Σελίδα 16 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516171819 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 276

Θέμα: CF MOTO 65OMT

  1. #226
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Μια κινεζιά αξίας 6150 ευρώ και όχι 3-4 χιλιάρικα που έχουν τα πραγματικά σκουπίδια και διαθέτει επώνυμα αξεσουάρ όπως BOSCH EFΙ, CONTINENTAL ABS, JUAN φρένα, τεχνολογία από KAWASAKI VERSYS κινητήρα και 3 χρόνια εγγύηση όταν όλοι δίνουν 2.
    Και μια αντιπροσωπεία που έχει όνομα αφού η Muvus είναι μια από τις πιο δραστήριες και αναπτυσόμενες εισαγωγικές εταιρείες οχημάτων στην Ελλάδα και αντιπροσωπεύει αποκλειστικά στην Ελληνική αγορά εταιρείες όπως τις Polaris, CFMOTO, Royal Enfield και πολλές άλλες ακόμη.

    Όλα αυτά όμως γιατί να κάτσει κάποιος να ασχοληθεί να τα μάθει; Αφού τα πράγματα είναι απλά... CFMOTO=China

    Τέλος αυτό αρκεί...

    Ελπίζω να σε υπερκάλυψα για το πως η CF αποδεικνύει την ποιότητα της. Αν όχι τότε τα πράγματα είναι απλά.

    Honda! Μονο Honda!

  2. #227
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Esperos Προβολή μηνύματος
    Νααααααααα ηλίθια ΚΤΜ που άφησες την Κινεζια να σε εκπροσωπεί! Δεν ρώταγες κανέναν Έλληνα παντογνώστη να σε συμβουλέψει...
    Φαντάζομαι την ΚΤΜ θα την θεωρείς κορυφαία κατασκευάστρια εταιρεία μοτοσυκλετών.

  3. #228
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Του εναντίον! Ξέρω πόσα προβλήματα βγάζει. Αν και πολλοί λένε πως αν κάνεις τα service τους ακριβώς την ώρα που πρέπει δεν θα έχεις θέμα.
    Το θέμα όμως δεν είναι αυτό, ίσα-ίσα που εταιρείες σαν την KTM, αποδεικνύουν περίτρανα πως δεν έχει ο Κινέζος την αποκλειστικότητα!!! Όμως όλοι με αυτόν ασχολούνται και μόνο.
    Παρόλα αυτά το γεγονός ότι μία μεγάλη εταιρεία, γιατί δεν παύει η ΚΤΜ να είναι μια πολύ μεγάλη εταιρεία, εμπιστεύτηκε τα προβληματικά μοτέρ της σε Κινέζους, για να πάψουν να είναι προβληματικά, αν και ξέρω ότι πολλοί θα πουν ότι θα γίνουν ακόμα χειρότερα, αν μη τι άλλο δείχνει πως εταιρείες που έχουν χαράξει μια πορεία, έχουν τη βούληση να βελτιωθούν.
    Και δε θα εμπιστευόταν η ΚΤΜ το όνομά της που υπάρχει από το 1953, γιατί ομολογουμένως έχει πάρα πολλούς οπαδούς, ειδικά σε αγώνες, σε μία εταιρεία αμφίβολου μέλλοντος και ποιότητας.

  4. #229
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Ψεκασμός Bosch, μονάδα ABS Continental, φρένα J. Juan, επώνυμα λάστιχα, αλλά και υγρά φρένων - πορτοκαλάδα, ρουλεμάν που λόγω άθλιας κατασκευής κόβουν τροχούς, τακάκια που σε 1.000 χιλιόμετρα θέλουν άλλαγμα λόγω φθηνής κατασκευής... και δεν το λέω εγώ, τις προάλλες παρακολουθούσα στο youtube το κανάλι May the CForce be with you, ο ιδιοκτήτης έκανε review της 650 ΜΤ ως κάτοχός της κι ανέφερε τα παραπάνω... τι να το κάνεις λοιπόν το επώνυμο ABS, εάν τα υγρά φρένων είναι πορτοκαλάδα... κι αυτό η καραμέλα με το ότι ο κινητήρας είναι τεχνολογίας Kawasaki Versys... o ίδιος χρήστης, ενώ το ανέφερε, μετά από λίγο έλεγε ότι πολλά Versys κάρφωναν βαλβίδες μετά από κάποια δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα...άρα με αυτή τη λογική, κάτι κινέζικα Chang Jiang του 90 ήταν τέρατα αξιοπιστίας και ποιότητας, επειδή ο κινητήρας ήταν reverse engineering από αειθαλή και δοκιμασμένο BMW boxer...

    Όσο γελοίο είναι να κρίνει κανείς μια μοτοσυκλέτα μόνο και μόνο από τη χώρα κατασκευής, άλλο τόσο γελοίο είναι -κατά προσωπική άποψη- να προσπαθείς να πείσεις τους άλλους για την επιλογή σου, με επιχειρήματα του στυλ "τα φρένα είναι J.Juan που είναι θυγατρική της Brembo", "τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης είναι Dunlop"... όπως και το ότι επειδή η ΕΛ.ΑΣ παρήγγειλε μερικά 650ΜΤ, είναι δείγμα αναγνώρισης ποιότητας και αξιοπιστίας, επειδή η αστυνομία αγοράζει με κριτήρια απαιτητικά και ποιοτικά...

  5. #230
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ψεκασμός Bosch, μονάδα ABS Continental, φρένα J. Juan, επώνυμα λάστιχα, αλλά και υγρά φρένων - πορτοκαλάδα, ρουλεμάν που λόγω άθλιας κατασκευής κόβουν τροχούς, τακάκια που σε 1.000 χιλιόμετρα θέλουν άλλαγμα λόγω φθηνής κατασκευής... και δεν το λέω εγώ, τις προάλλες παρακολουθούσα στο youtube το κανάλι May the CForce be with you, ο ιδιοκτήτης έκανε review της 650 ΜΤ ως κάτοχός της κι ανέφερε τα παραπάνω... τι να το κάνεις λοιπόν το επώνυμο ABS, εάν τα υγρά φρένων είναι πορτοκαλάδα... κι αυτό η καραμέλα με το ότι ο κινητήρας είναι τεχνολογίας Kawasaki Versys... o ίδιος χρήστης, ενώ το ανέφερε, μετά από λίγο έλεγε ότι πολλά Versys κάρφωναν βαλβίδες μετά από κάποια δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα...άρα με αυτή τη λογική, κάτι κινέζικα Chang Jiang του 90 ήταν τέρατα αξιοπιστίας και ποιότητας, επειδή ο κινητήρας ήταν reverse engineering από αειθαλή και δοκιμασμένο BMW boxer...

    Όσο γελοίο είναι να κρίνει κανείς μια μοτοσυκλέτα μόνο και μόνο από τη χώρα κατασκευής, άλλο τόσο γελοίο είναι -κατά προσωπική άποψη- να προσπαθείς να πείσεις τους άλλους για την επιλογή σου, με επιχειρήματα του στυλ "τα φρένα είναι J.Juan που είναι θυγατρική της Brembo", "τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης είναι Dunlop"... όπως και το ότι επειδή η ΕΛ.ΑΣ παρήγγειλε μερικά 650ΜΤ, είναι δείγμα αναγνώρισης ποιότητας και αξιοπιστίας, επειδή η αστυνομία αγοράζει με κριτήρια απαιτητικά και ποιοτικά...
    Προς τι αυτή η χολή? Έχεις διαβάσει από χρήστη που ειχε cf να αναφέρει μηχανική η άλλη βλάβη που να τον άφησε στο δρόμο?

  6. #231
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Φίλε μού το μόνο γελοίο είναι ότι κρίνεις μια μηχανή από τα αναλώσιμα της!!!!!

    Και όχι τίποτε άλλο, αλλά αφού βλέπεις που βλέπεις τα βίντεο αυτά, δες τα και σωστά! Ειδικά στο βίντεο με το μοτέρ, το λέει ξεκάθαρα εξελιγμένο μοτέρ τεχνολογίας Kawasaki Versys. Ακριβώς για αυτό τον λόγο!!! Για να μην υπάρξουν τα ίδια προβλήματα.

    Σου έγραψα ολόκληρο βιβλίο με υπέρ ανάλυση και εσύ λες τι; Ότι σε βολεύει να δεις φυσικά.

    Αδελφέ Honda!!! Μόνο Honda!!!

  7. #232
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Προς τι αυτή η χολή? Έχεις διαβάσει από χρήστη που ειχε cf να αναφέρει μηχανική η άλλη βλάβη που να τον άφησε στο δρόμο?
    Που διακρίνεις χολή; Ειλικρινά... Αναφέρομαι ΞΕΚΑΘΑΡΑ στα επιχειρήματα που διαβάζω και ακούω κατά καιρούς... Δεν γίνεται κάποιος να αναφέρει σαν χαρακτηριστικό αξιοπιστίας το ότι ο κινητήρας είναι αντιγραφή του Versys, και μετά από λίγο να αναφέρει ότι τα Versys αν και ιαπωνικά, κάρφωναν βαλβίδες... αυτοαναιρείσαι, απλά! Δεν γίνεται να λες ότι είναι μια ποιοτική κατασκευή με επώνυμα περιφερειακά, και να αναφέρεις ότι υγρά φρένων, ρουλεμάν, τακάκια, είναι όχι απλά άθλια, αλλά και εν δυνάμει επικίνδυνα και ανεπαρκή... όταν είσαι ποιοτική κατασκευή, είναι ΣΥΝΟΛΙΚΑ, όχι μόνο για τη μονάδα ABS που φοράς. Έχω βαρεθεί να διαβάζω στον "ειδικό" τύπο για CFM, Voge, Daytona, Zontes και λοιπές δυνάμεις, για το πόσο premium είναι, και το πόσο ποιοτικές κατασκευές είναι, για το πόσο είναι πάνω από τον ανταγωνισμό... και ξαναλέω, ότι τόσο αυτοί που θάβουν τα κινέζικα χωρίς να τα έχουν δει, δοκιμάσει, όσο και αυτοί που τα έχουν και τα υπερασπίζονται φανατικά με κλειστά μάτια, μόνο κ μόνο επειδή τα έχουν, τους βάζω στην ίδια κατηγορία...

    Καμία χολή λοιπόν, απορώ κ πάλι που την είδες, προσωπικά τα made in China με αφήνουν αδιάφορο γτ τα βρίσκω άσχημα έως αδιάφορα σχεδιαστικά (με εξαίρεση το Moto Morini X Cape το οποίο είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ), έχω σχεδιάσει test ride το 650MT απλά και μόνο για να δω προς τι ο ντόρος, ήθελα να κάνω και το 800, αλλά μόλις το άκουσα να δουλεύει με ξενέρωσε τόσο πολύ ο ήχος του κινητήρα, που μου κόπηκε η διάθεση... αυτά.

  8. #233
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Esperos Προβολή μηνύματος
    Φίλε μού το μόνο γελοίο είναι ότι κρίνεις μια μηχανή από τα αναλώσιμα της!!!!!

    Και όχι τίποτε άλλο, αλλά αφού βλέπεις που βλέπεις τα βίντεο αυτά, δες τα και σωστά! Ειδικά στο βίντεο με το μοτέρ, το λέει ξεκάθαρα εξελιγμένο μοτέρ τεχνολογίας Kawasaki Versys. Ακριβώς για αυτό τον λόγο!!! Για να μην υπάρξουν τα ίδια προβλήματα.

    Σου έγραψα ολόκληρο βιβλίο με υπέρ ανάλυση και εσύ λες τι; Ότι σε βολεύει να δεις φυσικά.

    Αδελφέ Honda!!! Μόνο Honda!!!
    Είσαι καινούριος εδώ μέσα βλέπω, είμαι εδώ 15 χρόνια, οπότε είναι καταγεγραμμένη η άποψή μου για τα Honda, η οποία δεν είναι και η καλύτερη... Οπότε, έπεσες μακράν έξω για τα Honda. Μα πολύ μακρυά...

  9. #234
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Δεν είμαι καινούργιος, είμαι πάρα πολλά χρόνια μέλος εδώ, απλά είχα άλλο όνομα και άλλη μηχανή. Για την ακρίβεια africa twin.
    Όσοι είναι πολύ παλιοί εδώ, θα με θυμούνται ως το μέλος που την περίοδο της πρώτης καραντινας από τη βαρεμάρα του έγινε συγγραφέας και γράφοντας το πρώτο του βιβλίο, μόλις εκδόθηκε το ανακοίνωσα εδώ και πάρα πολλά μέλη με στήριξαν αγοράζοντας το.
    Με τα χρόνια ξέχασα τους κωδικούς μου, κάπου μου έφυγε και η κάψα με τις μηχανές και τα πούλησα όλα. Μέχρι που είδα αυτό τον έρωτα, σχεδιασμένο από την εταιρεία που σχεδιάζει και τα KTM και όχι από Κινέζους, που μέχρι πρότινος δεν υπήρχε άνθρωπος που να μην του αρέσει εμφανισιακά (μάντεψε ποιος είναι ο πρώτος που δήλωσε ότι δεν του αρέσει!), Ή τέλος πάντων άντε να υπάρχουν ακόμη μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού που να μην τους αρέσει, και μου ξύπνησε αυτό το πάθος που είχα πολύ καιρό να νιώσω. Για αυτό και γράφτηκα ξανά με νέο όνομα, νέα μηχανή και έφτιαξα και το κανάλι στο YouTube στο οποίο αναφέρεσαι.

    Ο σχεδιασμός μιας μηχανής είναι καθαρά θέμα γούστου. Εδώ δεν μπορεί να πει κανείς τίποτα γιατί τα πάντα είναι αντικειμενικά.
    Το να θεωρείς όμως ότι τα αναλώσιμα πάνε πακέτο ποιοτικά με το υπόλοιπο σύστημα ειλικρινά με κάνει να απορώ τι οδηγούσες μέχρι πρότινος ή τέλος πάντων σε ποιόν κόσμο ζεις. Εδώ χρόνια ολόκληρα όλα τα μηχανάκια από θεμα λάστιχου για παράδειγμα, το πρώτο πράγμα που σου έλεγαν οι έμποροι, είναι να τα αλλάξεις γιατί είναι από βινύλιο και θα σκοτωθείς!
    Τα λάδια μία από τα ίδια. Τα τακάκια; Μετά από πολύ λίγα χιλιόμετρα έτριζαν αλλαγή και αυτά.
    Όλα αυτά όμως ήταν αδιάφορα γιατί για αυτό ονομάζονται αναλώσιμα. Όλοι οι κατασκευαστές σε παγκόσμιο επίπεδο βάζουνε κάτι απλό για να κάνεις τη δουλειά σου στην αρχή, χαλάει το αντικαθιστάς με κάτι καλύτερο που θα το κρατήσει περισσότερο όπου μετά θα χαλάσει και αυτό και πάει λέγοντας.

    Τα ρουλεμάν ήθελα εγώ να τα αλλάξω γιατί ήθελα να βάλω από suzuki που είναι για 35.000 km. Δεν μου χαλάσαν εμένα ποτέ. Αν παρακολουθείς όλα τα βίντεο, θα δεις ότι αναφέρω ότι το μηχανάκι που χτύπησε ρουλεμάν δεν ήταν καν 650ΜΤ!!! Όμως εγω από ψυχαναγκασμό θέλησα να τα αλλάξω.

    Τέλος οσον αφορά το μοτέρ, όλοι λένε το ίδιο πράγμα και απορώ πως εσύ κατάφερες να σχηματίσεις λάθος εντύπωση.
    Είναι μία εξελιγμένη έκδοση του μοτέρ kawasaki Versys πρώτης γενιάς. Το όποιο έχει εξελιχθεί από την cfmoto, για να μη βγάζει το πρόβλημα που έβγαζε η kawasaki με τις καμένες βαλβίδες. Τόσο απλά!!!

  10. #235
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Να είμαι ειλικρινής, εξαρχής υπέθεσα ότι είσαι το παλικάρι που έχει το κανάλι στο youtube, γτ το πήρε πολύ προσωπικά το θέμα... ούτε έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, ούτε με τη CFMoto, ούτε με κανέναν. Και το ότι κάθισα και είδα όλα σχεδό τα βίντεό σου, δείχνει ακριβώς ότι δεν έχω παρωπίδες, γτ αν ήμουν προκατειλημμένος, πολύ απλά δεν θα έμπαινα στον κόπο να ασχοληθώ... όπως και το γεγονός ότι εντός των επόμενων 2 εβδομάδων ευελπιστώ να πάω επιτέλους να την κάνω test ride, να σχηματίσω προσωπική γνώμη...

    Το ότι είμαι ο πρώτος που δεν μου αρέσει εμφανισιακά, το είπες και μόνος σου, είναι θέμα γούστου, κι έχω περίεργο γούστο... τα πάντα είναι υποκειμενικά, κι όχι αντικειμενικά, στο θέμα αυτό. Προσωπικά ξαναλέω δεν μου αρέσει, μου είναι αδιάφορη, κάποια κινέζικα τα βρίσκω και κακάσχημα, βλ κάτι Zontes, όπως κακάσχημο είναι και το Aprilia Touareg στα μάτια μου, μπορεί να είναι μια άριστη μοτοσυκλέτα, αλλά στα μάτια μου είναι απωθητική, ιδιαίτερα η μάσκα...

    Αναρωτιέσαι σε τι κόσμο ζω, με το να θεωρώ ότι τα αναλώσιμα πάνε πακέτο ποιοτικά με το υπόλοιπο σύνολο... Ζω στον κόσμο όπου η δική μου πρώτη μοτοσυκλέτα, μια 650GS του 2006, είχε τακάκια Brembo που τα άλλαξα όταν έλυωσαν από τη χρήση, είχε υγρά φρένων κανονικά κι όχι πορτοκαλάδα που τα άλλαξα στα 3 χρόνια όπως προβλεπόταν, είχε ρουλεμάν που δεν χρειάστηκε να αλλαχτούν, ούτε προληπτικά, ούτε αναγκαστικά. Ούτε μου είπε ο συγχωρεμένος ο Καλφαρέντζος στη Μιχαλακοπούλου να αλλάξω λάστιχα, γιατί ήταν βινύλιο και θα σκοτωνόμουν...

    Για το δε μοτέρ, όταν λες όλοι, ποιοι είναι οι όλοι; Ελπίζω να μην εννοείς τα περιοδικά "ειδικού τύπου" και τα κάθε λογής motovlog με τις κλισέ φράσεις και αναφορές... πχ εκείνο το κλισέ που ανάφερα και παραπάνω, ότι τα φρένα είναι J.Juan θυγατρικής της Brembo... ΟΚ, και τα Riken είναι made in Serbia θυγατρική της Michelin, τι σημαίνει αυτό, ότι είναι εφάμιλλα της μητρικής; Αυτό που λέω για το μοτέρ, είναι αυτό που εγώ αποκόμισα, ένας ήχος που δεν μου άρεσε καθόλου, και που μου θύμιζε ένα αρρύθμιστο πράγμα... και την ίδια αίσθηση αποκόμισε και φίλος που έχει καβαλήσει ό,τι έχει 2 ρόδες, όχι σαν εμένα που είχα ένα Fantic, μια βέσπα και το GS... μου είπε ότι ο κινητήρας δεν του άρεσε καθόλου σαν ήχος και δούλεμα, ενώ το δεύτερο που του έκανε κάκιστη εντύπωση στο 650ΜΤ ήταν η ανάρτηση, κι όταν το είπε στον έμπορο, η απάντηση ήταν πως το μηχανάκι ήταν ταλαιπωρημένο από τα test ride... και στο οδόμετρο είχε 1.800 χιλιόμετρα μόνο...

    Για να μην μακρυγορώ, ειλικρινά χαίρομαι που χαίρεσαι τη Χιονάτη σου και σε έκανε να την ερωτευτείς, μακάρι να συνεχίσει να σου χαρίζει μόνο χαμόγελο και να την χαρείς όσο δεν παίρνει, μακάρι οι Κινέζοι, που αδιαμφισβήτητα έχουν κάνει τεράστια βήματα προόδου, να άλλαξαν τακτική και νοοτροπία και η αλλαγή αυτή να είναι προς όφελος του καταναλωτή και του ανταγωνισμού, ξαναλέω ότι κάποιος έχει παρωπίδες υπέρ, ή κατά των κινέζικων μοτό, φοράει παρωπίδες ό,τι κι αν υποστηρίζει, για εμένα η αξιοπιστία και η ποιότητα είναι μεγέθη τα οποία κερδίζονται και αποδεικνύονται διαχρονικά, κι όχι από το εάν αγόρασε την τάδε μάρκα το λιμενικό ή η αστυνομία, εάν ο ψεκασμός είναι Bosch, εάν η αντιπροσωπεία είναι δυναμική και ανερχόμενη, εάν ο σχεδιαστής είναι ο Kiska ή ο P. Starck...

    Να είσαι καλά

  11. #236
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Εδώ είμαι εγώ!

    https://diavgeia.gov.gr/decision/vie...K-BLSILpV18sRw

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ
    Ποσό με φπα 33.330,00

    Υπογράφοντες
    Διευθυντής - ΤΣΑΜΠΗΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

    Που όμως τελικά δεν θα παρθούν, ως τώρα τουλάχιστον γιατί αν πατήσεις προβολή αρχείου, μέσα στο έγγραφο εκτός των άλλων γράφει:

    1. Ανακαλούμε την ανωτέρω (14) σχετική Απόφαση Αποδοχής Δωρεάς για τους
    λόγους που ρητά αναφέρονται στο ανωτέρω (16) σχετικό έγγραφο της Διεύθυνσης
    Άμεσης Δράσης Θεσσαλονίκης, ήτοι αδυναμία εισαγωγής των δωρηθέντων
    μοτοσυκλετών από τον προμηθευτή λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού.


    2. Αποδεχόμαστε τη δωρεά έξι (6) μοτοσυκλετών μάρκας CFMOTO μοντέλο 650ΜΤ,
    συμπεριλαμβανομένου προστατευτικά κάγκελα, ανεμοθώρακα, χούφτες λευκού
    χρώματος, συντήρησης τριών ετών ή 30.000χλμ (εργασίες και αναλώσιμα
    προγραμματισμένων σέρβις), σειρήνας, φωτιστικών σωμάτων Led, καλωδίωσης και
    βάσεων εξοπλισμού τοποθετημένα, από τον Οργανισμό Λιμένος Θεσσαλονίκης Α.Ε., για
    την κάλυψη των υπηρεσιακών αναγκών της Διεύθυνσης Άμεσης Δράσης Θεσσαλονίκης.
    Τελευταία τροποποίηση από Esperos; 29/05/2022 στις 21:26.

  12. #237
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Να είμαι ειλικρινής, εξαρχής υπέθεσα ότι είσαι το παλικάρι που έχει το κανάλι στο youtube, γτ το πήρε πολύ προσωπικά το θέμα... ούτε έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, ούτε με τη CFMoto, ούτε με κανέναν. Και το ότι κάθισα και είδα όλα σχεδό τα βίντεό σου, δείχνει ακριβώς ότι δεν έχω παρωπίδες, γτ αν ήμουν προκατειλημμένος, πολύ απλά δεν θα έμπαινα στον κόπο να ασχοληθώ... όπως και το γεγονός ότι εντός των επόμενων 2 εβδομάδων ευελπιστώ να πάω επιτέλους να την κάνω test ride, να σχηματίσω προσωπική γνώμη...

    Δεν τα παίρνω προσωπικά. Δεν είμαι εγώ η CF ούτε έχω μετοχές σε αυτήν. Πρώτη φορά την δοκιμάζω και εγώ. Αν μου βγει μάπα την πετάω και πάω αλλού. Η μπορεί και να βαρεθώ μετά από χρόνια και να μου φύγει η κάψα. Απλά παθιάζομαι με ότι καταπιάνομαι. Το εξαντλώ μέχρι εσχάτων. Αν με προδώσει σε διαβεβαιώ πως το τσακίζω εξίσου με το ίδιο πάθος. Δεν κρύβομαι και κάνω τουμπεκί για να μην μαζεύω τα αμάζευτα. Τα βγάζω όλα στην φόρα. Οπότε δεν έχει να κάνει επί προσωπικού. Απλά όταν δε με πείθουν τα επιχειρήματα, απαντώ ξανά και ξανά και ξανά. Όχι για να πείσω εγώ, αλλά για να βγει κάποια άκρη για όσους διαβάζουν.


    "Το ότι είμαι ο πρώτος που δεν μου αρέσει εμφανισιακά, το είπες και μόνος σου, είναι θέμα γούστου, κι έχω περίεργο γούστο... τα πάντα είναι υποκειμενικά, κι όχι αντικειμενικά, στο θέμα αυτό. Προσωπικά ξαναλέω δεν μου αρέσει, μου είναι αδιάφορη, κάποια κινέζικα τα βρίσκω και κακάσχημα, βλ κάτι Zontes, όπως κακάσχημο είναι και το Aprilia Touareg στα μάτια μου, μπορεί να είναι μια άριστη μοτοσυκλέτα, αλλά στα μάτια μου είναι απωθητική, ιδιαίτερα η μάσκα..."

    Συμφωνώ ξεκάθαρα. Επίσης να προσθέσω πως εξίσου κακάσχημα (για τα δικά μου μάτια) είναι και τα tiger και το 800ΜΤ που μοιάζουν με κολοβές ακρίδες. Δεν είμαι φανατικός της CF και λέω πως ότι βγάζει είναι πανέμορφο. Λέω πως δεν τα σχεδιάζουν Κινέζοι και πως έχουν μπει σε ευρωπαϊκή κουλτούρα που για εμένα επίσης δείχνει μια προσπάθεια να ξεφύγουν από την Κινέζικη νοοτροπία, με ότι και αν συμπεριλαμβάνει αυτό ως σύνολο.

  13. #238
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/01/2022
    Μηνύματα
    37
    Αναρωτιέσαι σε τι κόσμο ζω, με το να θεωρώ ότι τα αναλώσιμα πάνε πακέτο ποιοτικά με το υπόλοιπο σύνολο... Ζω στον κόσμο όπου η δική μου πρώτη μοτοσυκλέτα, μια 650GS του 2006, είχε τακάκια Brembo που τα άλλαξα όταν έλυωσαν από τη χρήση, είχε υγρά φρένων κανονικά κι όχι πορτοκαλάδα που τα άλλαξα στα 3 χρόνια όπως προβλεπόταν, είχε ρουλεμάν που δεν χρειάστηκε να αλλαχτούν, ούτε προληπτικά, ούτε αναγκαστικά. Ούτε μου είπε ο συγχωρεμένος ο Καλφαρέντζος στη Μιχαλακοπούλου να αλλάξω λάστιχα, γιατί ήταν βινύλιο και θα σκοτωνόμουν...

    Να βλέπεις γιατί το κάνω αυτό; Πως να μην απαντήσω με πάθος όταν κάνουν συγκρίσεις (δεν είσαι ο μόνος που το κάνει αυτό!) με μια μηχανή που έχει ακριβώς τα διπλάσια χρήματα από αυτήν!!! Ε όχι!!! Δεν μπορώ να αντισταθώ!!! Καταρχήν μιλάμε για καινούργια πάντα. Το να συγκρίνω το νέο 650ΜΤ με ένα μεταχειρισμένο μοντέλο του 2016, προφανώς και δεν έχει νόημα αφού ξεκάθαρα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του θα τα έχει αλλάξει όλα. Άρα λοιπόν μιλάμε για καινούργια μοντέλα. Άρα λοιπόν όταν θα δώσεις 8 και 9 χιλιάρικα αυτά που άλλαξα εγώ προφανώς και δε θα τα πειράξεις!!!! Τα έχεις αγοράσει ήδη!!!! Αν θες να είσαι σωστός και δίκαιος να μου την συγκρίνεις με της ίδιας κατηγορίας 500 - 650 - 750 κυβικά. Δηλαδή με κανένα Vstrom, κανένα CB500X, που είναι κοντά σε λεφτά και κυβισμό και είναι πιο ξεβράκωτα και από την Αλεξανδράτου με τους δύο μαύρους. Και χάλια αναλώσιμα. και προβληματικό ABS (το Vstrom).

    Για το δε μοτέρ, όταν λες όλοι, ποιοι είναι οι όλοι; Ελπίζω να μην εννοείς τα περιοδικά "ειδικού τύπου" και τα κάθε λογής motovlog με τις κλισέ φράσεις και αναφορές... πχ εκείνο το κλισέ που ανάφερα και παραπάνω, ότι τα φρένα είναι J.Juan θυγατρικής της Brembo... ΟΚ, και τα Riken είναι made in Serbia θυγατρική της Michelin, τι σημαίνει αυτό, ότι είναι εφάμιλλα της μητρικής; Αυτό που λέω για το μοτέρ, είναι αυτό που εγώ αποκόμισα, ένας ήχος που δεν μου άρεσε καθόλου, και που μου θύμιζε ένα αρρύθμιστο πράγμα... και την ίδια αίσθηση αποκόμισε και φίλος που έχει καβαλήσει ό,τι έχει 2 ρόδες, όχι σαν εμένα που είχα ένα Fantic, μια βέσπα και το GS... μου είπε ότι ο κινητήρας δεν του άρεσε καθόλου σαν ήχος και δούλεμα, ενώ το δεύτερο που του έκανε κάκιστη εντύπωση στο 650ΜΤ ήταν η ανάρτηση, κι όταν το είπε στον έμπορο, η απάντηση ήταν πως το μηχανάκι ήταν ταλαιπωρημένο από τα test ride... και στο οδόμετρο είχε 1.800 χιλιόμετρα μόνο...

    Δεν είναι εφάμιλλά της μητρικής να όμως που καμιά φορά τα θυγατρικά είναι καλύτερα από τα μαμά. Η kawasaki είχε το πρόβλημα με τις βαλβίδες όχι η CF! Στα 4 χρόνια που κυκλοφορεί τουλάχιστον. Αν αλλάξει μετά δε μπορώ να ξέρω.
    Οι αναρτήσεις στο ΜΤ σε πολλούς δεν αρέσει. Όμως σε αντίθεση με πολλά επώνυμα μηχανάκια, το ΜΤ έχει ρυθμιζόμενες αναρτήσεις μπρος πίσω. Οπότε σε όποιον δεν αρέσει απλά την ρυθμίζει σύμφωνα με τα γούστα του! Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο αυτό έτσι δεν είναι; Αλλά κα ο έμπορος αν δεν ξέρει την δουλειά του και λέει ότι να είναι, δεν αδικώ μετά όσους βγάζουν άσχημη εντύπωση. Αν έλεγε στον φίλο σου "μισό λεπτό αδελφέ να στην ρυθμίσω τώρα όπως σου αρέσει! Μερικά κλικ είναι!" δε θα είχε τώρα και εκείνος και εσύ άλλη άποψη; Όταν πας λοιπόν για τεστ δες και μόνος σου πίσω στην ανάρτηση μια μωβ μπίλια. Αυτή είναι που την ρυθμίζει.
    Όσο για τον θόρυβο μπορώ να φανταστώ τον ήχο του. ΚΤΜ είναι πριόνι θα είναι.

    Να είσαι καλά και πάντα όρθιοι να είμαστε ότι και αν καβαλάμε!

  14. #239
    Όλα τα καταναλωτικά αγαθά,των μοτό συμπεριλαμβανομένων, κρίνονται σύμφωνα με τον κανόνα V.F.M. ή επί τω ελληνικωτερον " τι παίρνεις με τα λεφτά που δίνεις" Και εκεί νομίζω ότι σύμφωνα με τα γραφόμενα,εδώ και καιρό, η CFMOTO τα καταφέρνει αρκετά καλά,και σίγουρα καλύτερα από σχεδόν όλες τις κινέζικες ομοειδείς εταιρείες.Ο ανταγωνισμός μεγαλώνει ,νέοι παίκτες μπαίνουν στο παιχνίδι,και σίγουρα αυτό είναι προς όφελος του τελικού καταναλωτή.Τουλαχιστον στις σοβαρές χώρες,γιατί στην Πουλ-μουρ-κωσταινα,πολλές φορές ούτε ο ανταγωνισμός δουλεύει ,ούτε και τα καταναλωτικά κριτήρια είναι τα σωστά.

  15. #240
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Όλα τα καταναλωτικά αγαθά,των μοτό συμπεριλαμβανομένων, κρίνονται σύμφωνα με τον κανόνα V.F.M. ή επί τω ελληνικωτερον " τι παίρνεις με τα λεφτά που δίνεις" Και εκεί νομίζω ότι σύμφωνα με τα γραφόμενα,εδώ και καιρό, η CFMOTO τα καταφέρνει αρκετά καλά,και σίγουρα καλύτερα από σχεδόν όλες τις κινέζικες ομοειδείς εταιρείες.Ο ανταγωνισμός μεγαλώνει ,νέοι παίκτες μπαίνουν στο παιχνίδι,και σίγουρα αυτό είναι προς όφελος του τελικού καταναλωτή.Τουλαχιστον στις σοβαρές χώρες,γιατί στην Πουλ-μουρ-κωσταινα,πολλές φορές ούτε ο ανταγωνισμός δουλεύει ,ούτε και τα καταναλωτικά κριτήρια είναι τα σωστά.
    Το VFM είναι υπερεκτιμημένος δείκτης.

Παρόμοια θέματα

  1. CF Moto
    από athletico στο forum CFMoto
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2024, 23:22
  2. CF Moto 250NK
    από GiorgosRC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2020, 08:15
  3. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF