη. Δηλαδή κινέζικα μηχανάκια μακριά από αυτά. Καλύτερα επώνυμα μεταχειρισμένα έστω και με πολλά χιλιόμετρα.
    Έτσι λοιπόν ήθελα να αναφέρω ως χαρακτηριστικό παράδειγμα την πιο ακριβή εταιρεία σε πωλήσεις δικύκλων που είναι τίγκα στα προβλήματα όμως.

    Αυτό που σε μπερδεύει όμως φίλε μου είναι ότι μπήκε μόνο του σαν ποστ το οποίο πράγματι φαντάζει άσχετο. Έλα όμως που εγώ τα είχα γράψει μαζί με το από κάτω αλλά επειδή το forum έχει όριο τις 5.000 λέξεις δεν με άφησε να το κοινοποιήσω ως ένα. Οπότε αναγκαστικά το έκοψα σε δύο μέρη τώρα το πρώτο φαντάζει άσχετο και το δεύτερο επί του θέματος.

  10. #145
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Esperos Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι που κολλάει περισσότερο από όλα! Γιατί τόσο σε αυτό το post όσο και στο 99% των υπολοίπων form που μιλάνε για την cf Moto, παντού υπάρχει η ίδια προκατάληψη. Δηλαδή κινέζικα μηχανάκια μακριά από αυτά. Καλύτερα επώνυμα μεταχειρισμένα έστω και με πολλά χιλιόμετρα.
    Έτσι λοιπόν ήθελα να αναφέρω ως χαρακτηριστικό παράδειγμα την πιο ακριβή εταιρεία σε πωλήσεις δικύκλων που είναι τίγκα στα προβλήματα όμως.

    Αυτό που σε μπερδεύει όμως φίλε μου είναι ότι μπήκε μόνο του σαν ποστ το οποίο πράγματι φαντάζει άσχετο. Έλα όμως που εγώ τα είχα γράψει μαζί με το από κάτω αλλά επειδή το forum έχει όριο τις 5.000 λέξεις δεν με άφησε να το κοινοποιήσω ως ένα. Οπότε αναγκαστικά το έκοψα σε δύο μέρη τώρα το πρώτο φαντάζει άσχετο και το δεύτερο επί του θέματος.
    Δηλ το επιχείρημά σου στην προκατάληψη, είναι η αναφορά σε μια άλλα προκατάληψη... καταλαβαίνεις ελπίζω την αντίφαση... αυτό με μπερδεύει, κι όχι το κόψιμο του ποστ σε 2 μέρη...

  11. #146
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Δηλ το επιχείρημά σου στην προκατάληψη, είναι η αναφορά σε μια άλλα προκατάληψη... καταλαβαίνεις ελπίζω την αντίφαση... αυτό με μπερδεύει, κι όχι το κόψιμο του ποστ σε 2 μέρη...
    Αααα οκ τώρα κατάλαβα τι λες.
    Κοίτα δεν είναι προκατάληψη είναι γεγονός. Δεδομένου ότι δεν υπάρχει forum και συνεργείο που να μην ακούσουνε BMW, ακόμα και στο φόρουμ της ίδιας της BMW και να μη σου πουν ότι για τα λεφτά της περιμέναμε περισσότερο σεβασμό στην ποιότητα της.
    Από την άλλη μεριά γεγονός είναι και για τα κινέζικα! Η διαφορά είναι πως υπάρχουν εταιρείες στην Κίνα που προσπαθούν να βγάλουν τη ρετσινιά από πάνω τους και δεν κοιτάζουν να ζήσουν με μία αρπαχτή αλλά να μείνουν στην ιστορία της μοτοσυκλέτας, αποδεικνύοντας ότι η ιστορία τελικά, δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο. Τρανό παράδειγμα η Τέσλα που τους έπιασε όλους στον ύπνο.Η οποία προφανώς και δεν βγάζει μηχανάκια, απλά μιλάω σαν φαινόμενο.
    Και από την άλλη μεριά υπάρχουν και οι γνωστές εταιρείες που επενδύουν στον συναισθηματισμό μας και στην ιστορία τους και μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
    Ως εκ τούτου, θεώρησα σωστό να τα έχουμε όλα υπόψιν, πριν δείξουμε φανατισμό για το οτιδήποτε.
    Μπορεί μετά από κάποια χιλιόμετρα και εμένα να μου δώσει την μπιέλα στο χέρι, δε λέω το αντίθετο, όμως θα πω ότι τουλάχιστον της έδωσα μία ευκαιρία. Και αν βγει κάποια άλλη κινεζική μάρκα θα της ξαναδώσω ευκαιρία γιατί πολύ απλά δυστυχώς στην εποχή που ζούμε Όλα έχουν θυσιαστεί στον βωμό του χρήματος.

    Και μην ξεχνάμε κάτι πάρα μα πάρα πολύ σημαντικό και δεν νομίζω κανείς να έχει αντίθετη άποψη επ αυτού.
    Ένα σημαντικό μέρος των χρημάτων μιας επώνυμης μοτοσυκλέτας, δεν αφορά την ποιότητα της σε οποιοδήποτε τομέα, αλλά το όνομα της εταιρείας που την έχει δημιουργήσει. Αυτό προφανώς και δεν σημαίνει ότι δεν έχει και ελλειψη ποιότητας! Απλά μπορεί το χάσμα να μην είναι τελικά τόσο χαοτικό όσο νομίζουμε.

  12. #147
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Εξακολουθώ να βλέπω αντιφάσεις... λες ότι υπάρχουν κινέζικες εταιρείες που θέλουν να μείνουν στην ιστορία της μοτοσυκλέτας, αποδεικνύοντας ότι η ιστορία τελικά δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο Το ένα αναιρεί το άλλο... αναφέρεις ότι είναι γεγονός πως η BMW πουλάει πανάκριβα όνομα κι όχι ποιότητα, και αυτό είναι γεγονός επειδή το γράφουν τα forum, κι αναφέρεις την Tesla σαν τρανό παράδειγμα ότι τους έπιασε όλους στον ύπνο, πουλάει όνομα και καινοτομία, και αγοράζεις αυτοκίνητο €70.000+ που οι ταπετσαρίες πέφτουν σε μερικούς μήνες, η βαφή έχει τραγικές ατέλειες, τα πλαστικά στο εσωτερικό είναι κακοσυναρμολογημένα, σκουριές και οξειδώσεις στο αμάξωμα, μέχρι και τροχοί που έχουν φύγει μόνοι τους έχουν αναφερθεί, και τα αυτοκινητιστικά φόρουμ παγκοσμίως βρίθουν για την ποιότητα κατασκευής των Tesla... γνωστός μου, ο οποίος έχει χρόνια επαφή επαγγελματικά με τον κλάδο του αυτοκινήτου, πήγε πριν κάποιους μήνες σε έκθεση με ηλεκτρικά μοντέλα και ανέφερε πόσο απτή ήταν η κάκιστη ποιότητα κατασκευής, συναρμογής και συναρμολόγησης των Tesla...

  13. #148
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2020
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καλά κάνεις και το δοκιμάζεις. Με 'γειά!

    Φοράει τα 38mm σώματα και μάλλον τους κεντροφόρους των er6n-f.
    Aν πέρνει euro5 θα σου πρότεινα να ελέγξεις με τον μηχανικό τα μίγματα.
    Την ίδια διαχείρηση είχαν τα er-versys μέχρι το '11-'12 που χρησιμοποιούσαν πολύ φτωχά
    μίγματα για να πετύχουν.. (δεν ξέρω τι, θεωρητικά πέρναγαν euro5 απο τότε), με αποτέλεσμα
    να ζεσταίνεται υπερβολικά η κεφαλή και σε μικρό ποσοστό να καταστρέφει το μοτέρ.

    Χρειάζεται οπωσδήποτε ram air, δεν ξέρω αν έχει το συγκεκριμένο, μόνωση χαμηλά στο φιτλροκούτι γιατί βράζει τον αέρα και αραιώνει
    και να ακυρώσεις το σύστημα pair και κανα -δυο άλλες ρουτίνες ρύπων απο την ECU.

    Τίποτα απο αυτά δεν χαλάει την μοτό, το περιβάλλον κ.λπ.
    Είναι συγκεκριμένες νόρμες για να δημιουργήσουν πρόβλημα στις εισαγωγές εκτός EU.
    Oι ίδιες ισχύουν και στα ευρωπαϊκά που διατείθενται με 2-3 προγράμματα κ.λπ.
    θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα για αυτές τις μοντες , έχεις κάπου κάποιο λινκ απο τέτοιες συζητήσεις , η πηγές?

  14. #149
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Όχι δεν υπάρχει καμία αντίφαση. Απλά ίσως ο τρόπος που τα εξηγώ να μη σε βοηθάει να τα κατανοήσεις. Θα προσπαθήσω να ξεδιπλώσω καλύτερα τις σκέψεις μου.

    Υπάρχουν κινεζικές εταιρείες που πράγματι αξίζουν την οποία ρετσινιά. Για την ακρίβεια αυτοί φταίνε που δημιουργήθηκε.
    Οκ αυτό; Το βάζουμε στην άκρη.

    Πάμε τώρα σε όλες τις υπόλοιπες εταιρείες κατασκευής μηχανής, που έχουν ένα τεράστιο όνομα όπως είναι η honda η kawasaki και λοιπά και λοιπά. Αυτές λοιπόν οι εταιρείες είναι που έχουνε δημιουργήσει την ιστορία που προανέφερα πιο πάνω. Ενδεχομένως και δικαίως, γιατί την εποχή που η ιστορία γραφόταν, πραγματικά εμφανίστηκαν ποιοτικά και αθάνατα μηχανάκια. Δεθήκαμε με αυτές συναισθηματικά και τους ακολουθούμε από τότε πιστά. Ως γνωστόν όμως οι εποχές αλλάζουν, φυσικά αλλάζουν και οι διοικήσεις των εκάστοτε εταιρειών και ενδεχομένως να μην έχουνε την ίδια νοοτροπία όλοι οι πρόεδροι και ο καθένας να θεωρεί σημαντικό κάτι άλλο από τον προκάτοχό του, προς χάρη της οικονομικής βιωσιμότητας. Μα πάνω από όλα, φταίει κυρίως η εξέλιξη της εποχής. Έτσι ερχόμενοι στο σήμερα οι εταιρείες που λατρέψαμε δεν είναι πια αυτές που θυμόμαστε. Και η λέξη ποιότητα δεν αντικατοπτρίζει πια τις αξίες τους στο απόλυτο.
    Ως εδώ οκ; Το βάζουμε και αυτό στην άκρη.

    Έχουν αρχίσει τώρα να μπαίνουν στο παιχνίδι και νέες εταιρείες κατά κόρον από την Κίνα οι οποίες κάποιες είναι τρεις λαλούν και δυο χορεύουν και κάποιες άλλες ήρθαν για να δημιουργήσουν ιστορία στο χώρο της μοτοσυκλέτας και να μείνουν.
    Εδώ λοιπόν σε αυτό που έγραψα πριν ότι η ιστορία δεν παίζει ρόλο, αφορά τις εταιρείες τις παλιές ότι δηλαδή έχουν πάψει να έχουν το μονοπώλιο και μπορεί να εμφανιστεί μία εταιρία από το πουθενά που θέλει να κερδίσει ένα μεγάλο κομμάτι από την πίτα της αγοράς και να τα ισοπεδώσει όλα. Ενίοτε και οικονομικά εις βάρος τους, αρκεί να γίνει η αρχή και να τους εμπιστευτεί ο κόσμος.
    Αν το καταφέρουν αυτό, γιατί ακόμα καμία δεν το έχει αποδείξει έμπρακτα, μπορούμε να λέμε ότι η ιστορία π.χ. της honda δεν στάθηκε εμπόδιο και δεν έχει καμία σημασία για να βγάλει μία νέα εταιρεία ποιοτικά μηχανάκια. Η όποια και εκείνη με τη σειρά της έγραψε μία καινούργια ιστορία, σαν βιογραφικό ένα πράγμα, που όμως δεν θα σταθεί επίσης εμπόδιο για τις επόμενες γενιές. Αν σε μπερδεύει ο τρόπος σκέψης μου ακόμα, θα σου φέρω ένα απλό παράδειγμα.
    Εσύ μπορεί να είσαι ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου με τα καλά σου και τα κακά σου. Οι φίλοι και οι συγγενείς να λένε τα καλύτερα για σένα. Αυτό θα σταθεί εμπόδιο στο γιο σου ή σε οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο, να γίνει καλύτερος από σένα ή έστω εφάμιλλος; Δε θα πει κανείς ααααα ο τάδε έχει γράψει ιστορία στον τομέα του που να τον ανταγωνιστώ εγώ τώρα, ας πάω να πουλάω κουλούρια στο δρόμο καλύτερα.
    Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ και από κει και πέρα ο καθένας, είτε συμφωνεί είτε διαφωνεί, είναι ένα εντελώς διαφορετικό κομμάτι. Και ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο σκέψης που ασπάζεται και πορεύεται στη ζωή του.

    Στο παιχνίδι λοιπόν μπήκε και η BMW που από όσο γνωρίζω είναι η πιο ακριβή εταιρεία σε πωλήσεις μοτοσυκλετών και από ότι διαβάζω στα φόρουμ ακόμα και της ίδιας της εταιρείας, οι αγοραστές της την κράζουν για τα υπερβολικά πολλά προβλήματα που βγάζουν τα παλιότερα μοντέλα και από ότι λένε γίνανε πιο σπάνια από το 2008 και μετά. Και με το δίκιο τους σου λένε ότι δεν γίνεται να έχουμε δώσει 30 χιλιάρικα και να χαλάει τώρα η πεταλούδα. Βέβαια όπως πολύ σωστά επισήμανες αυτά τα διαβάζω σε forum. Δεν είναι δικές μου εμπειρίες. Αλλά αυτή την έννοια δεν έχουνε και τα φόρουμ να τα συμβουλευόμαστε πριν κάνουμε το οτιδήποτε; Όταν εγώ αύριο-μεθαύριο την αποκτήσω και αρχίζω και γράφω εμπειρίες, δεν θα βασιστεί πολύς κόσμος επάνω σε αυτά που θα γράψω;
    Όπως και εγώ βασίζομαι σε αυτά που μου έγραψε πιο πάνω ο φίλος με τα μείγματα και θα τα μεταφέρω κατά γράμμα στον μηχανικό μου. Γιατί προφανώς κανείς μας δεν έχει τα λεφτά να αγοράζει ότι θέλει και να αποκτά ο ίδιος εμπειρία.

    Τώρα όσον αφορά την tesla και εσύ ένας άνθρωπος από ένα forum είσαι και που το αναφέρει. Αν ασπαστώ την σκέψη σου δεν είναι αξιόπιστη πληροφορία. Όμως εγώ σαν Μάριος θα σου πω ότι για να το λες έτσι είναι. Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω. Φυσικά όπως και όλος ο κόσμος, έχει κάθε δικαίωμα στο τέλος να αποφασίσει αν θα αγνοήσουμε αυτή την πληροφορία.
    Γιατί όλα πρέπει να τα βλέπουμε ως μία γενική εικόνα. Αν για παράδειγμα φτιαχτούν 100 οχήματα Και βγουν ελαττωματικά τα 80 τότε μιλάμε πράγματι για πρόβλημα. Αν όμως από τα 100 οχήματα βγουν προβληματικά τα 10 τότε μιλάμε για αστοχία υλικού. Και αναμφίβολα οι φίλοι μας δεν εκπροσωπούν το 100% μιας έρευνας. Μπορεί σε πέντε φίλους μας να τους βγήκανε μπουρουχες κάποια οχήματα και σε άλλους 95 να βγήκανε διαμάντια.

    Για να τα ενώσουμε τώρα ολα αυτά μαζί, θα πω ο χρόνος θα δείξει το δίκιο και το άδικο του καθενός. Ποιες εταιρείες και από ποιες χώρες εκμεταλλεύονται το πάθος του μοτοσικλετιστή.
    Μέχρι τότε ας φροντίσουμε εμείς να είμαστε εκτός από αντικειμενικοί και..... Πάντα όρθιοι!
    Τελευταία τροποποίηση από Esperos; 27/01/2022 στις 20:23.

  15. #150
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Αδερφέ καλορίζικο το εργαλείο(βάλε φωτό) να το χαρείς και να σου βγει τέλειο και με την δική σου προσθήκη να μπαίνει περισσότερος ανταγωνισμός μέσα στην αγορά για να φέρει καλύτερες προσφορές στους καταναλωτές.

    -Για τα παραδείγματα που ανέφερες, vara-vstrom-tdm αν βρεθούν τα "σωστά" μηχανάκια δηλαδή προσεγμένα καλά συντηρημένα και 30ετίας να είναι, θα βγάλουν 3 μοτοσυκλετιστικές γενιές ακόμη σε αντοχή κινητήρα - συνολικά κατασκευής.

    -Τα ιαπωνέζικα μηχανάκια που προγενέστερα κατειχες προφανώς μεταχειρισμένα, τα προβλήματα που αντιμετόπισες οφειλόταν στην κακή επιλογή μεταχειρισμένου, αλλα συνηγορούν πολλοί παράγοντες για να είσαι σε θέση να επιλέξεις σωστά όλοι περάσαμε απο αυτό, ηλικια-ωριμότητα, μπατζετ, μηχανολογική αντίληψη, γνώση, οικονομική δυνατότητα επισκευής κλπ Κοινώς, αν αγοράσεις χρέπι απο όποια ήπειρο και να κατασκευάζεται παίζει να σε ταλαιπωρήσει


    -το παράδειγμα με την bmw ειναι λίγο άκυρο. Δε υπάρχει 650ρι bmw crossover που κοστίζει 6-7-8k για να είναι συγκρίσιμο. Ενω μη ξεχνάμε το attitude της εταιρείας είναι να φτιάχνει πιο premium προτάσεις. Όπου premium βάλε εξοπλισμός - όσο πιο σύνθετη είναι μια κατασκευή τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να βγάλει αστοχίες.
    Δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότεροι ινδο-ασιατες κατασκευαστές μιμούνται τα παραδείγματα των ιαπώνων. "Πιο απλό - πιο ανθεκτικό".
    Εν αντιθέση με τους ευρωπαίους που προσπαθούν να πρωτοπορούν σε καινοτομίες, οπότε είναι εκ διαμέτρου αντίθετες φιλοσοφίες για να τα βάλεις στην ίδια πρόταση χωρίς την απαραίτητη επεξήγηση

    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 10 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CF Moto
    από athletico στο forum CFMoto
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2024, 23:22
  2. CF Moto 250NK
    από GiorgosRC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2020, 08:15
  3. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF