Σελίδα 4 από 19 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 276

Θέμα: CF MOTO 65OMT

  1. #46
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Μήπως πριν μιλήσουμε για επιδόσεις, αποδόσεις, βάρος κτλ να ρίχναμε μια ματιά ξανά στον τιμοκατάλογο;
    Λέω εγώ τώρα.
    Φυσικά και έχουν λόγω ύπαρξης αλλά οι συγκεκριμένες μοτοσυκλέτες -όλες- είναι η αποθέωση της συνειδητοποιημένης αγοράς έτσι και αλλιώς. Την καβαλάς, σου αρέσει, την αντέχει το πορτοφόλι σου, κάνεις τη δουλειά σου, τέλος.

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Χριστόφορε, το MT είναι πάρα πολύ ωραίο μηχανάκι και να το χαρείς όσο περισσότερο γίνεται. Το έχεις οδηγήσει καθόλου? Πως σου φαίνεται? Είναι τελικά νευρικό στην απόκριση του γκαζιού? Άνετο για τον πίσω?
    Αυτό που πήρα όχι ακόμη δεν το έχω οδηγήσει μόνο το τεστ που το είχα αρκετή ώρα. Νευρικό να είναι έχει τσαχπινιά το μηχανάκι δεν το συζητώ. Για τον πίσω θα βάλω την γυναίκα μου και θα σου πω με σιγουριά αν δεν είναι άνετο σίγουρα θα γκρινιάσει...

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Μήπως πριν μιλήσουμε για επιδόσεις, αποδόσεις, βάρος κτλ να ρίχναμε μια ματιά ξανά στον τιμοκατάλογο;
    Λέω εγώ τώρα.
    Φυσικά και έχουν λόγω ύπαρξης αλλά οι συγκεκριμένες μοτοσυκλέτες -όλες- είναι η αποθέωση της συνειδητοποιημένης αγοράς έτσι και αλλιώς. Την καβαλάς, σου αρέσει, την αντέχει το πορτοφόλι σου, κάνεις τη δουλειά σου, τέλος.
    Την πήρα για τους λόγους που αναφέρεις. Για μένα είναι ένα xiaomi κινητό σε μοτοσυκλέτα...

  4. #49
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    Την πήρα για τους λόγους που αναφέρεις. Για μένα είναι ένα xiaomi κινητό σε μοτοσυκλέτα...
    Και πολύ καλά έκανες. Είναι τίμια πρόταση και αυτή και οι υπόλοιπες. Το να μπαίνουμε σε συζητήσεις που θυμίζουν μοτοσυκλέτες επιδόσεων είναι λίγο κάπως...

  5. #50
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Και πολύ καλά έκανες. Είναι τίμια πρόταση και αυτή και οι υπόλοιπες. Το να μπαίνουμε σε συζητήσεις που θυμίζουν μοτοσυκλέτες επιδόσεων είναι λίγο κάπως...
    ΕΓΩ παντως που το οδηγησα ,μια χαρα επιδοσεις ειχε,180αριζε για πλακα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #51
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ΕΓΩ παντως που το οδηγησα ,μια χαρα επιδοσεις ειχε,180αριζε για πλακα.
    Καταλαβαίνεις ότι αυτό δε λέει τίποτα. Δεν το υποτιμώ αλλά δεν εννοούσα αυτό.

  7. #52
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Θεωρώ σχετικά δύσκολο να μην έχει επαρκή δύναμη μία δικύλινδρη μοτοσυκλέτα 650cc, που παράγεται στην εποχή μας.

    Τώρα αν έχει σοβαρά σφάλματα στη γεωμετρία ή στην ποιότητα κατασκευής και περιφερειακών, θα τα μάθουμε στο μέλλον.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #53
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Δε μιλάει κανείς για σφάλματα. Αυτό που εννοώ είναι πως είναι αστείο να έχει κανείς απαιτήσεις και να κάνει συγκρίσεις με μοτοσυκλέτες που έχουν 2 και 3 φορές μεγαλύτερη αξία.

  9. #54
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δε μιλάει κανείς για σφάλματα. Αυτό που εννοώ είναι πως είναι αστείο να έχει κανείς απαιτήσεις και να κάνει συγκρίσεις με μοτοσυκλέτες που έχουν 2 και 3 φορές μεγαλύτερη αξία.
    Φυσικα και δεν το συγκρίνει καποιος με αφρικα 1100.
    Ομως με το versys 650 δε μπορεις να το συγκρίνεις?
    Πανω ραφι το ενα κατω το αλλο, 3500 η διαφορα μεταξυ τους.
    Βλεπεις τα συν/πλην
    Αν εχεις μπατζετ αν φτανει για γιαπωνεζο, οκ, αν οχι, φαινεται καλο αντίγραφο του versys του πρωτου (mk1).

  10. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Φυσικα και δεν το συγκρίνει καποιος με αφρικα 1100.
    Ομως με το versys 650 δε μπορεις να το συγκρίνεις?
    Πανω ραφι το ενα κατω το αλλο, 3500 η διαφορα μεταξυ τους.
    Βλεπεις τα συν/πλην
    Αν εχεις μπατζετ αν φτανει για γιαπωνεζο, οκ, αν οχι, φαινεται καλο αντίγραφο του versys του πρωτου (mk1).
    Τα 3500 δεν είναι λίγα λεφτά. Για να καταλάβεις αν δώσω τις βαλίτσες που μάλλον θα το κάνω το μηχανάκι που πήρα πρόσφατα (mt-650) θα μου βγει 3700 περίπου, ενός έτους με 7500χλμ. Εκεί είναι που η υπόθεση γίνετε ακόμη πιο value for money. Λόγο του ότι χάνουν εύκολα την εμπορική τους αξία η ψαλίδα στο μεταχειρισμένο μεγαλώνει πολύ. Προς το παρόν το χαίρομαι πολύ το μηχανάκι και ειλικρινά τα περί λάθος γεωμετριών που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν μπορώ να τ καταλάβω. Το μηχανάκι είναι αντιγραφή του versys με την ίδια ακριβώς γεωμετρία για το οποίο έχω δει δεκάδες ξένα και ελληνικά reviews και όλοι λένε τα καλύτερα λόγια για την συμπεριφορά του. Το δεν μου αρέσει η γεωμετρία εντάξει το καταλαβαίνω αλλά το λάθος γεωμετρία που κολλάει; Τεσπα νομίζω ότι ανακυκλωνόμαστε. Το μηχανάκι είναι εξαιρετικό για τα χρήματα που δίνεις έχει ένα συγκεκριμένο κοινό. Για μένα όπως αναφέρω πιο πάνω είναι το xiaomi τον μοτοσικλετών. Όχι ένα xiaomi δεν είναι iphone πως να το κάνουμε αλλά από την άλλη όσοι θέλουν να κάνουν την δουλίτσα του με λίγα χρήματα είναι πολύ ευχαριστημένοι. Αν πάλι έχεις τα χρήματα και θέλεις να τα δώσεις για να έχεις το κάτι παραπάνω ναι μπράβο μαζί σου. Αν είχα τα διπλά χρήματα ή και λίγο παραπάνω CB500x, Vstrom 650 και ΤΕΝΕΡΑκΙ φοβερό! Αλλά πιστέψτε με και με το μονόφθαλμο κινεζάκι μια χαρά περνάω...
    Τελευταία τροποποίηση από a_christoforos; 04/12/2021 στις 23:01.

  11. #56
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Μη συγκρίνεις κινητά με μοτοσυκλέτες. Εντελώς άλλο πράγμα. Iphone μεταφράζετε και ολίγον ως prestige που προσθέτει στη τιμή (βλακείες δηλαδή), δεν έχει να κάνει μόνο με ποιότητα κατασκευής. Το να αγοράσεις ένα Kawasaki Versys δεν είναι περίπτωση που πλασάρεις prestige έναντι μιας CFMOTO650MT (όπως π.χ. με μια BMW).

    Συνεχίζω να πιστεύω ότι μοτοσυκλετες Made in Japan (κυριολεκτικά όμως) με τα διπλά λεφτά είναι καλύτερες παντού και ποιο Value for Money από τις Κινέζικες. Είναι η δική μου άποψη όμως με τα δικά μου δεδομένα και με στερεότυπα που οπωσδήποτε κουβαλάω. Φυσικά δεν σνομπάρω κανέναν άνθρωπο για τις επιλογές του, αντιθέτως. Θα χαρώ πολύ να διαψευσθώ και ανυπομονώ να διαβάζω review από νέους κατόχους με θετικές γενικά γνώμες.

  12. #57
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Μη συγκρίνεις κινητά με μοτοσυκλέτες. Εντελώς άλλο πράγμα. Iphone μεταφράζετε και ολίγον ως prestige που προσθέτει στη τιμή (βλακείες δηλαδή), δεν έχει να κάνει μόνο με ποιότητα κατασκευής. Το να αγοράσεις ένα Kawasaki Versys δεν είναι περίπτωση που πλασάρεις prestige έναντι μιας CFMOTO650MT (όπως π.χ. με μια BMW).

    Συνεχίζω να πιστεύω ότι μοτοσυκλετες Made in Japan (κυριολεκτικά όμως) με τα διπλά λεφτά είναι καλύτερες παντού και ποιο Value for Money από τις Κινέζικες. Είναι η δική μου άποψη όμως με τα δικά μου δεδομένα και με στερεότυπα που οπωσδήποτε κουβαλάω. Φυσικά δεν σνομπάρω κανέναν άνθρωπο για τις επιλογές του, αντιθέτως. Θα χαρώ πολύ να διαψευσθώ και ανυπομονώ να διαβάζω review από νέους κατόχους με θετικές γενικά γνώμες.
    Δεν καταλαβαίνω stef, θα σύγκρινα το 650mt με versys, tracer700, nc750x
    Θα υπερτερούν οι Ιάπωνες, με το αναλογο αντίτιμο τις διαφορας τους.
    Αλλα ειναι στην ιδια κατηγορια και συγκρίσιμα
    Αν παει καποιος να συγκρίνει το 650ρι με τα 900ρια της bmw ειναι αλλη καρηγορια αλλο πράμα.

    Επισης αυτο που λες ποσα μοντελα απο αυτα που εισάγονται EU ειναι πια made in japan? Μηπως μετρημένα στα δάχτυλα
    Σε αυτη την κατηγορια μονο το nc700x mk1 ηταν, τα επομενα αν δεν κανω λαθος κατασκευάζονται ταιλανδη.
    Το vstrom650 που ειναι japan δεν ειναι αμεσα συγκρίσιμο γιατι ειναι πιο αντβε απο τα υπολοιπα που ειναι ψηλα στριτ με στριταδικες διαστασεις ελαστικων

  13. #58
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνω stef, θα σύγκρινα το 650mt με versys, tracer700, nc750x
    Θα υπερτερούν οι Ιάπωνες, με το αναλογο αντίτιμο τις διαφορας τους.
    Αλλα ειναι στην ιδια κατηγορια και συγκρίσιμα
    Αν παει καποιος να συγκρίνει το 650ρι με τα 900ρια της bmw ειναι αλλη καρηγορια αλλο πράμα.

    Επισης αυτο που λες ποσα μοντελα απο αυτα που εισάγονται EU ειναι πια made in japan? Μηπως μετρημένα στα δάχτυλα
    Σε αυτη την κατηγορια μονο το nc700x mk1 ηταν, τα επομενα αν δεν κανω λαθος κατασκευάζονται ταιλανδη.
    Το vstrom650 που ειναι japan δεν ειναι αμεσα συγκρίσιμο γιατι ειναι πιο αντβε απο τα υπολοιπα που ειναι ψηλα στριτ με στριταδικες διαστασεις ελαστικων
    Η τοποθέτηση αφορούσε το παράδειγμα μεταξύ xiaomi και iphone.
    Κατά τα άλλα το ίδιο λέμε με τη διαφορά ότι δεν ασχολήθηκα εκτενώς με τη καταγωγή κατασκευής κάθε Japan μοντέλου. Αυτό που είπα είναι πως τα πραγματικά made in Japan ακόμη και αν έχουν τη διπλάσια τιμή τα θεωρώ πιο money for value με τη σημείωση πως είναι μια προσωπική εκτίμηση και ότι συνεχίζω να κουβαλάω κάποια στερεότυπα. Άλλο θέμα όμως είναι οι προσωπικές μου επιλογές και άλλο πράγμα ο σεβασμός προς τις επιλογές κάθε μοτοσυκλετιστή.

    Έχω την εντύπωση ότι NC750 συνεχίζει να είναι made in Japan μέχρι σήμερα, όπως και το V-strom, δεν ήξερα ότι το Versys 650 κατασκευάζετε στη Ταϊλάνδη αλλά μιας που το είπες, βλέπεις πόσο έχουν αλλάξει οι αγορές; Οι Ιάπωνες κατασκευάζουν στην Ευρώπη (Tracer, Tenere κτλ) και οι Ευρωπαίοι στη Κίνα και στην Ινδία... και οι μόνοι που κατασκευάζουν στη χώρα τους τις μοτοσυκλέτες τους είναι οι Ινδοί και οι Κινέζοι.

  14. #59
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Εμ γιαυτο λεμε οτι το μελλον τους ανήκει
    Τα πρώτα δείγματα ερχονται πιο πειστικά και αυτο θα γίνεται πιο εντονο χρονο με τον χρονο
    Εννοείται οτι στις συζητήσεις δεν βαζουμε προσωπικές προτιμήσεις
    Το 650mt ειναι καποια χρόνια στην αγορα, τωρα παει καλα λογω σημαντικής προσφορας στην τιμη. Ο αντικαταστάτης του θα ειναι ακομη πιο πειστικός
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 05/12/2021 στις 21:03.

  15. #60
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Θυμάμαι στα χρόνια της νεότητας η επιδρομή που έκαναν οι Ιάπωνες στην Ευρωπαϊκή αγορά ξεκινώντας από την αυτοκινητοβιομηχανία (δεκαετία '70) έμοιαζε με αυτό που κάνουν οι Κινέζοι σήμερα. Η διαφορά ήταν ότι τότε... οι Ιάπωνες ήταν πραγματικά φθηνοί και πραγματικά αξιόπιστοι από day one.
    Σήμερα λέμε ότι θα πωλείται το CFMOTO 800MT 9500 και 10500 ευρώ και το λέμε φθηνό επειδή η μεγάλες Ευρωπαϊκές και Ιαπωνικές έχουν σαλτάρει και πουλάνε τα μεσαία στα 14+ χιλιάρικά....

    Για το CFMOTO 650MT λέμε πάλι ότι είναι φθηνό όταν πριν από λίγα χρόνια έβρισκες το Versys 650 στα 6,5 με 7 χιλιάρικα καινούριο (έστω σε προσφορά).

    Τέλος πάντων, η αγορά έχει γίνει χάλια. Ξέρω μόνο πως εγώ δεν είμαι έτοιμος να αγοράσω μια τέτοια μοτοσυκλέτα, αν δεν έχω τα φράγκα θα πάρω κάτι μεταχειρισμένο από τις γνωστές πεπατημένες.

Σελίδα 4 από 19 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CF Moto
    από athletico στο forum CFMoto
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2024, 23:22
  2. CF Moto 250NK
    από GiorgosRC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2020, 08:15
  3. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF