Σελίδα 11 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 276

Θέμα: CF MOTO 65OMT

  1. #151
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αδερφέ καλορίζικο το εργαλείο(βάλε φωτό) να το χαρείς και να σου βγει τέλειο και με την δική σου προσθήκη να μπαίνει περισσότερος ανταγωνισμός μέσα στην αγορά για να φέρει καλύτερες προσφορές στους καταναλωτές.

    -Για τα παραδείγματα που ανέφερες, vara-vstrom-tdm αν βρεθούν τα "σωστά" μηχανάκια δηλαδή προσεγμένα καλά συντηρημένα και 30ετίας να είναι, θα βγάλουν 3 μοτοσυκλετιστικές γενιές ακόμη σε αντοχή κινητήρα - συνολικά κατασκευής.

    -Τα ιαπωνέζικα μηχανάκια που προγενέστερα κατειχες προφανώς μεταχειρισμένα, τα προβλήματα που αντιμετόπισες οφειλόταν στην κακή επιλογή μεταχειρισμένου, αλλα συνηγορούν πολλοί παράγοντες για να είσαι σε θέση να επιλέξεις σωστά όλοι περάσαμε απο αυτό, ηλικια-ωριμότητα, μπατζετ, μηχανολογική αντίληψη, γνώση, οικονομική δυνατότητα επισκευής κλπ Κοινώς, αν αγοράσεις χρέπι απο όποια ήπειρο και να κατασκευάζεται παίζει να σε ταλαιπωρήσει


    -το παράδειγμα με την bmw ειναι λίγο άκυρο. Δε υπάρχει 650ρι bmw crossover που κοστίζει 6-7-8k για να είναι συγκρίσιμο. Ενω μη ξεχνάμε το attitude της εταιρείας είναι να φτιάχνει πιο premium προτάσεις. Όπου premium βάλε εξοπλισμός - όσο πιο σύνθετη είναι μια κατασκευή τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να βγάλει αστοχίες.
    Δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότεροι ινδο-ασιατες κατασκευαστές μιμούνται τα παραδείγματα των ιαπώνων. "Πιο απλό - πιο ανθεκτικό".
    Εν αντιθέση με τους ευρωπαίους που προσπαθούν να πρωτοπορούν σε καινοτομίες, οπότε είναι εκ διαμέτρου αντίθετες φιλοσοφίες για να τα βάλεις στην ίδια πρόταση χωρίς την απαραίτητη επεξήγηση

    Πολύ πιθανόν να ήταν πράγματι κακομεταχειρισμένα (αν και για το KLR είχα ακούσει ότι ήταν χαρακτηριστικό τους). Για αυτό τον λόγο αγανάκτησα και επιτέλους θέλω να αποκτήσω κάτι καινούργιο. Να το στρώσω εγώ, να το χαρώ ρε παιδί μου από τις ζελατίνες του!!!

    Για τα παραδείγματα που ανέφερα ναι θα μπορούσαν, αλλά θα είναι προσεγμένα ή θα τα έχουν σκίσει σε σούζες και κόντρες και δε ξέρω και εγώ τι άλλο; Η ιστορία μου, μου έχει αποδείξει πως είμαι πολύ γκαντέμης σε αυτά

    Όσον αφορά την BMW θα συμφωνήσω σε αυτό που λες η πολυπλοκότητα αυξάνει την τάση να βγάλει ζημιές, αλλά δε μιλάμε μόνο για τα ηλεκτρολογικά που εκεί είναι διαστημόπλοιο. Μιλάμε για πιο απλά πράγματα. Πχ εκκεντροφόρους. Σκελετός. Αναρτήσεις. Διαρροή λαδιών εν κινήσει. Ένδειξη βενζίνης. Και άλλα πολλά που διαβάζω κατά καιρούς στα φόρουμ της. Γιατί με 2 χιλιάρικα παραπάνω έχω βρει GS1200 2007-2008 μοντέλο. Πανέμορφο και με φουλ έξτρα. Αλλά όλοι μου λενε μακριααααααααααααααααα διαβάζω και αυτά που διαβάζω οπότε καταλαβαίνεις.... ακόμα τρέχω!
    Οπότε κάνω την σύγκριση γιατί λέω φαντάσου αυτόν που την αγόρασε το 2008 έσκασε 20 χιλιάρικα και να το βλέπει ο τεχνικός πιο πολύ από τον ίδιο. Όπως με τις Aprilia, KTM κλπ. Βέβαια αυτά δεν είναι κανόνας έτσι; Είναι για κάποια μοντέλα. Δε τα ισοπεδώνω όλα. Παντού υπάρχουν εξαιρέσεις. Και εγώ αναφέρομε σε αυτές τις εξαιρέσεις και μόνο. Απλά μου χτυπάει σαν κόκκινο πανί στο μάτι όταν διαβάζω για προκαταλήψεις περί κινέζων ενώ τα χάλια υπάρχουν παντού.
    Και για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω μετοχές στην FC ούτε είμαι κάτοχος της ακόμα. Δάνειο περιμένω να εγκριθεί. Με τα χρήματα αυτά μπορώ να πάρω ότι θέλω σε αυτά τα λεφτά. Γεγονός που μπορεί και να γίνει αν πάω να την δω από κοντά και μου είναι σαν ποδήλατο. Γιατί σαν πολύ μαζεμένη την βλέπω. Είμαι 1.88 74 κιλά. Στέκα δηλαδή. Θέλω να την δω και από κοντά να την καβαλήσω να δω τι παίζει. Αν μου είναι "κοντή" θα πάρω κάτι άλλο. Benelli; V-strom; TDM; δε ξέρω. Ότι βρω και δω από κοντά με τον τεχνικό μου στην MOTOREX.

    Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις για τους κατασκευαστές ναι έχεις δίκιο και σε αυτό. Ειδικά το FC είναι ο ορισμός του "Πιο απλό - πιο ανθεκτικό".

    Σε κάθε περίπτωση αν τελικά καταλήξω στο FC που αν είναι σωστά τα όσα διαβάζω και τα δω και στην πράξη, γιατί μόλις τώρα βρήκα κάτι πολύ χρήσιμο που θα βάλω στο τέλος του ποστ να το δείτε και εσείς, μπορώ να πω πως οι διαφορές του με τα εμφανισιακά γομάρια που έχω καβαλήσει και με βολεύουν είναι μικρές, θα σας γράφω αναλυτικά και με φώτο-βίντεο όλες μου τις εντυπώσεις.


    Paper Fight: CFMoto 650 MT Vs Kawasaki Versys 650 Vs Benelli TRK 502X

    https://www.motoroids.com/features/p...elli-trk-502x/


    Και αυτό για την επίσημη συντήρηση του
    CFMOTO 650MT (2017+) Maintenance Schedule and Service Intervals

    https://maintenanceschedule.net/cfmo...ance-schedule/
    Τελευταία τροποποίηση από Esperos; 28/01/2022 στις 08:51.

  2. #152
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Esperos Προβολή μηνύματος
    Απλά μου χτυπάει σαν κόκκινο πανί στο μάτι όταν διαβάζω για προκαταλήψεις περί κινέζων ενώ τα χάλια υπάρχουν παντού.
    Βλέπω ενα κόλλημα με τα BMW GS και πραγματικά δεν το καταλαβαίνω πως εχεις φτάσει να συγκρίνεις τα κινέζικα με τα GS1200.
    Οσο για το 'τα χάλια υπάρχουν παντού' που εγραψες, δεν ισχύει φυσικά αρκεί να ξέρεις τι αγοράζεις.
    Η πραγματικότητα είναι οτι υπάρχουν φοβερα αξιόπιστες μοτο στην αγορά κι αυτό το ξέρουμε γιατι το έχουν αποδείξει στην παροδο των χρόνων και των χιλιομέτρων.
    Εγω πχ καβαλαω ενα Honda που αγόρασα καινούριο πριν 16 χρόνια με πανω απο 100.000 χλμ σήμερα και καμμια απολύτως βλάβη μεχρι τώρα, μόνο service και αναλώσιμα.

    Καλή αγορά!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #153
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Βλέπω ενα κόλλημα με τα BMW GS και πραγματικά δεν το καταλαβαίνω πως εχεις φτάσει να συγκρίνεις τα κινέζικα με τα GS1200.
    Οσο για το 'τα χάλια υπάρχουν παντού' που εγραψες, δεν ισχύει φυσικά αρκεί να ξέρεις τι αγοράζεις.
    Η πραγματικότητα είναι οτι υπάρχουν φοβερα αξιόπιστες μοτο στην αγορά κι αυτό το ξέρουμε γιατι το έχουν αποδείξει στην παροδο των χρόνων και των χιλιομέτρων.
    Εγω πχ καβαλαω ενα Honda που αγόρασα καινούριο πριν 16 χρόνια με πανω απο 100.000 χλμ σήμερα και καμμια απολύτως βλάβη μεχρι τώρα, μόνο service και αναλώσιμα.

    Καλή αγορά!
    Λόγω της τιμής τους! Και επειδή υποτίθεται ότι οι Γερμανοί φημίζονται για την ποιότητα τους οπότε για τα λεφτά τους θα έπρεπε να είναι αψεγάδιαστα σε όλα. Δεν είναι αστεία 30 χιλιάρικα ακόμα και για κάποιον που του περισσεύουν. Θα έπρεπε να υπήρχε ο ανάλογος σεβασμός ως προς τον εν δυνάμει αγοραστή τους.
    Και εν πάση περιπτώσει είναι ο αντίλογος σε όσους κράζουν τα Κινέζικα δίνοντας την εξής απλή απάντηση "Βρε παιδιά, εδώ δίνεις 30 χιλιάρικα για να πάρεις Γερμανό και σου βγάζει έναν σκασμό προβλήματα, στα 6 χιλιάρικα των Κινέζων περιμένετε την αψεγάδιαστη ποιότητα;".

    Φυσικά και υπάρχουν! Αυτό μας έλειπε να ήταν όλα προβληματικά! Για αυτό και πιο πάνω φρόντισα να τονίσω πως μιλάμε για τις εξαιρέσεις και όχι για τον κανόνα. Αν όμως ο εν λόγος Κινέζος αποδειχτεί ποιοτικός με τα λεφτά που κοστίζει, τότε θα έχουμε να μιλάμε για άλλη μια εξαίρεση (αντίστροφη αυτή την φορά) και γιατί όχι σημείο αναφοράς.
    Αν και μόνο κινέζος δεν είναι τελικά αφού η FC αποτελείτε από πολλές και ιδιαίτερα ποιοτικές συνεργασίες (τις αναφέρω λεπτομερώς στα πρώτα μου ποστ). Και κάπου εκεί στηρίζω την όποια ελπίδα μου.


    Μόλις με ενημέρωσαν ότι εγκρίθηκε το δάνειο! Θα έγραφα και άλλα αλλαααααααααα πεταωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!! Έφυγα για ΜΟΤΟΡΕΧ!!!

  4. #154
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Αλλαγη λαδιων κ φιλτρου ανα 6 μηνες (αν δεν εχεις κανει 6Κ) δεν εχω ξαναδει σαν συσταση.
    Θα εχουν τον λογο τους φανταζομαι.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #155
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αλλαγη λαδιων κ φιλτρου ανα 6 μηνες (αν δεν εχεις κανει 6Κ) δεν εχω ξαναδει σαν συσταση.
    Θα εχουν τον λογο τους φανταζομαι.
    Απο πλευράς λαδιού πρόβλημα δεν παίζει να υπάρξει, το επώνυμο λάδι δε "σπάει" σε έξι μήνες ακόμη και με 10k. Στο χρόνο να το καταλάβω.

    ο υποψήφιος που ψάχνεται για αγορά καλά ειναι να πάρει την συγκατάθεση του αντιπρόσωπου, αν δεν χάνει εγγύηση και είναι σύμφωνος ο αντιπρόσωπος θα μεταφέρουν το 6μήνες στους 12 εκτός αν πιάσει τα 6k km
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #156
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Ολα καλά! Την Παρασκευή θα το έχω γιατί θέλει 10 μέρες περίπου για να βγάλει πινακίδες από το υπουργείο. Επίσης μου κάνει δώρο συναγερμό και GPS (αντικλεπτικό όχι χάρτη)!
    Λοιπόν παιδιά την είδα επιτέλους καί από κοντά!!! Την καβάλησα την ψαχουλεψα και είμαι απίστευτα ενθουσιασμένος!!!!
    Εκ πρώτης όψεως δείχνει στιβαρή κατασκευή και βαριά! Έχω δει πλαστικά σε καινούργιο μηχανάκι, επίσης κινέζικο και τα κοπανουσα με το δάχτυλο και έβλεπες πίσω μπόσικο και βγάζαν ένα ήχο σαν κλούβιο αυγό.
    Καμία σχέση εδώ. Φυσικά όλα θα φανούν σε λακκούβες και σε πολλά χιλιόμετρα σαφώς.
    Τον ρώτησα γιατί λένε να αλλάζουμε λάδια τόσο συχνά και μου είπε ξεκάθαρα για προληπτικούς λόγους. Δεν είναι ανάγκη να το ακολουθήσουμε αυτό το μοτίβο, εγώ όμως επέλεξα να το ακολουθήσω.

    Τώρα υπομονή μέχρι την Παρασκευή!!!!

  7. #157
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.073
    βουρ στο ψητο και καλοριζικο,ολα καλα θα πανε,ειναι ενα μηχανακι ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τα λεφτα του.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #158
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Esperos Προβολή μηνύματος
    ....Για αυτό τον λόγο αγανάκτησα και επιτέλους θέλω να αποκτήσω κάτι καινούργιο. Να το στρώσω εγώ, να το χαρώ ρε παιδί μου από τις ζελατίνες του!!
    Απόσα έγραψες, μόνο αυτό έχει σημασία. Εχω υπάρξει αγοραστής καινούριας μοτοσυκλέτας μόλις μία φορά και θυμάμαι την αίσθηση και πράγματι είναι πολύ ωραία.

    Από εμένα, με το καλό, και να το χαρείς.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #159
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Απόσα έγραψες, μόνο αυτό έχει σημασία. Εχω υπάρξει αγοραστής καινούριας μοτοσυκλέτας μόλις μία φορά και θυμάμαι την αίσθηση και πράγματι είναι πολύ ωραία.

    Από εμένα, με το καλό, και να το χαρείς.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά και όλους σας για τις ευχές!
    Τώρα απλά αναμένω βασανιστικά!

  10. #160
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Είναι ένα απ' τα μηχανάκια που μου περνάνε και μένα από το μυαλό μου για μελλοντικά αν από φασισω και δώσω το 250 ρι . μάρεσει το φανάρι μπροστά ιδιαίτερα . Η μούρη δηλαδή...

  11. #161
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Για να λένε σύντομες αλλαγές μήπως φοβούνται μην πάρει υγρασία ή τα ρινίσματα;

  12. #162
    Μιας και το περιμενεις και θα σαι κατοχος , να σου ευχηθω τα καλυτερα και να μπαινεις που και που να γραφεις τις εντυπωσεις σου ή τυχον προβληματα είτε με το μοτο είτε με την εταιρια .
    Καλο ειναι να υπαρχει και καποιο φήντμπακ.
    Ολα τα αλα , λιγο πολυ τα γνωριζουμε

  13. #163
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Μιας και το περιμενεις και θα σαι κατοχος , να σου ευχηθω τα καλυτερα και να μπαινεις που και που να γραφεις τις εντυπωσεις σου ή τυχον προβληματα είτε με το μοτο είτε με την εταιρια .
    Καλο ειναι να υπαρχει και καποιο φήντμπακ.
    Ολα τα αλα , λιγο πολυ τα γνωριζουμε
    Βεβαίως και θα το κάνω.
    Υπάρχει και στο facebook ομάδα με πάνω από 1.000 μέλη που είναι αποκλειστικά για κατόχους cf. Έχω γραφτεί και εκεί και ανταλλάζουμε συνέχεια γνώμες και εμπειρίες, αποκλειστικά και μόνο για όλα τα μοντέλα της εν λόγω εταιρείας. Οι κάτοχοι των ΜΤ είναι πάρα πολλοί.
    Ως τώρα όλοι λένε τα καλύτερα εκτός από μονάχα μία περίπτωση που πέτυχε αστοχία υλικού και του κάηκε η μια βαλβίδα. Πήγε στην αντιπροσωπεία και σε λίγες μέρες του την παρέδωσαν με όλα καινούργια.
    Εγώ επί του παρόντος δεν έχω κάτι να μοιραστώ μαζί τους από προσωπική εμπειρία παρακολουθώ κυρίως τις συζητήσεις όμως τους παραθέτω βίντεο και links που δεν τα γνώριζαν με αξεσουάρ αλλά και on-off διαδρομές σε λάσπη και ποτάμια με το ΜΤ.
    Επίσης βρήκα και ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο με ένα παλικάρι που κάνει το γύρο των Βαλκανίων ξεπερνώντας τα 275 χιλιόμετρα την ημέρα πάλι με την ίδια μοτοσυκλέτα.

    Ίδωμεν κύριοι!
    Μία εβδομάδα έμεινε!!!
    Τελευταία τροποποίηση από Esperos; 30/01/2022 στις 10:17.

  14. #164
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Κάηκε η κεφαλή πάντος πρώτη φορά το ακούω γενικά,

    Ρωγμή,κάρφωμα βαλβίδας,πετσικαρισμα κεφαλής, σπασμένο εκκεντροφόρο είναι βλάβες που μπορεί να πάθει μια κεφαλη

  15. #165
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Μιας και το περιμενεις και θα σαι κατοχος , να σου ευχηθω τα καλυτερα και να μπαινεις που και που να γραφεις τις εντυπωσεις σου ή τυχον προβληματα είτε με το μοτο είτε με την εταιρια .
    Καλο ειναι να υπαρχει και καποιο φήντμπακ.
    Ολα τα αλα , λιγο πολυ τα γνωριζουμε
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Κάηκε η κεφαλή πάντος πρώτη φορά το ακούω γενικά,

    Ρωγμή,κάρφωμα βαλβίδας,πετσικαρισμα κεφαλής, σπασμένο εκκεντροφόρο είναι βλάβες που μπορεί να πάθει μια κεφαλη
    Ναι φίλε μου το διόρθωσα! όχι κεφαλή αλλά βαλβίδα.
    Και σε 3 μηχανάκια η αντλία βενζίνης. Ακριβώς όπως μου είχε κάνει εμένα η africa twin και είχα βάλει αεροπορικού τύπου.
    Σύνολο τέσσερα προβλήματα στα 100 μηχανάκια που είναι εγγεγραμμένα στην ομάδα και μιλάμε πάντα για το ΜΤ Euro 4.
    Ελπίζω στο Euro 5 να τα έχουν μαζέψει αυτά.
    Όπως και να χει όμως εφόσον η αντιπροσωπεία ανταποκρίθηκε άμεσα, είναι κάτι και αυτό.
    Τελευταία τροποποίηση από Esperos; 30/01/2022 στις 10:16.

Σελίδα 11 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CF Moto
    από athletico στο forum CFMoto
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2024, 23:22
  2. CF Moto 250NK
    από GiorgosRC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2020, 08:15
  3. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF