Σελίδα 15 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516171819 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 276

Θέμα: CF MOTO 65OMT

  1. #211
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει διαφορά στην απόδοση μεταξύ υψηλής και συμβατικών σωλήνων φρένων. Η διαφορά προκύπτει μετά από μερικά χρόνια χρήσης. Για αυτό το λόγο όλες οι εταιρείες συστήνουν αντικατάσταση των συμβατικών ανά 4 χρόνια. Αν αυτό γίνεται δεν υπάρχει καμία διαφορά. Μιλάμε πάντα για συμβατικές μοτοσυκλέτες που χρησιμοποιούμε στο δρόμο και όχι στις πίστες.
    Υπαρχει και παραυπάρχει διαφορά και χωρίς να περάσει καιρός, κυρίως στην αισθηση και οχι στην απόλυτη δυναμη φρεναρίσματος.
    Μετα απο καποια χρόνια, τότε υπαρχει χοντρή διαφορά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #212
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Έγραψα τη λέξη "απόδοση". Κατά τα άλλα συμφωνούμε.

    Edit: Διορθώνω, η λέξη "απόδοση" θα μπορούσε να αποτυπώσει την αίσθηση. Θα έπρεπε να γράψω "δε υπάρχει διαφορά στην επίδοση".

  3. #213
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Εννοείται να μας γράφεις για τον μεγάλο αδερφό . Το γλυκό κοιτάζουμε και μεις βλέπεις

  4. #214
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Τα αυτοκόλλητα στις ζάντες εσύ τα έβαλες ή υπήρχαν ; Το βάρος της πώς το βλέπεις για μέσα στην πόλη ;

  5. #215
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Εγώ τις σχεδίασα και πήγα στον Bolonaki και μου τα εκτύπωσε και μου τα τοποθέτησε.
    Στην αρχή την είδα κάπως στερεοφωνικά με το βάρος της. Πονούσαν τα χέρια μου, την φοβόμουν λίγο.
    Τώρα την έχω συνηθίσει απόλυτα δεν με ενοχλεί καθόλου. Εννοείται πως από όπου περνάνε οι χούφτες περνάνε και τα κάγκελα που τρομάζουν όλους.

  6. #216
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Την κατανάλωση πώς την βλέπεις ;

  7. #217
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Ακόμα είμαι στο στρώσιμο που καίει περισσότερο.
    Γενικά όμως είναι 5.5 λίτρα στα 100.

  8. #218
    καλησπερα σας,

    Διαβασα τα προηγουμενα Post σχετικα με τις αποψεις περι κινέζικων ...εγω θα ηθελα απλα να πω ότι εν ετη 2022 θα πρεπει να αφησουμε πισω τις "ταμπελες" έχουν αλλαξει πολλα πραγματα στις παραγωγες, εαν έχετε την όρεξη ανατρεξτε και καντε μια ερευνα τι αστι CFMOTO, Loncin & Geely ώστε να έχετε μια ολοκληρωμένη αποψη.

  9. #219
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Esperos Προβολή μηνύματος
    Ακόμα είμαι στο στρώσιμο που καίει περισσότερο.
    Γενικά όμως είναι 5.5 λίτρα στα 100.
    Αδερφέ ή αυτό ή το nk 650 το γυμνό τα καλοβλεπω όταν αλλάξω κάποια στιγμή το 250 nk. Σε αυτό παίζει ρόλο ότι είμαι ευχαριστημένος με το μικρό. Ως τα 33.000 χιλιόμετρα τουλάχιστον.

  10. #220
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από x-origin Προβολή μηνύματος
    καλησπερα σας,

    Διαβασα τα προηγουμενα Post σχετικα με τις αποψεις περι κινέζικων ...εγω θα ηθελα απλα να πω ότι εν ετη 2022 θα πρεπει να αφησουμε πισω τις "ταμπελες" έχουν αλλαξει πολλα πραγματα στις παραγωγες, εαν έχετε την όρεξη ανατρεξτε και καντε μια ερευνα τι αστι CFMOTO, Loncin & Geely ώστε να έχετε μια ολοκληρωμένη αποψη.
    Απόψεις υπάρχουν για τα πάντα. Για Γερμανικά, για Ιταλικά, για Γιαπωνέζικα. Γιατί να μην υπάρχουν για Κινέζικα; (όποιες και αν είναι αυτές).

    Υπάρχει μια τάση σώνει και καλά να δικαιώνουμε τις δικές μας επιλογές. Οι δικές μας επιλογές είναι δικές μας και δεν αφορούν τους άλλους και δε θα πρέπει να μας νοιάζει έτσι και αλλιώς η άποψη των άλλων.
    Προσωπικά σε ότι αφορά τα Κινέζικα η αρνητική άποψη μου -όπου αυτή υπάρχει- είναι σύνθετη και δεν περιορίζεται στα ποιοτικά χαρακτηριστικά μόνο των κατασκευαστικών στοιχείων.
    Υπάρχουν κι άλλα πράγματα αλλά δεν είναι του παρόντος, έτσι θα σημειώσω ότι περισσότερο με ενοχλούν οι Κινέζικες κατασκευές με πολυεθνικές ταμπέλες παρά οι Κινέζικες κατασκευές με Κινέζικο brand name. Οι δεύτερες μπαίνουν δικαίως στη σύγκριση του γενικού ανταγωνισμού και μακάρι ενίοτε να να νικούν κιόλας. Οι πρώτες είναι μεγάλο πρόβλημα για εμένα αλλά θεωρώ πως τέτοιες συζητήσεις είναι δύσκολο να γίνουν κατανοητές στις συζητήσεις των forum για πρακτικούς λόγους. Οπότε π.χ. KTM (μετά τη Κινεζο/Ινδική συνεργασία) vs CFmoto είμαι σαφώς υπέρ της δεύτερης από προσωπική ιδιοσυγκρασία (μη πιαστείτε, ένα παράδειγμα έδωσα, υπάρχουν κι άλλα).

  11. #221
    Με 3 ευρώ που θα πάει το λίτρο και 3 ευρώ το μαρούλι,κάθε συζήτηση πλην κινεζικού παπιού αναβάλλεται.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 04/03/2022 στις 15:27.

  12. #222
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Μόνο αυτό δεν είδαμε ακόμη, Κινέζικη... βενζίνη.

  13. #223
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Κάπου πήρε το αυτί μου ότι η ΕΛ.ΑΣ προχώρησε σε μαζική αγορά λευκών CFM 650MT για ανανέωση του στόλου της, και η είδηση αυτή (αν ισχύει, καθώς δεν έχω διαβάσει κάτι επίσημο στο διαδίκτυο) παρουσιάστηκε από θιασώτες και κατόχους της εταιρείας, ως τρανή απόδειξη της αξιοπιστίας της εταιρείας.

  14. #224
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κάπου πήρε το αυτί μου ότι η ΕΛ.ΑΣ προχώρησε σε μαζική αγορά λευκών CFM 650MT για ανανέωση του στόλου της, και η είδηση αυτή (αν ισχύει, καθώς δεν έχω διαβάσει κάτι επίσημο στο διαδίκτυο) παρουσιάστηκε από θιασώτες και κατόχους της εταιρείας, ως τρανή απόδειξη της αξιοπιστίας της εταιρείας.
    Με μια απλή αναζήτηση στο διαύγεια δεν βγάζει τίποτα για cfm 650 αλλά είναι μάλλον αναμενόμενο γιατί τo site έχει αναζήτηση ΓΤΠΠΠΠΠΚ (πολλά Π)

  15. #225
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Δεν έχεις παρά να μπεις στο Πρόγραμμα Διαύγεια. Το οποίο για όσους δε το ξέρουν δημιουργήθηκε με το νόμο 3861/2010 και αποσκοπεί στη δημοσίευση στο διαδίκτυο, σε ένα κεντρικό ιστότοπο, αποφάσεων των κυβερνητικών οργάνων και της διοίκησης στο Διαδίκτυο. Εκεί λοιπόν, θα δεις ότι ήδη παραδόθηκαν στην Θεσσαλονίκη 6 οχήματα CFMOTO 650MT με πλήρη αστυνομικό εξοπλισμό και εμφάνιση. Και σύμφωνα με δύο γνωστούς έμπορους μοτοσυκλετών, οι οποίοι ο ένας βρίσκεται στην Αθήνα και ο άλλος στην Πάτρα, ισχυρίζονται πως έχουν παραγγελίες για πολλά περισσότερα λευκά ΜΤ όπου προορίζονται κάποια για Αθήνα και κάποια άλλα για Θεσσαλονίκη. Τα οποία όμως δεν υπάρχουν για να παραδοθούν και με την καραντίνα που επικρατεί στην Κίνα δεν ξέρουν και πότε θα έρθουν.
    Υπήρξαν και σχόλια σαν το κάτωθι που σας το παραθέτω αυτούσιο:

    "Λόγω γνώσης εκ των πολύ έσω θα σας πω ότι η αστυνομία για να κάνει μια παραγγελία κ μάλιστα μαζική, περνάει διαγωνισμό όπου πρέπει να πληρούνται αρκετοί όροι κ μάλιστα ασφαλείας. Η τιμή παίζει ρόλο αλλά κ πολλά άλλα. Μην ξεχνάτε πως ότι έχει προμηθευτεί μέχρι σήμερα σε οχήματα κ μηχανές είναι από επώνυμες εταιρείες. Το πιο μη famous αν μπορείς πλέον θεός φυλαξοι να πεις όχημα ήταν τα skoda. Οπότε για να μπαίνουν υπογραφές για κάτι τέτοιο δεν είναι εντελώς τυχαίο. Υπομονή.
    Tην αστυνομία δεν την απασχολεί η αξια μεταπώλησης της cf η της honda η της yamaha κοκ. Η αστυνομία δεν θα τις πουλήσει ποτέ τις μηχανές της πλην όμως δεν θα αγόραζε κ ποτέ μηχανές χωρίς ευρύ δίκτυο συντήρησης κ κάλυψης ορισμένων όρων κ ειδικότερα ασφαλείας.
    Σας ευχαριστώ κ σόρι αν κουρασα".

    Από εκεί και πέρα δεν είπε κανείς ότι αυτή η κίνηση ήταν η τρανή απόδειξη για την αξιοπιστία της εταιρίας!!! Αυτά τα λένε οι άσχετοι που δεν κατέχουν το θέμα ΑΛΛΑ έχουν άποψη οπότε μη τα παίρνετε και πολύ στα σοβαρά. Την αξιοπιστία της η εταιρία την δείχνει εδώ και 20 χρόνια που είναι στον χώρο και ποτέ κανείς δεν έχει πει "ρε μάγκες πήρα CFMOTO και μου ανατινάχτηκε!!!!" ή "Χάλασε και δεν βρίσκω ανταλλακτικά". Ξέρετε τι λένε όλοι; ΟΛΟΙ όμως!!! "Πήρα την τάδε Κινεζιά που την έκανε εισαγωγή ο μπαρμπα μητσος από την κάτω Παναγιά, χάλασε στα 1000 χλμ και δεν βρήκα όχι μόνο ανταλλακτικά, αλλά ούτε καν manual στο ιντερνετ για να δω τι συμβατότητα μπορεί να υπάρχει!" Οπότε μακριά από Κινέζους γενικότερα...
    Κανείς δεν έχει κάτσει να ασχοληθεί να δει ποια είναι η CF. Από που ξεφύτρωσε; Τι έχει κάνει ως τώρα; Τι εμπειρία έχει; Έχει συνεργασίες; Αν ναι με ποιους; Τι προβλήματα βγάζει; Τι λένε σε διεθνές επίπεδο οι αγοραστές της;
    Τι σας λέω και εγώ τώρα ε; Ψηλά γράμματα....
    Λες και έλεγαν διαφορετικά πράγματα για την Daytona, SIM, Benelli, Voge και τώρα σε κάθε φανάρι βλέπεις 100 από αυτά χωρίς να ανατινάζονται. Όπως δεν ανατινάζεται και η Honda με τα Made in Thailand ή India, η BMW με το Made in China κλπ κλπ Γιατί αυτό που μετράει δεν είναι το που κατασκευάζονται τα μηχανάκια. Αλλά τι ποιοτικός έλεγχος υπάρχει σε αυτά. Με τα Euro 5 όπου εκτός από τους ρύπους μεριμνά και σε πολλά επίπεδα ασφαλείας, οι αρπαχτές δεν ευδοκιμούν πια εν έτη 2022 από κανέναν κατασκευαστή, από που και αν προέρχεται.
    Όταν βλέπεις οδηγούς που έχουν γράψει 55.000χλμ κάνοντας ταξίδια εντός και εκτός Ελλάδας με 650ΜΤ και σου λέει "ρε παιδιά μόνο λαδάκι και βενζίνη ζήτησε ως τώρα", και σου έρχεται ο κάθε άσχετος και γράφει σε κάποιον που την μόλις την αγόρασε "καλά, καλά γράψε λίγα χλμ και έλα πες μας αν θα ζει ακόμη", απλά και μόνο επειδή κοιτάζει καταγωγή και αυτό του αρκεί, απλά χαμογελάς και προσπερνάς. Πρώτα πεθαίνει ο άνθρωπος και μετά τα χούγια του λέει ο σοφός λαός μας. “Δεν είναι όλα τα κινέζικα προϊόντα ίδια. Υπάρχουν φτηνά και οικονομικά, υπάρχουν ποιοτικά, που είναι ακριβότερα”, λέει επίσης μια σοφή λαϊκή ευρωπαϊκή παροιμία.
    Οι κοινοπραξίες έρχονται από διάφορα μέρη του κόσμου και με διάφορους συνδυασμούς όπως για παράγειγμα η πρόσφατη αγορά από την κινεζική εταιρία Shineray μιας παλιάς ιταλικής φίρμας, της SWM, που είχε κλείσει από τις αρχές της δεκαετίας του ’80. Παρόμοια περίπτωση είναι και η απόκτηση της Benelli από την Qianjiang-Κeeway, η την μεταφορά τεχνογνωσίας και μηχανημάτων στην κινεζική Loncin για την κατασκευή κινητήρων για την βαυαρική BMW.
    Επίσης στη λίστα των κοινοπραξιών συμπεριλαμβάνεται και η Zongshen με την Piaggio, η Wuyang με την Honda, η Qingqi με την Peugeot και την Suzuki κλπ. Παράλληλα υπάρχουν και οι συνεργασίες για εκπροσώπηση των διεθνών σημάτων μέσω αντιπροσωπειών: η Lifan για παράδειγμα έχει αναλάβει την αντιπροσώπευση της MV Agusta στην Κίνα και η CFMoto την αντιπροσώπευση της KTM στην αγορά. Νααααααααα ηλίθια ΚΤΜ που άφησες την Κινεζια να σε εκπροσωπεί! Δεν ρώταγες κανέναν Έλληνα παντογνώστη να σε συμβουλέψει...

Παρόμοια θέματα

  1. CF Moto
    από athletico στο forum CFMoto
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2024, 23:22
  2. CF Moto 250NK
    από GiorgosRC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2020, 08:15
  3. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF