Σελίδα 2 από 19 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 276

Θέμα: CF MOTO 65OMT

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    εχει φιλος που το πουλαει 4000ε με βαλιτσες,διοτι το βρηκε πολυ σπορ για τα γουστα του
    Σκέφτομαι να το πάρω. Ψάχνω να βρω πόσο θα κοστίσει να μου το κάνουν έλεγχο να το κάνουν πακέτο και να το στείλουν Θεσσαλονίκη...

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε συ, αλλά δε σου φαίνεται πολύ λίγο για το συγκεκριμένο είδος μοτοσυκλέτας?

    Ήταν ένας από τους λόγους που το απέρριψα.
    Συγνώμη δηλαδή εγώ είμαι 85 και η γυναίκα μου 80 δεν μπορούμε ούτε βόλτα να πάμε μαζί??? Πλάκα μας κάνουν. Θα πάρω τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να ρωτήσω τι θέλει να πει ο ποιητής...

  3. #18
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Αν μάθεις κάτι διαφορετικό ενημέρωσε και εδώ. Εγώ βασίστηκα στις πληροφορίες που έχουν στο site τους. Αν σου πουν κάτι διαφορετικό θα ήθελα πολύ να το ακούσω.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	650mt.jpg 
Προβολές:	414 
Μέγεθος:	47,6 KB 
ID:	432181

  4. #19
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Το V-Strom έχει σχεδόν 200 κιλά ωφέλιμο. Είναι λίγα τα 150..

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Μπήκα και είδα ότι και στο versys το παλιό έχει 160 κιλά. Σε κάποιο φόρουμ λένε τα γνωστά ότι εγώ έβαλα την τόσα κιλά παραπάνω χωρίς πρόβλημα κτλ. Θα πάρω τηλέφωνο όμως να δω τι δικαιολογίες θα μου πουν...
    Πάντως κουλό τελείως πρώτη φορά το βλέπω αλλά το παρήγορο είναι ότι δεν είναι και αυτό χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης μηχανής.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    Μπήκα και είδα ότι και στο versys το παλιό έχει 160 κιλά. Σε κάποιο φόρουμ λένε τα γνωστά ότι εγώ έβαλα την τόσα κιλά παραπάνω χωρίς πρόβλημα κτλ. Θα πάρω τηλέφωνο όμως να δω τι δικαιολογίες θα μου πουν...
    Πάντως κουλό τελείως πρώτη φορά το βλέπω αλλά το παρήγορο είναι ότι δεν είναι και αυτό χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης μηχανής.
    παντα υπαρχει αυτος ο ορος. στα παπια μπορει να ειναι 90κιλα αλλα εχεις δει σιγουρα φορτωμενο με 2 ατομα 110 κιλα εκαστος. λογικα αναφέρεται στο βαρος που μπορει να σηκωσει η μηχανη σε ολες τις συνθηκες χωρις να αλλαξει η συμπεριφορά της προς το επικίνδυνο. αν δηλαδη βαλεις πανω 160 κιλα και σκασεις σε λακούβα μπορει να τερματισει το μπροστινο να στραβωσει η ζαντα. ε λογικο ειναι. είναι μια ενδειξη, δεν θα εχεις προβλημα με παραπανω. οι βαλιστες ας πουμε εχουν max load 10 η 15 κιλα. σιγουρα βαζουμε παραπανω.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    παντα υπαρχει αυτος ο ορος. στα παπια μπορει να ειναι 90κιλα αλλα εχεις δει σιγουρα φορτωμενο με 2 ατομα 110 κιλα εκαστος. λογικα αναφέρεται στο βαρος που μπορει να σηκωσει η μηχανη σε ολες τις συνθηκες χωρις να αλλαξει η συμπεριφορά της προς το επικίνδυνο. αν δηλαδη βαλεις πανω 160 κιλα και σκασεις σε λακούβα μπορει να τερματισει το μπροστινο να στραβωσει η ζαντα. ε λογικο ειναι. είναι μια ενδειξη, δεν θα εχεις προβλημα με παραπανω. οι βαλιστες ας πουμε εχουν max load 10 η 15 κιλα. σιγουρα βαζουμε παραπανω.
    Λογική απάντηση μπράβο.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    Μπήκα και είδα ότι και στο versys το παλιό έχει 160 κιλά. Σε κάποιο φόρουμ λένε τα γνωστά ότι εγώ έβαλα την τόσα κιλά παραπάνω χωρίς πρόβλημα κτλ. Θα πάρω τηλέφωνο όμως να δω τι δικαιολογίες θα μου πουν...
    Πάντως κουλό τελείως πρώτη φορά το βλέπω αλλά το παρήγορο είναι ότι δεν είναι και αυτό χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης μηχανής.
    Τα versys τα παλιά τα βλέπω στον δρόμο δικαβαλα παιδιά της ΔΙΑΣ πάντως τουλάχιστον 90 κιλά έκαστος πάντως καθημερινά.
    Ξέρουμε το ωφέλιμο για vstrom 650?

  9. #24
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Τα versys τα παλιά τα βλέπω στον δρόμο δικαβαλα παιδιά της ΔΙΑΣ πάντως τουλάχιστον 90 κιλά έκαστος πάντως καθημερινά.
    Ξέρουμε το ωφέλιμο για vstrom 650?
    196kg

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211122_130538.jpg 
Προβολές:	316 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	432345

  10. #25
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    λογικα αναφέρεται στο βαρος που μπορει να σηκωσει η μηχανη σε ολες τις συνθηκες χωρις να αλλαξει η συμπεριφορά της προς το επικίνδυνο.
    Εκεί αναφέρεται λογικά ναι.. Νομίζω είναι ένας σημαντικός παράγοντας για κάποιον που σκοπεύει να είναι συχνά δικάβαλος τριβάλιτσος. Πχ πλέον η Yamaha διαφημίζει ότι το Tracer 9 έχει 193 κιλά ωφέλιμο.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Πηγα σημερα για ενα τεστ κατοπιν ραντεβου στην αντιπροσωπεια στην κερατέα.
    Λοιπον το διαθεσιμο στην αντιπροσωπεια ειναι το ΕΥΡΩ4 και οχι το 5.
    Αριστη θεση οδηγησης για τα σωματομετρικα χαρακτηριστικα μου,1,85 150 κιλα.
    Πολυ καλη σελλα για τον ευτραφη κ......... μου,σε εναν πιο αδυνατο ακομα καλυτερη
    Αναρτησεις λιγο σκληρες ,αλλα επαρκεις ρυθμιζονται εμπρος και πισω οσον αφορα την σκληροτητα και αποσβεση επαναφορας.Ηταν ρυθμισμενες για εναν φυσιολογικο αναβατη εως 80 κιλα (το μονιμο προβλημα μου οταν τεσταρω μηχανακια)
    Σε αποτομα φρεναρισματα εμπαινε φυσιολογικα το πισω ABS ,αλλα οχι ευκολα το μπροστινο.Σε πολυ αποτομο φρεναρισμα (πολυ αποτομο ομως)ποτε- ποτε τερματιζε το μπροστινο αναποδο πηρουνι ειδικα αν το φρεναρισμα συνδυαζοταν και με λακκουβα.ΟΜΩΣ αυτο ηταν λογω βαρους δικου μου.Σε καποιον φυσιολογικο αναβατη νομιζω οτι θα ειναι ενταξει ,αλλωστε η σκληροτητα ρυθμιζεται.
    Το κιβωτιο ακριβες με λιγο μεγαλυτερες διαδρομες στον μοχλο ειδικα στα κατεβασματα,χωρις να ενοχλει ιδιαιτερα.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΑ.
    ΦΡΕΝΑ επαρκη για το βαρος και τις επιδοσεις της με ABS.
    180ριζει για πλακα.
    ΠΟΙΟΤΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ για τα χρηματα που δινεις ,τιποτα δεν τριζει και δεν κουνιεται,φαινεται ποιοτικη κατασκευη,χωρις κραδασμους κινητηρα,αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΑ στον κινητηρα.
    ΦΑΙΡΙΝΓΚ επαρκες,για αναβατες μεχρι 1,80 ,εξαρταται και ΤΙ ΚΡΑΝΟΣ φορατε.
    ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ ΒΟΥΤΥΡΟ,και γενικα τα χειριστηρια εκει που πρεπει, ΔΕΝ κουραζουν καθολου.
    Πολυ καλες ΓΩΝΙΕΣ στα γονατα ,πατουσα κατω και με τα δυο ποδια.
    Γενικα ενα πολυ τιμιο και πολυ ομορφο μηχανακι για τα λεφτα του.
    Στριβει με σιγουρια σε ανοιχτες καμπες,και εμπνεει εμπιστοσυνη.
    Το δειγμα ειχε κανει δεκαδες τεστ με διαφορετικους αναβατες και ειχε 15000 χιλιομετρα.
    Η αντιπροσωπεια μου ειπε οτι υπαρχουν τα παντα απο ανταλλακτικα,εχει 3 χρονια εγγυηση,και
    ακετα αφτερ σειλς αξεσουαρ.Τιμη με καγγελα (αριστα κατα την γνωμη μου στην προστασια)χουφτες,πλαινες βασεις για μπαγκαζιερες, πλαγιο σταντ, και πισω εσωτερικο προστατευτικο τροχου,και ρυθμιζομενη σε δυο θεσεις ζελατινα,και θυρα usb ΕΥΡ 5490.
    Για τα κιλα μου ηταν ευκολα διαχειρησιμο γεματο γυρω στα 215 κιλα.
    ΑΝ αποδειχθει και αξιοπιστο ειναι VFM.650 CC 62 HP
    Ελπιζω να βοηθησα καπως.
    Φίλε κι εγώ το οδήγησα στον ερμιδη και έχω να πω τα εξής πολύ αρνητικά...

    1. Ο συμπλέκτης ήταν πέτρινος. Μέχρι τα φανάρια της Βούλγαρη πονούσε η πάπια του χεριού μου. Μιλάμε για απόσταση κάπου 1 χιλιόμετρο (και αν). Πόσο μάλλον για περισσότερη χρήση και μεγαλύτερη διαδρομή εντός πόλεως !!

    2. Ο συμπλέκτης είχε πολύ μικρή διαδρομή. Δηλαδή η στιγμή που ξεκινάει να πιάνει το γκάζι μέχρι να τον αφήσεις και να κινείσαι χωρίς συμπλέκτη, ήταν κάνα εκατοστό. Οπότε ήταν δύσκολο και συνήθως ξεκινούσα απότομα. Ήταν νευρικό πολυ. Δεν το λες και city friendly.

    3. ΔΕΝ ΈΣΤΡΙΒΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!! Όπως ακριβώς το γράφω !!
    Μηδενική αυτοπεποίθηση ανάμεσα στα αμάξια. Ειδικά όταν έφτασα στο στρόγγυλο του COSMOS MALL THESSALONIKI πήγα να καρφωθώ στη μέση από το στρόγγυλο ! Ευτυχώς πρόλαβα και έκοψα αρκετά !

    4. Η ζέστη ήταν εμφανέστατη σε καιρό κάτω 21 βαθμούς. Με τα 30+ που φτάνει η Ελλάδα τον περισσότερο χρόνο, τι πρόκειται να βγάζει δηλαδή ???

    Η μηχανή έχει πολύ γκάζι, άνετη θέση, μέτριο ανεμοθραυστη, αλλά δεν είναι εύκολο οδηγητη. Δεν θα την αγόραζα με καμία Παναγία.

    Στο καπάκι πήγα και οδήγησα το ds500 και εκεί ένιωσα άνθρωπος !
    Το συνήθισα λες και το οδηγούσα κάνα μήνα, από τα πρώτα 500 μέτρα !!
    Αμέσως ξεκίνησα να χωνομαι ανάμεσα από αυτοκίνητα και να γκαζωνω γενικότερα.
    Έχει κάποια μειονεκτήματα (λόγω ότι είμαι και 1,89 και δεν ταιριάζω άριστα σε όλες τις μηχανές σωματικά), αλλά μέχρι ένα σημείο θα μπορέσω να τα φέρω στα μέτρα μου.

    Προσωπικά, αν και είχα σκοπό να πάρω το cf κι εγώ, το ακύρωσα και κλείδωσα αμέσως μόλις οδήγησα το ds500 !
    Τελευταία τροποποίηση από Snowteo; 23/11/2021 στις 02:56.

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Σαν να περιγράφεις bmw ακούγεσαι
    Η θερμοκρασία του κινητήρα καλό θα ήταν να βλέπαμε χαρτογραφήσεις, δεν είναι παράλογο να έχει πολύ φτωχά μίγματα για να μπορεί να εισαχθεί.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Snowteo Προβολή μηνύματος
    Φίλε κι εγώ το οδήγησα στον ερμιδη και έχω να πω τα εξής πολύ αρνητικά...

    1. Ο συμπλέκτης ήταν πέτρινος. Μέχρι τα φανάρια της Βούλγαρη πονούσε η πάπια του χεριού μου. Μιλάμε για απόσταση κάπου 1 χιλιόμετρο (και αν). Πόσο μάλλον για περισσότερη χρήση και μεγαλύτερη διαδρομή εντός πόλεως !!

    2. Ο συμπλέκτης είχε πολύ μικρή διαδρομή. Δηλαδή η στιγμή που ξεκινάει να πιάνει το γκάζι μέχρι να τον αφήσεις και να κινείσαι χωρίς συμπλέκτη, ήταν κάνα εκατοστό. Οπότε ήταν δύσκολο και συνήθως ξεκινούσα απότομα. Ήταν νευρικό πολυ. Δεν το λες και city friendly.

    3. ΔΕΝ ΈΣΤΡΙΒΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!! Όπως ακριβώς το γράφω !!
    Μηδενική αυτοπεποίθηση ανάμεσα στα αμάξια. Ειδικά όταν έφτασα στο στρόγγυλο του COSMOS MALL THESSALONIKI πήγα να καρφωθώ στη μέση από το στρόγγυλο ! Ευτυχώς πρόλαβα και έκοψα αρκετά !

    4. Η ζέστη ήταν εμφανέστατη σε καιρό κάτω 21 βαθμούς. Με τα 30+ που φτάνει η Ελλάδα τον περισσότερο χρόνο, τι πρόκειται να βγάζει δηλαδή ???

    Η μηχανή έχει πολύ γκάζι, άνετη θέση, μέτριο ανεμοθραυστη, αλλά δεν είναι εύκολο οδηγητη. Δεν θα την αγόραζα με καμία Παναγία.

    Στο καπάκι πήγα και οδήγησα το ds500 και εκεί ένιωσα άνθρωπος !
    Το συνήθισα λες και το οδηγούσα κάνα μήνα, από τα πρώτα 500 μέτρα !!
    Αμέσως ξεκίνησα να χωνομαι ανάμεσα από αυτοκίνητα και να γκαζωνω γενικότερα.
    Έχει κάποια μειονεκτήματα (λόγω ότι είμαι και 1,89 και δεν ταιριάζω άριστα σε όλες τις μηχανές σωματικά), αλλά μέχρι ένα σημείο θα μπορέσω να τα φέρω στα μέτρα μου.

    Προσωπικά, αν και είχα σκοπό να πάρω το cf κι εγώ, το ακύρωσα και κλείδωσα αμέσως μόλις οδήγησα το ds500 !
    Μαλλον ταλαιπωρημένη η μοτό που οδήγησες.

  14. #29
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Μαλλον ταλαιπωρημένη η μοτό που οδήγησες.
    Ο panavour γράφει για συμπλέκτη βούτυρο, ενώ ο Snowteo για πέτρινο. Αντίστοιχα διαφωνούν για το πώς στρίβει. Παράξενη τόσο μεγάλη διάσταση απόψεων.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Με 1425mm μεταξόνιο δεν χωρά άλλη διάσταση. Ο φίλος Τεό έχει συνηθίσει κάτι αρκετά διαφορετικό.

Σελίδα 2 από 19 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CF Moto
    από athletico στο forum CFMoto
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2024, 00:22
  2. CF Moto 250NK
    από GiorgosRC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2020, 09:15
  3. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:43
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF