Σελίδα 5 από 19 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 276

Θέμα: CF MOTO 65OMT

  1. #61
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Τα εχουμε ξανα συζητήσει αυτα μη συγκρίνεις τους ιαπωνες και αυτο που εκαναν τοτε.
    Οι ιαπωνες έχουν ειχαν και θα έχουν καθολικη επεκτατική πολιτική και στο εμπόριο. Βγαζουν και εβγαζαν φανταστικα προιόντα.
    Οι κινέζοι οι ινδοι πιο δημοκρατικοί πιο ζεν πήγαν σε πολιτική αντιγράφων μεσω του σπασίματος της πατεντας με το περας των χρόνων.
    Ποτε δεν ηθελαν να κυριαρχήσουν στο εμποριο και οπουδήποτε προέκυψε μεσω της παγκοσμιοποίησης.
    Τωρα επεκτείνονται παλι γραμμικα και οχι επιθετικα αν και θα μπορουσαν, γιατι αυτη ειναι η φιλοσοφία τους και τα διαφορετικα γνωρίσματα του καθε λαου.
    Αν στην περιοχη της κινας κατοικούσαν οι ιαπωνες και ηταν 2δις πληθυσμός, αντι για αμερικανικη και αγγλική αυτοκρατορία θα μιλουσαμε ολοι στον κοσμο γιαπωνέζικα απο τον αιώνα των σαμουράι

  2. #62
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Δυο παρατηρήσεις: Α) Και οι Ιάπωνες ως αντιγραφείς ξεκίνησαν και Β) Προσπαθώ να βρω κάτι μη Κινέζικο στο σπίτι αλλά... δεν!

  3. #63
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Η τοποθέτηση αφορούσε το παράδειγμα μεταξύ xiaomi και iphone.
    Κατά τα άλλα το ίδιο λέμε με τη διαφορά ότι δεν ασχολήθηκα εκτενώς με τη καταγωγή κατασκευής κάθε Japan μοντέλου. Αυτό που είπα είναι πως τα πραγματικά made in Japan ακόμη και αν έχουν τη διπλάσια τιμή τα θεωρώ πιο money for value με τη σημείωση πως είναι μια προσωπική εκτίμηση και ότι συνεχίζω να κουβαλάω κάποια στερεότυπα. Άλλο θέμα όμως είναι οι προσωπικές μου επιλογές και άλλο πράγμα ο σεβασμός προς τις επιλογές κάθε μοτοσυκλετιστή.

    Έχω την εντύπωση ότι NC750 συνεχίζει να είναι made in Japan μέχρι σήμερα, όπως και το V-strom, δεν ήξερα ότι το Versys 650 κατασκευάζετε στη Ταϊλάνδη αλλά μιας που το είπες, βλέπεις πόσο έχουν αλλάξει οι αγορές; Οι Ιάπωνες κατασκευάζουν στην Ευρώπη (Tracer, Tenere κτλ) και οι Ευρωπαίοι στη Κίνα και στην Ινδία... και οι μόνοι που κατασκευάζουν στη χώρα τους τις μοτοσυκλέτες τους είναι οι Ινδοί και οι Κινέζοι.
    και η απριλια στην ιταλια...
    στεφανε το 650cf ειναι ωραιο μηχανακι παντως,δεν βρισκεις ευκολα διαφορες ποιοτητας με το πρωτο βερσους που ειχε ο αδερφος μου
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος

    Επισης αυτο που λες ποσα μοντελα απο αυτα που εισάγονται EU ειναι πια made in japan? Μηπως μετρημένα στα δάχτυλα
    Σε αυτη την κατηγορια μονο το nc700x mk1 ηταν, τα επομενα αν δεν κανω λαθος κατασκευάζονται ταιλανδη.
    Το vstrom650 που ειναι japan δεν ειναι αμεσα συγκρίσιμο γιατι ειναι πιο αντβε απο τα υπολοιπα που ειναι ψηλα στριτ με στριταδικες διαστασεις ελαστικων
    Κανεις λαθος, γιατι το nc ειναι made in japan...ακομα

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Έχω κάποια νέα για το MT650 απο γνωστό μου που το έχει ένα χρόνο και έχει γράψει 17.000km. Αυτά που θα πω θα ξεκαθαρίσουν λίγο το τοπίο και θα βοηθήσουν την συζήτηση που έγινε λίγα ποστ πιο πάνω.

    Καταρχήν να πω οτι ο γνωστός μου είναι πρώην κάτοχος Versys 650 το οποίο ανατινάχτηκε στις 197.000km και βγήκε άχρηστο τελείως το μοτέρ. Είναι πολύ ευχαριστημένος απο το μηχανάκι σε οδική συμπεριφορά κλπ και μοιάζει με το Versys που είχε.

    Μου είπε όμως ότι χρειάστηκε μερικά πράγματα τα οποία δείχνουν πολύ φθηνή κατασκευή κατά τη γνώμη μου ακόμα και σε κομβικούς τομείς.

    -Χρειάζεται άμεσα δισκόπλακες καθώς οι μαμά είναι βούτυρο και έχουν γίνει σώβρακο.Με 17.000km...

    -Κάηκε η αντλία βενζίνης η οποία αλλάχτηκε εντός εγγύησης.

    -Πολύ φθηνα ανταλλακτικά.Μαμά φίλτρο αέρα 6 ευρώ.Νομίζω ότι απο εκεί καταλαβαίνεις και την ποιότητα που μπορεί να έχει.



    Να πω εδώ ότι η εκπροσώπηση είναι εξαιρετική και υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα τα κλασσικά ανταλλακτικά.Σε κάποια παιδιά έσκασε το χρώμα στο τεπόζιτο και αλλάχτηκε ολοκληρο στην εγγύηση.Προσωπικά εμένα όλα αυτά μου δείχνουν μοτοσυκλέτες ''μιας χρήσης''. Όσο υπάρχει σωστή αντιπροσωπεία τα θέματα θα λύνονται αλλά μόλις λήξει η εγγύηση νομίζω πως οι κάτοχοι θα ταλαιπωρούνται παρόλο που είναι φθηνά τα ανταλλακτικά. Βλέποντας όμως τι εκπτώσεις γίνονται σε θέματα ασφαλείας όπως τα φρένα , δε θέλω να φανταστώ τι μέταλλα θα έχουν βάλει εσωτερικά στον κινητήρα.


    Σε κάθε περίπτωση, εξακολουθώ όπως και άλλοι να πιστεύω πως έχουν πολύ δρόμο ακόμα οι Κινέζοι ώστε να μπορέσουν να είναι ανταγωνιστικοί.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Υπαρχει φθηνο vfm και φθηνο της πλακας
    Νομιζω οι κινεζοι αυτη τη στιγμη ειναι στη δευτερη κατηγορια και λογω νοοτροπιας δεν ξερω αν τους νοιαζει να περασουν στην πρωτη
    Υπαρχουν απειρα πραγματα που μπορεις να παρεις της πλακας χωρις θεμα αλλα οχι οχημα

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει φθηνο vfm και φθηνο της πλακας
    Νομιζω οι κινεζοι αυτη τη στιγμη ειναι στη δευτερη κατηγορια και λογω νοοτροπιας δεν ξερω αν τους νοιαζει να περασουν στην πρωτη
    Υπαρχουν απειρα πραγματα που μπορεις να παρεις της πλακας χωρις θεμα αλλα οχι οχημα
    Πήγαινε δες τα voge κανε κ κανα test ride κ θα δεις ότι δεν είναι όλοι στο ίδιο τσουβαλι

  8. #68
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Έχω κάποια νέα για το MT650 απο γνωστό μου..... -Χρειάζεται άμεσα δισκόπλακες καθώς οι μαμά είναι βούτυρο και έχουν γίνει σώβρακο.Με 17.000km...

    .
    Δηλαδη οσοι εχουν το μτ θα αλλαξουν στις 17.000χλμ δισκους επειδη αλλαξε ο δικος σου?
    Και αν ηταν ελαττωματικοι οι δισκοι η κρυωσαν αποτομα απο νερα?
    Εγω αυτο που λες δε μπορω να το ακουσω σαν κανονα

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη οσοι εχουν το μτ θα αλλαξουν στις 17.000χλμ δισκους επειδη αλλαξε ο δικος σου?
    Και αν ηταν ελαττωματικοι οι δισκοι η κρυωσαν αποτομα απο νερα?
    Εγω αυτο που λες δε μπορω να το ακουσω σαν κανονα

    Κρύωσαν απότομα απο νερά? Σιγά μην κόλλησαν και covid


    Δε μιλάμε για στραβές δισκόπλακες αλλά για μαλακό μη ανθεκτικό υλικό. Μπορεί κάποιος άλλος πιο ήπιος οδηγός να βγάλει και 40 και 50.000km, και πάλι λίγα είναι και δείχνει μια έλλειψη ποιότητας.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #70
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Τα γιαπωνέζικα αξίζουν 7 και κοστίζουν 9.
    Τα ευρωπαικά αξίζουν 9 και κοστίζουν 12.
    Το κινέζικο δηλαδή που κοστίζει 5 αξίζει 5;Για κάποιο λόγο υπάρχει η διαφορά τιμής και δεν έχει να κάνει μόνο με το τι γράφει το τεπόζιτο.
    Τα νούμερα τυχαία .
    porca miseria.

  11. #71
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παιδες θα κριθουν αυτα λιγο υπομονη, τωρα ξεκινησαν να αγοράζουν απο τις ενεργες μοτοσυκλετιστές κοινότητες, σε μερικα χρονοκια θα εχουμε περισσοτερα τεχνικα δεδομενα

  12. #72
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Κρύωσαν απότομα απο νερά? Σιγά μην κόλλησαν και covid


    Δε μιλάμε για στραβές δισκόπλακες αλλά για μαλακό μη ανθεκτικό υλικό. Μπορεί κάποιος άλλος πιο ήπιος οδηγός να βγάλει και 40 και 50.000km, και πάλι λίγα είναι και δείχνει μια έλλειψη ποιότητας.
    Υπερβολικος. Το εκανες κανονα απο ενα δειγμα

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Έχω κάποια νέα για το MT650 απο γνωστό μου που το έχει ένα χρόνο και έχει γράψει 17.000km. Αυτά που θα πω θα ξεκαθαρίσουν λίγο το τοπίο και θα βοηθήσουν την συζήτηση που έγινε λίγα ποστ πιο πάνω.

    Καταρχήν να πω οτι ο γνωστός μου είναι πρώην κάτοχος Versys 650 το οποίο ανατινάχτηκε στις 197.000km και βγήκε άχρηστο τελείως το μοτέρ. Είναι πολύ ευχαριστημένος απο το μηχανάκι σε οδική συμπεριφορά κλπ και μοιάζει με το Versys που είχε.

    Μου είπε όμως ότι χρειάστηκε μερικά πράγματα τα οποία δείχνουν πολύ φθηνή κατασκευή κατά τη γνώμη μου ακόμα και σε κομβικούς τομείς.

    -Χρειάζεται άμεσα δισκόπλακες καθώς οι μαμά είναι βούτυρο και έχουν γίνει σώβρακο.Με 17.000km...

    -Κάηκε η αντλία βενζίνης η οποία αλλάχτηκε εντός εγγύησης.

    -Πολύ φθηνα ανταλλακτικά.Μαμά φίλτρο αέρα 6 ευρώ.Νομίζω ότι απο εκεί καταλαβαίνεις και την ποιότητα που μπορεί να έχει.



    Να πω εδώ ότι η εκπροσώπηση είναι εξαιρετική και υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα τα κλασσικά ανταλλακτικά.Σε κάποια παιδιά έσκασε το χρώμα στο τεπόζιτο και αλλάχτηκε ολοκληρο στην εγγύηση.Προσωπικά εμένα όλα αυτά μου δείχνουν μοτοσυκλέτες ''μιας χρήσης''. Όσο υπάρχει σωστή αντιπροσωπεία τα θέματα θα λύνονται αλλά μόλις λήξει η εγγύηση νομίζω πως οι κάτοχοι θα ταλαιπωρούνται παρόλο που είναι φθηνά τα ανταλλακτικά. Βλέποντας όμως τι εκπτώσεις γίνονται σε θέματα ασφαλείας όπως τα φρένα , δε θέλω να φανταστώ τι μέταλλα θα έχουν βάλει εσωτερικά στον κινητήρα.


    Σε κάθε περίπτωση, εξακολουθώ όπως και άλλοι να πιστεύω πως έχουν πολύ δρόμο ακόμα οι Κινέζοι ώστε να μπορέσουν να είναι ανταγωνιστικοί.
    Μονο σε έναν έσκασε το χρώμα κ αντικατασταθηκε το τεποζιτο.Οπως αντικατασταθηκαν σε HONDA ATAS..Με τις ζάντες που σκουριαζαν στα Africa 1000 δεν ξερω αν έγινε ανάκληση βεβαια.
    Καηκε η αντλία βενζίνης. Πταίσμα κ αντικατασταθηκε.
    Μονο οι δισκοπλακες είναι σοβαρό αλλα δεν είδα άλλον να έχει θέμα.
    Η μηχανή κοστίζει 5500 ευρω οποτε λογικο να υπάρχουν μελανά σημεία.Σε πανάκριβες μοτο ομως δεν δικαιολογειται.
    Οι Κινέζοι είναι ήδη ανταγωνιστικοι κ σε κάποια μοντέλα φοράνε κ καλυτερα περιφερειακα.Η mt800 που έρχεται θα γινει best seller..
    Οι Ιάπωνες απο την άλλη έχουν ανεβάσει τις τιμές στον Θεό κ έχουν ρίξει κ ποιότητα σε σχέση με το παρελθόν σε κάποια μοντέλα.
    Βλεπε tracer 700 πχ που το πλασάρουν στα 9κ με συμβατικό πηρουνι κ μέτρια πλαστικά.
    Φυσικά οι Ιάπωνες είναι πιο ποιοτικοι ομως παντα πρέπει να συγκρίνουμε κ τις τιμές.Αν δεν αλλάξουν πολιτική στις τιμές κ ανέβουν κ αλλο ποιοτικά οι Κινέζοι θα πάρουν μεγάλο μερίδιο της αγορας

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Μονο σε έναν έσκασε το χρώμα κ αντικατασταθηκε το τεποζιτο.Οπως αντικατασταθηκαν σε HONDA ATAS..Με τις ζάντες που σκουριαζαν στα Africa 1000 δεν ξερω αν έγινε ανάκληση βεβαια.
    Καηκε η αντλία βενζίνης. Πταίσμα κ αντικατασταθηκε.
    Μονο οι δισκοπλακες είναι σοβαρό αλλα δεν είδα άλλον να έχει θέμα.
    Η μηχανή κοστίζει 5500 ευρω οποτε λογικο να υπάρχουν μελανά σημεία.Σε πανάκριβες μοτο ομως δεν δικαιολογειται.
    Οι Κινέζοι είναι ήδη ανταγωνιστικοι κ σε κάποια μοντέλα φοράνε κ καλυτερα περιφερειακα.Η mt800 που έρχεται θα γινει best seller..
    Οι Ιάπωνες απο την άλλη έχουν ανεβάσει τις τιμές στον Θεό κ έχουν ρίξει κ ποιότητα σε σχέση με το παρελθόν σε κάποια μοντέλα.
    Βλεπε tracer 700 πχ που το πλασάρουν στα 9κ με συμβατικό πηρουνι κ μέτρια πλαστικά.
    Φυσικά οι Ιάπωνες είναι πιο ποιοτικοι ομως παντα πρέπει να συγκρίνουμε κ τις τιμές.Αν δεν αλλάξουν πολιτική στις τιμές κ ανέβουν κ αλλο ποιοτικά οι Κινέζοι θα πάρουν μεγάλο μερίδιο της αγορας

    Αν σε αφήσει απο αντλία βενζίνης μέσα στην Πίνδο και περιμένεις 2-3 ώρες την οδική μέσα στο κρύο(ή τη ζέστη) δε νομίζω να το θεωρείς πταίσμα και μετά (και δε βάζω καν την παράμετρο να σε αφήσει στο εξωτερικό) Το θέμα των δίσκων δεν το δικαιολογώ γιατί δεν τίθεται θέμα ελλατωματικού αλλά φθηνών υλικών. Έχει τύχει να βάλω κινέζικη δισκόπλακα σε παπί και είχα το ίδιο θέμα, είχε γίνει σώβρακο γρήγορα παρόλο που με το φρενάρισμα δεν είχα πρόβλημα.Βέβαια μιλάμε για παπί, σε μεγάλη μοτοσυκλέτα είναι βλακεία να βάζουν τόσο μαλακές δισκόπλακες.

    Toυλάχιστον δεν υπάρχει πρόβλημα ασφαλείας και αυτό είναι το σημαντικότερο. Και υπόψιν δε μιλάμε για μοτοσυκλέτα 5500 ευρώ αλλά 4800 που αγόρασαν πολλοί σε προσφορά. Δηλαδή μισά λεφτά σχεδόν απο τον ανταγωνισμό που σίγουρα μετράει και συμφωνώ σε αυτό. Απο την άλλη όμως, με αυτά τα δεδομένα σε 5-6 χρόνια χρήσης και ας πούμε 120.000km έχω την αίσθηση ότι η μοτοσυκλέτα θα είναι για πέταμα(αν τα φτάσει που δίνω ελάχιστες πιθανότητες). Το Africa θα υπάρχει και μετά απο 30 χρόνια οπότε ατυχές το παράδειγμα σου.

    Σε κάθε περίπτωση ο χρόνος θα δείξει...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #75
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Και ο απόλυτος μηδενισμός συνεχιζεται

Σελίδα 5 από 19 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CF Moto
    από athletico στο forum CFMoto
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2024, 00:22
  2. CF Moto 250NK
    από GiorgosRC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2020, 09:15
  3. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:43
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF